2022 йил 11 ноябрь куни Самарқандда Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммити бўлиб ўтади.
“Яқин кунларда кўҳна ва ҳамиша навқирон Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотининг олий даражадаги биринчи саммити ўз ишини бошлайди, - деб ёзади эксперт. - Давлат раҳбарлари даражасидаги мазкур саммитлар Ташкилотнинг олий тузилмаси бўлиб, 2011 йилдан бошлаб ҳар йили бир маротаба ўтказиб келинмоқда.
Ўтган йили Туркиянинг Истанбул шаҳрида бўлиб ўтган саммитда Туркий кенгаш номини Туркий давлатлар ташкилоти деб ўзгартириш тўғрисида қарор қабул қилинган эди. Ҳозир тузилма таркибида Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон, Озарбайжон ҳамда Ўзбекистон каби мамлакатлар бор. Венгрия кузатувчи бўлса, Туркманистон бетараф давлат сифатида унинг доимий меҳмонидир.
Туркий давлатлар ташкилотининг мақсади – аъзо давлатлар ўртасида ўзаро фойдали ҳамкорликни ривожлантириш. Асосий вазифалари минтақавий ва икки томонлама ҳамкорликни рағбатлантириш, сиёсий, ҳуқуқий муҳофаза қилиш, савдо-иқтисодий, энергетика, транспорт, банк молия, маданий-гуманитар каби соҳалар ташкил этади.
Мазкур вазифалар ўтган йили 12 ноябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши саммитида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан таклиф этилган “Туркий дунё нигоҳи – 2040” истиқболли дастурий ҳужжатда ўз аксини топган. Ўшанда Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Туркий давлатлар савдо ҳамкорлиги бўйича тадқиқот марказини ташкил этиш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш учун транспорт ва транзит масалаларига алоҳида эътибор қаратиш, саноат кооперациясини кучайтириш каби таклифлар бир овоздан қўллаб-қувватланган эди.
Ҳозир ташкилотнинг диққат-марказида – аъзо давлатлар ўртасида транспорт алоқаларини таъминлаш, божхона ва транспорт тартибларини соддалаштириш масалалари турибди. Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотининг мамлакатлари билан транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида аҳамият беради. Зеро, ушбу масала “Туркий дунё нигоҳи – 2040” стратегик ҳужжатида алоҳида ўрин тутади. Бундан ташқари, асосий эътибор мамлакатлар транспорт алоқаларини таъминлаш, божхона ва транспорт тартибларини, жумладан, рақамлаштириш орқали соддалаштиришга қаратилмоқда.
Тадқиқотлар шуни кўрсатмоқдаки, денгизга чиқиш имконига эга бўлмаган мамлакатлар транспорт хизматларига ҳақ тўлаш учун икки баравар кўп маблағ сарфлайди. Кўп ҳолда Марказий Осиё мамлакатлари учун транспорт харажатлари импорт қилинадиган товарлар қийматининг 60 фоизига етади.
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг экспорт-импорт ва транзит алоқалари 9 та халқаро транспорт йўлаклари бўйлаб амалга оширилмоқда, улардан 8 таси камида мазкур ташкилотга аъзо бир мамлакат орқали ўтади. Ўзбекистон билан чегарадош 5 мамлакатдан 2 таси ташкилот аъзоси (Қозоғистон ва Қирғизистон) ва 1 таси давлат кузатувчи мақомига эга (Туркманистон).
Ҳозир жаҳоннинг аксарият давлатлари олдида кўндаланг турган муаммолар транспорт ва божхона соҳаларида кузатилмоқда. Шу боис ҳам ташкилотга аъзо давлатлар бошқа давлатларни ҳам божхона тартиб-таомиллари соддалаштирилган “Туркий йўлакка” интеграцияланишига чақирмоқда.
Негаки, Осиё орқали асосий жаҳон базорларига, жумладан, Хитой, Ҳиндистон, Покистон ва бошқа Осиё мамлакатларига, шунингдек, Озарбайжон ва Туркиядан Европа давлатларига чиқишни таьминлаш муҳим аҳамиятга эга.
