O‘zbekistonda mahallalar faoliyatining asosiy tamoyillari qonuniylik, inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari ustuvorligi, demokratiya, oshkoralik, ijtimoiy adolat, mahalliy ahamiyatga molik masalalarni hal etishda mustaqillik, jamoatchilikning o‘zaro yordami, ijtimoiy sheriklik, mahalliy urf-odat va an’analarni hisobga olishdan iborat. Fuqarolar jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, e'tiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqeidan qat'i nazar, o'zini o'zi boshqarishda teng huquqlarga ega.
Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarishi demokratiyaning ajralmas qismidir. Aynan shuning uchun ham kuchli huquqiy davlat va adolatli fuqarolik jamiyatini shakllantirish yo‘lidan dadil qadam tashlab borayotgan mamlakatimizda demokratik boshqaruv tizimi sifatida mahallaning o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda. Prezidentimizning 2020-yil 18-fevraldagi “Jamiyatda ijtimoiy-ma’naviy muhitni yaxshilash, mahalla institutini yanada qo‘llab-quvvatlash, oila va xotin-qizlar bilan ishlash tizimini yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida tegishli maqsad va vazifalar belgilab berilgan - mahalla”, fuqarolar va davlat o‘rtasidagi ishonchli ko‘prik sifatida mahallaning haqiqiy rivojlanishini ta’minlash.
Mahalla instituti rivoji haqida gapirganda, davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan o‘ziga xos “mahallaboy” tizimi haqida gapirmasa bo‘lmaydi. Unga ko‘ra, har bir mahalla fuqarolar yig‘inida tijorat banklari, mahalla raislari, sektor rahbarlari, bandlik va mehnat munosabatlari, soliq, moliya, iqtisodiyotni rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha mas’ul shaxslar o‘zaro yaqin hamkorlik qiladi. Ular birgalikda oilalardagi vaziyatlarni o'rganadilar va muayyan muammolarni hal qilish uchun "yo'l xaritalari" ni yaratadilar. Mahallabo‘yi tizimi bo‘yicha ishlar joylarda uch bosqichda amalga oshirilmoqda.
Davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirish jarayonida mahallaning jamiyat hayotidagi o‘rnini kuchaytirish zarur. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni samarali amalga oshirish uchun nafaqat huquqiy, balki yetarli moddiy-texnik bazaga ega bo‘lishi, xalq va davlat o‘rtasida ko‘prik bo‘lishi, xalqning quvonch va tashvishlaridan hamisha xabardor bo‘lishi zarurligini qayta-qayta ta’kidladi.
Endilikda mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy hayotida mahallaning rolini oshirish masalalariga e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda aholini eng ko‘p o‘ylantirayotgan ijtimoiy muammolarni aniqlash va bartaraf etish maqsadida mahalla fuqarolar yig‘inida mahalla raisi tomonidan muhokamalar o‘tkazib, tegishli davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining axborotlarini tinglash amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan. “Mahalla nazorati” va “mahalla raisining iltimosi” institutlari ham mavjud.
