O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasining barcha mamlakatlari bilan chegaradosh o‘ziga xos geografik joylashuvi barqaror transport tarmog‘i orqali nafaqat qo‘shni davlatlar, balki Sharqiy Osiyoni Janubiy Osiyo, Yaqin Sharqni Kavkaz va Yevropa bilan bog‘lash imkonini beradi. Bugungi kunda Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari jadal rivojlanmoqda, iqtisodiyotning izchil o‘sishi mamlakatlarimiz transport-kommunikatsiya kompleksini yanada rivojlantirish zarurligini taqozo etmoqda.
Qolaversa, jahondagi geosiyosiy vaziyatning jadal o‘zgarishi transport infratuzilmasini takomillashtirish va yuk tashishning tashqi savdo yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, yangi va barqaror transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha kompleks va muvofiqlashtirilgan ishlarni taqozo etmoqda.
So‘nggi yillarda Qizil dengiz va Sharqiy Yevropada geosiyosiy keskinlikning kuchayishi Yevropa va Xitoy, shuningdek, Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida xavfsiz, barqaror va o‘zaro manfaatli transport yo‘laklarini rivojlantirish zaruratini tug‘dirdi. Ushbu geosiyosiy o‘zgarishlar fonida Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi yoki O‘rta yo‘lak butun jahon hamjamiyatining diqqat markazida bo‘lib, Xitoy, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘lovchi muqobil yo‘nalish sifatida namoyon bo‘lmoqda.
O‘zbekiston yangi xalqaro transport yo‘laklarini shakllantirish va mavjudlarini rivojlantirishda Yevropa Ittifoqi bilan yaqindan hamkorlik qiladi. U CASCA+ xalqaro multimodal transport koridorining (Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa) ishtirokchisi bo‘lib, uning doirasida Transkaspiy yo‘nalishi ishlab chiqilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, 2019-yil 20-dekabr kuni Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi ishtirokida “Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Ozarbayjon – Qirgʻiziston – Ozarbayjon – Xitoy – Gruziya – Ozarbayjon” xalqaro multimodal transport koridorini rivojlantirish boʻyicha (Ozarbayjon, Gruziya, Qirgʻiziston, Turkmaniston va Oʻzbekiston) temir yoʻl maʼmuriyatlari rahbarlarining besh tomonlama yigʻilishi bayonnomasi imzolandi. imzolandi. 2021-yil 17-dekabrda Turkiya ushbu Protokolga qoʻshildi va tomonlar oʻrtasida Oltitomonli uchrashuv protokoli imzolandi. Ushbu hujjat Qirgʻiziston, Oʻzbekiston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Turkiya va Gruziya temir yoʻl maʼmuriyatlari tomonidan ushbu hududlar boʻylab va qarama-qarshi yoʻnalishda yuklarni tashishning imtiyozli tarif stavkalari va yagona shartlari toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqish, har bir davlatdan tranzit konteyner poyezdlarini tashkil etish uchun masʼul logistika kompaniyasini belgilash, shuningdek, chegara punktlarida oʻzaro aloqalarni yaxshilash (shuningdek, chegara punktlari oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarni takomillashtirish) nazarda tutilgan. davlatlar hududlaridagi yuk tashish punktlarida logistika markazlarini rivojlantirish.
Oʻrta yoʻlak bir necha yoʻnalishga ega boʻlib, mavjud muqobil yoʻnalishlar qatorida Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa davlatlari yoʻnalishi geografik jihatdan Xitoy – Yevropa yoʻnalishi boʻyicha (4917 km) eng qisqasi hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yil iyun oyida Qirg‘izistonda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi rahbarlarining uchrashuvida so‘zlagan nutqida Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi transport-kommunikatsiya aloqalarini, birinchi navbatda, O‘rta yo‘lakni shakllantirish orqali mamlakatlar sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimligini alohida ta’kidladi. Islohotlar natijasida O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasida Kaspiy dengizi orqali yuk tashish hajmi 2024-yil yakuniga ko‘ra 1,1 million tonnani tashkil etdi va bu 2020-yilga (492 ming tonna) nisbatan 55 foizga ko‘pdir.
