Mamlakatimiz elchixonasi tomonidan Xitoydagi vatandoshlar ishtirokida O'zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan madaniy tadbir o'tkazildi.
"Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!" shiori ostida tashkil etilgan tadbirda Xitoy oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan talabalar, ushbu mamlakatda mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan va vaqtincha bo'lib turgan vatandoshlar, Pekin shahridagi Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) kotibiyati vakillari va OAV vakillari ishtirok etdi.
Tadbir avvalida O'zbekiston davlat madhiyasi yangradi.
Ishtirokchilar so'nggi yillarda O'zbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar jarayoni va ularning mazmun-mohiyati bilan tanishtirildi.
O'zbekistonning yoshlar, xorijdagi vatandoshlarga oid davlat siyosati haqida ta'kidlandi hamda chet ellardagi yurtdoshlarimiz mamlakatimizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarni yana-da chuqurlashtirish jarayonlarida faol ishtirok etishga chorlandi.
Xitoydagi diplomatik vakolatxonalarning asosiy vazifalaridan biri bu, albatta vatandoshlarning haq-huquqlarini himoya qilish, ularga har tomonlama ko'mak ko'rsatish ekanligi qayd etildi.
ShHT Bosh kotibi o'rinbosari Suxayl Xan so'zga chiqib Yangi O'zbekistonda olib borilayotgan islohotlar va yangilanishlarni yuqori baholab, mamlakatimiz tez suratlar bilan rivojlanib borayotganiga to'xtalib o'tdi. Davlatimiz tomonidan yoshlarni qo'llab-quvvatlash, xorijdagi vatandoshlarga qaratilayotgan e'tibor natijasida o'zbek yoshlarining dunyo miqyosida yuqori cho'qqilarni zabt etayotganini mamnuniyat bilan ta'kidladi.
Bu kabi tadbirlarni faol o'kazilishi vatandoshlarni birlashtirish ularni vataniga bo'lgan mehrini yanada o'sishiga turtki bo'lishini aytib o'tdi.
Tadbir doirasida vatandoshlar ishtirokida futbol musobaqasi o'tkazildi. Yurtdoshlarimiz turnirda faol ishtirok etib sovrinli o'rinlarni qo'lga kiritishdi. 1,2,3-o'rinni egallagan jamoalarga maxsus kubok va sovg'alar topshirildi.
Shuningdek, o'zbek madaniyati va turizm salohiyatini namoyish etish maqsadida mamlakatimizning qadimiy shaharlari va tarixiy obidalari haqidagi suratlar hamda milliy liboslarimizdan iborat ko'rgazma tashkil etildi. Ishtirokchilar o'zbek milliy taomlari va kuy-qo'shiqlaridan bahramand bo'lishdi.
Zang Xunyan, "Ipak yo'li" nashriyoti direktori:
– Mamlakatingiz elchixonasi tomonidan tashkil etilgan madaniy tadbirda ishtirok etganimdan juda mamnunman. Bu tadbir ikkala davlat uchun xam juda muhim. Tadbir davomida O'zbekiston madaniyati, an'anaviy o'zbek taomlari va milliy liboslari bilan tanishdik. Bayram kechasi ko'tarinki ruhda o'tdi. Biz haqiqiy o'zbekona mehmondo'stlikni his qildik.
O'zbekistonga bir necha bor tashrif buyurib, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Xiva, Navoiy va Andijon kabi shaharlarda bo'lganman.
Umid qilamanki, kelajakda O'zbekistonga ko'proq xitoylik sayyohlar tashrif buyurib, mamlakatingiz boy tarixi va madaniyati bilan tanishish imkoniga ega bo'ladi. Bu esa xalqlarimizni bir-birlarini yaxshiroq bilishiga zamin yaratadi.
Chjan Szesyun, talaba:
– Bunday ajoyib madaniy tadbirda ishtirok etish menga katta zavq berdi.
