So'nggi yillarda Prezident Sh.Mirziyoyevning kuchli siyosiy irodasi tufayli mamlakatimizda inson qadr-qimmatini ulug'lash, ularning manfaatlarini har tomonlama himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar asosida inson huquq va erkinliklarini ta'minlashning mutlaqo yangi tizimi yaratildi.
Shu bilan birga, milliy qonunchilikni takomillashtirish, ularni xalqaro standartlarga moslashtirish, qishloq xo'jaligi va boshqa tarmoqlarni isloh qilish, bozor tamoyillarini keng tatbiq etish, sohani mexanizatsiyalash, munosib haq to'lash borasidagi ishlar mamlakatimizda bolalar va majburiy mehnatning oldini olishda muhim omil bo'ldi.
O'zbekistonning so'nggi besh yil ichida erishgan yutuqlaridan biri majburiy mehnatning butunlay bekor qilinishidir.
Xalqaro mehnat Tashkilotining uchinchi tomon monitoringi (2019) natijalariga nazar tashlasak, 2013 yildan boshlab O'zbekiston majburiy mehnatga barham berish borasida bosqichma-bosqich yutuqlarga erishayotganini ko'rsatadi. Masalan, 2015-2016-yillarda paxta kampaniyasi majburiy mehnat 14 foizni tashkil etgan bo'lsa, yildan-yilga bu ko'rsatkich 4 yilda asta-sekin 2020 foizgacha kamayib, 1 yilda 2021 foizgacha yetgan edi.
Bundan tashqari, hukumat 2019 yilda huquqni muhofaza qilish harakatlarini kuchaytirdi. Mehnat inspektsiyasining o'rim-yig'im paytida muvofiqlikka hissa qo'shadigan xodimlari soni 200 dan 400 gacha ikki baravar ko'paydi. Ike mehnat inspektsiyasi 1,282 paxta yig'im-terimi paytida 2019 majburiy mehnat holatlarini tekshirdi.
Bundan tashqari, XMT monitorlari ish haqi avvalgi hosilga nisbatan oshganligini tasdiqladi, bu muammoni bartaraf etishning yana bir samarali mexanizmi edi. Umuman, paxta terimchilar o'z ish haqlarini o'z vaqtida va to'liq olganlar.
"Paxta kampaniyasi" xalqaro koalitsiyasi tomonidan o'zbek paxtasiga qarshi global boykotning bekor qilinishi keng ko'lamli islohotlar samaradorligining yorqin namunasi bo'ldi, desak mubolag'a bo'lmaydi.
Majburiy mehnatga qarshi huquqiy va institutsional islohotlar
O'zbekiston xalqaro huquq normalarini milliy qonunchiligimizga to'ldirish maqsadida xalqaro mehnat Tashkilotining 19 ta konvensiyasi va 1 ta protokolini ratifikatsiya qildi.
Xalqaro mehnat Tashkilotining 29-sonli Konventsiyasiga binoan, majburiy mehnat-bu jazo tahdidi ostida odamlar o'z xohish-irodasiga qarshi bajarishga majbur bo'lgan har qanday ish yoki xizmat. 2014 yilda O'zbekiston Markaziy Osiyoda majburiy mehnat bo'yicha xalqaro mehnat Tashkilotining 29 protokolini ratifikatsiya qilgan birinchi davlat bo'ldi.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, O'zbekiston milliy Qonunchilik tizimi xalqaro standartlarga to'la mos keladi. O'zbekiston mehnat kodeksining 7-moddasida majburiy mehnat har qanday jazo tahdidi ostida ish bajarishga majburlash deb belgilangan.
Tins sohasini takomillashtirish maqsadida 32 ta 2019-2021 yillarda norativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Prezidentimizning "odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi qarori 30 yil 2019 iyuldan boshlab mamlakatimizning xalqaro maydondagi obro'sini oshirish uchun odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish sohasidagi eskirgan organlar faoliyatini muvofiqlashtirishning yangi tizimini yaratdi.
O'zbekiston hokimiyati institutsional islohotlarga ham katta e'tibor berdi. Farmonga ko'ra, odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurash bo'yicha Milliy komissiya va milliy ma'ruzachilar instituti tashkil etildi. Shuningdek, odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish bo'yicha quyi qo'mitalar tashkil etildi.
Majburiy mehnatni bartaraf etish maqsadida O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga ma'muriy javobgarlik va jinoiy javobgarlikni mustahkamlovchi normalar kiritildi.