Bugun aytish mumkinki, mahalla har qanday muammoni hal etishga, fuqarolarni to‘g‘ri yo‘lga yo‘naltirishga qodir katta ijtimoiy kuchga aylandi. Bu borada mahalliy davlat hokimiyati organlari zimmasiga alohida mas’uliyat yuklagan mustahkam qonunchilik bazasi yaratilgan. Xususan, mahalla kam taʼminlangan oilalarga yordam koʻrsatish, voyaga yetmagan bolali oilalarga nafaqa tayinlash va toʻlash masalalarini hal etishga chaqirilgan. U fuqarolarning ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy rivojlanishi masalalarini hal qiladi va yuzaga keladigan nizolarni yumshatadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek: “Bugungi kunda biz ushbu yo‘nalishning mantiqiy davomi sifatida “Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasini” ishlab chiqdik.Unda asosiy o‘rinni har bir fuqaroning, millati, tili va dinidan qat’i nazar, uning qonuniy manfaatlari va farovonligini ta’minlaydigan, jamiyatimizning har tomonlama rivojlanishi, fuqarolik so‘zining ustuvorligidan kelib chiqqan holda ta’minlaydigan xalq va insonparvar davlat barpo etish vazifalari egallaydi Bundan buyon biz oʻz faoliyatimizni “inson – jamiyat – davlat” yangi paradigmasi doirasida yoʻlga qoʻyamiz. “Mahalla” arab tilidan tarjima qilinganda “joy” yoki “tuman” degan maʼnoni bildiradi va kichik aholi punktlari yoki shaharlarning bir qismini qamrab oladigan, davlat organlarining aholiga yaqinligini taʼminlaydigan hududiy jamoat birlashmasi boʻlib, koʻp qavatli oilalar, ijtimoiy yordamga muhtojlar, ijtimoiy himoyaga muhtoj tashkilotlar va boshqa ijtimoiy zaif guruhlar. Fuqarolarga hujjatlarni to'ldirishda va xayriya tadbirlarini o'tkazishda yordam beradi. Mahalla instituti oʻziga xos ijtimoiy-maʼmuriy tuzilma boʻlib, oʻzini oʻzi boshqarishni tashkil etish, fuqarolar va davlat organlari oʻrtasidagi aloqani taʼminlashda muhim oʻrin tutadi.
Hududlarni obodonlashtirish, atrof-muhitni muhofaza qilish, jamoat ob'ektlarini qurish va ta'mirlash bilan bog'liq masalalar ham mahalla zimmasiga yuklatilgan. Keyingi yillarda respublikada ham mahallaning mahalliy ishlarni boshqarishdagi roli ortib bormoqda, bu esa joylarda hayot sifatini oshirishga qaratilgan islohotlar maqsadlariga hamohangdir.
Mahalla mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yoshlar siyosatining bevosita ishtirokchisidir. Prezidentimiz tashabbusi bilan SGMda yosh avlod bilan ishlash tizimi tubdan takomillashtirildi. “Yoshlar daftarchasi” va “Yoshlar portali” elektron platformalarining samarali faoliyati yo‘lga qo‘yilib, yetakchilar va yosh fuqarolar o‘rtasida bevosita muloqotni tashkil etish mexanizmlari joriy etildi. Shulardan biri mahallalarda Prezidentning bevosita vakili sifatida faoliyat yurituvchi yoshlar yetakchisi lavozimining joriy etilishidir. Ish to‘rt bosqichda amalga oshirilmoqda: mahalla – tuman – viloyat – respublika. Bu tizimning vertikalligini ta'minlaydi, bu esa uni yanada mukammal va samarali qiladi.
Respublikamizning har bir mahallasida ham yoshlarga oid dasturlar tasdiqlangan bo‘lib, unda yigit-qizlar tomonidan bildirilgan barcha muammo va takliflar o‘z aksini topgan. Ular yosh vatandoshlar bandligini ta’minlash, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bilan bog‘liq masalalarni hal etishga qaratilgan.
SGM Prezidentimizning beshta muhim tashabbusini amalga oshirishga yigit-qizlarni jalb etib, yoshlar bilan ishlashga katta e’tibor qaratmoqda. Bolalarni hunarmandchilik, tikuvchilikka jalb etish, ekologik madaniyat va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Aholi va o‘quvchi-yoshlar o‘rtasida ma’rifatli tadbirlar, bolalar uchun interfaol o‘yinlar, fuqarolar uchun maxsus uchrashuvlar muntazam o‘tkazilib, ularda ekologik aksiyalar, turli sohalardagi yangiliklar bilan tanishish, foydali huquqiy ma’lumotlar olish imkonini beradi.
Xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularni kasb-hunarga o‘rgatish, tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish mahalla faoliyatining yana bir muhim yo‘nalishidir. Shunday qilib, shu maqsadda og'ir ijtimoiy ahvolga tushib qolgan vatandoshlarga yordam berishga mo'ljallangan “ayollar daftarchasi” yaratildi. Mazkur daftarga kiritilgan xotin-qizlar bilan ishlashni mahallalarda tashkil etishda ularning bandligini ta’minlash, o‘zini-o‘zi ish bilan ta’minlash, uy-joy ijarasi uchun tovon puli to‘lash, moddiy, tibbiy, huquqiy, psixologik yordam ko‘rsatishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning hozirgi bosqichining strategik vazifalari demokratik davlat barpo etishga qaratilgan. Fuqarolarning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash, huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish, sog‘lom va barqaror ijtimoiy-ma’naviy muhitni ta’minlashning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini tubdan isloh qilishda mahalla muhim o‘rin tutadi. Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining samarali faoliyati keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish jarayonida odamlarning ongli va faol ishtirokini ta’minlovchi omillardan biridir.

Институт махалли в Новом Узбекистане играет важную роль в поддержке социальной активности граждан
Испокон веков на нашей земле махалля служила важным местом, где формировалось общественное мнение, решались проблемы населения, создавались традиции.
Основными принципами деятельности махалли в Узбекистане являются законность, приоритет прав, свобод и законных интересов человека, демократизм, гласность, социальная справедливость, самостоятельность в решении вопросов местного значения, общественная взаимопомощь, социальное партнерство, учет местных обычаев и традиций. Граждане независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения имеют равные права на самоуправление.
Самоуправление граждан - неотделимая часть демократии. Именно поэтому в нашей стране, уверенно идущей по пути формирования сильного правового государства и справедливого гражданского общества, возрастают роль и значение махалли как системы демократического управления. Соответствующие цели и задачи определены в указе Президента «О мерах по оздоровлению социально-духовной атмосферы в обществе, дальнейшей поддержке института махалли, а также поднятию на новый уровень системы работы с семьями и женщинами» от 18 февраля 2020 года. Так, за прошедший период реализованы комплексные меры в направлении внедрения эффективной системы сотрудничества по выявлению и решению проблем населения на основе принципа «махалля - сектор - Народная приемная - махалля», обеспечения реального становления махалли в качестве надежного моста между гражданами и государством.
Говоря о развитии института махалли, нельзя не упомянуть об уникальной системе «махаллабай», предложенной Президентом страны. По ней в каждом сходе граждан махалли (СГМ) тесно взаимодействуют коммерческие банки, председатели махалли, руководители секторов, ответственные лица в сфере занятости и трудовых отношений, налогообложения, финансов, экономического развития и сокращения бедности. Сообща они изучают ситуации в семьях, составляют «дорожные карты» по решению тех или иных вопросов. Работа по системе «махаллабай» проводится на местах в три этапа.
В процессе совершенствования государственного и общественного строительства непременно предусматривается усиление роли махалли в жизни социума. Президент Шавкат Мирзиёев неоднократно отмечал, что современная махалля должна обладать не только правовой, но и достаточной материально-технической базой для эффективного выполнения своих задач, быть мостом между народом и государством, всегда находиться в курсе радостей и забот людей.
В центре внимания сейчас находятся вопросы повышения роли махалли в социально-экономической жизни страны. В этих целях для выявления и устранения социальных проблем, которые больше всего волнуют население, налажена практика проведения председателем махалли обсуждений, заслушивания на совете махалли информации руководителей соответствующих государственных органов и организаций. А еще действуют институты «махаллинского контроля» и «запроса председателя махалли».
Сегодня можно сказать, что махалля превратилась в большую социальную силу, которая способна решить любую проблему, направить граждан на правильный путь. В сфере действует прочная нормативно-правовая база, которая возлагает на органы самоуправления особую ответственность. В частности, махалля призвана решать вопросы оказания помощи малообеспеченным семьям, назначения и выплаты пособий семьям с несовершеннолетними детьми. В ней решаются вопросы социально-экономического и культурного развития граждан, сглаживаются возникающие конфликты.
Как подчеркивал Президент Шавкат Мирзиёев: «Сегодня как логическое продолжение этого курса мы разработали Стратегию развития Нового Узбекистана. Центральное место в ней занимают задачи по построению народного и гуманного государства, обеспечивающего законные интересы и благополучие каждого своего гражданина, независимо от его национальности, языка и религии, на основе дальнейшего развития свободного гражданского общества, одним словом, полному воплощению в жизнь нашего приоритетного принципа «Во имя чести и достоинства человека». Отныне свою деятельность мы организуем в рамках новой парадигмы «человек - общество - государство».
В переводе с арабского «махалля» означает «место» или «район» и представляет собой территориальное общественное объединение, которое охватывает небольшие населенные пункты или части городов, обеспечивая близость власти к населению и укрепляя общественные связи. Оказывает помощь нуждающимся, включая многодетные семьи, пенсионеров, людей с инвалидностью и другие социально уязвимые группы. Содействует гражданам в оформлении документов и проведении благотворительных мероприятий. Институт махалли - уникальная социальная и административная структура, играющая важную роль в организации местного самоуправления и обеспечении связи между гражданами и государственными органами. Часто СГМ становятся местами проведения культурных, образовательных и спортивных мероприятий, способствуя тем самым укреплению общественных связей. Махалля также ответственна за вопросы, связанные с благоустройством территорий, защитой экологии, строительством и ремонтом общественных объектов. В последние годы в республике также наблюдается усиление роли махалли в управлении местными делами, что соответствует целям реформ, направленных на улучшение качества жизни на местах.
Махалля - непосредственный участник молодежной политики страны. По инициативе Президента кардинально усовершенствована система работы с подрастающим поколением в СГМ. Налажена эффективная деятельность электронных платформ «молодежная тетрадь» и «молодежный портал», внедрены механизмы по организации прямого диалога руководителей с юными гражданами. Один из таких - введение в махаллях должности лидера молодежи, выступающего в качестве непосредственного представителя Президента. Работа осуществляется в четыре этапа: махалля - район - регион - республика. Таким образом обеспечивается вертикальность системы, что делает ее более совершенной и действенной.
Также утверждены молодежные программы в каждой махалле республики, где находят отражение все проблемы и предложения, озвученные юношами и девушками. Они направлены на решение вопросов, связанных с обеспечением занятости молодых соотечественников, организацией их досуга.
СГМ уделяют большое внимание работе с молодежью посредством привлечения юношей и девушек к реализации пяти важных инициатив Президента. Важное место отводится привлечению ребят к занятию ремесленничеством, швейным делом, пропаганде экологической культуры и здорового образа жизни. Регулярно проводятся мероприятия по просвещению населения и учащихся, интерактивные игры для детей, специальные собрания для граждан, где они могут ознакомиться с экологическими акциями, инновациями в разных сферах, а также получить полезную правовую информацию.
Еще одно важное направление работы махалли - защита прав и интересов женщин, обучение их профессиям и привлечение к предпринимательству. Так, с этой целью создана «женская тетрадь», которая призвана помогать соотечественницам, находящимся в трудном социальном положении. При организации работы с женщинами, включенными в данную тетрадь, в махаллях большое внимание уделяется их трудоустройству, самозанятости, выплате компенсации за аренду жилья, оказанию материальной, медицинской, правовой и психологической помощи.
Стратегические задачи нынешнего этапа реформ в Новом Узбекистане нацелены на построение демократического государства. Махалля же играет важную роль в поддержке социальной активности граждан, усилении гарантий защиты их прав и законных интересов, коренном реформировании организационно-правовых механизмов обеспечения здоровой и стабильной социально-духовной атмосферы. Эффективная работа органов самоуправления граждан - один из факторов, обеспечивающих сознательное и активное участие людей в процессе осуществления широкомасштабных реформ.