Oʼzbekiston Respublikasi Turizm qoʼmitasi faoliyatini tashkil etish va turizm sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 18-noyabrdagi “Ekologiya va turizm sohalarida aholi talablariga tezkor javob bera oladigan boshqaruv tizimini yaratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF–217-son Farmoniga muvofiq, iqtisodiyotning strategik jihatdan muhim sektori sifatida turizm sohasining tizimli va barqaror rivojlanishini taʼminlash, sohada davlat boshqaruvini yanada takomillashtirish, koʼrsatiladigan xizmatlar sifatini oshirish hamda milliy turistik mahsulotlarning jahon bozorida raqobatbardoshligini taʼminlash maqsadida qaror qilaman:
1. Quyidagilar 2030-yilgacha turizm sohasini rivojlantirishning asosiy maqsadlari etib belgilansin:
(a) turizm sohasining yalpi ichki mahsulotdagi ulushini amaldagi 3,5 foizdan 7 foizgacha yetkazish;
(b) chet ellik turistlarning yillik sonini amaldagi 10 mln nafardan 20 mln nafargacha yetkazish, shu jumladan, toʼlov qobiliyati yuqori boʼlgan turistlar oqimini koʼpaytirish;
(v) turizm xizmatlari yillik eksporti hajmini 6 mlrd АQSh dollaridan oshirish;
(g) Oʼzbekistonning turistik shaharlari oʼrtasidagi transport bogʼlanishini yaxshilash, ichki aviaqatnovlar sonini koʼpaytirish hamda yoʼlga sarflanadigan vaqtni kamida 3 baravarga qisqartirish;
(d) 4 va 5 yulduzli mehmonxonalar sonini 2 baravarga oshirish;
(j) turistik xizmatlar va mahsulotlarni diversifikatsiya qilish orqali respublikaning turistik salohiyatini toʼliq ishga solish;
(z) jahonda keng taniladigan Oʼzbekistonning turistik brendini yaratish va milliy turistik mahsulotlarni ommalashtirish uchun yangi instrumentlarni joriy etish.
II. Sohada davlat boshqaruvini takomillashtirish
(a) Oʼzbekiston Respublikasi Turizm qoʼmitasi faoliyatining asosiy yoʼnalishlari 1-ilovaga muvofiq;
(b) Oʼzbekiston Respublikasi Turizm qoʼmitasining tashkiliy tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
(a) Oʼzbekiston Respublikasi Turizm qoʼmitasi (keyingi oʼrinlarda – Qoʼmita) turizm sohasini tartibga solish va rivojlantirish boʼyicha davlat siyosatini amalga oshiruvchi respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi;
(b) Qoʼmita oʼz vakolatlari doirasida umummajburiy boʼlgan normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilishga haqli;
(v) Qoʼmita raisi:
(i) belgilangan tartibda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod qilinadi;
(ii) Qoʼmita va uning tizimidagi tashkilotlar ishini toʼgʼri va samarali tashkil etish, bu orqali ularning faoliyatini natijadorlikka yoʼnaltirish, shuningdek, ushbu yoʼnalishda belgilangan maqsadli koʼrsatkichlarga soʼzsiz va toʼlaqonli erishishni taʼminlash uchun masʼul hamda shaxsan javobgar hisoblanadi;
(g) Qoʼmita Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qoʼmitasining huquq va majburiyatlari boʼyicha vorisi hisoblanadi.
III. Turistik oqimni oshirish
4. Milliy turistik mahsulotlarni jahonda ommalashtirish maqsadida:
(a) Qoʼmita raisining milliy turistik mahsulotlarni ommalashtirish boʼyicha oʼrinbosari lavozimi kiritilsin;
(b) Qoʼmitaning xorijiy mamlakatlardagi vakolatxonalari (keyingi oʼrinlarda – vakolatxonalar) 3-ilovaga muvofiq tashkil etilsin;
(v) vakolatxonalar oʼzi faoliyat yuritadigan davlatlarda 4-ilovada nazarda tutilgan vazifalarni bajarishi belgilansin;
(g) Qoʼmita raisining milliy turistik mahsulotlarni ommalashtirish boʼyicha oʼrinbosari “Milliy PR-markazi” davlat muassasasi va vakolatxonalar faoliyatini muvofiqlashtirish hamda milliy turistik mahsulotlarning samarali marketingi uchun shaxsan masʼul va javobgar etib belgilansin.