Бу йўналишларда транспорт йўлакларини ривожлантириш логистика инфратузилмасини яратиш бўйича йирик лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш умумий манфаатларимизга тўла жавоб беради. Ташкилотга аъзо давлатлар рақамли технологияларни жорий этишни кенгайтиришга интилиши рақамлаштириш соҳасида амалий ҳамкорликни янада ошириш, жумладан, электрон минтақалараро савдо ва товар биржасини биргаликда ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш учун шароит яратади.
Рақамли ечимларни Марказий Осиё мамлакатларини Хитой ва Жанубий Осиё минтақаси билан боғлаши мумкин бўлган қуруқлик кўпригига айлантиришга имкон беради. Бу эса, минтақа давлатларининг глобал таъминот занжирларига ва халқаро транзит юк ташувларига янада чуқурроқ интеграциялашувини таъминлайди”.

TDT накануне Самаркандского саммита: Международные транспортные отношения - перспективные направления
"В ближайшие дни в древнем и всегда навкиранском городе Самарканде начнет свою работу первый саммит организации тюркских государств на высшем уровне", - пишет эксперт. - Эти саммиты на уровне глав государств являются высшей структурой организации и проводятся ежегодно с 2011 года.
В прошлом году на саммите в Стамбуле, Турция, было принято решение изменить название Турецкого совета на организацию тюркских государств. В настоящее время в структуру входят такие страны, как Турция, Казахстан, Кыргызстан, Азербайджан и Узбекистан. В то время как Венгрия является наблюдателем, Туркменистан как нейтральное государство является ее постоянным гостем.
Целью организации тюркских государств является развитие взаимовыгодного сотрудничества между государствами-членами. Основными задачами являются продвижение регионального и двустороннего сотрудничества, организация таких сфер, как политическая, правовая защита, торгово-экономическая, энергетическая, транспортная, банковско-финансовая, культурно-гуманитарная.
Эти задачи отражены в перспективном программном документе "Видение тюркского мира – 2040", предложенном президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиеевым на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств 12 ноября прошлого года. Такие предложения, как создание Исследовательского центра торгового сотрудничества тюркских государств, который затем продвигал Шавкат Мирзиеев, особое внимание вопросам транспорта и транзита для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества, а также укрепление промышленной кооперации, были единодушно поддержаны.
Сейчас в центре внимания организации находятся вопросы обеспечения транспортных связей между государствами-членами, упрощения таможенных и транспортных процедур. Узбекистан придает особое значение развитию сотрудничества со странами организации тюркских государств в области транспорта и логистики. Ведь этот вопрос занимает особое место в стратегическом документе "Видение тюркского мира – 2040". Кроме того, основное внимание уделяется упрощению стран за счет обеспечения транспортных коммуникаций, таможенных и транспортных процедур, включая цифровизацию.
Исследования показывают, что странам, не имеющим выхода к морю, приходится в два раза больше платить за транспортные услуги. В большинстве случаев транспортные расходы для стран Центральной Азии достигают 60% от стоимости импортируемых товаров.
Сегодня экспортно-импортные и транзитные связи Узбекистана осуществляются по 9 международным транспортным коридорам, 8 из которых проходят как минимум через одну страну-члена этой организации. Из 5 стран, граничащих с Узбекистаном, 2 являются членами организации (Казахстан и Кыргызстан) и 1 имеет статус государственных наблюдателей (Туркменистан).
Сейчас трансграничные проблемы, стоящие перед большинством стран мира, наблюдаются в транспортной и таможенной сферах. Поэтому государства- члены организации также призывают другие страны интегрировать таможенные процедуры в упрощенный "турецкий коридор".
Поэтому важно обеспечить доступ через Азию к основным мировым базарам, включая Китай, Индию, Пакистан и другие азиатские страны, а также из Азербайджана и Турции в европейские страны.
Развитие транспортных коридоров в этих направлениях совместная реализация крупных проектов по созданию логистической инфраструктуры полностью отвечает нашим общим интересам. Стремление государств-членов организации расширять внедрение цифровых технологий создает условия для дальнейшего наращивания практического сотрудничества в области цифровизации, включая интеграцию усилий по совместному развитию электронной межрегиональной торговли и товарного обмена.
Цифровые решения позволяют превратить страны Центральной Азии в сухопутный мост, который может соединить Китай и регион Южной Азии. Это обеспечит более глубокую интеграцию стран региона в глобальные цепочки поставок и международные транзитные грузоперевозки".