Bolalar mehnati va majburiy mehnatdan foydalanganlik uchun jinoiy javobgarlikni amalga oshirish eng samarali chora-tadbirlardan biri bo'ldi. Paxtachilik sohasidagi davlat ishtirokini kamaytirish orqali qishloq xo'jaligini isloh qilish maqsadida majburiy - yig'ib olingan paxta hajmlari tizimi bekor qilindi.
Majburiy mehnatga qarshi kurash choralari Ko'rildi
Majburiy mehnatning oldini olish monitoringi davom ettirilmoqda. Xususan, 2019 yildan beri birinchi marta to'liq huquq himoyachilari bilan monitoring o'tkazildi. 2021 yilda paxta dalalariga to'siqsiz kirishni ta'minlash uchun 17 nafar mustaqil kuzatuvchiga ko'krak nishonlari taqdim etildi.
Shu bilan birga, xalqaro mehnat Tashkilotining uchinchi tomon monitoringi, kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan Milliy Monitoring, mehnat inspektsiyasi monitoringi bir vaqtning o'zida o'tkazildi.
Senatorlar va mahalliy deputatlar tomonidan jurnalist va blogerlarni jalb etgan holda parlament nazorati belgilandi kuzatuvga fuqarolik jamiyati institutlari vakillari va inson huquqlari faollari ham keng jalb etildi.
O'zbekiston TIV 2019 yilda majburiy mehnat masalalari bo'yicha faol xabar berdi. Jurnalistlar va bloggerlar hukumat tomonidan majburiy mehnat ishlarini tanqidiy yoritishga da'vat etilgan. Davlat mehnat inspektorlari, shuningdek, majburiy mehnatga oid shikoyatlarni tekshirishni boshladilar.
Monitoring natijasida 259 kishiga nisbatan majburiy mehnat uchun ma'muriy javobgarlik amalga oshirildi m 2019 (paxta mavsumida 132 kishi), 2020 yilda 103 kishi (paxta mavsumida 41 kishi), 2021 yilda 75 kishi (paxta mavsumida 5 kishi)
Shuni ta'kidlash kerakki, prezidentning kuchli siyosiy irodasi tufayli
O'zbekiston Respublikasi, shuningdek, xalqaro mehnat tashkiloti va majburiy mehnatga qarshi kurash Milliy komissiyasining uch tomonlama hamkorlari bilan birgalikda fuqarolik jamiyati vakillarining faol ishtirokida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli ishlar ana shunday muvaffaqiyatlarga erishildi.
Kelgusi rejalarga to'xtaladigan bo'lsak, xalqaro mehnat tashkiloti O'zbekistonda 2021 yilda yakuniy xulosasini e'lon qilib, paxta yig'im-terimi mavsumida tizimli bolalar mehnati va majburiy mehnatdan umuman foydalanilmagani, shuningdek, monitoring ishlari m a'lumki, bu yo'nalish butunlay o 'zbekiston tomoniga o' tkazildi.
Avvalroq O'zbekistonning majburiy mehnatga barham berish borasidagi yutuqlari AQSh Davlat departamenti tomonidan qayd etilgan edi. Natijada xalqaro hamjamiyat mamlakatimizda bu borada amalga oshirilayotgan islohotlarga yuksak baho berdi.
Ushbu natijalar inson huquqlarini ta'minlash va sanoatni, xususan, paxta va to'qimachilik sanoatini rivojlantirish imkonini bersa-da, erishilgan natijalarni saqlab qolish uchun katta mas'uliyat yuklaydi, bu esa sohada tizimli ishlarni izchil davom ettirishni talab qiladi.
Endi majburiy mehnatga qarshi kurashishgina emas, balki barcha sohalarda munosib Vt orkali sharoit yaratilishini doimiy nazorat qilib borish zarur. Shu munosabat bilan, ijtimoiy tarmoqlardan ot mehnat munosabatlari bo'yicha har qanday kiruvchi murojaatlar va xabarlar e'tibordan chetda qolmaydi.
25 yil 2020 iyun kuni odam savdosi bo'yicha Global hisobot (192 mamlakatda vaziyatni qamrab oladi) nashr etildi. Odam savdosi hisoboti chog'ida l aunch marosimi Davlat departamenti rahbari Mayk Pompeo o'z nutqida O'zbekistonning bu muammoni hal etishdagi katta sa'y-harakatlari mintaqa davlatlari uchun yangi standartlar qo'yayotganini ta'kidladi.
