“Blackrock” – Amerikaning aktivlar va fondlarni boshqarish, shuningdek, moliyaviy xizmatlar ko‘rsatishga ixtisoslashgan yirik investitsiya kompaniyasi. Kompaniya aktivlari 11 trillion AQSH dollaridan oshadi.
AQSHning yetakchi kompaniyasi bilan strategik sheriklikni, eng avvalo, energetika, transport va suv infratuzilmasini rivojlantirish sohalarida yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qo‘shma fond tashkil etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi. Tez fursatda Platforma konsepsiyasi kelishiladi va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish boshlanadi.

In the framework of the business program of a working visit in New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a member of the board of directors and senior managing director of BlackRock investment company Adebayo Ogunlesi.
BlackRock – a major American investment company specializing in the management of assets and funds, as well as provision of financial services. The company’s assets exceed $11 trillion.
Issues of further expanding strategic partnership with this leading American company have been reviewed, primarily in the sphere of energy, transport and water infrastructure development.
Plans on creation of a joint fund have been supported.
A concept of a platform will be agreed upon soon and practical implementation of joint project will begin.