5. Qoʼmita:
(a) Tashqi ishlar vazirligi, Transport vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
(i) Oʼzbekiston Respublikasi hududiga kirish uchun vizasiz rejim joriy etiladigan davlatlar roʼyxatini kengaytirish, Oʼzbekiston Respublikasi hududiga kirish va uning hududida boʼlish bilan bogʼliq tartib-taomillarni soddalashtirish;
(ii) respublikaning turizm-transport logistikasini rivojlantirish boʼyicha puxta ishlab chiqilgan takliflarni;
(b) Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi bilan birgalikda 2026-yil 1-martga qadar Oʼzbekiston Respublikasi turizm sohasini 2040-yilgacha rivojlantirish strategiyasi loyihasini;
(v) Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda 2026-yil 1-aprelga qadar quyidagilarni nazarda tutuvchi 2030-yilgacha moʼljallangan turistik xizmatlar bozorlarida marketing strategiyasi loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
(i) milliy turistik mahsulotlarni faol sayohat qiluvchi aholiga ega xorijiy davlatlarda ommalashtirish;
(ii) turizm sohasida targetlangan reklama tizimini keng joriy etish.
6. Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʼarmasi Madaniy meros agentligi, Qoʼmita bilan birgalikda turistlarni jalb qilish boʼyicha qoʼshimcha imkoniyatlarni ishga solish maqsadida 2026–2028-yillarda quyidagi loyiha va chora-tadbirlarni amalga oshirsin:
(a) Samarqand shahridagi eng muhim tarixiy obyektlarni bogʼlovchi 6,6 km uzunlikdagi turistik marshrutni tashkil etish boʼyicha “Samarqandning meros yoʼli” loyihasini;
(b) aholining turmush tarzi, savdo va xizmat koʼrsatish shoxobchalari va kommunikatsiya tizimini tarixiy muhit bilan uygʼunlashtirgan holda Xiva shahridagi Ichan-qalʼa majmuasini jahonda yagona boʼlgan immersiv va “aqlli” muzey-shaharga aylantirish;
(v) Toshkent shahri boʼyicha:
(i) modernizm yodgorliklarini YUNESKOning Umumjahon merosi roʼyxatiga kiritish boʼyicha materiallar taqdim etish;
(ii) eng koʼp mozaikalar bor shahar sifatida jahon miqyosida eʼtirof etilishiga erishish.
7. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Qoʼmita hamda mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan birgalikda quyidagi tartibda jahonga mashhur kiyim-kechak brendlarini savdo-koʼngilochar majmualarga jalb qilish hamda shaharlar chetlarida (atroflarida) milliy arxitektura uslubiga asoslangan zamonaviy autlet markazlarni tashkil etish choralarini koʼrsin:
(a) birinchi bosqichda (2030-yilgacha) – Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlarida;
(b) ikkinchi bosqichda (2030-yildan boshlab) – turistik salohiyati yuqori boʼlgan boshqa aholi punktlarida.
IV. Turizm sohasini davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash
8. Shunday tartib oʼrnatilsinki, unga muvofiq:
(a) 2026-yil 1-fevraldan boshlab chet el fuqarolari tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi hududidan chiqib ketishda avval xarid qilingan tovarlar uchun toʼlangan qoʼshilgan qiymat soligʼi summasini qaytarish ularning xohishiga koʼra naqd pul shaklida amalga oshirilishi mumkin;
(b) 2026-yil 1-martdan boshlab Turizmni qoʼllab-quvvatlash jamgʼarmasi (keyingi oʼrinlarda – Jamgʼarma) mablagʼlari hisobidan:
(i) turistik startaplarni – yangi turdagi turizm xizmatlarini ishlab chiqib, amaliyotga joriy etish bilan bogʼliq xarajatlarning 50 foizi, biroq 1 mlrd soʼmdan koʼp boʼlmagan miqdorda har yili eng yaxshi 10 tagacha loyihalarga subsidiyalar ajratiladi;
(ii) mehmonxonalarning Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadigan roʼyxatda nazarda tutilgan xalqaro eʼtirof etilgan “yashil” sertifikatlarni olish bilan bogʼliq xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi;
(v) 2026-yil 1-apreldan boshlab xalqaro konferentsiyalar va tadbirlarni (MICE turizm) tashkil qilib, unga kamida 100 nafar chet ellik turistni jalb qilgan tadbirkorlik subyektlariga ushbu tadbirlarni tashkil qilishda ular tomonidan toʼlangan qoʼshilgan qiymat soligʼi summalarining 50 foizini qaytarish tartibi joriy etiladi;
(g) 2027-yil 1-yanvarga qadar ushbu qarorga 5-ilovada nazarda tutilgan tartibga rioya qilgan holda:
(i) turizm sohasi subyektlari tomonidan import qilinadigan avtobus, elektrobus va mikroavtobuslar bojxona bojidan ozod etiladi;
(ii) Qoraqalpogʼiston Respublikasida roʼyxatga olinib, litsenziyaga ega boʼlgan turoperatorlarga, istisno tariqasida, ekstremal turlarni tashkil qilish uchun dvigatel hajmi 2,4 litrdan kam boʼlmagan yuqori oʼtish qobiliyatiga ega transport vositalari import qilinayotganda bojxona boji va utilizatsiya yigʼimini amaldagi stavkaning 25 foizi miqdorida 3 yil muddatga boʼlib-boʼlib toʼlashga ruxsat etiladi;
(iii) turizm sohasi subyektlari tomonidan import qilinadigan avtobus, elektrobus va mikroavtobuslarning sonidan qatʼi nazar, ularga bitta sertifikat berishga ruxsat etiladi;
(d) 2030-yil 1-yanvarga qadar “Brand Finance” kompaniyasining top-50 talik reytingiga kiruvchi brendni jalb qilgan holda brend bilan dastlabki kelishuvlarga ega mehmonxona qurilishini boshlagan tadbirkorlik subyektlari mehmonxonani qurish va jihozlashda mazkur brendning talabiga muvofiq olib keladigan asbob-uskunalar, texnika, transport vositalari, mebel va inventarlar uchun bojxona bojini toʼlashdan ozod etiladi.
9. Belgilansinki:
(a) Qoʼmita respublika hududida oʼz filmlarini yaratishda xorijiy kinokompaniyalarga xarajatlarning bir qismini qaytarishni (Rebate) muvofiqlashtiruvchi masʼul davlat organi hisoblanadi;
(b) ushbu bandning “a” kichik bandida nazarda tutilgan xarajatlar summasi:
(i) 3 milliard soʼmgacha boʼlsa – 10 foiz;
(ii) 3 milliard soʼmdan 5 milliard soʼmgacha boʼlsa – 15 foiz;
(iii) 5 milliard soʼmdan 10 milliard soʼmgacha boʼlsa – 20 foiz;
(iv) 10 milliard soʼmdan ortiq boʼlsa – 25 foiz, biroq bitta film uchun 4 milliard soʼmdan oshmagan miqdorda Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan qoplab beriladi;
(v) 2026-yil 1-martdan boshlab nufuzli xorijiy kinokompaniyalar bilan muzokaralar oʼtkazgan holda Jamgʼarma mablagʼlari hisobidan filmlarning bevosita yoki bilvosita Oʼzbekiston Respublikasi turistik jozibadorligi, tarixiy-madaniy merosi va boshqa muhim ijobiy jihatlarini namoyish qiluvchi qismini (epizodini) yaratganlik (shu jumladan, Oʼzbekiston Respublikasi hududida, oʼz pavilonlarida yoki kompyuter grafikasi yordamida) uchun haq toʼlash tartibi joriy etiladi.
