"Albatta, ko'plab mahalliy amaldorlar keskin va tanqidiy tarkibni yoqtirmaydilar [matbuotda]. Ular tinch va beparvo hayotlarini buzadilar. Ammo ochiqlik va so'z erkinligi zamon talabi, O'zbekistondagi islohotlar talabidir.”
O'zbekiston Respublikasi prezidenti
So'z va matbuot erkinligi ta'minlanmagan jamiyatda ommaviy axborot vositalarining rivojlanishi uchun imkoniyat yo'q, chunki so'z va matbuot erkinligi demokratik rivojlanish va fuqarolik jamiyatini shakllantirishning asosiy shartlaridan biridir. Shunday qilib, so'z va matbuot erkinligi demokratiyaning "yurak-qon tomir" tizimidir.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29-moddasida " axborot kafolatlari va erkinliklari to'g'risida "gi," axborot erkinliklarining prinsiplari va kafolatlari to'g'risida "gi,"Jurnalistik faoliyatni himoya qilish to'g'risida", "ommaviy axborot vositalari to'g'risida", "davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to'g'risida" va boshqalar. Shunday qilib, ommaviy axborot vositalarini rivojlantirish, nashriyot va matbaa hamda so'z va axborot erkinligini mustahkamlashga qaratilgan 10 dan ortiq qonun va 100 dan ortiq huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Afsuski, davlatni yillar davomida so'z va matbuot erkinligidan uzoq tutish o'z "natijalarini" qoldirdi. O'zbekiston so'z erkinligi, oshkoralik va inson huquqlari bo'yicha eng past reytingga ega davlatlar qatoridan joy oldi. Haqiqiy va joylashtirilgan statistika o'rtasidagi jiddiy nomutanosibliklar, faktlarni majburan yashirish (majburiy mehnat, paxta yakkahokimligi, inson huquqlarining ayanchli holati, aholining qashshoqlashishi va boshqalar.matbuotning faktlarni ta'kidlash uchun qilgan harakatlariga to'sqinlik qilishga urinishlar umuman O'zbekistonni avtoritar davlat deb hisoblashiga olib keldi so'z va savdo erkinligi. Bu hatto o'zbek xalqining boyligi va g'ururi – o'zbek paxtasi bilan savdo qilishda cheklovlarni qabul qilishga olib keldi. Prezidentlikning dastlabki kunlaridanoq vaziyat "qizil chiziq" ga yaqinlashayotganini his etib, bunday vaziyatning yuzaga kelishi mumkin bo'lgan oqibatlaridan xabardor bo'lib, so'z erkinligini rivojlantirishga katta e'tibor qaratgan edi. Natijada matbuot va ommaviy axborot vositalari erkinlikka erisha boshladi.
Bu o'zgarishlarni qanday his qila olamiz? O'tgan 4-5 yil ichida millionlab auditoriyani jalb qila oladigan mustaqil milliy Internet nashrlari shakllandi. Ko'plab xususiy tele va radiokanallar ishga tushirildi. Agar 2019 yilda davlat va nodavlat tashkilotlarda 559 ta axborot xizmatlari manbalari-rasmiy veb - saytlar, ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar mavjud bo'lsa, 2021 yil oxiriga kelib bu raqam 2410 ga etdi. Vazirliklar va boshqa davlat idoralari tomonidan ommaviy axborot vositalari vakillari, jumladan, blogerlarning tanqidiy bayonotlariga zudlik bilan munosabat bildirish amaliyoti yo'lga qo'yildi. Davlat idoralari tomonidan tanqidiy materiallarga javob stavkasining 12 yilda 2018% dan 90 yilda deyarli 2020% gacha va 200 yilda deyarli 2021% gacha o'sishi yuqoridagilarni tasdiqlash uchun xizmat qilishi mumkin.
