O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-22 may kunlari rasmiy tashrif bilan Sloveniyada bo‘ladi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston-Sloveniya diplomatik munosabatlari o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda amalga oshishi ramziy ma’noga ega. 1995-yil 16-yanvardan boshlab ikki tomonlama hamkorlik barqaror dinamikani namoyon etib, siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarni qamrab olgan holda izchil rivojlanib bormoqda.
Ekspertlarning fikricha, O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi siyosiy hamkorlik o‘zaro hurmat va konstruktiv muloqot ruhida yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish uchun salmoqli salohiyatga ega. Har ikki davlat tashqi siyosiy va iqtisodiy aloqalarini diversifikatsiya qilishga intilib, o‘zaro manfaatli almashinuvlarga ko‘maklashuvchi va ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi umumiy til topishmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Oʻzbekiston uchun Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarni chuqurlashtirish borasidagi saʼy-harakatlarida muhim hamkor hisoblanadi.
2005-yil mart oyida O‘zbekiston Prezidentining Sloveniyaga birinchi rasmiy tashrifi bo‘lib o‘tdi va bu ikki tomonlama munosabatlar rivojida muhim bosqich bo‘ldi. Keyingi yillarda parlamentlararo aloqalar, xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik faollashdi.
Xususan, Lyublyana BMT Bosh Assambleyasining O‘zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini oshirish to‘g‘risida” (2022 yil) va “O‘rmonlarni barqaror boshqarish, shu jumladan, o‘rmonlarni ko‘paytirish va qayta tiklashga ko‘maklashish” rezolyutsiyalarini qo‘llab-quvvatladi va ularning hammuallifi bo‘ldi. (2024).
2025-2027 yillar uchun EKOSOS aʼzoligi uchun ovoz berishda Sloveniya ham Oʻzbekistonni qoʻllab-quvvatladi. Bundan tashqari, tomonlar 2025-2028 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mita (O‘zbekiston) va 2026-2028 yillarga mo‘ljallangan (Sloveniya) Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zoligiga bir-birining nomzodlarini o‘zaro qo‘llab-quvvatladi.
YUNESKO doirasida 2017-yilda O‘zbekiston Sloveniyaning Xalqaro gidrologiya dasturining Hukumatlararo kengashi va Xalqaro ta’lim byurosi kengashi a’zoligiga ikkinchi saylov guruhi darajasidagi nomzodini qo‘llab-quvvatladi.
Ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida konstruktiv muloqot olib borilmoqda. 2024-yil noyabr oyida Toshkent shahrida Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi Marko Stucin ishtirokida TIVlararo siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi raundi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar diplomatik ishtirokni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar va maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini 2025-yilda Lyublyanada o‘tkazishga kelishib oldilar.
Turli darajadagi muntazam uchrashuvlar va maslahatlashuvlar, jumladan, rasmiy delegatsiyalarning tashriflari va elchilar almashinuvi xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha bir-birlarining pozitsiyalarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
Ikki davlat oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham ijobiy dinamikani koʻrsatmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Yevropa Ittifoqi bilan savdo va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish nuqtai nazaridan Oʻzbekiston uchun strategik ahamiyatga ega. Sloveniya bilan hamkorlikni rivojlantirish sarmoyalarni jalb qilish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va eksport bozorlarini kengaytirish uchun imkoniyatlar ochadi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshgan 2022-yildan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash ko‘lami barqaror o‘sib bormoqda, bunga O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqining “GSP+” umumiy imtiyozlar tizimining benefitsiari maqomini olishi, jumladan, muhim omil bo‘lmoqda. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yilga nisbatan 60,3 foizga oshgan. 2025-yilning birinchi choragi statistikasi shuni ko‘rsatadiki, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan tovar ayirboshlash yana 47,8 foizga o‘sgan. E’tiborlisi, O‘zbekistondan eksport 20 barobardan ziyod oshgani, Sloveniyadan import esa 10 foizga qisqargani o‘zbek mahsulotlarining Yevropa bozorida raqobatbardoshligi oshib borayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston Sloveniyaga asosan xomashyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qiladi, Sloveniya esa yuqori texnologiyali uskunalar, farmatsevtika, avtomobil butlovchi qismlari va boshqa sanoat tovarlarini yetkazib beradi. Ayniqsa, ishlab chiqarish va axborot texnologiyalari sohalarida tovar va xizmatlar turlarini kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjud.