2024-yilda O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi, Turkiya, Kavkaz davlatlari, AQSh va Braziliya o‘rtasida xalqaro yuk tashish hajmi 2,8 million tonnani tashkil etdi, bu O‘rta yo‘lak bo‘ylab yuk tashishni yanada rivojlantirish istiqbollaridan dalolat beradi. Shu munosabat bilan 2025-yil davomida Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashishni sezilarli darajada rivojlantirish va O‘zbekiston manfaatlarini ta’minlash maqsadida Kaspiy dengizi orqali tashish uchun ikkita kema olish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Yevropa Ittifoqining “Global darvoza” sarmoyaviy strategiyasi ham Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston, Janubiy Kavkaz mamlakatlari va Turkiya bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Amaliy chora-tadbirlar ko'rilganiga qaramay, O'rta yo'lak bo'ylab tashishda hali ham yetarlicha barqarorlik yo'q. Bunga bir qator dolzarb muammolar sabab bo'ladi: uzoq etkazib berish muddati; yuqori transport xarajatlari; Kaspiy va Qora dengizdagi portlarning past samaradorligi va Kaspiy dengizi suv sathining pasayishi.
Bundan tashqari, tadqiqot natijalari noqulay ob-havo sharoiti tufayli Olot (Ozarbayjon) portining terminal hududida xalqaro yuk tashish uchun moʻljallangan avtotransport vositalari toʻplanib qolganligi aniqlandi. O'rtacha kutish vaqti 25-30 kun.
Taqqoslash uchun: ERAI tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra (
Yevroosiyo temir yo‘llari ittifoqi) 2024-yilning birinchi yarmida Shimoliy yo‘lak bo‘ylab Xitoy-Yevropa yo‘nalishi bo‘yicha konteyner blokli poyezdlarning o‘rtacha qatnov vaqti yetti kunni, tashish narxi 3289 dollarni tashkil etadi. Transgroup systems LP taqdim etgan maʼlumotlarga koʻra, Oʻrta yoʻlak orqali Toshkentdan yuklarni yetkazib berish muddati 35-40 kunni tashkil etadi, tashish narxi 5500 dollarni tashkil qiladi.
Yuqoridagi omillar tufayli Oʻrta yoʻlak hali ham muqobil yoʻnalishlarga (Shimoliy yoʻlak, Janubiy yoʻlak) nisbatan kamroq raqobatbardoshdir.
Shu bilan birga, O‘rta yo‘lak yoki Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi Osiyo va Yevropa o‘rtasida savdo hamkorligi uchun yangi imkoniyatlar ochib berishini hisobga olish kerak.
Ushbu yo‘lak bo‘ylab joylashgan davlatlar bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida yaqinroq aloqalarni o‘rnatish uchun yuqorida qayd etilgan muammolarni bartaraf etish va yo‘lakni yanada rivojlantirishni ta’minlash zarur, toki YeI davlatlari va bir qator yetakchi banklar Kaspiy va Qora dengizlarda joylashgan portlarga (Turkmanboshi, Kurik, Aktau, Alyat, Potistruk, shuningdek, Batumi qirg‘oqlarida joylashgan transport), koridor (Qirg'iziston, O'zbekiston, Turkmaniston, Qozog'iston, Ozarbayjon, Gruziya), bu koridor bo'ylab tashishga bevosita ta'sir qiladi.
Hozirgi tez o'zgarib borayotgan dunyoda siz faqat bitta omilga tayanib bo'lmaydi. Respublika transport yo‘laklarining jozibadorligini oshirish va muqobil yo‘nalishlarni yaratish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston Eron – Turkiya (5430 km) xalqaro transport koridorini rivojlantirish bo‘yicha qator amaliy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xitoyni Turkiya bilan bogʻlovchi ushbu yoʻnalish eng foydali hisoblanadi, chunki uning boʻylab temir yoʻl infratuzilmasi mavjud boʻlib, yuklarni Xitoydan (Qashgʻar) Turkiyaga (Istanbul porti) temir yoʻl orqali, portdan esa Yevropa va Qora dengiz mamlakatlariga avtomobil, temir yoʻl yoki dengiz orqali yetkazish mumkin.
