O'zbekiston Shanxay shahrida davom etayotgan 7-Xitoy xalqaro import ko'rgazmasida faxriy mehmon sifatida ishtirok etmoqda.
"Yangi davr, umumiy kelajak" shiori ostidagi Xitoy xalqaro import ko'rgazmasi (CIIE) 2018-yildan beri har yili 5-10-noyabr kunlari Shanxay shahrida tashkil etiladi. Tadbir Milliy ko'rgazma va anjumanlar markazida (National Exhibition and Convention Center, NECC) bo'lib o'tadi.
Bu galgi ko'rgazma 129 davlatdan 3,5 mingga yaqin ishtirokchi, shuningdek, dunyodagi 500 dan ortiq nufuzli sanoat kompaniyalarining yuqori martabali vakillarini jamladi. Ko'rgazmada 400 dan ortiq mahsulot, zamonaviy texnologik asbob-uskunalar va yangi xizmat turlari namoyish etilmoqda.
Ma'ruza va taqdimotlar davomida ishtirokchilar O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, mamlakatimizning iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlari haqida ma'lumotlar bilan tanishtirildi. Hududlarning savdo-iqtisodiy jozibadorligi va sayyohlik salohiyati, xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoit va imtiyozlar to'g'risida ma'lum qilindi.
EXPO ko'rgazmasi doirasida "Made in Uzbekistan" nomi ostida O'zbekiston milliy pavilyoni tashkil etildi. Unda O'zbekistondan sanoat mahsulotlari, geologiya, elektrotexnika, qurilish materiallari, kimyo, farmatsevtika, turizm, axborot texnologiyalari, yengil sanoat, qishloq xo'jaligi va boshqa mahsulotlar namoyish etildi.
CIIE Xitoyning importga yo'naltirilgan eng yirik ko'rgazma loyihasi bo'lib, jahon savdosining o'sishini qo'llab-quvvatlash va xorijiy mahsulot va xizmatlarning potensial xitoylik importyorlarini jalb qilish uchun samarali platformaga aylanish uchun mo'ljallangan. Ko'rgazma milliy pavilyonlarni, korporativ va biznes ekspozitsiyalarini o'z ichiga oladi.
Anton Vang, "Shanghai Ruston Industrial" kompaniyasi bosh direktori:
– Bugun biz O'zbekiston milliy pavilyonida bo'lganimizdan va Import tovarlari xalqaro ko'rgazmasida ishtirok etganimizdan juda mamnunmiz.
O'zbekiston pavilyoni juda chiroyli bezatilgan va milliy xususiyatlarga ega. Bundan tashqari, ko'rgazmada namoyish etilayotgan mahsulotlar juda boy va ularni ko'rish uchun ko'plab xitoyliklar kelyapti.
Xitoy va O'zbekiston o'rtasidagi munosabatlar juda yaxshi rivoj topmoqda. Savdo-iqtisodiy aloqalarimiz ham mustahkamlanmoqda. O'zbekiston ayni paytda Xitoyda tobora ommalashib boryapti desam mubolag'a emas. Xitoy aholisi ham mamlakatingizga katta qiziqish bildirmoqda.
Ishonchim komilki, ushbu ko'rgazma tufayli mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlar yana-da mustahkamlanadi.
Fatxullox Qahramonov, "Aziya Immunopreparat" korxonasi direktori:
– Shanxay shahrida o'tkazilayotgan 7-Xalqaro import tovarlar ko'rgazmasida O'zbekiston ishlab chiqarilgan yuqori sifatli farmatsevtika mahsulotlarini namoyish etyapmiz.
O'tgan yili ko'rgazmadagi ishtirokimiz doirasida Xitoyning yirik kompaniyasi bilan shartnoma tuzdik. Bugungi kunda mahsulotlarimiz turlarini kengaytirish ustida hamkorlikda ishlayapmiz.
Bu galgi ko'rgazmada mamlakatimizning qator korxonalari o'z mahsulotlar bilan ishtirok etmoqda.
O'zbekiston milliy pavilyonidan yurtimizda ishlab chiqarilgan qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati, ipak, to'qimachilik, charm, farmatsevtika, kimyo, elektrotexnika va boshqa mahsulotlar o'rin olgan.

Uzbekistan is taking part in the 7th China International Import Exhibition in Shanghai as an honorary guest.
The International Exhibition of Imported Goods (China International Import Expo (CIIE) under the motto "A new Era, a common future" is organized annually from November 5 to 10 in Shanghai, starting in 2018. The event is held on the territory of the Shanghai National Exhibition and Convention Center (NECC), the world's largest exhibition complex.
The current exhibition gathered about 3.5 thousand participants from 129 countries, as well as responsible representatives of more than 500 of the most prestigious industrial companies in the world. Over 400 products, modern technological tools and new types of services are presented at the EXPO.
During the speeches and presentations, the participants were familiarized with information about the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan, the economic and investment opportunities of our country. The trade and economic attractiveness of the regions and their tourism potential were revealed, as well as favorable conditions and advantages created for foreign investors.
Within the framework of the EXPO, the national pavilion of Uzbekistan called "Made in Uzbekistan" was organized, where products of industry, geology, electrical engineering, building materials, chemistry, pharmaceuticals, tourism, information technology, light industry, agriculture and other goods from Uzbekistan are widely represented.
CIIE is China's largest import-oriented exhibition project designed to support the growth of global trade and become an effective platform for attracting potential Chinese importers of foreign products and services. The exhibition includes National pavilions, a zone of corporate and business expositions.
In an interview with the correspondent of the news agency "Doone", some participants of the exhibition shared their opinions.
CEO of Shanghai Ruston Industrial Anton Wang:
- Today we are very pleased to have the opportunity to visit the national pavilion of Uzbekistan and take part in the International Exhibition of Imported Goods.
The pavilion of Uzbekistan is very beautifully decorated and has national characteristics. In addition, the goods presented at the exhibition are very rich, and many Chinese come to see them.
Over the years, relations between China and Uzbekistan have also been very good, and economic and trade relations have also developed rapidly. Uzbekistan is currently becoming increasingly popular in China. The Chinese are showing increasing interest in your country.
I am sure that thanks to this exhibition, the relations between our two countries will continue to strengthen.
Director of the company "Aziya Immunopreparat" Fathulloh Kahramonov:
- Our pharmaceutical company is taking part in the 7th International Exhibition of Imported Goods, held in the Chinese city of Shanghai. We have brought high-quality pharmaceutical products from Uzbekistan.
Last year, as part of our participation in the exhibition, we signed an agreement with a large Chinese company producing medical products. Today we are working together to expand the range of our products.
Along with our company from Uzbekistan, a number of domestic companies with a variety of national goods are taking part in the current exhibition.
The national pavilion of Uzbekistan presents agricultural products, food industry, silk, textiles, leather, pharmaceuticals, chemicals, electrical equipment and other goods from Uzbekistan.