Mazkur shahar qurilishiga 2023-yilda tamal toshi qoʻyilgan edi. Loyiha uchun Yuqori va Oʻrta Chirchiq tumanlaridan jami 19 ming 700 gektar yer maydoni ajratilgan. Konsepsiya Britaniyaning “Cross Works” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan. Ayni paytda bu yerda 100 dan ziyod katta-kichik loyihalar jadal olib borilmoqda. Har bir tashabbus xalqaro meʼyorlar va zamonaviy shaharsozlik tendensiyalariga asoslanadi.
Hozirga kelib, dastlabki inshootlar mahobati koʻrina boshladi. Yakuniga yetayotgan 2025-yilda yangi shaharda olib borilayotgan qurilish maydonlari 3 million kvadrat metrga yetdi.
Bir qancha uy-joy massivlari qurilishi yakuniy bosqichga kirdi. Infratuzilma obyektlarida ishlar jadal bormoqda.
Birinchi bosqichda 6 ming gektar hududda qurilish ishlari bajariladi. Natijada 600 ming aholi uchun zamonaviy infratuzilma barpo etilishi belgilangan. Loyiha toʻliq yakunlanganda esa Yangi Toshkent 2 million nafar odam yashaydigan ulkan megapolisga aylanadi.
Bunday koʻlamdagi qurilish uzoq muddatli va barqaror infratuzilmani talab qiladi. Hozirgi paytda hududda yirik yer osti muhandislik tarmoqlari qurilmoqda. Bir va ikki seksiyali kollektorlar yotqizilib, issiqlik, suv, elektr energiyasi va telekommunikatsiya kabi barcha tarmoqlarning yer ostidan oʻtkazilishi taʼminlanmoqda.
Transport qatnovini yengillashtirish maqsadida olib borilayotgan ishlarga alohida toʻxtalib oʻtildi. Tunnel va yer osti avtoturargohlarining barpo etilishi shaharning kelajakdagi harakatlanish tizimi uchun muhim ekani qayd etildi.
Hududda oʻn kilometrlik sohil bogʻi tashkil etildi. Bir million tup buta va koʻchatlar ekildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan shaharsozlikda “yashil” tamoyillar muhim oʻrin tutishi lozimligi aytildi. Bunda metro va elektrobuslar harakatini muvofiqlashtirish, piyoda va velosipedchilar uchun xavfsiz, toʻsiqsiz yoʻlaklar barpo etilishi boʻyicha masʼullarga qoʻshimcha topshiriqlar berildi.
Hududda 60 dan ortiq davlat idoralari uchun zamonaviy maʼmuriy binolar quriladi. Ayni vaqtda qator vazirlik va idoralar vaqtincha majmualarda faoliyat boshlagan.
Investorlarning faolligi ham yuqori. Auksion orqali sotilgan 24 ta tijoriy lot boʻyicha 2 milliard dollarlik investitsiya shartnomalari imzolangan. Bu mablagʻlar hisobidan mehmonxonalar, restoranlar, servis markazlari va oʻziga xos arxitekturaga ega zamonaviy binolar barpo etiladi.
Ayni paytdagi qurilish jarayonining oʻzida 10 ming nafar insonning bandligi taʼminlangan. Loyiha toʻliq amalga oshirilgandan keyin esa innovatsion texnologiyalarga asoslangan, yuqori daromadli yuz minglab doimiy ish oʻrinlari yaratilishi kutilmoqda.
Prezidentimizga Yangi Toshkentda barpo etilayotgan turizm obyektlari, xizmat koʻrsatish va dam olish majmualari, shuningdek, mamlakatimizning boshqa hududlarida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan yirik investitsiya va infratuzilma loyihalari toʻgʻrisida maʼlumot berildi.

Глава нашего государства посетил Дирекцию по строительству Нового Ташкента и ознакомился с презентацией реализуемых и перспективных строительных проектов на территории города.
Первый камень в основание строительства этого города был заложен в 2023 году. Под проект было выделено в общей сложности 19 тысяч 700 гектаров земли в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах. Концепция была разработана британской компанией Cross Works. Сейчас здесь активно реализуется более 100 проектов различного масштаба. Каждая инициатива основана на международных нормах и современных трендах градостроительства.
Постепенно начинают проявляться очертания масштабных сооружений. В завершающемся 2025 году площадь работ в новом городе достигла 3 миллионов квадратных метров.
Строительство нескольких жилых комплексов вступило в финальную стадию. Динамично идут работы на объектах инфраструктуры.
На первом этапе строительные работы охватят 6 тысячах гектаров земли. В результате планируется создать современную инфраструктуру для проживания и работы 600 тысяч человек. А по завершении проекта Новый Ташкент превратится в огромный мегаполис, рассчитанный на 2 миллиона человек.
Строительство такого масштаба требует долгосрочную и устойчивую инфраструктуру. В настоящее время на территории сооружаются крупные подземные инженерные коммуникации. Прокладываются одно- и двухсекционные коллекторы, обеспечивающие размещение под землей всех инженерных сетей – теплоснабжения, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникаций.
Особое внимание уделяется организации современного транспортного сообщения. Отмечено, что строительство тоннелей и подземных автостоянок имеет важное значение для транспортной системы города в будущем.
На территории создается десятикилометровый прибрежный парк. Высажен 1 миллион кустарников и саженцев деревьев.
Глава нашего государства отметил, что в градостроительстве важную роль должны играть “зеленые” принципы. Ответственным лицам даны дополнительные поручения по координации движения метро и электробусов, а также по созданию безопасных и безбарьерных маршрутов для пешеходов и велосипедистов.
Для более чем 60 государственных ведомств на территории нового города будут возведены современные административные здания. Сейчас ряд министерств и ведомств уже приступили к работе во временных комплексах.
Активность инвесторов высокая. По 24 коммерческим лотам, реализованным через аукцион, подписаны инвестиционные соглашения на сумму 2 миллиарда долларов. За счет этих средств будут построены гостиницы, рестораны, комплексы обслуживания и здания с уникальной архитектурой.
На нынешнем этапе строительных работ обеспечена занятость 10 тысяч человек. После полной реализации проекта ожидается создание сотен тысяч высокооплачиваемых постоянных рабочих мест, основанных на инновационных технологиях.
Президенту нашей страны представлена информация о строящихся в Новом Ташкенте туристических объектах, сервисных и развлекательных комплексах, а также планируемых в других регионах страны крупных инвестиционных и инфраструктурных проектах.
Глава государства подчеркнул, что каждая инициатива должна опираться на достижения науки, отражать местный колорит и, самое главное, служить интересам народа.