Elchixona bilan bog'lanish
Konsullik masalalari bo'yicha
Oʻzbekistonlik fermerlar paxta va gʻalla yetishtirish boʻyicha tajriba almashish uchun Xitoyga tashrif buyurishdi.
Fermerlar kengashi raisi o'rinbosari va Fermer xo'jaliklarini qo'llab-quvvatlash jamg'armasi ijrochi direktori To'lqin Sattarov boshchiligidagi o'zbekistonlik fermerlar delegatsiyasi mamlakat tajribasini o'rganish uchun Xitoyga safar qildi.
Tashrif doirasida O'zbekiston elchixonasida delegatsiya uchun "Paxta va g'alla yetishtirishda Xitoy tajribasini o'rganish" mavzusida o'quv seminari tashkil etildi.
Tadbirda Xitoy qishloq xo'jaligi fanlari akademiyasi va Pekin qishloq xo'jaligi va o'rmon xo'jaligi akademiyasi mutaxassislari ishtirok etishdi.
Seminar davomida vatandoshlarimiz zamonaviy qishloq xo'jaligi texnologiyalari, yuqori hosildor paxta va don navlari, suv va resurslarni tejash bo'yicha ilmiy yechimlar va Xitoyda qo'llaniladigan samarali ishlab chiqarish usullari haqida ma'lumot oldilar.
Xitoy qishloq xo'jaligi fanlari akademiyasi milliy darajada qishloq xo'jaligi tadqiqotlari va innovatsiyalari bo'yicha yetakchi tadqiqot markazi bo'lib, Pekin qishloq xo'jaligi va o'rmon xo'jaligi akademiyasi esa ilmiy tadqiqotlarni amaliy qo'llash va unumdorlikni oshirish uchun fermerlar bilan bevosita hamkorlik qilishga alohida e'tibor qaratadi.
O'quv dasturini tugatgandan so'ng, delegatsiya a'zolariga sertifikatlar topshirildi. Ushbu tashrif va oʻquv tadbirlari Oʻzbekistonda paxta va gʻalla yetishtirishni yanada rivojlantirish, shuningdek, ilgʻor xalqaro tajribalarni mahalliy sharoitlarga moslashtirish uchun katta ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlanadi.
Delegatsiya shuningdek, Pekinda boʻlib oʻtgan “Yangi yil – xorijiy bozorlarga yangi kirish” nomli xalqaro qishloq xoʻjaligi konferensiyasida ishtirok etdi.
Ushbu xalqaro tadbir qishloq xoʻjaligida xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, fermerlar mahsulotlarini xorijiy bozorlarda ilgari surish, eksport salohiyatini oshirish va zamonaviy qishloq xoʻjaligi texnologiyalarini joriy etishga bagʻishlandi. Konferensiyada turli mamlakatlardan kelgan sanoat vakillari, mutaxassislar va investorlar qishloq xoʻjaligidagi innovatsiyalar, barqaror rivojlanish va qoʻshimcha qiymat yaratish masalalarini muhokama qilishdi.
Bundan tashqari, fermerlarimiz Xitoyning Tayya shahriga tashrif buyurishdi va u yerda yuqori samarali uskunalar va zamonaviy tut yetishtirish texnologiyalari haqida batafsil maʼlumot olishdi. Resurslarni tejaydigan ishlab chiqarish usullari, raqamlashtirish, mahsulotlarni qayta ishlash va eksportga yoʻnaltirilgan ishlab chiqarish zanjirlariga alohida eʼtibor qaratildi.