Yo‘lakni rivojlantirish maqsadida 2023-yil 1-noyabr kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (EKO) yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston, Turkmaniston, Eron va Turkiya transport vazirlari “O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Turkiya” transport koridorini rivojlantirish to‘g‘risidagi Protokolni imzoladilar. Hujjatga ko‘ra, har bir ishtirokchi davlat temir yo‘l transportida konteyner tashish uchun mas’ul operatorlarni tayinlaydi va yo‘lak bo‘ylab sinov tashuvlarini o‘tkazish va ular uchun tarif chegirmalarini ta’minlash bo‘yicha kelishuvlarga erishiladi. Hozirda Xitoy, Qirg‘iziston va Tojikistonni yo‘lakni rivojlantirish bo‘yicha imzolangan Protokolga jalb etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston strategik temir yo‘l liniyasining qurilishi Xitoy-Yevropa quruqlik yo‘li bo‘ylab yuk tashishni yanada jozibador qilishi kutilmoqda. U Buyuk Ipak yo‘lini qayta tiklaydigan asr loyihasi sifatida e’tirof etilgan. Quvur Yevropagacha bo‘lgan masofani 900 kilometrga, yetkazib berish muddatini esa yetti-sakkiz kunga qisqartiradi.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida bir nechta transport yo‘laklarining yaratilishi nafaqat transport aloqalarini mustahkamlash, balki mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish va iqtisodiy ko‘rsatkichlarni yaxshilash, turmush sifatini yaxshilashga xizmat qiladi.
Saidkamol Sultonbekov,
Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazi yetakchi mutaxassisi

Узбекистан расширяет международные транспортные маршруты
Уникальное географическое положение Узбекистана, граничащего со всеми странами Центральноазиатского региона, предоставляет возможность соединить не только соседние государства, но и Восточную Азию с Южной, Ближний Восток с Кавказом и Европой посредством устойчивой транспортной сети. На сегодня страны ЦА и Кавказа динамично развиваются, а последовательный экономический рост обуславливает необходимость дальнейшего развития транспортно-коммуникационного комплекса наших стран.
Более того, стремительное изменение геополитической ситуации в мире требует комплексной и скоординированной работы по совершенствованию транспортной инфраструктуры и диверсификации внешнеторговых маршрутов грузоперевозок, развитию новых и устойчивых транспортных коридоров.
Усиление геополитической напряженности в Красном море и Восточной Европе в последние годы обуславливает необходимость развития безопасных, устойчивых и взаимовыгодных транспортных коридоров между Европой и Китаем, а также Европой и Центральной Азией. На фоне этих геополитических изменений Транскаспийский международный транспортный коридор, или Средний коридор, находится в центре внимания всего мирового сообщества и формируется как альтернативный маршрут, соединяющий Китай, страны Ближнего Востока и Центральной Азии с Европой.
Узбекистан тесно сотрудничает с Европейским союзом по формированию новых и развитию существующих международных транспортных коридоров. Является участником международного мультимодального транспортного коридора CASCA+ (страны Азиатско-Тихоокеанского региона - Китай - Кыргызстан Узбекистан - Туркменистан - Азербайджан - Грузия - Турция - Европа), в рамках которого развивается Транскаспийский маршрут.
Следует отметить, что 20 декабря 2019 года в Ташкенте с участием Министерства транспорта РУз подписан Протокол пятисторонней встречи руководителей железнодорожных администраций (Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана) по развитию международного мультимодального транспортного коридора «Страны Азиатско-Тихоокеанского региона - Китай Кыргызстан - Узбекистан - Туркменистан - Азербайджан - Грузия - Европа». 17 декабря 2021 года к данному Протоколу присоединилась Турция, и был подписан Протокол шестисторонней встречи между сторонами. Этот документ предусматривает разработку железнодорожными администрациями Кыргызстана, Узбекистана, Туркменистана, Азербайджана, Турции и Грузии регламента льготных тарифных ставок и единых условий перевозки грузов по этим территориям и в обратном направлении, назначение логистической компании, ответственной за организацию транзитных контейнерных поездов из каждой страны, совершенствование взаимодействия на пограничных стыковых пунктах (внедрение системы предварительного уведомления), а также развитие логистических центров в пунктах перевалки на территориях государств.
Средний коридор имеет несколько маршрутов, и среди существующих альтернативных направлений именно маршрут Китай - Кыргызстан - Узбекистан Туркменистан - Азербайджан - Грузия Турция - страны Европы является географически самым коротким на пути Китай - Европа (4917 км).
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, выступая на встрече лидеров стран Центральной Азии и Европейского союза, состоявшейся в Кыргызстане в июне 2023 года, особо подчеркнул важность объединения усилий стран путем развития транспортно-коммуникационных связей между Центральной Азией и Европой, прежде всего через формирование Среднего коридора. В результате реформ объем грузоперевозок через Каспийское море между Узбекистаном и Европой по итогам 2024 года составил 1,1 млн тонн, что на 55 процентов больше по сравнению с 2020-м (492 тысячи тонн).