2023-yil fevral oyida Toshkentda O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi va uning doirasida Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Avtomobilsozlik, gidroturbinalar ishlab chiqarish, farmatsevtika, agrosanoat majmuasini yaratish, shuningdek, Sloveniyaning Mercator Group chakana savdo tarmog‘ining O‘zbekistonda filialini ochish kabi yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
O‘zaro sarmoyaviy sheriklikdan tomonlarning manfaatdorligi hamkorlikni rivojlantirishning muhim omili hisoblanadi. Iqtisodiy islohotlarni faol amalga oshirayotgan O‘zbekiston sloveniya kompaniyalariga turli tarmoqlar, jumladan, to‘qimachilik, qurilish, farmatsevtika va turizm kabi sohalarga sarmoya kiritish uchun qulay shart-sharoitlarni taklif qilmoqda. Sloveniya kompaniyalari, o‘z navbatida, O‘zbekistonga innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar sohasida tajriba taklif etishi mumkin. Bugungi kunda O‘zbekistonda Sloveniya sarmoyasi ishtirokidagi uchta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda: bitta qo‘shma korxona va ikkitasi 100 foiz xorijiy kapital ishtirokida.
Energetika, logistika, turizm kabi sohalarda qo‘shma loyihalar ishlab chiqilmoqda. Tabiiy go‘zalligi va rivojlangan sayyohlik infratuzilmasi bilan mashhur Sloveniya o‘zbekistonlik sayyohlarda qiziqish uyg‘otmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekistonning qadimiy shaharlari va boy tarixi sloveniyalik sayyohlarni tobora ko‘proq o‘ziga jalb qilmoqda. Turistik aloqalarni rivojlantirish shaxslararo aloqalarni chuqurlashtirishga yordam beradi.
Oliy darajadagi Oʻzbekiston-Sloveniya uchrashuvi arafasida Lyublyana shahrida boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston ishbilarmon doiralari delegatsiyasi toʻqimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari, mineral oʻgʻitlar, plastmassa va boshqa sanoat qurilish materiallari, farmatsevtika va boshqa nosozliklar yetkazib berish assortimenti va hajmini kengaytirish orqali oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 500 million dollarga yetkazish boʻyicha bir qator aniq kelishuvlarga erishildi. yuqori qo'shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi va Sloveniyaning Yevropadagi geografik joylashuvi ikki mintaqani bog‘lovchi transport yo‘laklarini rivojlantirishda samarali hamkorlik qilish uchun imkoniyatlar yaratadi. Shu bois ikki davlat ham transport-logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, jumladan, ikki davlat poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovini yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor.
Ikki tomonlama munosabatlarda madaniy-gumanitar aloqalar muhim o‘rin tutadi. Ular xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
Madaniy almashinuv doirasida ikki mamlakat madaniy merosini targʻib qilish maqsadida koʻrgazmalar, konsertlar va festivallar kabi turli madaniy tadbirlar oʻtkazilmoqda.
2024-yil noyabr oyida Toshkentda Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi, unda ilmiy va taʼlim loyihalari, akademik almashinuvlar va qoʻshma taʼlim dasturlari istiqbollari muhokama qilindi.
Tahlillar har ikki davlatning ta’lim sohasidagi hamkorlikka qiziqishi ortib borayotganini ko‘rsatmoqda, shuning uchun bu sohani rivojlantirish o‘zaro manfaatli va samarali bo‘lishini va’da qilmoqda.
Shu tariqa, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda O‘zbekiston va Sloveniya o‘zaro hurmat va umumiy manfaatlarga asoslangan hamkorlikni yanada mustahkamlash istagini namoyon etmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Prezidentining Sloveniyaga bo‘lajak tashrifining qizg‘in dasturi, oliy darajadagi rejalashtirilgan uchrashuv va muzokaralar ikki tomonlama munosabatlarning yangi ufqlarini belgilab, ularga serqirra va jadal tus berishi shubhasiz.

On May 21–22, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to Slovenia.
Symbolically, this visit coincides with the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Slovenia, which have been steadily developing since January 16, 1995, encompassing political, economic, and cultural-humanitarian spheres.
Political interaction between Uzbekistan and Slovenia is considered by experts to have significant potential for further development and deepening, based on mutual respect and constructive dialogue. Both countries, aiming to diversify their foreign policy and economic ties, find common ground that promotes mutually beneficial exchange and strengthens bilateral relations. As a member of the European Union, Slovenia is an important partner for Uzbekistan in its efforts to deepen relations with the EU.
In March 2005, the first official visit of the President of Uzbekistan to Slovenia took place, marking an important stage in the development of bilateral relations. In subsequent years, inter-parliamentary ties and cooperation within international organizations have intensified. Notably, Ljubljana supported and co-authored UN General Assembly resolutions initiated by Uzbekistan, such as “Enhancing the Role of Parliaments in Accelerating the Achievement of Sustainable Development Goals” (2022) and “Promoting Sustainable Forest Management, Including Afforestation and Reforestation, on Degraded Lands, Including in Arid Areas, as an Effective Solution to Environmental Problems” (2024).
