Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasi tomonidan O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrog'i qabul qilinganligining 33 yilligiga bag'ishlangan bayram tadbiri o'tkazildi.
"Bayrog'imiz, g'urur va faxrimiz timsolidir" shiori ostida tashkil etilgan tadbirda Xitoy oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan o'zbekistonlik talabalar va ushbu mamlakatda mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan vatandoshlar hamda ayni vaqtda Pekin shahrida xizmat safarida bo'lib turgan O'zbekiston Respublikasi oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi delegatsiyasi ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilariga "O'zbekiston Respublikasining Davlat bayrog'i to'g'risida"gi Qonunning mazmun mohiyati atroflicha so'zlab berildi.
O'zbekiston bayrog'i – bu nafaqat mamlakatimiz ramzi, balki xalqimizning tarixiy yo'llari, madaniyati va qadriyatlarini o'zida aks ettiruvchi g'ururi ekanligi alohida ta'kidlandi.
Vatandoshlar O'zbekistonda ta'lim, fan va innovatsiyalar sohasida olib borilayotgan islohotlar jarayonlari bilan ham yaqindan tanishtirilib, mamlakatimizda ushbu sohalarni izchil rivojlantirishga hissa qo'shishga chorlandi.
Tadbir chog'ida, O'zbekistonning xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasidagi davlat siyosati haqida ham so'z yuritildi.
Jumladan, O'zbekiston Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi "O'zbekiston – 2030" strategiyasini "Yoshlar va biznesni qo'llab-quvvatlash yili"da amalga oshirishga oid davlat dasturi to'g'risida"gi Farmoni ijrosi doirasidagi ishlar haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, vatandoshlar davlatimiz rahbarining 2024-yil 17-oktabrdagi "Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirish jarayonlarini tartibga solish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarorining mazmun-mohiyati va unda belgilangan asosiy vazifalar bilan tanishdilar.
Ochiq va konstruktiv ruhda bo'lib o'tgan tadbir so'ngida fuqarolarimiz o'zlarini qiziqtirgan konsullik – huquqiy masalalarga oid savollariga diplomatlardan javob olishdi.

A festive event dedicated to the 33rd anniversary of the adoption of the National Flag of Uzbekistan was held at the Embassy of our country in China.
The event was attended by Uzbek students studying at Chinese universities and compatriots working in this country, as well as a delegation from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan.
The participants of the event were presented the history of the official adoption of the flag of Uzbekistan, in particular, the content of the law "On the National Flag of the Republic of Uzbekistan".
It was emphasized that the flag of Uzbekistan is not only a symbol of our country, but also the pride of our people, reflecting the historical path, its culture and values.
The compatriots were introduced to the reform processes in the field of education, science and innovation in our country, and offered to contribute to the consistent development of these areas.
During the event, the state policy in the field of cooperation with compatriots living abroad was also discussed.
In particular, information was provided on the implementation of the decree of the President of Uzbekistan dated February 21, 2024 "On the state program for the implementation of the strategy "Uzbekistan-2030" in the "Year of Youth and Business Support". In this regard, a wide range of opportunities and favorable conditions created in Uzbekistan for compatriots seeking to actively participate in the economic and social life of our country were discussed.
Following the results of the event, which was held in an open and constructive spirit, our citizens received answers to all their questions.