V. Turizm sohasini raqamlashtirish
10. Shunday tartib oʼrnatilsinki, unga muvofiq 2026-yil 1-iyuldan boshlab:
(a) ishga tushiriladigan milliy turizm yagona platformasi va uning mobil ilovasi orqali:
(i) xorijiy turistlarning roziligi asosida Davlat chegarasini kesib oʼtishda yigʼiladigan maʼlumotlarni integratsiya qilgan holda turistik elektron SIM-karta bilan ulash va vaqtincha boʼlish joyi boʼyicha roʼyxatga olish proaktiv shaklda amalga oshiriladi;
(ii) mulkchilik shaklidan qatʼi nazar transportning barcha turlari integratsiya qilingan holda sayohat yoʼnalishini tuzish, eng maqbul yoʼnalish va transport turini tanlash, chiptalarni onlayn band qilish va sotib olish imkoniyati yaratiladi;
(iii) chipta xoʼjaligi joriy qilingan barcha turizm obyektlari, shu jumladan, muzeylar, madaniy meros obyektlari, madaniyat, koʼngilochar va dam olish obyektlariga biletlarni onlayn sotib olish imkoniyatiga ega boʼlgan yagona chipta tizimi joriy qilinadi;
(iv) ekskursiyalar oʼtkazish uchun interaktiv xaritalar, planshetlar, audioyordamchi, videoyordamchi hamda onlayn translyatsiyalar vositasida turistik obyektlar haqida axborot berish imkonini beruvchi raqamli gid tizimi ishga tushiriladi;
(v) joylashtirish vositalari tomonidan xorijiy va mahalliy turistlardan undiriladigan turistik (mehmonxona) yigʼim billing tizimi orqali avtomatik tarzda toʼgʼridan-toʼgʼri Jamgʼarmaga oʼtkaziladi;
(b) aholi tomonidan dala hovlilarini ijaraga berish “Soliq” mobil ilovasi orqali “men bilan birga” shaklida bir nafar shaxs nomiga birga dam oluvchilar sonini koʼrsatgan holda soddalashtirilgan tartibda rasmiylashtirish orqali amalga oshiriladi.
11. 2026-yil yakuniga qadar milliy turizm yagona platformasi doirasida “Xavfsiz shahar” apparat-dasturiy kompleksi bilan integratsiya qilgan holda respublika hududlariga turistlar oqimlari (toifalarga qarab) va ularning xohishlarini tahlil qilish, personallashtirilgan marshrutlar va takliflarni yaratish, shuningdek, narx shakllanishi va resurslar taqsimlanishi kabi imkoniyatlarni nazarda tutuvchi sunʼiy intellekt va katta hajmdagi maʼlumotlarni tahlil qilish tizimi joriy etilsin.
VI. Sohada kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish
12. Turizm xizmatlari sifatini oshirish maqsadida Butunjahon turizm tashkiloti shafeligida Xalqaro turizm akademiyasi Samarqand kampusida turizm sohasi subyektlari xodimlarining malakasini oshirish (1 oygacha) hamda ularni qayta tayyorlash (8 oygacha) oʼquv kurslari tashkil etilsin.
VII. Jamgʼarma xarajatlarini maqbullashtirish
13. Belgilansinki, 2026-yil 1-yanvardan boshlab:
(a) Jamgʼarma kengashi tuzilib, uning ijobiy qarori boʼlmagan loyihalarni moliyalashtirish byudjet hamda smeta-shtat intizomini buzish hisoblanadi, bundan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlarida Jamgʼarma mablagʼlari hisobidan moliyalashtirilishi belgilangan loyihalar hamda Qoʼmita, shu jumladan, uning tizim tashkilotlari va hududiy boʼlinmalarini saqlash bilan bogʼliq xarajatlar mustasno;
(b) Jamgʼarma mablagʼlari hisobidan moliyalashtiriladigan loyihalarning natijadorligi Jamgʼarma kengashi tomonidan doimiy ravishda baholab boriladi;
(v) Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Xavfsiz turizmni taʼminlash jamgʼarmasiga turistik (mehmonxona) yigʼimdan kelib tushadigan tushumlardan oʼtkaziladigan mablagʼ miqdori amaldagi 10 foizdan 5 foizga kamaytiriladi.