Slovenia also supported Uzbekistan’s candidacy for membership in the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for 2025–2027. Additionally, both countries mutually supported each other’s candidacies for the Human Rights Committee (Uzbekistan for 2025–2028) and the Human Rights Council (Slovenia for 2026–2028). Within UNESCO, Uzbekistan supported Slovenia’s candidacy in 2017 for the Intergovernmental Council of the International Hydrological Programme and the Council of the International Bureau of Education at the level of the second electoral group.
A constructive dialogue is ongoing between the foreign ministries of the two countries. In November 2024, the third round of political consultations between the ministries took place in Tashkent, with the participation of State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of Slovenia, Marko Štucin. The parties discussed prospects for expanding diplomatic presence and agreed to hold the next round of consultations in 2025 in Ljubljana.
Regular meetings and consultations at various levels, including official delegations and ambassadorial exchanges, contribute to a better understanding of each other’s positions on current international and regional issues.
Economic cooperation between the two countries also shows positive dynamics. Slovenia, as a member of the European Union, represents a strategic interest for Uzbekistan in the context of expanding trade and investment cooperation with the EU. Developing a partnership with Slovenia opens opportunities for attracting investments, implementing advanced technologies, and expanding export markets.
Since 2022, when mutual trade volume increased by 40%, the scale of bilateral trade turnover has been steadily growing, facilitated in part by Uzbekistan obtaining the status of a beneficiary of the EU’s Generalised Scheme of Preferences Plus (GSP+). By the end of 2024, trade turnover between Uzbekistan and Slovenia increased by 60.3% compared to the previous year. Statistics for the first quarter of 2025 show that trade turnover grew by another 47.8% compared to the same period last year. Notably, exports from Uzbekistan increased more than 20 times, while imports from Slovenia decreased by 10%, indicating the growing competitiveness of Uzbek products in the European market.
Uzbekistan primarily exports raw materials and agricultural products to Slovenia, while Slovenia supplies high-tech equipment, pharmaceuticals, automotive components, and other industrial goods. There is significant potential for expanding the range of goods and services, especially in manufacturing and information technology.
In February 2023, a business forum “Uzbekistan–Slovenia” was held in Tashkent, during which an Agreement on Economic Cooperation was signed. Prospects for joint projects in automotive engineering, hydro turbine production, pharmaceuticals, the creation of an agro-industrial complex, and the opening of a branch of the Slovenian retail chain “Mercator Group” in Uzbekistan were discussed.
A key factor in developing cooperation is the mutual interest of both parties in investment partnership. Uzbekistan, actively pursuing economic reforms, offers Slovenian companies favorable conditions for investing in various sectors, including textile, construction, pharmaceutical, and tourism industries. Slovenian companies, in turn, can offer Uzbekistan expertise in innovation and high technology. Currently, three enterprises with Slovenian investments operate in Uzbekistan: one joint venture and two with 100% foreign capital.
Joint projects are developing in areas such as energy, logistics, and tourism. Slovenia, known for its natural beauty and developed tourist infrastructure, is of interest to Uzbek tourists. At the same time, the ancient cities and rich history of Uzbekistan attract more and more Slovenian travelers. The development of tourist ties contributes to deepening interpersonal contacts.
During the recent Uzbek-Slovenian summit at the highest level, business delegations from Uzbekistan in Ljubljana reached several specific agreements to increase mutual trade turnover to $500 million by expanding the range and volume of supplies of textile and fruit and vegetable products, mineral fertilizers, plastics, non-ferrous metals, building materials, pharmaceuticals, industrial equipment, and other high value-added products.
The geographical location of Uzbekistan in Central Asia and Slovenia in Europe creates opportunities for effective cooperation in developing transport corridors connecting the two regions. Therefore, both countries are interested in enhancing transport and logistics cooperation, including establishing direct air connections between the capitals of the two states.
Cultural and humanitarian ties occupy an important place in bilateral relations. They contribute to strengthening mutual understanding and friendship between peoples.
Various cultural events, such as exhibitions, concerts, and festivals, are held within the framework of cultural exchange, promoting the cultural heritage of both countries.
In November 2024, a meeting was held in Tashkent with the State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of Slovenia, during which prospects for scientific and educational projects, academic exchanges, and joint educational programs were discussed.
Analysis shows a growing interest in both countries in cooperation in the field of education, so the development of this direction promises to be mutually beneficial and fruitful.
Thus, in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, Uzbekistan and Slovenia demonstrate a commitment to further strengthening cooperation based on mutual respect and common interests.
In this regard, the rich program of the upcoming visit of the President of Uzbekistan to Slovenia, the planned meetings, and high-level negotiations will undoubtedly define new horizons for bilateral relations, giving them a multifaceted and dynamic character.