Boykot yakunlanganiga qaramay, O'zbekiston "odam savdosi bo'yicha Global hisobot" (IS Davlat departamenti) va "bolalar mehnatining eng yomon shakllari" (AQSh mehnat departamenti) kabi global hisobotlarda bora-bora 2-o'rinda qoldi.
Ushbu hisobotlardagi asosiy tavsiyalardan biri bu iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari - ipakchilik, qurilish, to'qimachilik va umumiy ovqatlanishdagi majburiy mehnat va munosib mehnat sharoitlarini nazorat qilishdir
Bu borada xalqaro hamjamiyatdagi pozitsiyalarni yaxshilash, O'zbekiston bilan xalqaro mehnat tashkiloti o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga e'tibor qaratish muhim ahamiyatga ega.
2021 yil sentyabr oyida xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikda 2021-2025 yillarga mo'ljallangan O'zbekiston munosib mehnat mamlakat dasturi qabul qilindi
Dasturda asosiy e'tibor munosib mehnat qilish tamoyillari, norasmiy bandlikni qisqartirish va xalqaro standartlarga muvofiq ijtimoiy himoya masalalariga qaratilmoqda.
Ta'kidlash kerakki, xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikda iqtisodiyotning boshqa tarmoqlaridagi mehnat sharoitlari tahlili, shuningdek, majburiy mehnat holatlari o'rganilmoqda.
Xalqaro mehnat tashkiloti tomonidan 2021 yilda ipak sohasida o'tkazilgan tadqiqotga ko'ra, ipak sanoatida majburiy mehnatga tizimli jalb qilish holatlari kuzatilmagan, bolalar ipak qurti etishtirishga jalb qilinmagan. Ko'pchilik ish joyidagi ovqatlanish sharoitlarini yaxshi yoki maqbul deb hisoblaydi va faqat 1 foizi oziq-ovqat sifatidan norozi ekanligi ma'lum. Ishchilarning to'rtdan uch qismi mehnat shartnomalariga ega edilar va ish haqi miqdoridan qoniqishdi.
Hozirgi kunda ushbu tadqiqotlar qurilish sohasida olib borilmoqda. Ishonchimiz komilki, mehnat sharoitlari, shu jumladan majburiy mehnat bo'yicha o'rganish davomida olingan sifat statistikasi ushbu sohalarda samarali siyosatni ishlab chiqish uchun yaxshi ma'lumot manbai bo'ladi.

In recent years, thanks to the strong political will of President Sh.M.Mirziyoyev, a completely new system of ensuring human rights and freedoms has been created in our country on the basis of large-scale reforms carried out to glorify human dignity and comprehensively protect their interests.
At the same time, the work on improving national legislation, bringing them into line with international standards, reforming agriculture and other sectors, the widespread application of market principles, mechanization of the industry, decent payment were key factors m prevention of child and forced labour in our country.
One of the achievements of Uzbekistan over the past five years is the complete abolition of forced labour.
If we look at the results of the International Labour Organization's Third Party Monitoring report (2019), it shows that since 2013 Uzbekistan has been achieving a gradual progress in eradication of forced labour. For instance, in 2015-2016 Cotton Campaign forced labour was 14 percent, from year to year this figure had gradually decreased to 4 percent in 2020 and reached to 1 percent in 2021.
Moreover, the government intensified law enforcement efforts in 2019. The number of staff of the Labour Inspectorate contributing to compliance during the harvest doubled from 200 to 400. Ike Labour Inspectorate investigated 1,282 forced labour cases during the 2019 cotton harvest.
Furthermore, ILO monitors confirmed that wages had increased compared to the previous harvest which was another effective mechanism to eradicate the issue. Generally, cotton pickers received their wages on time and in full.
There is no exaggeration to say that the abolition of the global boycott against Uzbek cotton by the International Coalition “Cotton Campaign” was a vivid example of the effectiveness of large-scale reforms.
Legal and institutional reforms against forced labour
Uzbekistan has ratified 19 conventions and 1 protocol of the International Labour Organization with the aim of complementing the norms of international law into our national legislation.
According to Convention No. 29 of the International Labour Organization, forced labour is any work or service which people are forced to do against their will, under threat of punishment. In 2014, Uzbekistan became the first country in Central Asia to ratify the Protocol №29 of the International Labour Organization on Forced Labour.
Need to note that the national legislature system of Uzbekistan fully complies with international standards. The article No. 7 of the Labour Code of Uzbekistan defines the forced labour as coercion to perform work under threat of any punishment.
In order to improve tins sphere, 32 nonnative-legal acts were adopted in 2019-2021. The Presidential decree "On additional measures to further improve the system of combating human trafficking and forced labour’ from July 30, 2019, has created a new system of coordination of stale bodies activities in the field of combating human trafficking and forced labour to increase the image of our country in the international arena.
The authority of Uzbekistan paid great attention to the institutional reforms as well. According to the decree, the National commission and the National rapporteur institute on combating human trafficking and forced labour were established. Also, subcommissions were established to fight against human trafficking and forced labour.
In order to eliminate forced labour, the legislation of the Republic of Uzbekistan introduced norms that strengthen administrative liability and criminal liability.
One of the most effective measures was the implementation of criminal responsibility for the use of child labour and forced labour. In order to reform agriculture by reducing state participation in the cotton sector, the system of mandatory- volumes of harvested cotton has been abolished.
Measures taken to combat forced labour
Monitoring of forced labour prevention is continued. In particular, for the first time since 2019, monitoring was conducted with full human rights defenders. In 2021, 17 independent observers were provided with badges to ensure unimpeded access to cotton fields.
At the same time, the international Labour Organization’s Third Party Monitoring, National Monitoring by the Federation of Trade Unions, Monitoring of the Labour Inspectorate were conducted simultaneously.
Parliamentary oversight by senators and local deputies involving journalists and bloggers was set Representatives of civil society institutions and human rights activists were also widely involved in the monitoring.
The Uzbekistan media reported actively on forced labour issues in 2019. Journalists and bloggers were encouraged by the Government to cover forced labour cases critically. The State Labour Inspectors have also started to investigate complaints about forced labour.
As a result of monitoring, administrative liability for forced labour was implemented against 259 people m 2019 (132 people during the cotton season), 103 people in 2020 (41 people during the cotton season), in 2021 year 75 people (5 people during the cotton season)
It should be noted that thanks to the strong political will of the president of the
Republic of Uzbekistan, as well as the extensive work carried out with the active participation of representatives of civil society together with the International Labour Organization and tripartite partners of the National Commission on Combating Forced Labour, such success have been achieved.
Touching upon the future plans, the International Labour Organization announced in Uzbekistan its final conclusion in 2021 that during the cotton harvest season, systematic child labour and forced labour were not used at all, as well as monitoring works m this direction were completely transferred to the Uzbek side.
Earlier, Uzbekistan’s achievements in ending forced labour were noted by the US State Department. As a result, the international community' highly appreciated the reforms carried out in this direction in our country.
While these results provide an opportunity to ensure human rights and develop the industry, particularly the cotton and textile industries, on the other hand, it lays a greater responsibility to maintain the achieved results which requires consistent continuation of systematic work in the field.
Now it is necessary not only to combat forced labour, but also to constantly monitor the creation of decent w orking conditions in all areas. In this regard, any incoming appeals and messages from social networks in the field ot labour relations will not be ignored.
On June 25, 2020, a Global Report on Trafficking in Persons (covers situation in 192 countries) was published. During the Trafficking in Persons Report l aunch Ceremony Mike Pompeo, the head of the State Department, highlighted in his speech the great efforts of Uzbekistan in solving this problem are setting a new standards for the countries of the region.
Despite the end of boycott, Uzbekistan remained in TIER 2 in the global reports such as “Global Report on Trafficking in Persons" (IS State Department) and "The Worst Forms of Child Labour" (US Department of Labour).
One of the main recommendations in these reports is to monitor the forced labour and decent working conditions in other sectors of this economy - silk production, construction, textile and catering
In this regard, it is important to improve the positions in the international community, to pay attention to expanding cooperation between Uzbekistan and the International Labour Organization.
In September 2021, in cooperation with International Labour Organization Uzbekistan Decent Work Country Programme for 2021-2025 was adopted
The main focus of the programme is paid on the principles of decent work, reduction of informal employment and issues of social protection in accordance with international standards.
It should be noted that in cooperation with the International Labour Organization, the analysis of working conditions in other sectors of the economy, as well as cases of forced labour are being studied.
According to a study conducted by the International Labour Organization in the field of silk in 2021, there are no cases of systematic involvement in forced labour in the silk industry, children are not involved in the cultivation of silkworms. Many consider the eating conditions in the workplace to be good or acceptable, and only 1 percent are known to be dissatisfied with the quality of the food. Three-quarters of the workers had employment contracts and were satisfied with the amount of wages.
Currently, these studies are being conducted in the field of construction. We are confident that the quality statistics obtained during the study on working conditions, including forced labour, will be a good source of information for thefurther development of effective policies in these sectors.