14. Qoʼmita Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Jamgʼarma manbalari hisobidan vazirlik va idoralarga ajratmalarni bekor qilish yuzasidan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasiga taklif kiritsin.
VIII. Qaror ijrosini tashkil etish, taʼminlash va nazorat
15. Turizmni jadal rivojlantirish va ushbu sohada davlat boshqaruvini takomillashtirish boʼyicha “yoʼl xaritasi” 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
16. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm boʼyicha departamenti huzurida Turizm sohasidagi islohotlar shtabi faoliyati yoʼlga qoʼyilsin.
17. Belgilansinki:
(a) Turizm sohasidagi islohotlar shtabi hududlar, tarmoqlar hamda yirik turistik obyektlar kesimida turizm sohasidagi masalalarni monitoring qilish va hal qilish, yangi imkoniyatlarni aniqlash hamda ishga solish choralarini koʼrib boradi;
(b) Turizm sohasidagi islohotlar shtabiga jalb qilingan (xizmat safariga yuborilgan) davlat organlari va tashkilotlari xodimlari mehnatiga haq toʼlash va ularni moddiy ragʼbatlantirish miqdorlari va shartlari toʼliq saqlab qolinadi hamda xizmat safari davomida ularning asosiy ish joyi boʼyicha byudjet tashkilotlarining mavjud tasdiqlangan byudjet parametrlari va byudjetdan tashqari mablagʼlari doirasida oylik ish haqiga 20 foiz miqdorida ustama toʼlanadi.
18. Qoʼmita:
(a) bir oy muddatda Turizm qoʼmitasi toʼgʼrisidagi nizomni;
(b) ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʼzgartirish va qoʼshimchalar toʼgʼrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
19. Qoʼmita Toshkent shahri Аmir Temur shoh koʼchasi 107b-uy manzili boʼyicha joylashtirilsin.
20. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga masʼul va shaxsiy javobgar etib Turizm qoʼmitasi raisi belgilansin.
21. Ushbu qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun masʼul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vaziri А.N. Аripov hamda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm boʼyicha departamenti boshligʼi G.O. Umerova zimmasiga yuklansin.

О мерах по организации деятельности Комитета по туризму Республики Узбекистан и ускоренному развитию сферы туризма
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 18 ноября 2025 года № УП–217 «О мерах по созданию системы управления по оперативному реагированию на требования населения в сферах экологии и туризма», в целях обеспечения системного и устойчивого развития сферы туризма в качестве стратегически важного сектора экономики, дальнейшего совершенствования государственного управления, повышения качества оказываемых услуг в сфере, а также обеспечения конкурентоспособности национальных туристских продуктов на мировом рынке постановляю:
1. Определить основными целями развития сферы туризма до 2030 года:
(а) доведение доли сферы туризма в валовом внутреннем продукте с нынешних 3,5 процента до 7 процентов;
(б) доведение ежегодного количества иностранных туристов с нынешних 10 млн человек до 20 млн человек, в том числе увеличение потока туристов с высокой платежеспособностью;
(в) повышение годового объема экспорта туристских услуг более, чем до 6 млрд долларов США;
(г) улучшение транспортного сообщения между туристическими городами Узбекистана, увеличение количества внутренних авиасообщений и сокращение времени в пути минимум в 3 раза;
(д) увеличение количества 4- и 5-звездочных гостиниц в 2 раза;
(ж) полное задействование туристического потенциала республики путем диверсификации туристских услуг и продуктов;
(з) создание широко узнаваемого в мире туристического бренда Узбекистана и внедрение новых инструментов для продвижения национальных туристских продуктов.
II. Совершенствование государственного управления в сфере
(а) Основные направления деятельности Комитета по туризму Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
(б) Организационную структуру Комитета по туризму Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
3. Установить, что:
(а) Комитет по туризму Республики Узбекистан (далее – Комитет) является республиканским органом исполнительной власти, осуществляющим государственную политику по регулированию и развитию сферы туризма;
(б) Комитет вправе принимать нормативно-правовые акты общеобязательного характера в пределах своих полномочий;
(в) председатель Комитета:
(i) назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан в установленном порядке;
(ii) несет персональную ответственность за надлежащую и эффективную организацию деятельности Комитета и организаций в его системе, ориентирование посредством этого их деятельности на результативность, а также обеспечение безусловного и полноценного достижения целевых показателей, определенных в этом направлении;
(г) Комитет является правопреемником Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата по правам и обязательствам.
III. Повышение туристического потока
4. В целях продвижения национальных туристских продуктов в мире:
(а) ввести должность заместителя председателя Комитета по продвижению национальных туристских продуктов;
(б) образовать представительства Комитета в зарубежных странах (далее – представительства) согласно приложению № 3;
(в) определить, что представительства осуществляют задачи, предусмотренные приложением № 4, в государствах, в которых они будут осуществлять свою деятельность;
(г) определить заместителя председателя Комитета по продвижению национальных туристских продуктов, несущим персональную ответственность за координацию деятельности Государственного учреждения «Национальный PR-центр» и представительств, а также эффективный маркетинг национальных туристских продуктов.
5. Комитету внести в Кабинет Министров:
(а) совместно с Министерством иностранных дел, Министерством транспорта и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок – детально разработанные предложения по:
(i) расширению перечня государств, с которыми устанавливается безвизовый режим для въезда на территорию Республики Узбекистан, упрощению процедур въезда и пребывания на территории Республики Узбекистан;
(ii) развитию туристско-транспортной логистики республики;
(б) совместно с Агентством стратегического развития и реформ в срок до 1 марта 2026 года – проект Стратегии развития сферы туризма Республики Узбекистан до 2040 года;
(в) совместно с Министерством цифровых технологий и Министерством экономики и финансов до 1 апреля 2026 года – проект Маркетинговой стратегии на рынках туристских услуг до 2030 года, предусматривающей:
(i) продвижение национальных туристских продуктов в зарубежных странах с активно путешествующим населением;
(ii) широкое внедрение системы таргетированной рекламы в сфере туризма.
6. Фонду развития культуры и искусства совместно с Агентством культурного наследия, Комитетом в целях задействования дополнительных возможностей по привлечению туристов реализовать в 2026–2028 годах следующие проекты и меры:
(а) проект «Путь наследия Самарканда» по организации туристического маршрута протяженностью 6,6 км, связывающего самые важные исторические объекты в городе Самарканде;
(б) преобразование комплекса «Ичан-Калъа» в городе Хиве в единственный в мире иммерсивный и «умный» город-музей с гармонизацией образа жизни населения, торговых пунктов, точек обслуживания и системы коммуникации с исторической средой;
(в) по городу Ташкенту:
(i) предоставление материалов по включению памятников модернизма в Список всемирного наследия ЮНЕСКО;
(ii) достижение признания в мировом масштабе как города с наибольшим количеством мозаик.
7. Министерству инвестиций, промышленности и торговли совместно с Комитетом и органами государственной власти на местах принять меры по привлечению всемирно известных брендов одежды в торгово-развлекательные комплексы и созданию на окраинах (вокруг) городов современных аутлет-центров, основанных на национальном архитектурном стиле, в следующем порядке:
(а) на первом этапе (до 2030 года) – в городах Ташкенте, Самарканде, Бухаре и Хиве;
(б) на втором этапе (начиная с 2030 года) – в других населенных пунктах с высоким туристическим потенциалом.
IV. Государственная поддержка сферы туризма
(а) с 1 февраля 2026 года возврат суммы налога на добавленную стоимость при выезде с территории Республики Узбекистан, уплаченного за ранее приобретенные товары иностранными гражданами по их желанию может быть осуществлен в наличной форме;
(б) с 1 марта 2026 года за счет средств Фонда поддержки туризма (далее – Фонд):
(i) ежегодно на 10 лучших проектов выделяются субсидии в размере 50 процентов расходов, связанных с разработкой и внедрением туристических стартапов – новых видов туристских услуг, но не более 1 млрд сумов;
(ii) покрывается 50 процентов расходов гостиниц, связанных с получением международно признанных «зеленых» сертификатов, предусмотренных перечнем, утверждаемым Кабинетом Министров;
(в) с 1 апреля 2026 года внедряется порядок возврата 50 процентов суммы налога на добавленную стоимость, уплаченную субъектами предпринимательства, организовавшими международные конференции и мероприятия (MICE-туризм) и привлекшими к ним не менее 100 зарубежных туристов, при организации ими данных мероприятий;
(г) на срок до 1 января 2027 года с соблюдением порядка, предусмотренного приложением № 5 к настоящему постановлению:
(i) автобусы, электробусы и микроавтобусы, импортируемые субъектами сферы туризма, освобождаются от таможенной пошлины;
(ii) туроператорам, зарегистрированным в Республике Каракалпакстан и имеющим лицензию, при импорте транспортных средств с высокой проходимостью двигателя объемом не менее 2,4 литра для организации экстремальных туров в порядке исключения разрешается уплачивать таможенную пошлину и утилизационный сбор в размере 25 процентов от действующей ставки в рассрочку в течение 3 лет;
(iii) разрешается выдача одного сертификата для автобусов, электробусов и микроавтобусов, импортируемых субъектами сферы туризма, независимо от их количества;
(д) на срок до 1 января 2030 года субъекты предпринимательства, начавшие строительство гостиницы с привлечением бренда, входящего в рейтинг топ-50 компании «Brand Finance», и имеющие предварительные соглашения с брендом, освобождаются от уплаты таможенной пошлины за оборудование, технику, транспортные средства, мебель и инвентарь, ввозимые при строительстве и оснащении гостиницы в соответствии с требованиями данного бренда.
9. Установить, что:
(а) Комитет является ответственным государственным органом, координирующим возврат зарубежным кинокомпаниям части расходов при создании своих фильмов на территории республики («Rebate»);
(б) сумма расходов, предусмотренных подпунктом «а» настоящего пункта, покрывается за счет средств Государственного бюджета в размере:
(i) 10 процентов – если сумма расходов составляет до 3 млрд сумов;
(ii) 15 процентов – если сумма расходов составляет от 3 млрд сумов до 5 млрд сумов;
(iii) 20 процентов – если сумма расходов составляет от 5 млрд сумов до 10 млрд сумов;
(iv) 25 процентов – если сумма расходов  превышает 10 млрд сумов, но не более 4 млрд сумов за один фильм;
(в) с 1 марта 2026 года внедряется порядок оплаты за создание части (эпизода) фильмов, прямо или косвенно демонстрирующих туристическую привлекательность, историко-культурное наследие и иные важные позитивные стороны Республики Узбекистан (в том числе на территории Республики Узбекистан, в собственных павильонах или с помощью компьютерной графики), путем проведения переговоров с авторитетными зарубежными кинокомпаниями, за счет средств Фонда.
