Kecha Xitoyning Xarbin shahrida IX qishki Osiyo o'yinlarining tantanali yopilish marosimi bo'lib o'tdi.
Qishki Osiyo o'yinlarida umumjamoa hisobida 32 ta oltin medalni qo'lga kiritgan Xitoy terma jamoasi birinchi o'rinni egalladi. O'yinlar davomida Xitoy terma jamoasi 85 ta sovrinni qo'lga kiritdi.
Janubiy Koreya 45 ta medal bilan ikkinchi o'rinda qayd etildi. Ular 16 ta oltin medal jamg'arishdi. Yaponiya 37 ta medal bilan uchinchi o'rinni egalladi. Yaponiyalik atletlar hisobida10 ta oltin medal bor.
Juftlik dasturida ishtirok etgan O'zbekiston terma jamoasi figurali uchuvchilari Dmitriy Chigirev va Yekaterina Geynish o'zlarining yorqin ishtiroki bilan Xitoyda shohsupaning eng yuqori pog'onasidan joy oldi. Ular ushbu yo'nalishda mamlakatimiz hisobiga ilk oltin medalni taqdim etishdi. Mazkur oltin medal bilan O'zbekiston delegatsiyasi umumjamoa hisobida Xitoy, Koreya Respublikasi, Yaponiya va Qozog'istondan keyin beshinchi o'rinni egalladi.
IX qishki Osiyo o'yinlari 7-14 fevral kunlari o'tkazildi. Unda Osiyoning 34 mamlakati va mintaqasidan 1300 nafar sportchi ishtirok etdi.

The closing ceremony of the IX Asian Winter Games was held yesterday in the Chinese city of Harbin.
The Chinese team won 32 gold medals in the overall standings and took first place. In total, the Chinese team won 85 awards.
In second place was South Korea with 45 medals, 16 of which were gold. Japan took third place, having earned 10 gold medals and a total of 37 awards.
The figure skaters of the Uzbek team Dmitry Chigirev and Ekaterina Geinish, performing in the pair program, with their brilliant participation rose to the highest step of the podium in the Chinese sports arena and won the first gold medal in this discipline. Thanks to this award, the delegation of our country took fifth place in the overall standings after China, the Republic of Korea, Japan and Kazakhstan.
The IX Asian Winter Games were held from February 7 to 14. They were attended by 1.3 thousand athletes from 34 countries and regions of Asia. These are the largest games on the continent in terms of the number of participating delegations and athletes.