Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Oʻzbekiston bilan Qirgʻiziston oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Tovar ayirboshlash surʼati barqaror ekani mamnuniyat bilan qayd etildi. Sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda, yirik infratuzilmaviy loyihalar, shu jumladan, “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻli va Qambarota gidroelektr stansiyasi qurilishi boʻyicha birgalikdagi ishlar davom ettirilmoqda.
Prezidentlar mintaqaviy kun tartibining dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashdilar, boʻlajak ikki va koʻp tomonlama tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

On February 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov.
Issues related to further strengthening the Uzbek-Kyrgyz relations of friendship, good-neighborliness, and comprehensive strategic partnership were considered.
The steady dynamics of trade turnover were noted with satisfaction. Industrial cooperation projects are being implemented, and joint efforts on major infrastructure projects, including the construction of the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway and the Kambarata hydropower project, are continuing.
The presidents also exchanged views on current aspects of the regional agenda and discussed the schedule of upcoming bilateral and multilateral events.