O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasining barcha mamlakatlari bilan chegaradosh o‘ziga xos geografik joylashuvi barqaror transport tarmog‘i orqali nafaqat qo‘shni davlatlar, balki Sharqiy Osiyoni Janubiy Osiyo, Yaqin Sharqni Kavkaz va Yevropa bilan bog‘lash imkonini beradi. Bugungi kunda Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari jadal rivojlanmoqda, iqtisodiyotning izchil o‘sishi mamlakatlarimiz transport-kommunikatsiya kompleksini yanada rivojlantirish zarurligini taqozo etmoqda.
Qolaversa, jahondagi geosiyosiy vaziyatning jadal o‘zgarishi transport infratuzilmasini takomillashtirish va yuk tashishning tashqi savdo yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, yangi va barqaror transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha kompleks va muvofiqlashtirilgan ishlarni taqozo etmoqda.
So‘nggi yillarda Qizil dengiz va Sharqiy Yevropada geosiyosiy keskinlikning kuchayishi Yevropa va Xitoy, shuningdek, Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida xavfsiz, barqaror va o‘zaro manfaatli transport yo‘laklarini rivojlantirish zaruratini tug‘dirdi. Ushbu geosiyosiy o‘zgarishlar fonida Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi yoki O‘rta yo‘lak butun jahon hamjamiyatining diqqat markazida bo‘lib, Xitoy, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘lovchi muqobil yo‘nalish sifatida namoyon bo‘lmoqda.
O‘zbekiston yangi xalqaro transport yo‘laklarini shakllantirish va mavjudlarini rivojlantirishda Yevropa Ittifoqi bilan yaqindan hamkorlik qiladi. U CASCA+ xalqaro multimodal transport koridorining (Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa) ishtirokchisi bo‘lib, uning doirasida Transkaspiy yo‘nalishi ishlab chiqilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, 2019-yil 20-dekabr kuni Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi ishtirokida “Osiyo-Tinch okeani mamlakatlari – Ozarbayjon – Qirgʻiziston – Ozarbayjon – Xitoy – Gruziya – Ozarbayjon” xalqaro multimodal transport koridorini rivojlantirish boʻyicha (Ozarbayjon, Gruziya, Qirgʻiziston, Turkmaniston va Oʻzbekiston) temir yoʻl maʼmuriyatlari rahbarlarining besh tomonlama yigʻilishi bayonnomasi imzolandi. imzolandi. 2021-yil 17-dekabrda Turkiya ushbu Protokolga qoʻshildi va tomonlar oʻrtasida Oltitomonli uchrashuv protokoli imzolandi. Ushbu hujjat Qirgʻiziston, Oʻzbekiston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Turkiya va Gruziya temir yoʻl maʼmuriyatlari tomonidan ushbu hududlar boʻylab va qarama-qarshi yoʻnalishda yuklarni tashishning imtiyozli tarif stavkalari va yagona shartlari toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqish, har bir davlatdan tranzit konteyner poyezdlarini tashkil etish uchun masʼul logistika kompaniyasini belgilash, shuningdek, chegara punktlarida oʻzaro aloqalarni yaxshilash (shuningdek, chegara punktlari oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarni takomillashtirish) nazarda tutilgan. davlatlar hududlaridagi yuk tashish punktlarida logistika markazlarini rivojlantirish.
Oʻrta yoʻlak bir necha yoʻnalishga ega boʻlib, mavjud muqobil yoʻnalishlar qatorida Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston Turkmaniston – Ozarbayjon – Gruziya – Turkiya – Yevropa davlatlari yoʻnalishi geografik jihatdan Xitoy – Yevropa yoʻnalishi boʻyicha (4917 km) eng qisqasi hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yil iyun oyida Qirg‘izistonda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi rahbarlarining uchrashuvida so‘zlagan nutqida Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi transport-kommunikatsiya aloqalarini, birinchi navbatda, O‘rta yo‘lakni shakllantirish orqali mamlakatlar sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimligini alohida ta’kidladi. Islohotlar natijasida O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasida Kaspiy dengizi orqali yuk tashish hajmi 2024-yil yakuniga ko‘ra 1,1 million tonnani tashkil etdi va bu 2020-yilga (492 ming tonna) nisbatan 55 foizga ko‘pdir.
