O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-22 may kunlari rasmiy tashrif bilan Sloveniyada bo‘ladi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston-Sloveniya diplomatik munosabatlari o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda amalga oshishi ramziy ma’noga ega. 1995-yil 16-yanvardan boshlab ikki tomonlama hamkorlik barqaror dinamikani namoyon etib, siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarni qamrab olgan holda izchil rivojlanib bormoqda.
Ekspertlarning fikricha, O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi siyosiy hamkorlik o‘zaro hurmat va konstruktiv muloqot ruhida yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish uchun salmoqli salohiyatga ega. Har ikki davlat tashqi siyosiy va iqtisodiy aloqalarini diversifikatsiya qilishga intilib, o‘zaro manfaatli almashinuvlarga ko‘maklashuvchi va ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi umumiy til topishmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Oʻzbekiston uchun Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarni chuqurlashtirish borasidagi saʼy-harakatlarida muhim hamkor hisoblanadi.
2005-yil mart oyida O‘zbekiston Prezidentining Sloveniyaga birinchi rasmiy tashrifi bo‘lib o‘tdi va bu ikki tomonlama munosabatlar rivojida muhim bosqich bo‘ldi. Keyingi yillarda parlamentlararo aloqalar, xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik faollashdi.
Xususan, Lyublyana BMT Bosh Assambleyasining O‘zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini oshirish to‘g‘risida” (2022 yil) va “O‘rmonlarni barqaror boshqarish, shu jumladan, o‘rmonlarni ko‘paytirish va qayta tiklashga ko‘maklashish” rezolyutsiyalarini qo‘llab-quvvatladi va ularning hammuallifi bo‘ldi. (2024).
2025-2027 yillar uchun EKOSOS aʼzoligi uchun ovoz berishda Sloveniya ham Oʻzbekistonni qoʻllab-quvvatladi. Bundan tashqari, tomonlar 2025-2028 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mita (O‘zbekiston) va 2026-2028 yillarga mo‘ljallangan (Sloveniya) Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zoligiga bir-birining nomzodlarini o‘zaro qo‘llab-quvvatladi.
YUNESKO doirasida 2017-yilda O‘zbekiston Sloveniyaning Xalqaro gidrologiya dasturining Hukumatlararo kengashi va Xalqaro ta’lim byurosi kengashi a’zoligiga ikkinchi saylov guruhi darajasidagi nomzodini qo‘llab-quvvatladi.
Ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida konstruktiv muloqot olib borilmoqda. 2024-yil noyabr oyida Toshkent shahrida Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi Marko Stucin ishtirokida TIVlararo siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi raundi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar diplomatik ishtirokni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar va maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini 2025-yilda Lyublyanada o‘tkazishga kelishib oldilar.
Turli darajadagi muntazam uchrashuvlar va maslahatlashuvlar, jumladan, rasmiy delegatsiyalarning tashriflari va elchilar almashinuvi xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha bir-birlarining pozitsiyalarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
Ikki davlat oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham ijobiy dinamikani koʻrsatmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Yevropa Ittifoqi bilan savdo va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish nuqtai nazaridan Oʻzbekiston uchun strategik ahamiyatga ega. Sloveniya bilan hamkorlikni rivojlantirish sarmoyalarni jalb qilish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va eksport bozorlarini kengaytirish uchun imkoniyatlar ochadi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshgan 2022-yildan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash ko‘lami barqaror o‘sib bormoqda, bunga O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqining “GSP+” umumiy imtiyozlar tizimining benefitsiari maqomini olishi, jumladan, muhim omil bo‘lmoqda. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yilga nisbatan 60,3 foizga oshgan. 2025-yilning birinchi choragi statistikasi shuni ko‘rsatadiki, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan tovar ayirboshlash yana 47,8 foizga o‘sgan. E’tiborlisi, O‘zbekistondan eksport 20 barobardan ziyod oshgani, Sloveniyadan import esa 10 foizga qisqargani o‘zbek mahsulotlarining Yevropa bozorida raqobatbardoshligi oshib borayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston Sloveniyaga asosan xomashyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qiladi, Sloveniya esa yuqori texnologiyali uskunalar, farmatsevtika, avtomobil butlovchi qismlari va boshqa sanoat tovarlarini yetkazib beradi. Ayniqsa, ishlab chiqarish va axborot texnologiyalari sohalarida tovar va xizmatlar turlarini kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjud.
2023-yil fevral oyida Toshkentda O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi va uning doirasida Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Avtomobilsozlik, gidroturbinalar ishlab chiqarish, farmatsevtika, agrosanoat majmuasini yaratish, shuningdek, Sloveniyaning Mercator Group chakana savdo tarmog‘ining O‘zbekistonda filialini ochish kabi yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
O‘zaro sarmoyaviy sheriklikdan tomonlarning manfaatdorligi hamkorlikni rivojlantirishning muhim omili hisoblanadi. Iqtisodiy islohotlarni faol amalga oshirayotgan O‘zbekiston sloveniya kompaniyalariga turli tarmoqlar, jumladan, to‘qimachilik, qurilish, farmatsevtika va turizm kabi sohalarga sarmoya kiritish uchun qulay shart-sharoitlarni taklif qilmoqda. Sloveniya kompaniyalari, o‘z navbatida, O‘zbekistonga innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar sohasida tajriba taklif etishi mumkin. Bugungi kunda O‘zbekistonda Sloveniya sarmoyasi ishtirokidagi uchta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda: bitta qo‘shma korxona va ikkitasi 100 foiz xorijiy kapital ishtirokida.