O'zbekistonda ba'zi rasmiy nashrlardan ko'ra bir qator izdoshlari bilan bog'liq muammolarni ochib berishdan qo'rqmaydigan Blogerlar guruhi paydo bo'ldi. E'tiborlisi, 2000-yillarda jurnalistlar haqiqatni aytgani uchun bosim o'tkazib, taqiqlab qo'yishgan, ammo bugungi kunda muammo va masalalarni ochib beruvchi blogger davlat tomonidan mukofotlanmoqda. Hozirda muammolar bo'yicha jurnalistik tekshiruvlar javobgarlikka tortilmayapti yoki jazolanmayapti. Jurnalist yoki bloggerning mikrofonni ushlab turishi va vazir yoki yuqori lavozimli amaldor oldida ularga savollar berishi tabiiy holga aylandi. E'tiborlisi, bir paytlar matbuot bilan yuzlashishni istamagan va undan qo'rqqan rahbar ommaviy axborot vositalari bilan muloqot qilish mahoratini ham rivojlantirgan. Davlat idoralarining ochiqlik va oshkoralik tamoyili qog'ozda emas, balki haqiqatda o'rnatilgan. Vazirliklar, qo'mitalar, hokimlar va huquqni muhofaza qilish organlari faoliyatini ushbu tashkilotlarning veb-saytlari yoki boshqa ijtimoiy tarmoqlar orqali yoritish oddiy kundalik ishlarning bir qismiga aylandi, desak mubolag'a bo'lmaydi.
Fuqarolarning so'z va axborot erkinligiga oid konstitutsiyaviy huquqlari ijrosini ta'minlash, ommaviy axborot vositalari sohasini rivojlantirish, davlatning ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy sohalarida ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish davlat siyosatining asosiy yo'nalishlari etib belgilandi. Jumladan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan No. PF-4947 yil 7 fevraldagi 2017-sonli "2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasi" da davlat rivojlanishining ustuvor yo'nalishi sifatida ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish ta'kidlandi. Harakatlar strategiyasi doirasida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 11 avgustdan 2017 yil 2 fevraldan "matbuot va axborot sohasida boshqaruvni yanada takomillashtirish to'g'risida" gi, 2019 yil 2 fevraldan "axborot sohasi va ommaviy kommunikatsiyalarni yanada rivojlantirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi farmonlari, avgustdan 9, 2017 "O'zbekiston ijodkorlarini qo'llab-quvvatlash" Ilxom jamoat fondini tashkil etish to'g'risida", 10 avgust 2017 yildan"O'zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida", 15 avgustdan "madaniyat va san'at tashkilotlari, ijodiy uyushmalar va ommaviy axborot vositalari faoliyatini yanada rivojlantirish, soha xodimlarining mehnatini rag'batlantirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi qarori ommaviy axborot vositalarini rivojlantirish yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.
Sohada amalga oshirilayotgan yirik islohotlar fuqarolarning so'z va axborot erkinligiga oid konstitutsiyaviy huquqlarini amalga oshirishni ta'minlash, bu borada ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish, media bozorida ularga teng sharoitlar yaratish, jurnalistlar huquqlarini himoya qilish, davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini ishlab chiqishga qaratilgan. matbaa va axborot-kutubxona faoliyati. Axborot sohasidagi qonun hujjatlarini qo'llashni tizimlashtirish, ommaviy axborot vositalari, matbuot, nashriyot-matbuot va axborot-kutubxona faoliyatini rivojlantirishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ilgari surish va ishlab chiqish maqsadida maxsus agentlik – axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining ommaviy kommunikatsiyalar masalalari markazi tarkibida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti ma'muriyatining O'zbekiston matbuot va axborot agentligining sobiq markazi negizida tuzilishi.
Shuni alohida qayd etish kerakki, harakatlar strategiyasi doirasida O'zbekistonda ommaviy axborot vositalarini erkinlashtirish va so'z erkinligining huquqiy asoslari takomillashtirilib, so'nggi besh yilda 12 ta huquqiy hujjat qabul qilindi. Jumladan, O'zbekiston Respublikasining 476-sonli Qonuni bilan 18 apreldan 2018 yil 51-son "ommaviy axborot vositalari to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonuniga "ommaviy axborot vositalarini Davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash"nomli alohida modda qo'shildi. Moddaga ko'ra, ommaviy axborot vositalari soliqlar va boshqa majburiy to'lovlar hamda tariflar bo'yicha imtiyoz va preferensiyalar, davlat subsidiyalari va davlat grantlari tizimi orqali moliyaviy qo'llab-quvvatlanishi lozim. Bundan tashqari, Qonunning 19-moddasiga muvofiq, ommaviy axborot vositalarini davlat ro'yxatidan o'tkazish muddati bir oydan o'n besh kunga qisqartirildi. Bundan tashqari, agar avvalgi tahrirdagi qonunning 22-moddasida ommaviy axborot vositalarini ro'yxatdan o'tkazishni rad etish to'g'risidagi qaror faqat sudga shikoyat qilinishi mumkinligi ko'rsatilgan bo'lsa, endi rad etish sabablarini o'rganish maqsadida maxsus ko'rib chiqish mexanizmi joriy etildi.