2024-yilda O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi, Turkiya, Kavkaz davlatlari, AQSh va Braziliya o‘rtasida xalqaro yuk tashish hajmi 2,8 million tonnani tashkil etdi, bu O‘rta yo‘lak bo‘ylab yuk tashishni yanada rivojlantirish istiqbollaridan dalolat beradi. Shu munosabat bilan 2025-yil davomida Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashishni sezilarli darajada rivojlantirish va O‘zbekiston manfaatlarini ta’minlash maqsadida Kaspiy dengizi orqali tashish uchun ikkita kema olish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Yevropa Ittifoqining “Global darvoza” sarmoyaviy strategiyasi ham Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston, Janubiy Kavkaz mamlakatlari va Turkiya bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Amaliy chora-tadbirlar ko'rilganiga qaramay, O'rta yo'lak bo'ylab tashishda hali ham yetarlicha barqarorlik yo'q. Bunga bir qator dolzarb muammolar sabab bo'ladi: uzoq etkazib berish muddati; yuqori transport xarajatlari; Kaspiy va Qora dengizdagi portlarning past samaradorligi va Kaspiy dengizi suv sathining pasayishi.
Bundan tashqari, tadqiqot natijalari noqulay ob-havo sharoiti tufayli Olot (Ozarbayjon) portining terminal hududida xalqaro yuk tashish uchun moʻljallangan avtotransport vositalari toʻplanib qolganligi aniqlandi. O'rtacha kutish vaqti 25-30 kun.
Taqqoslash uchun: ERAI tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra (
Yevroosiyo temir yo‘llari ittifoqi) 2024-yilning birinchi yarmida Shimoliy yo‘lak bo‘ylab Xitoy-Yevropa yo‘nalishi bo‘yicha konteyner blokli poyezdlarning o‘rtacha qatnov vaqti yetti kunni, tashish narxi 3289 dollarni tashkil etadi. Transgroup systems LP taqdim etgan maʼlumotlarga koʻra, Oʻrta yoʻlak orqali Toshkentdan yuklarni yetkazib berish muddati 35-40 kunni tashkil etadi, tashish narxi 5500 dollarni tashkil qiladi.
Yuqoridagi omillar tufayli Oʻrta yoʻlak hali ham muqobil yoʻnalishlarga (Shimoliy yoʻlak, Janubiy yoʻlak) nisbatan kamroq raqobatbardoshdir.
Shu bilan birga, O‘rta yo‘lak yoki Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi Osiyo va Yevropa o‘rtasida savdo hamkorligi uchun yangi imkoniyatlar ochib berishini hisobga olish kerak.
Ushbu yo‘lak bo‘ylab joylashgan davlatlar bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida yaqinroq aloqalarni o‘rnatish uchun yuqorida qayd etilgan muammolarni bartaraf etish va yo‘lakni yanada rivojlantirishni ta’minlash zarur, toki YeI davlatlari va bir qator yetakchi banklar Kaspiy va Qora dengizlarda joylashgan portlarga (Turkmanboshi, Kurik, Aktau, Alyat, Potistruk, shuningdek, Batumi qirg‘oqlarida joylashgan transport), koridor (Qirg'iziston, O'zbekiston, Turkmaniston, Qozog'iston, Ozarbayjon, Gruziya), bu koridor bo'ylab tashishga bevosita ta'sir qiladi.
Hozirgi tez o'zgarib borayotgan dunyoda siz faqat bitta omilga tayanib bo'lmaydi. Respublika transport yo‘laklarining jozibadorligini oshirish va muqobil yo‘nalishlarni yaratish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston – Turkmaniston Eron – Turkiya (5430 km) xalqaro transport koridorini rivojlantirish bo‘yicha qator amaliy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xitoyni Turkiya bilan bogʻlovchi ushbu yoʻnalish eng foydali hisoblanadi, chunki uning boʻylab temir yoʻl infratuzilmasi mavjud boʻlib, yuklarni Xitoydan (Qashgʻar) Turkiyaga (Istanbul porti) temir yoʻl orqali, portdan esa Yevropa va Qora dengiz mamlakatlariga avtomobil, temir yoʻl yoki dengiz orqali yetkazish mumkin.
Yo‘lakni rivojlantirish maqsadida 2023-yil 1-noyabr kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (EKO) yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston, Turkmaniston, Eron va Turkiya transport vazirlari “O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Turkiya” transport koridorini rivojlantirish to‘g‘risidagi Protokolni imzoladilar. Hujjatga ko‘ra, har bir ishtirokchi davlat temir yo‘l transportida konteyner tashish uchun mas’ul operatorlarni tayinlaydi va yo‘lak bo‘ylab sinov tashuvlarini o‘tkazish va ular uchun tarif chegirmalarini ta’minlash bo‘yicha kelishuvlarga erishiladi. Hozirda Xitoy, Qirg‘iziston va Tojikistonni yo‘lakni rivojlantirish bo‘yicha imzolangan Protokolga jalb etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston strategik temir yo‘l liniyasining qurilishi Xitoy-Yevropa quruqlik yo‘li bo‘ylab yuk tashishni yanada jozibador qilishi kutilmoqda. U Buyuk Ipak yo‘lini qayta tiklaydigan asr loyihasi sifatida e’tirof etilgan. Quvur Yevropagacha bo‘lgan masofani 900 kilometrga, yetkazib berish muddatini esa yetti-sakkiz kunga qisqartiradi.
O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida bir nechta transport yo‘laklarining yaratilishi nafaqat transport aloqalarini mustahkamlash, balki mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish va iqtisodiy ko‘rsatkichlarni yaxshilash, turmush sifatini yaxshilashga xizmat qiladi.
Saidkamol Sultonbekov,
Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazi yetakchi mutaxassisi

The unique geographical position of Uzbekistan, bordering all countries of the Central Asian region, provides an opportunity to connect not only neighboring states, but also East Asia with South, the Middle East with the Caucasus and Europe through a sustainable transport network. Today, the countries of Central Asia and the Caucasus are developing dynamically, and consistent economic growth necessitates further development of the transport and communications complex of our countries.
Moreover, the rapid change in the geopolitical situation in the world requires comprehensive and coordinated work to improve the transport infrastructure and diversify foreign trade routes for cargo transportation, and develop new and sustainable transport corridors.
The increase in geopolitical tensions in the Red Sea and Eastern Europe in recent years necessitates the development of safe, sustainable and mutually beneficial transport corridors between Europe and China, as well as Europe and Central Asia. Against the backdrop of these geopolitical changes, the Trans-Caspian International Transport Corridor, or the Middle Corridor, is in the spotlight of the entire world community and is being formed as an alternative route connecting China, the Middle East and Central Asia with Europe.
Uzbekistan closely cooperates with the European Union to form new and develop existing international transport corridors. It is a member of the international multimodal transport corridor CASCA+ (Asia-Pacific countries - China - Kyrgyzstan Uzbekistan - Turkmenistan - Azerbaijan - Georgia - Turkey - Europe), within the framework of which the Trans-Caspian route is being developed.
It should be noted that on December 20, 2019, in Tashkent, with the participation of the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan, the Protocol of the five-party meeting of the heads of railway administrations (Azerbaijan, Georgia, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan) on the development of the international multimodal transport corridor "Asia-Pacific countries - China Kyrgyzstan - Uzbekistan - Turkmenistan - Azerbaijan - Georgia - Europe" was signed. On December 17, 2021, Turkey joined this Protocol, and the Protocol of the Six-Party Meeting between the parties was signed. This document provides for the development by the railway administrations of Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbaijan, Turkey and Georgia of regulations on preferential tariff rates and uniform conditions for the transportation of goods through these territories and in the opposite direction, the appointment of a logistics company responsible for organizing transit container trains from each country, improving interaction at border junction points (implementation of a pre-notification system), as well as the development of logistics centers at transshipment points in the territories of states.
The middle corridor has several routes, and among the existing alternative directions, it is the route China - Kyrgyzstan - Uzbekistan Turkmenistan - Azerbaijan - Georgia Turkey - European countries that is geographically the shortest on the route China - Europe (4917 km). The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, speaking at the meeting of the leaders of Central Asian countries and the European Union, held in Kyrgyzstan in June 2023, especially emphasized the importance of combining the efforts of countries by developing transport and communication links between Central Asia and Europe, primarily through the formation of the Middle Corridor. As a result of the reforms, the volume of cargo transportation across the Caspian Sea between Uzbekistan and Europe by the end of 2024 amounted to 1.1 million tons, which is 55 percent more than in 2020 (492 thousand tons). In 2024, the volume of international cargo transportation of Uzbekistan with the EU, Turkey, the Caucasus countries, the USA, Brazil amounted to 2.8 million tons, which indicates the prospects for further development of cargo transportation along the Middle Corridor. In this regard, in order to significantly develop cargo transportation along the Trans-Caspian route during 2025 and ensure the interests of Uzbekistan, the issue of acquiring two vessels for transportation across the Caspian Sea is being considered. The European Union's investment strategy "Global Gate" is also being implemented jointly with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan, the countries of the South Caucasus and Turkey.
Despite the practical measures taken, there is still no proper stability in transportation along the Middle Corridor. This is caused by a number of pressing issues: long delivery times; high transportation costs; low efficiency of ports on the Caspian and Black Seas and a decrease in the Caspian Sea water level.
In addition, studies have shown that due to unfavorable weather conditions, vehicles intended for international cargo transportation accumulate in the terminal area of the port of Alyat (Azerbaijan). The average waiting time is 25-30 days.
For comparison: according to data provided by ERAI (
Eurasian Railway Alliance) for the first half of 2024, the average travel time of container block trains on the China-Europe route along the Northern Corridor is seven days, the cost of transportation is $3,289. According to data provided by Transgroup systems LP, the delivery time of cargo from Tashkent along the Middle Corridor is 35-40 days, the cost of transportation is $5,500.
Due to the above factors, the Middle Corridor is still losing in competitiveness compared to alternative routes (Northern Corridor, Southern Corridor).
At the same time, it should be taken into account that the Middle Corridor, or Trans-Caspian International Transport Route, opens up new opportunities for trade cooperation between Asia and Europe.
In order to establish closer ties between the countries located along this corridor and the European Union, it is necessary to eliminate the above-mentioned problems and ensure further development of the corridor, so that the EU countries and a number of leading banks invest in ports located in the Caspian and Black Seas (Turkmenbashi, Kuryk, Aktau, Alyat, Poti, Batumi), as well as in the transport infrastructure of the states located along the corridor (Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia), which directly affect transportation along the corridor.
In today's rapidly changing world, one cannot rely on only one factor. In order to increase the attractiveness of the republic's transport corridors and create alternatives, the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan is implementing a number of practical measures to develop the international transport corridor China - Kyrgyzstan - Uzbekistan - Turkmenistan Iran - Turkey (5430 km). This route, connecting China with Turkey, is the most advantageous, as there is a railway infrastructure along it, and cargo can be delivered from China (Kashgar) to Turkey (the port of Istanbul) by rail, and from the port to the countries of Europe and the Black Sea by road, rail or sea.
In order to develop the corridor, on November 1, 2023, at a meeting of the Economic Cooperation Organization (ECO), the transport ministers of Uzbekistan, Turkmenistan, Iran and Turkey signed a Protocol on the Development of the Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Turkey Transport Corridor. According to the document, each participating country will appoint operators responsible for container transportation by rail, and agreements will be reached on conducting test transportation along the corridor and providing tariff discounts on them. Work is currently underway to attract China, Kyrgyzstan and Tajikistan to the signed Protocol on the Development of the Corridor. It is also expected that the construction of the strategic railway line China - Kyrgyzstan - Uzbekistan will make cargo transportation along the land route China - Europe even more attractive. It is recognized as the project of the century, reviving the Great Silk Road. The construction will reduce the distance to Europe by 900 km, and the delivery time - by seven to eight days.
The creation of several transport corridors between Uzbekistan and the European Union will not only strengthen transport links, but will also serve to increase trade turnover between the countries and improve economic indicators, as well as improve the quality of life.
Saidkamol Sultonbekov,
Leading specialist of the Center for the Study of Problems of Transport and Logistics Development under the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan