Kecha Xitoyning Xarbin shahrida IX qishki Osiyo o'yinlarining tantanali yopilish marosimi bo'lib o'tdi.
Qishki Osiyo o'yinlarida umumjamoa hisobida 32 ta oltin medalni qo'lga kiritgan Xitoy terma jamoasi birinchi o'rinni egalladi. O'yinlar davomida Xitoy terma jamoasi 85 ta sovrinni qo'lga kiritdi.
Janubiy Koreya 45 ta medal bilan ikkinchi o'rinda qayd etildi. Ular 16 ta oltin medal jamg'arishdi. Yaponiya 37 ta medal bilan uchinchi o'rinni egalladi. Yaponiyalik atletlar hisobida10 ta oltin medal bor.
Juftlik dasturida ishtirok etgan O'zbekiston terma jamoasi figurali uchuvchilari Dmitriy Chigirev va Yekaterina Geynish o'zlarining yorqin ishtiroki bilan Xitoyda shohsupaning eng yuqori pog'onasidan joy oldi. Ular ushbu yo'nalishda mamlakatimiz hisobiga ilk oltin medalni taqdim etishdi. Mazkur oltin medal bilan O'zbekiston delegatsiyasi umumjamoa hisobida Xitoy, Koreya Respublikasi, Yaponiya va Qozog'istondan keyin beshinchi o'rinni egalladi.
IX qishki Osiyo o'yinlari 7-14 fevral kunlari o'tkazildi. Unda Osiyoning 34 mamlakati va mintaqasidan 1300 nafar sportchi ishtirok etdi.

В Харбине прошла церемония закрытия зимних Азиатских игр
Сборная Китая, завоевав 32 золотые медали в общем зачете заняла первое место. Всего китайская команда выиграла 85 наград.
На втором месте расположилась Южная Корея с 45 медалями, из которых 16 золотые. Третье место заняла Япония, заработав 10 золотых медалей, а всего 37 наград.
Фигуристы сборной Узбекистана Дмитрий Чигирев и Екатерина Гейниш, выступая в парной программе, своим блестящим участием поднялись на высшую ступень пьедестала почёта на китайской спортивной арене и завоевали первую золотую медаль в этой дисциплине. Благодаря этой награде, делегация нашей страны заняла пятое место в общекомандном зачёте после Китая, Республики Корея, Японии и Казахстана.
IX зимние Азиатские игры прошли с 7 по 14 февраля. В них приняли участие 1,3 тысячи спортсменов из 34 стран и регионов Азии. Это крупнейшие игры на контитненте по числу участвующих делегаций и спортсменов.