Ushbu hujjatlarning qabul qilinishi sohadagi tub o'zgarishlarning haqiqiy sababi bo'ldi. Qaysidir ma'noda maqsadlarga qaysidir ma'noda erishildi. Jumladan, 1991 yilga nisbatan davlatimizda ommaviy axborot vositalari soni 4 barobar, nashriyotlar 13 barobar, matbaa korxonalari esa 12 barobar ko'payib, ularning moddiy-texnik bazasi va inson resurslari sezilarli darajada yaxshilandi.
Sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning yorqin samaralaridan biri sifatida mamlakatimizda xalqaro Press-klub tashkil etilgani, uning formati va ish uslubi milliy media muhitimiz uchun yangilik bo'lib, nafaqat jurnalistlar, balki keng jamoatchilikning ham e'tibor va etiborini tortdi. Axborot sohasidagi davlat siyosatini yangi sharoitlarda samarali amalga oshirish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti ma'muriyati huzurida O'zbekiston matbuot va axborot agentligi negizida axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligini tashkil etish yana bir diqqatga sazovor voqea bo'ldi. Mazkur agentlik OAV faoliyatini muvofiqlashtirish, jurnalistlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, xorijiy OAV kompaniyalari bilan hamkorlikni mustahkamlash, xorijiy veb-resurslar va saytlardan to'liq foydalanish imkoniyatlarini yaratish, qisqa muddatlarda so'zlab berish, axborot sohasida fikrlar xilma-xilligini ta'minlashga qaratilgan qator vazifalar zimmasiga yuklatilgan. Agentlik tashkil etilgandan so'ng barcha davlat idoralarida axborot xizmatlarini birlashtirishga katta ahamiyat berildi. Bu esa bugungi kunda mingdan ortiq axborot xizmatlari faoliyat ko'rsatayotganini taqozo etadi. Buning sababi shundaki, ochiqlik va oshkoralik eng yuqori nuqtadan boshlanmas ekan, kutilgan natijalarga erishib bo'lmaydi. Qaror va farmonlarni, qonun hujjatlarini jamiyat va xalq manfaati uchun aholiga o'z vaqtida yetkazib berishga ehtiyoj katta. Bu, o'z navbatida, ishonchsiz manbalar tomonidan noto'g'ri va noto'g'ri ma'lumotlarning tarqalishiga olib keladi.
Media sohani rivojlantirish yo'lida qo'yilgan so'nggi qadamlardan biri sifatida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 294 yil 28 iyundagi 2022-sonli "ommaviy axborot vositalarini qo'llab-quvvatlash va jurnalistika sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarorini e'tirof etish mumkin.
Ushbu hujjat yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish, shuningdek, ommaviy axborot vositalarining qonuniy manfaatlari himoyasini mustahkamlash va jurnalistika sohasini rivojlantirish maqsadida qabul qilindi. Unda ommaviy axborot vositalari, elektron va bosma nashrlarni qo'llab-quvvatlash bilan bog'liq qator vazifalar belgilangan.
Shu o'rinda O'zbekistonda matbuot va so'z erkinligini ta'minlashda huquq-tartibot idoralarining ham muhim o'rni borligini alohida ta'kidlash zarur. 2017-2018-yilgacha turli muddatlarga qamalgan yoki tergov jarayoniga jalb etilgan bir qator jurnalist va blogerlarning ozod etilishi yoki ularga qarshi tergov harakatlarining tugatilishi jamiyatda erkin fikrlovchilarga nisbatan munosabat keskin o'zgarganidan dalolat beradi. Yana bir e'tiborli jihati, sohada erishilayotgan yutuq va kamchiliklarni ichki ishlar vazirligi, prokuratura va sud-huquq tizimi matbuot xizmatlari sa'y-harakatlari bilan jamoatchilik tomonidan yoritish so'z erkinligini ta'minlashga o'zining munosib hissasini qo'shmoqda.
Bu boradagi islohotlarni yanada izchil davom ettirish maqsadida yangi" O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasi " da inson qadr-qimmatini oshirish va erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqqa do'st davlat qurish, ommaviy axborot vositalarining rolini yanada kuchaytirish va kasb-hunarlarni himoya qilish kabi boshqa muhim vazifalar ilgari surildi. jurnalistlarning faoliyati, faoliyat ko'rsatayotgan va millatlararo munosabatlar sohasidagi davlat siyosatini yoritayotgan ommaviy axborot vositalariga davlat tomonidan qo'shimcha ko'mak berish chora-tadbirlarini ko'rish, ommaviy axborot vositalari faoliyatiga noqonuniy aralashish va to'sqinlik qilish, ommaviy axborot vositalari vakillarining noqonuniy materiallari yoki hujjatlarini musodara qilish yoki musodara qilish javobgarligini yanada kuchaytirish, xorijiy va milliy jurnalistlar va ekspertlar ishtirokida xalqaro "Media-Forum" tashkil etish.
Xulosa qilib aytganda, O'zbekiston Respublikasida so'z erkinligini ta'minlash, axborot va ommaviy kommunikatsiyalar sohasi tizimini qayta tashkil etish, ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy rivojlanishning muammoli masalalarini hal etishda ommaviy axborot vositalarining rolini oshirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.

“Of course, many local officials do not like sharp and critical content [in the press]. They disrupt their peaceful and carefree existence. But openness and freedom of speech are the demand of the times, the demand of the reforms in Uzbekistan.”
In a society where freedom of speech and press is not ensured, there is no chance for the development of mass media, as freedom of speech and press is one of the main conditions for democratic development and formation of civil society. Thus, freedom of speech and press is the “cardiovascular” system of democracy.
Article 29 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan provides that everyone`s right to freedom of thought and speech shall be considered as his/her personal rights, which was implemented into the practice by the Laws “On guarantees and freedoms of information”, “On principles and guarantees of information freedoms”, “On protection of journalistic activities”, “On mass media”, “On openness of activities of state authorities and management bodies” and many others. Thus, more than 10 laws and more than 100 legal acts have been adopted aimed at developing mass media, publishing and printing and strengthening freedom of speech and information.
Unfortunately, keeping the state at a distance from freedom of speech and press for years has left its “results”. Uzbekistan was listed among states with the lowest rating of freedom of speech, transparency and human rights. Serious disparities between real and posted statistics, forceful concealment of facts (forced labor, cotton monopoly, deplorable state of human rights, impoverishment of the population, etc.), attempts to hinder press` efforts to highlight facts have altogether resulted in Uzbekistan being considered as authoritarian state with no freedom of speech and trade. This even resulted in adopting restrictions on the trade with Uzbek nation`s wealth and pride – Uzbek cotton. From the first days of presidentship, Shavkat Mirziyoyev, feeling that the situation was approaching the “red line” and being aware of possible consequences of such situation, had paid a great attention to the development of the freedom of speech. As a result, press and mass media started obtaining freedom.
How can we feel those changes? In the past 4-5 years, independent national Internet publications able to attract millions of audiences have been formed. Many private TV and radio channels have been launched. If in 2019 there were 559 sources of information services in state and non-state organizations - official websites, channels on social networks - by the end of 2021, this number reached 2410. The practice of immediate reaction by the ministries and other government agencies to critical statements of mass media representatives, including bloggers, have been launched. The increase of the response rate by government agencies to critical materials from 12% in 2018 to almost 90% in 2020 and almost 100% in 2021 can serve as a confirmation to the above.
A group of bloggers, which is not afraid of revealing problems with a number of followers more than that of some official publication, has appeared in Uzbekistan. Noteworthy that in the 2000s, journalists used to be pressurized and banned for telling the truth, but today, a blogger, who reveals problems and issues is being rewarded by the state. Now, the journalistic investigations of problems are not being prosecuted or punished. It has become natural for a journalist or blogger to hold a microphone and appear in front of a minister or a senior official asking them questions. Noteworthy that that the leader, who once did not want to face the press and was afraid of it, has also developed the skill of communicating with the media. The principle of openness and transparency of state agencies has been established not on paper, but in reality. It will not be an exaggeration to say that covering the activities of ministries, committees, hokims and law-enforcement agencies through the websites of these organizations or other social networks has become part of normal daily work.
Ensuring implementation of the constitutional rights of citizens on freedom of speech and information, developing the media sector, strengthening the role of the mass media in the socio-political and socio-economic spheres of the state were identified as main directions of the state policy. In particular, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-4947 dated February 7, 2017, the “Strategy of Actions on the five priority directions of the development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021” highlighted strengthening the role of mass media as a priority direction of development of the state. As part of the action strategy, the decrees of the President of the Republic of Uzbekistan from August 11, 2017 “On further improvement of management in the press and information sector”, from February 2, 2019 “On additional measures for the further development of the information sector and mass communications”, from August 9, 2017 “On the establishment of the public fund “Ilkhom” to support the creators of Uzbekistan”, from August 10, 2017 “On measures to further develop the activities of the Creative Union of Journalists of Uzbekistan”, from August 15 “On additional measures to further develop the activities of cultural and art organizations, creative associations and mass media, and to stimulate the work of industry employees” have become an important step towards development of mass media.
The major reforms carried out in the field are aimed at ensuring implementation of the constitutional rights of citizens on freedom of speech and information, strengthening the role of mass media in this regard, creating equal conditions for them in the media market, protecting the rights of journalists, developing state support mechanisms for the development of printing and information-library activities. In order to systematize application of legislation in the field of information, promote and develop projects of normative legal documents aimed at the development of mass media, press, publishing-press and information-library activities, a special agency – the Center for Mass Communication Issues of the Information and Mass Communication Agency was established within the structure of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan on the basis of the former Center of the Press and Information Agency of Uzbekistan.
It should be noted separately that within the framework of the Strategy of Actions, the legal framework for media liberalization and freedom of speech was improved in Uzbekistan, and 12 legal documents were adopted in the last five years. In particular, by the Law of the Republic of Uzbekistan No. 476 from April 18, 2018, a separate Article 51 entitled “State support of mass media” was added to the Law of the Republic of Uzbekistan “On Mass Media”. According to the article, mass media should be provided with benefits and preferences in terms of taxes and other mandatory payments and tariffs, financial support through the system of state subsidies and state grants. In addition, according to the Article 19 of the Law, the period of state registration of mass media was reduced from one month to fifteen days. Additionally, if previous edition of the Article 22 of the law stated the decision of refusal to register of mass media could be appealed only to the court, now, a special review mechanism has been introduced in order to investigate the reasons of refusal.
The adoption of these documents has become a real reason for fundamental changes in the field. In some sense, the goals have been achieved to some extent. In particular, compared to 1991, number of mass media in our state has increased by 4 times, publishing houses by 13 times, and printing companies by 12 times, and their material and technical base and human resources have significantly improved.
As one of the bright results of the reforms in the field, the International Press Club was established in our country, its format and working method was a novelty for our national media environment, and it attracted attention and trust of not only journalists, but also the general public. Another noteworthy event has become establishment of the Information and Mass Communications Agency under the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan on the basis of the Press and Information Agency of Uzbekistan in order to effectively implement the state policy in the field of information in new conditions. This agency is responsible for a number of tasks aimed at coordinating media activities, protecting the rights and interests of journalists, strengthening cooperation with foreign media companies, creating opportunities of full use of foreign web resources and sites, telling shortly, ensuring the diversity of opinions in the information field. After the establishment of the Agency, great importance was attached to the incorporation of information services in all government agencies. This entails that more than a thousand information services are operating today. This is due to the fact that unless openness and transparency do not start from the highest point, the expected results will not be achieved. There is a great need for timely delivery of decisions and decrees, legislative documents to the population for the benefit of society and people. This, in turn, leads to situation of spreading of biased and incorrect information by unreliable sources.
As one of the latest steps taken in the development of the media sector, the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. 294 dated June 28, 2022 "On measures to support mass media and develop the field of journalism" can be recognized.
This document was adopted in order to implement the development strategy of New Uzbekistan, as well as to strengthen the protection of legal interests of mass media and to develop the field of journalism. It defines a number of tasks related to the support of mass media, electronic and printed publications.
At this point, it is necessary to emphasize that law enforcement agencies also have an important role in ensuring freedom of press and speech in Uzbekistan. The release of a number of journalists and bloggers, who were imprisoned for different periods of time or involved in the investigation process until 2017-2018, or the termination of investigative actions against them, indicates a sharp change in the attitude towards free thinkers in the society. Another noteworthy point is that public coverage of the achievements and shortcomings in the field with the efforts of the press services of the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor's Office and the judicial system makes its due contribution to ensuring freedom of speech.
In order to continue the reforms in this field more consistently, the new “Development Strategy of Uzbekistan for 2022-2026” has put forward other important tasks such as building a people-friendly state by increasing human dignity and further developing a free civil society, further strengthening of the role of mass media and protection of professional activities of journalists, taking measures to provide additional support by the state to the mass media that are operating and covering state policy in the field of inter-ethnic relations, illegal interference and obstruction in the media's activities, further strengthening of liability pressurizing or confiscating illegally materials or documents from media representatives, and creating an international “Media Forum” with the participation of foreign and national journalists and experts.
In conclusion, in the Republic of Uzbekistan, significant work is being done to ensure freedom of speech, to reorganize the system of the information and mass communications sector, and to increase the role of mass media in solving the problematic issues of socio-political and socio-economic development.