Mamlakatimiz elchixonasida O‘zbekistonning xalqaro tashabbuslari va O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining istiqbollariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Xitoyning yetakchi tahlil markazlari, Shanxay hamkorlik tashkiloti kotibiyati, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida mamlakatimizda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi asosida mamlakatimizni yanada rivojlantirish, xalq farovonligini yuksaltirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi va ShHT sammitida e’lon qilingan xalqaro tashabbuslariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, xitoylik ekspertlarga siyosiy muloqot va xavfsizlikdan tortib, keng qamrovli savdo-iqtisodiy hamkorlik va madaniy-gumanitar almashinuvlargacha bo‘lgan muhim yo‘nalishlarni qamrab olgan barqaror rivojlanish dinamikasini namoyon etayotgan O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining bugungi holati haqida ham ma’lumot berildi.
Ishtirokchilarga mamlakatimizning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga oid taqdimot taqdim etildi.
ShHT Bosh kotibi o‘rinbosari Piao Yanfan:
– Bugun bizga O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining bugungi holati, ko‘p tomonlama platformalarda hamkorlikda amalga oshirilgan ishlarimiz natijasida erishilgan muvaffaqiyat va yutuqlar haqida ma’lumot berildi.
O‘zbekiston Prezidenti ShHT Tyanszin sammiti chog‘ida tashkilotimizga a’zo davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qator muhim tashabbuslarni e’lon qildi. ShHT umumiy manfaatlarga ega bo‘lgan ushbu tashabbuslarni amalga oshirish uchun barcha sa’y-harakatlarini amalga oshirmoqda.
Pekin muloqoti Bosh kotibi Xan Xua:
“Bugungi davra suhbati ishtirokchilari Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarining 2025-yildagi dinamikasi, ko‘p tomonlama platformalardagi hamkorlikning mohiyati, rahbarlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash darajasi haqida to‘liq ma’lumot olishga muvaffaq bo‘ldi.
Go‘zal O‘zbekistonga ikki marta tashrif buyurish va davlat qurilishidagi salmoqli yutuqlarga shaxsan guvoh bo‘lishning noyob imkoniyatiga ega bo‘ldim.” Ayniqsa, Xitoy tajribasidan kelib chiqqan holda yalpi ichki mahsulotning barqaror yuqori o‘sishi va qashshoqlikka qarshi ishonchli kurash olib borilayotgani katta taassurot qoldirdi.
“O‘zbekiston 2030” rivojlanish strategiyasi Xitoyning rivojlanish rejalari bilan muvaffaqiyatli uyg‘unlashmoqda. Kelgusida ikkala davlat ham uzluksiz tajriba almashish bilan cheklanib qolmay, qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning isbotlangan modelini yoyish orqali Markaziy Osiyo mintaqasi rivojiga muhim hissa qo‘shadi”.

В Посольстве нашей страны состоялся «круглый стол», посвященный международным инициативам Узбекистана, а также перспективам узбекско-китайских отношений.
В мероприятии приняли участие представители ведущих экспертно-аналитических центров Китая, Секретариата Шанхайской организации сотрудничества и СМИ.
Участники «круглого стола» были проинформированы об осуществляемых в нашей стране масштабных реформах в рамках Стратегии «Узбекистан-2030», направленных а дальнейшее развитие республики и повышение благосостояния народа.
Отдельное внимание было обращено на международные инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, озвученные в рамках Генассамблеи ООН и саммита ШОС.
Китайские эксперты также были ознакомлены с современным состоянием узбекско-китайских отношений, демонстрирующих устойчивую динамику развития, широко охватывая ключевые направления – от политического диалога и безопасности до всестороннего торгово-экономического сотрудничества и культурно-гуманитарных обменов.
Участникам представлена презентация, посвященная торгово-экономическому, инвестиционному и туристическому потенциалу страны.
Заместитель генсека ШОС Пяо Янфань:
- Сегодня мы были ознакомлены с текущим состоянием узбекско-китайских отношений, а также с успехами и достижениями совместной работы на многосторонних платформах.
В ходе Тяньцзиньского саммита ШОС Президент Узбекистана озвучил ряд важных инициатив, направленных на дальнейшее укрепления сотрудничества между странами-членами нашей организации. ШОС прилагает все усилия для претворения в жизнь этих инициатив, представляющих общий интерес.
Генсек «Пекинского диалога» Хань Хуа:
- Участники сегодняшнего «круглого стола» смогли получить исчерпывающую информацию о динамике развития отношений Китая и Узбекистана в 2025 году, характере сотрудничества на многосторонних платформах, степени поддержки взаимных инициатив наших лидеров.
Мне представилась уникальная возможность дважды посетить прекрасный Узбекистан и лично убедиться в значительных достижениях в процессе государственного строительства. Особенно впечатляющими являются устойчиво высокий рост ВВП и уверенная борьба с бедностью на основе китайского опыта.
Стратегия развития «Узбекистан-2030» успешно согласуется с планами развития Китая. В будущем обе страны будут не только постоянно обмениваться опытом, но и вносить важный вклад в развитие Центрально-азиатского региона, распространяя проверенную модель сотрудничества между соседними странами».