Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasida O'zbekiston madaniyati va turizm salohiyatiga bag'ishlangan taqdimot tadbiri o'tkazildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Unda Xitoyning turli vazirlik va idoralari, yirik sayyohlik kompaniyalari, madaniyat tashkilotlari, OAV vakillari, blogerlar, Pekindagi xorijiy diplomatik vakolatxonalar vakillari va vatandoshlar ishtirok etdi.
Taqdimot davomida so'nggi yillarda O'zbekistonda turizm sohasi faol rivojlanib, barqaror iqtisodiy o'sish drayverlaridan biriga aylanayotgani ta'kidlandi. Ishtiroklarga yurtimizda sayyohlik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xorijiy turistlar uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar, mamlakatimizning turizm salohiyati va imkoniyatlari haqida batafsil ma'lumot yetkazildi.
Ishtirokchilarga 2025 yilning 1 iyundan O'zbekiston va Xitoy o'rtasida 30 kunlik vizasiz rejim kuchga kirishi xabar qilindi.
Tadbir i doirasida o'zbek palovini tayyorlash jarayoni bo'yicha master-klass o'tkazildi. Shuningdek, o'zbek kuy-qo'shiqlaridan iborat madaniy dastur taqdim etildi.
Zan Xongyan, Xitoy "Haina Silk Road Cultural Development" kompaniyasi prezidenti:
– Bugun O'zbekiston elchixonasida mamlakatingizning madaniyati va turizmi salohiyatini namoyish etish maqsadida tashkil etilgan taqdimotda ishtirok etayotganimdan juda mamnunman.
Tadbir juda muvaffaqiyatli o'tdi. Biz yurtingizning noyob turizm imkoniyatlari, go'zal madaniyati va an'analari haqida batafsil ma'lumot olish imkoniyatiga ega bo'ldik.
O'zbekiston ko'p asrlik tarix va boy madaniyatga ega mamlakat. Shu o'rinda biz ham halqlarimiz o'rtasidagi do'stona rishtalarni mustahkamlashga hissa qo'shish maqsadida ko'plab o'zbek asarlarini xitoy tiliga tarjima qildik va nashr ettirdik.
Taqdimot davomida, shuningdek, o'zbek milliy taomlaridan biri – palov tayyorlash jarayoniga guvoh bo'ldik. O'zbek oshxonasi mazaliligi va xilma-xil taomlari ajralib turadi.
Umid qilamanki, kelgusida ko'proq xitoyliklar O'zbekistonga sayohat qilishni tanlaydilar.
Juan Danshen , Xitoy iste'molchilar huquqlarini himoya qilish jamg'armasi direktori o'rinbosari:
– Bugun O'zbekiston elchixonasi tomonidan o'tkazilgan turizm taqdimotida ishtirok etdim. Tadbir juda muvaffaqiyatli o'tdi va O'zbekistonning urf-odatlari va madaniyatini yana-da yaxshiroq tushunishimizga imkon berdi.
Joriy yil iyun oyidan O'zbekiston va Xitoy fuqarolari uchun vizasiz rejimning tadbiq etilishi xalqlarimiz o'rtasidagi almashinuvni rivojlanishiga va sayyohlar oqimining oshishiga katta ahamiyatga ega.
Jamg'armamiz kelgusida O'zbekiston va Xitoy korxonalari o'rtasidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yana-da ko'proq hissa qo'shishga tayyor.
Chi Lu , Pekin tashqi madaniyat va savdo uyushmasi direktori:
– O'zbekiston Xitoy bilan turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratmoqda.
Sayyohlik salohiyatini keng targ'ib qilish va ikki mamlakat turizm sohalari vakillari o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlash maqsadida 2025 yil "Xitoyda O'zbekiston turizm yili" deb e'lon qilindi.
Bugungi tadbir davomida Xitoyda O'zbekiston turizm yili doirasida Pekin, Shanxay, Guanchjou, Xanchjou, Sian, Tyanszin, Shenchjen, Chendu, Chunsin, Sindao, Urumchi, Qashg'ar va boshqa ko'plab shaharlarda turli madaniy, turistik va iqtisodiy tadbirlar o'tkazilayotgani haqida bilib oldik.
Shuningdek, O'zbekistonda xitoylik turistlar uchun qulay muhit yaratishga yo'naltirilgan standartlar ya'ni "China Friendly" tizimi faol joriy etilayotgani hamda ushbu tashabbus doirasida aeroportlar, mehmonxonalar va restoranlarda xitoy tilidagi menyular, yozuvlar va yo'l ko'rsatkichlar o'rnatilayotgani ta'kidlandi.

A presentation dedicated to the culture and tourism potential of Uzbekistan was held at the Embassy of our country in Beijing.
The event was attended by more than 300 guests - representatives of Chinese ministries and departments, large travel companies, cultural organizations, media, bloggers, foreign diplomats and compatriots.
During the presentation, it was noted that in recent years, the tourism sector in Uzbekistan has been actively developing and is becoming one of the drivers of sustainable economic growth. The participants were provided with information about the reforms being implemented in the tourism sector in our country, favorable conditions created for foreign tourists, as well as tourism opportunities and destinations.
It was announced that from June 1, 2025, a 30-day visa-free regime will come into force between Uzbekistan and China.
As part of the event, a master class on cooking Uzbek pilaf was organized, as well as a cultural program with the performance of national melodies and dances. Representatives of China were presented with a special magazine dedicated to Uzbekistan.
President of China Silk Road Culture Development Company Haina Zan Hongyan:
- I am very pleased to take part in the presentation organized today at the Embassy of Uzbekistan to demonstrate the cultural and tourism potential of your country.
The event was a great success. The Chinese guests had the opportunity to learn more about the unique tourism opportunities, beautiful culture and traditions of your country.
Uzbekistan is a country with a centuries-old history and rich culture. In this regard, we have translated and published many Uzbek works into Chinese to help strengthen friendly ties between our peoples.
During the presentation, we also witnessed the preparation of pilaf, considered the king of Uzbek national cuisine, which is distinguished by its sophistication and refinement.
I hope that in the future, more Chinese will choose Uzbekistan for travel.
Deputy Director of the China Consumer Protection Foundation Ruan Dansheng:
- The introduction of a visa-free regime between Uzbekistan and China since June of this year is of great importance for the development of exchanges between our peoples and the increase in the flow of tourists.
Our foundation will continue to do more to develop cooperation between Uzbek and Chinese enterprises.
Director of the Beijing Association of Foreign Culture and Trade Chi Lu:
- Uzbekistan pays special attention to strengthening cooperation with China in the field of tourism.
In order to widely promote the tourism potential and strengthen ties between representatives of the tourism sector of the two countries, 2025 has been declared the "Year of Tourism of Uzbekistan" in China.
During today's event, we learned that various cultural, tourism and economic events are being held in Beijing, Shanghai, Guangzhou, Hangzhou, Xi'an, Tianjin, Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Qingdao, Urumqi, Kashgar and many other cities as part of this Year.
We also learned that Uzbekistan is actively implementing standards aimed at creating a favorable environment for Chinese tourists, namely the “China Friendly” system, and that as part of this initiative, Chinese menus, signs and pointers are being installed in airports, hotels and restaurants.