В 2024-м объем международных грузоперевозок Узбекистана с ЕС, Турцией, странами Кавказа, США, Бразилией составил 2,8 млн тонн, что свидетельствует о перспективах дальнейшего развития грузоперевозок по Среднему коридору. В связи с этим в целях значительного развития грузоперевозок по Транскаспийскому маршруту в течение 2025 года и обеспечения интересов Узбекистана рассматривается вопрос приобретения двух судов для перевозок по Каспийскому морю. Также совместно с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Узбекистаном, странами Южного Кавказа и Турцией реализуется инвестиционная стратегия Европейского союза «Глобальные ворота».
Несмотря на принятые практические меры, в перевозках по Среднему коридору пока не наблюдается должной стабильности. Это вызвано рядом актуальных проблем: длительные сроки доставки; высокие транспортные расходы; низкий уровень эффективности портов на Каспийском и Черном морях и снижение уровня воды Каспия.
Кроме того, в результате исследований выявлено, что из-за неблагоприятных погодных условий в терминальной зоне порта Алят (Азербайджан) скапливаются автотранспортные средства, предназначенные для международных грузоперевозок. При этом среднее время ожидания составляет 25-30 дней.
Для сравнения: по данным, предоставленным ERAI (Евразийский железнодорожный альянс) за полугодие 2024 года, среднее время движения контейнерных блок-поездов по маршруту Китай Европа по Северному коридору составляет семь дней, стоимость перевозки 3289 долларов. Согласно данным, предоставленным Transgroup systems LP, срок доставки груза из Ташкента по Среднему коридору составляет 35-40 дней, стоимость перевозки - 5500 долларов.
Из-за вышеуказанных факторов Средний коридор пока проигрывает в конкурентоспособности по сравнению с альтернативными маршрутами (Северный коридор, Южный коридор).
Вместе с тем следует учесть тот фактор, что Средний коридор, или Транскаспийский международный транспортный маршрут, открывает новые возможности для торгового сотрудничества между Азией и Европой.
Для установления более тесных связей между странами, расположенными вдоль этого коридора и Европейским союзом, необходимо устранение вышеупомянутых проблем и обеспечение дальнейшего развития коридора, чтобы страны ЕС и ряд ведущих банков инвестировали в порты, расположенные в Каспийском и Черном морях (Туркменбаши, Курык, Актау, Алят, Поти, Батуми), а также в транспортную инфраструктуру государств, расположенных вдоль коридора (Кыргызстан, Узбекистан, Туркменистан, Казахстан, Азербайджан, Грузия), которые непосредственно влияют на перевозки по коридору.
В сегодняшнем стремительно меняющемся мире нельзя полагаться только на один фактор. В целях повышения привлекательности транспортных коридоров республики и создания альтернативных Министерством транспорта Республики Узбекистан реализуется ряд практических мер по развитию международного транспортного коридора Китай - Кыргызстан - Узбекистан - Туркменистан Иран - Турция (5430 км).
Этот маршрут, соединяющий Китай с Турцией, - наиболее выгодный, вдоль него простирается железнодорожная инфраструктура, и грузы могут быть доставлены из Китая (Кашгар) в Турцию (порт Стамбул) по железной дороге, а из порта - в страны Европы и Черного моря - автомобильным, железнодорожным или морским путем.
В целях развития коридора 1 ноября 2023 года в рамках заседания Организации экономического сотрудничества (ОЭС) министры транспорта Узбекистана, Туркменистана, Ирана и Турции подписали Протокол о развитии транспортного коридора Узбекистан - Туркменистан - Иран - Турция. Согласно документу, от каждой страны участницы будут назначены операторы, ответственные за контейнерные перевозки по железной дороге, а также достигнуты договоренности о проведении тестовых перевозок по коридору и предоставлении тарифных скидок на них. В настоящее время ведется работа по привлечению Китая, Кыргызстана и Таджикистана к подписанному Протоколу по развитию коридора.
Также ожидается, что строительство стратегической железнодорожной линии Китай - Кыргызстан - Узбекистан сделает грузоперевозки по сухопутному маршруту Китай - Европа еще более привлекательными. Она признана проектом века, возрождающим Великий шелковый путь. Прокладка сократит расстояние до Европы на 900 км, а время доставки - на семь-восемь дней.
Создание нескольких транспортных коридоров между Узбекистаном и Европейским союзом не только укрепит транспортные связи, но и послужит увеличению товарооборота между странами и улучшению экономических показателей, а также повышению качества жизни.
Саидкамол Султонбеков,
ведущий специалист Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта