Xitoy poytaxtida "World Leisure Awards 2024" mukofoti g'oliblarini taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Quvonarlisi, unda O'zbekiston 2024-yilda madaniy hordiq chiqarish uchun eng yaxshi yo'nalish deb topildi.
"Travel&leisure" nashri tomonidan tashkil etilgan tadbirda xorijiy diplomatik korpus, turizm sohasi mutaxassislari va Xitoy ommaviy axborot vositalari ishtirok etdi.
Nashr bosh muharriri va asoschisi Syao Yan o'z chiqishida, O'zbekiston turizm sohasida ulkan salohiyatga ega va mamlakat sayyohlar uchun eng qulay joylardan biri ekanini ta'kidladi. "O'zbekiston noyob arxitekturasi, tarixiy obidalari va sayyohlik imkoniyatlari bilan har yili butun dunyodan millionlab sayyohlarni faol jalb qilmoqda. So'nggi yillarda O'zbekistonga sayohat qilishni xohlovchi xitoylik sayyohlar soni ham ortib borayotgani, e'tiborlidir", dedi u.
Tadbir ishtirokchilari O'zbekistonda turizmni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan ham tanishdilar. Davlatimiz rahbariyati tomonidan ko'rsatilayotgan e'tibor tufayli mamlakatimizda turizmning yangi yo'nalishlari rivojlanib, infratuzilma yaxshilanayotgani, O'zbekiston sayyohlik markazi sifatida e'tirof etilayotgani qayd etildi.
2025-yil Xitoyda "O'zbekiston Turizm yili" deb e'lon qilingani va ushbu yil doirasida mamlakatning turli shaharlarida madaniy tadbirlar o'tkazilayotgani ta'kidlandi. Ma'lum qilinganidek, xitoylik sayyohlarning O'zbekistonga oqimini ko'paytirish maqsadida ikki davlat o'rtasidagi havo qatnovlari soni ikki barobarga oshirildi.
Shuningdek, 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi 1985-yildan buyon ilk bor Parijdan tashqarida, ya'ni Samarqand shahrida bo'lib o'tishiga urg'u berildi.

В столице КНР состоялась церемония вручения премии “World Leisure Awards 2024”, на которой Узбекистан был признан лучшим местом для культурного отдыха в 2024 году.
В мероприятии, организованном изданием «Travel&leisure», приняли участие представители зарубежных дипломатических миссий, специалисты туристической индустрии и СМИ Китая.
Главный редактор и основатель издания «Travel&leisure» Сяо Ян отметила, что Узбекистан обладает огромным потенциалом в сфере туризма и является одним самых лучших мест для путешествий. Уникальная архитектура, исторические памятники и туристические возможности ежегодно привлекают миллионы гостей со всего мира. Она подчеркнула, что в последние годы увеличивается число и китайских туристов, желающих поехать в Узбекистан.
Участники мероприятия были также ознакомлены с осуществляемыми в Узбекистане реформами в сфере развития туризма. Отмечалось, что, благодаря уделяемому со стороны государства вниманию, в стране развиваются новые направления туризма, улучшается инфраструктура, повышается узнаваемость Узбекистана как туристического центра.
Было отмечено, что 2025 год обявлен Годом туризма Узбекистана в Китае, и в его рамках в различных городах страны проводятся культурные мероприятия. В целях увеличения потока китайских туристов в нашу страну удвоено количество авиарейсов между городами.
Также сообщалось, что 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2025 году состоится в городе Самарканде, которая пройдёт вне Парижа впервые с 1985 года.