V. Цифровизация сферы туризма
10. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2026 года:
(а) посредством запускаемой Единой национальной платформы туризма и ее мобильного приложения:
(i) подключение туристической электронной SIM-карты и регистрация по месту временного пребывания зарубежных туристов осуществляются на основе их согласия в проактивной форме с интеграцией данных, собираемых при пересечении Государственной границы;
(ii) создается возможность составления направления путешествия, выбора наиболее оптимального маршрута и вида транспорта, онлайн-бронирования и покупки билетов с интеграцией всех видов транспорта независимо от формы собственности;
(iii) внедряется система «единый билет» с возможностью онлайн-покупки билета на все туристические объекты, на которых введено билетное хозяйство, в том числе в музеи, на объекты культурного наследия, культуры, развлечения и досуга;
(iv) запускается система «цифрового гида» для проведения экскурсий, позволяющая предоставлять информацию о туристических объектах посредством интерактивных карт, планшетов, «аудиопомощника», «видеопомощника» и онлайн-трансляций;
(v) средства от туристического (гостиничного) сбора, взимаемого со стороны средств размещения с зарубежных и местных туристов, перечисляются напрямую в Фонд посредством биллинговой системы в автоматическом порядке;
(б) передача населением в аренду дач осуществляется путем оформления в упрощенном порядке на имя одного лица с указанием количества отдыхающих в форме «вместе со мной» посредством мобильного приложения «Soliq».
11. Внедрить до конца 2026 года в рамках Единой национальной платформы туризма систему искусственного интеллекта и анализа больших данных, предусматривающую такие возможности, как анализ потока туристов (по категориям) на территорию республики и их предпочтений, создание персонализированных маршрутов и предложений, а также формирование цен и распределение ресурсов, с ее интеграцией с аппаратно-программным комплексом «Безопасный город».
VI. Совершенствование системы переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере
12. В целях повышения качества туристских услуг организовать в Самаркандском кампусе Международной академии туризма под эгидой Всемирной туристской организации учебные курсы по повышению квалификации (до 1 месяца) и переподготовке (до 8 месяцев) работников субъектов сферы туризма.
VII. Оптимизация расходов Фонда
13. Установить, что с 1 января 2026 года:
(а) образуется совет Фонда и финансирование проектов, по которым отсутствует его положительное решение, считается нарушением бюджетной и сметно-штатной дисциплины, за исключением проектов, финансирование которых в актах Президента Республики Узбекистан определено за счет средств Фонда, и расходов, связанных с содержанием Комитета, в том числе организаций в его системе и территориальных подразделений;
(б) результативность проектов, финансируемых за счет средств Фонда, оценивается советом Фонда на постоянной основе;
(в) размер средств, подлежащих перечислению в Фонд обеспечения безопасного туризма при Министерстве внутренних дел за счет поступлений от туристического (гостиничного) сбора, уменьшается с действующих 10 процентов до 5 процентов.
14. Комитету совместно с Министерством экономики и финансов в месячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложение по отмене отчислений в министерства и ведомства за счет источников Фонда.
VIII. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
15. Утвердить «Дорожную карту» по ускоренному развитию туризма и совершенствованию государственного управления в данной сфере согласно приложению № 6.
16. Организовать при Департаменте по креативной экономике и туризму Администрации Президента Республики Узбекистан деятельность Штаба реформ в сфере туризма.
17. Установить, что:
(а) Штаб реформ в сфере туризма принимает меры по мониторингу и решению вопросов в сфере туризма, выявлению и задействованию новых возможностей в разрезе территорий, отраслей и крупных туристических объектов;
(б)  размеры и условия оплаты труда и материального стимулирования работников государственных органов и организаций, привлеченных (откомандированных) к деятельности Штаба реформ в сфере туризма, полностью сохраняются и в период служебной командировки к месячной заработной плате по их основному месту работы выплачивается надбавка в размере 20 процентов в пределах действующих утвержденных бюджетных параметров и внебюджетных средств бюджетных организаций.
18. Комитету внести в Кабинет Министров:
(а) в месячный срок – положение о Комитете по туризму;
(б) в двухмесячный срок – предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
19. Разместить Комитет по адресу: город Ташкент, улица Амира Темира, дом 107б.
20. Возложить на председателя Комитета по туризму персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
21. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и начальника Департамента по креативной экономике и туризму Администрации Президента Республики Узбекистан Умерову Г.О.