Yurtingiz haqida ko'p eshitganman. Bugun esa bu yerda do'stona ruhda o'tgan tadbirda milliy taomlardan va kuy-qo'shiqlardan bahramand bo'ldim, futbol musobaqasida ishtirok etdim.
Ushbu xalqaro do'stona uchrashuv bizni nafaqat o'zbek madaniyati bilan tanishtirdi, balki Xitoy va O'zbekiston o'rtasida ko'prik bo'lib ham xizmat qildi. O'zbekistonlik yoshlar bilan suhbatlashib, o'zaro fikr almashdik. O'zbekistonlik yoshlarga o'qishlarida va kelgusi ishlarida omadlar tilayman.

Посольство нашей страны в Пекине провело культурное мероприятие, посвященное 34-й годовщине независимости Узбекистана, с участием соотечественников, проживающих и обучающихся в Китае.
В мероприятии, организованном под лозунгом «Во имя Родины, во имя нации, во имя народа!», приняли участие студенты китайских вузов, соотечественники, занимающиеся трудовой деятельностью в КНР, представители Секретариата Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Пекине, китайские друзья и представители СМИ.
Собравшиеся были ознакомлены с информацией о ходе и содержании масштабных реформ, реализуемых в Узбекистане в различных сферах в последние годы, раскрыты направления государственной политики Узбекистана в отношении молодежи и соотечественников за рубежом, прозвучал призыв активно участвовать в процессах дальнейшего углубления реформ, реализуемых в нашей стране во всех сферах. Было отмечено, что одной из основных задач дипломатических представительств Узбекистана в Китае является защита прав граждан и оказание им всесторонней помощи.
Заместитель Генерального секретаря ШОС Сухайль Хан, выступая перед собравшимися, высоко оценил преобразования в Новом Узбекистане, отметил, что наша страна стремительно развивается и, благодаря вниманию, уделяемому соотечественникам за рубежом, узбекская молодежь достигает высоких результатов. О его словам, проведение подобных мероприятий сплотит узбекистанцев и укрепит их любовь к Родине.
В рамках мероприятия состоялся товарищеский футбольный турнир с участием соотечественников. Команды, занявшие 1, 2 и 3-и места, были награждены специальными кубками и подарками.
В целях демонстрации узбекской культуры и туристического потенциала, была организована выставка с фотографиями древних городов и исторических памятников нашей страны, а также национальных костюмов. Участники смогли насладиться блюдами узбекской национальной кухни и песнями.
Гостям были вручены специальные журналы, посвященные торгово-экономическим, инвестиционным, культурным и туристическим возможностям Узбекистана. Кроме того, соотечественники получили подробные ответы на все интересующие их вопросы.
Корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с некоторыми гостями мероприятия.
Директор издательства «Шёлковый путь» Чжан Хунянь:
— Я очень рада принять участие в культурном мероприятии, организованном Посольством Узбекистана. Это мероприятие очень важно для обеих стран. Мы участвуем в нём вместе со многими узбекскими студентами и нашими китайскими друзьями.
В ходе мероприятия мы познакомились с культурой Узбекистана, традиционной узбекской кухней и национальными костюмами. Мероприятие прошло в атмосфере высокой сплоченности. Мы почувствовали настоящее узбекское гостеприимство.
Я неоднократно бывала в Узбекистане, в таких городах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива, Навои и Андижан.
Надеюсь, что в будущем больше китайских туристов будут посещать Узбекистан и иметь возможность познакомиться с богатой историей и культурой вашей страны. Это создаст основу для лучшего знакомства наших народов.
Студент из Пекина Чжан Цзесюнь:
— Мне было очень приятно принять участие в таком замечательном культурном мероприятии.
Я много слышал о вашей стране. Сегодня я наслаждался национальными блюдами и песнями на дружеском вечере, а также участвовал в футбольном матче.
Эта международная дружеская встреча не только познакомит нас с узбекской культурой, но и послужит мостом между Китаем и Узбекистаном. Я рад пообщаться и обменяться идеями с узбекской молодёжью. Желаю узбекской молодёжи удачи в учёбе и будущих начинаниях.