Energetika, logistika, turizm kabi sohalarda qo‘shma loyihalar ishlab chiqilmoqda. Tabiiy go‘zalligi va rivojlangan sayyohlik infratuzilmasi bilan mashhur Sloveniya o‘zbekistonlik sayyohlarda qiziqish uyg‘otmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekistonning qadimiy shaharlari va boy tarixi sloveniyalik sayyohlarni tobora ko‘proq o‘ziga jalb qilmoqda. Turistik aloqalarni rivojlantirish shaxslararo aloqalarni chuqurlashtirishga yordam beradi.
Oliy darajadagi Oʻzbekiston-Sloveniya uchrashuvi arafasida Lyublyana shahrida boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston ishbilarmon doiralari delegatsiyasi toʻqimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari, mineral oʻgʻitlar, plastmassa va boshqa sanoat qurilish materiallari, farmatsevtika va boshqa nosozliklar yetkazib berish assortimenti va hajmini kengaytirish orqali oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 500 million dollarga yetkazish boʻyicha bir qator aniq kelishuvlarga erishildi. yuqori qo'shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi va Sloveniyaning Yevropadagi geografik joylashuvi ikki mintaqani bog‘lovchi transport yo‘laklarini rivojlantirishda samarali hamkorlik qilish uchun imkoniyatlar yaratadi. Shu bois ikki davlat ham transport-logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, jumladan, ikki davlat poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovini yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor.
Ikki tomonlama munosabatlarda madaniy-gumanitar aloqalar muhim o‘rin tutadi. Ular xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
Madaniy almashinuv doirasida ikki mamlakat madaniy merosini targʻib qilish maqsadida koʻrgazmalar, konsertlar va festivallar kabi turli madaniy tadbirlar oʻtkazilmoqda.
2024-yil noyabr oyida Toshkentda Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi, unda ilmiy va taʼlim loyihalari, akademik almashinuvlar va qoʻshma taʼlim dasturlari istiqbollari muhokama qilindi.
Tahlillar har ikki davlatning ta’lim sohasidagi hamkorlikka qiziqishi ortib borayotganini ko‘rsatmoqda, shuning uchun bu sohani rivojlantirish o‘zaro manfaatli va samarali bo‘lishini va’da qilmoqda.
Shu tariqa, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda O‘zbekiston va Sloveniya o‘zaro hurmat va umumiy manfaatlarga asoslangan hamkorlikni yanada mustahkamlash istagini namoyon etmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Prezidentining Sloveniyaga bo‘lajak tashrifining qizg‘in dasturi, oliy darajadagi rejalashtirilgan uchrashuv va muzokaralar ikki tomonlama munosabatlarning yangi ufqlarini belgilab, ularga serqirra va jadal tus berishi shubhasiz.

21-22 мая состоится официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Словению.
Символично, что данный визит пройдет в год празднования 30-летия установления узбекско-словенских дипломатических отношений. С 16 января 1995 года двустороннее сотрудничество последовательно развивается, демонстрируя устойчивую динамику и охватывая политическую, экономическую и культурно-гуманитарную сферы.
Политическое взаимодействие между Узбекистаном и Словенией, по мнению экспертов, обладает значительным потенциалом для дальнейшего развития и углубления в духе взаимного уважения и конструктивного диалога. Обе страны, стремящиеся к диверсификации своих внешнеполитических и экономических связей, находят точки соприкосновения, способствующие взаимовыгодному обмену и укреплению двусторонних отношений. Словения как член Европейского Союза является важным партнером для Узбекистана в его стремлении к углублению отношений с ЕС.
В марте 2005 года состоялся первый официальный визит Президента Узбекистана в Словению, что стало важным этапом в развитии двусторонних отношений. В последующие годы активизировались межпарламентские связи и сотрудничество в рамках международных организаций.
В частности, Любляна поддержала и вошла число соавторов инициированных Узбекистаном резолюций Генассамблеи ООН «О повышении роли парламентов в ускорении достижения Целей Устойчивого Развития» (2022) и «Содействие устойчивому лесопользованию, включая облесение и лесовосстановление, на деградированных землях, в том числе в засушливых районах, как эффективное решение экологических проблем» (2024).
Словения также поддержала Узбекистан при голосовании в члены ЭКОСОС на 2025-2027 годы. Кроме того, стороны взаимно поддержали кандидатуры друг друга в Комитет по правам человека на 2025-2028 годы (Узбекистан) и Совет по правам человека на 2026-2028 годы (Словения).
В рамках ЮНЕСКО Узбекистан в 2017 году поддержал кандидатуру Словении в Межправительственный совет Международной программы гидрологии и Совет международного бюро по образованию на уровне второй электоральной группы.
Конструктивный диалог проводится между внешнеполитическими ведомствами двух стран. В ноябре 2024 года в Ташкенте прошел третий раунд межмидовских политических консультаций с участием государственного секретаря Министерства иностранных и европейских дел Словении Марко Штуцина. Стороны обсудили перспективы расширения дипломатического присутствия и договорились о проведении следующего раунда консультаций в 2025 году в Любляне.
Регулярные встречи и консультации на различных уровнях, включая визиты официальных делегаций и обмен послами, способствуют лучшему пониманию позиций друг друга по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня.
Экономическое взаимодействие между двумя странами также демонстрирует положительную динамику. Словения, являясь членом Европейского Союза, представляет стратегический интерес для Узбекистана в контексте расширения торгового и инвестиционного сотрудничества с ЕС. Развитие партнерства со Словенией открывает возможности для привлечения инвестиций, внедрения передовых технологий и расширения экспортных рынков.
С 2022 года, когда объем взаимной торговли увеличился на 40%, масштабы двустороннего товарооборота неуклонно растут, чему способствует, в том числе, получение Узбекистаном статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС «GSP+». По итогам 2024 года товарооборот между Узбекистаном и Словенией увеличился по сравнению с предыдущим годом на 60,3%. Статистика за первый квартал 2025 года показывает, что объем товарооборота вырос еще на 47,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Примечательным является тот факт, что экспорт из Узбекистана увеличился более чем в 20 раз, а импорт из Словении сократился на 10%, что свидетельствует о растущей конкурентоспособности узбекской продукции на европейском рынке.
Узбекистан экспортирует в Словению преимущественно сырьевые товары и сельскохозяйственную продукцию, в то время как Словения поставляет высокотехнологичное оборудование, фармацевтические препараты, автомобильные комплектующие и другие промышленные товары. Существует значительный потенциал для расширения номенклатуры товаров и услуг, особенно в сфере обрабатывающей промышленности и информационных технологий.
В феврале 2023 года в Ташкенте состоялся бизнес-форум «Узбекистан–Словения», в рамках которого было подписано Соглашение об экономическом сотрудничестве. Обсуждались перспективы совместных проектов в сферах автомобилестроения, производства гидротурбин, фармацевтики, создания агропромышленного комплекса, а также открытие филиала словенской торговой сети «Mercator Group» в Узбекистане.
Важным фактором в развитии взаимодействия является обоюдный интерес сторон к взаимному инвестиционному партнерству. Узбекистан, активно проводящий экономические реформы, предлагает словенским компаниям благоприятные условия для инвестирования в различные сектора, включая текстильную, строительную, фармацевтическую и туристическую отрасли. Словенские компании, в свою очередь, могут предложить Узбекистану опыт в области инноваций и высоких технологий. Сегодня в Узбекистане функционируют три предприятия с участием словенских инвестиций: одно совместное предприятие и две со 100%-м иностранным капиталом.
Развиваются совместные проекты в таких областях, как энергетика, логистика и туризм. Словения, известная своей красотой природы и развитой туристической инфраструктурой, представляет интерес для узбекских туристов. В то же время древние города и богатая история Узбекистана привлекают все больше словенских путешественников. Развитие туристических связей способствует углублению межличностных контактов.
В ходе проведенных накануне узбекско-словенского саммита на высшем уровне переговоров делегации деловых кругов Узбекистана в Любляне достигнут ряд конкретных договорённостей по наращиванию взаимного товарооборота до 500 миллионов долларов за счёт расширения номенклатуры и объёмов поставок текстильной и плодоовощной продукции, минеральных удобрений, пластмассы, цветных металлов, стройматериалов, фармпрепаратов, промышленного оборудования и другой готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Географическое положение Узбекистана в Центральной Азии и Словении в Европе создает возможности для эффективного сотрудничества в области развития транспортных коридоров, связывающих два региона. Поэтому обе страны заинтересованы в наращивании транспортно-логистического сотрудничества, включая установление прямого авиасообщения между столицами двух государств.
Культурные и гуманитарные связи занимают важное место в двусторонних отношениях. Они способствуют укреплению взаимопонимания и дружбы между народами.
В рамках культурного обмена проводятся различные культурные мероприятия, такие как выставки, концерты и фестивали, способствующие популяризации культурного наследия обеих стран.
В ноябре 2024 года в Ташкенте состоялась встреча с государственным секретарем Министерства иностранных и европейских дел Словении, в ходе которой обсуждались перспективы научно-образовательных проектов, академических обменов и совместных образовательных программ.
Анализ показывает растущий интерес в обеих странах к сотрудничеству в сфере образования, поэтому развитие данного направления обещает быть взаимовыгодным и плодотворным.
Таким образом, в год 30-летия установления дипломатических отношений Узбекистан и Словения демонстрируют стремление к дальнейшему укреплению сотрудничества, основанного на взаимном уважении и общих интересах.
В этой связи насыщенная программа предстоящего визита Президента Узбекистана в Словению, намеченные встречи и переговоры на высшем уровне, безусловно, определят новые горизонты двусторонних отношений, придадут им многоплановый и динамичный характер.