O'zbekistonda o'zbek tilini rivojlantirish va ta'sirini oshirish borasida yangi bosqich boshlandi
O'zbekiston elchixonasi tomonidan 21-oktyabr – O'zbek tili bayrami kuni munosabati bilan ma'naviy-ma'rifiy tadbir tashkil etildi.
O'zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 36 yilligi munosabati bilan o'tkazilgan tadbirda Xitoy oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan talabalar, ushbu mamlakatda mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan va vaqtincha bo'lib turgan vatandoshlar, elchixona xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi bilan boshlandi.
So'nggi yillarda mamlakatimizda o'zbek tilini rivojlantirish, uning hayotimizdagi o'rni va ta'sirini oshirish borasida yangi bosqich boshlangani ta'kidlandi.
Xususan, 21-oktyabr – O'zbek tili bayrami kuni deb belgilangani unutilmas, tarixiy voqeaga aylangani, davlat tilining nufuzi va maqomini yuksaltirishga qaratilgan farmon va qarorlar, me'yoriy hujjatlar qabul qilingani, ushbu yo'nalishda 2020-2030-yillarga mo'ljallangan konsepsiya va alohida dastur hayotga joriy etilayotgani qayd etildi.
Xorijiy davlatlar o'quvchilari o'rtasida O'zbek tili va adabiyoti xalqaro olimpiadasini o'tkazish yo'lga qo'yilgani ham ona tilimizni keng targ'ib qilishga xizmat qilayotnai aytib o'tildi.
Bugungi kunda jahon miqyosida 50 millionga yaqin kishi o'zbek tilida so'zlashmoqda. Ko'plab mamlakatlarda bu go'zal va jozibali til katta ishtiyoq bilan o'rganilayotgani alohida ta'kidlandi.
Tadbir ishtirokchilari e'tibori ayni paytda, mamlakatimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elatlarning tili, madaniyati va qadriyatlarini asrab-avaylash hamda rivojlantirishga muhim ahamiyat berilayotganiga qaratildi.
Bugungi kunda yoshlarimizning dunyo qarashi, odob-axloqi va nutq madaniyatiga salbiy ta'sir ko'rsatayotgan illatlar, ayniqsa, turli elektron vositalar orqali tobora kuchayib borayotgan ma'naviy tahdidlarga qarshi ma'rifat va ilm bilan samarali kurash olib borish hayotiy zaruratga aylanganiga to'xtab o'tildi.
Kecha doirasida o'zbek tilida nashr etilgan kitoblar taqdimoti, milliy liboslar, tasviriy san'at va taomlar ko'rgazmasi tashkil etildi.

In Beijing, compatriots and diplomats celebrated Uzbek Language Day
Our country's Embassy in Beijing organized a spiritual and educational event to mark October 21st – Uzbek Language Day.
The event, timed to coincide with the 36th anniversary of Uzbek being designated as the state language, was attended by Uzbek students from Chinese universities, compatriots working and temporarily residing in the country, and Embassy staff.
The event began with the playing of the National Anthem of Uzbekistan. Speakers noted that in recent years, a new stage has begun in the development of the Uzbek language in our country, enhancing its role and influence in our lives. In particular, the declaration of October 21st as Uzbek Language Day was a memorable and historic event. Decrees, resolutions, and regulations aimed at enhancing the prestige and status of the state language have been adopted, and a concept and a separate program for 2020–2030 are being implemented.
It was emphasized that the establishment of the International Olympiad in Uzbek Language and Literature among students from abroad also serves to widely promote our native language. Today, approximately 50 million people worldwide speak Uzbek. It was especially noted that this beautiful and engaging language is being studied with great enthusiasm in many countries.
The event participants emphasized the current importance of preserving and developing the language, culture, and values ​​of the various peoples and ethnic groups living in our country.
During discussions with compatriots, they received detailed answers to all their questions. The evening included a presentation of books in the Uzbek language and an exhibition of national costumes, fine art, and cuisine.