25-oktabr kuni Qo‘ng‘irot – Beyneu avtomobil yo‘lining yangidan qurilgan 240 kilometr qismi foydalanishga topshirildi. Shu munosabat bilan bo‘lib o‘tgan marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Bu yo‘l mamlakatimizni Yevropa davlatlari bilan bog‘laydigan strategik avtomagistraldir. Lekin uzoq yillik qatnovlar, Orolbo‘yining keskin kontinental iqlimi tufayli yaroqsiz ahvolga kelib qolgandi. Shu bois 2021-2024-yillarda 323 million dollarlik loyiha evaziga zamonaviy qilib qayta qurildi.
Davlatimiz rahbari marosimda ushbu yo‘lning ahamiyatini alohida qayd etdi.
– Endi mamlakatimiz hududlaridan xalqaro tashuvlar masofasi 1 ming kilometrgacha, transport xarajatlari esa 25 foizgacha kamayadi. Bu yo‘l yurtimizni Kaspiy va Qora dengiz portlari orqali Yevropa bozorlari bilan ishonchli bog‘laydigan logistika tarmog‘iga aylanadi. Yana bir muhim jihati – “A-380” xalqaro yo‘lagining O‘zbekistondan o‘tgan qismida kunlik transport qatnovi 3 karra oshadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yo‘l jahon standartlariga har tomonlama mos, tekis va ravon. U avvalo xalqimiz, qolaversa, xorijiy turistlar va yuk tashuvchilarga qulay va xavfsiz harakatlanish imkonini beradi.
Avvalroq “G‘uzor – Buxoro – Nukus – Beyneu” xalqaro avtomobil yo‘lining boshqa qismlari ta’mirlangan edi. Shu yil 29-fevral kuni Amudaryo ustida Qoraqalpog‘iston bilan Xorazmni bog‘laydigan yangi ko‘prik ochildi. Bunday ishlar odamlar harakatiga qulaylik yaratib, iqtisodiy faollik oshishiga, tadbirkorlik rivojlanishiga ham qo‘shimcha turtki bo‘ladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi yo‘l atrofida 200 dan ziyod savdo-servis obyekti va sanoat korxonasi paydo bo‘ladi. Shuning hisobidan dastlab 2 mingta, kelgusida esa yana 5 mingta ish o‘rni tashkil qilinadi. Shu tariqa, Qoraqalpog‘istonda tranzit va boshqa xizmatlar hajmi yiliga 200 million dollarga, mamlakatimiz eksporti esa kamida 300 million dollarga oshishi uchun mustahkam zamin yaratiladi.
Ushbu magistral yo‘l o‘tadigan To‘rtko‘l, Ellikqal’a, Beruniy, Nukus, Xo‘jayli, Shumanay, Qonliko‘l, Qorao‘zak va Qo‘ng‘irot tumanlaridagi 1 milliondan ziyod aholi hayoti o‘zgaradi.
Prezident mazkur loyihada ishtirok etgan quruvchi va ishchilarga, Osiyo taraqqiyot bankiga, Turkiya, Ozarbayjon va xitoylik pudratchilarga, Janubiy Koreya va italiyalik konsultantlarga minnatdorlik bildirdi.
– Yo‘l va ko‘prik qurib, odamlarning uzog‘ini yaqin, mushkulini oson qilish eng savobli ishlar qatorida turadi. Biz bunyodkor yo‘lsozlarning timsolida ana shunday olijanob, elning duosi va rahmatiga sazovor bo‘lib kelayotgan zahmatkash insonlarni ko‘ramiz. Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy salohiyati, xalqimiz farovonligini oshirishga xizmat qiladigan bunday ezgu ishlarimiz yanada ko‘paysin, – dedi davlatimiz rahbari.
Mazkur 240 kilometr yo‘lning ikki tomoni – Qoraqalpog‘istonning Qo‘ng‘irot tumani hamda “Dovud ota” bojxona postida hozir bo‘lganlar teleko‘prik orqali aloqaga chiqdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev mamnuniyat bilan yo‘lning ochilishiga ruxsat berdi. Ushbu quvonchli voqea bilan barchani muborakbod etdi.
Marosimda davlat idoralari va jamoatchilik vakillari ham ishtirok etdi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga muhandislik inshootlarini monitoring qilish tizimi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, ko‘priklarning muayyan nuqtalariga elektron uzatgichlar o‘rnatiladi. Ular oqali mustahkamlik va xavfsizlik darajasi, hozirgidek belgilangan muddatlarda emas, doimiy nazorat qilib boriladi. Kundalik me’yordan o‘zgarish sezilsa, muammo tezda aniqlanib, vaqtida chora ko‘riladi. Bu ko‘priklarning uzoq vaqt yaxshi saqlanishini ta’minlaydi.
Shuningdek, bu tizim natijasida mablag‘ tejaladi. 20 ga yaqin qog‘oz shakldagi hisobotlar raqamlashtiriladi. Monitoring ma’lumotlari 30 yilgacha saqlanadi.
Shunday birinchi loyiha Toshkent xalqaro aeroportiga eltuvchi, Bobur ko‘chasidagi yangi yo‘l o‘tkazgichda qo‘llandi. Marosimda ushbu transport bog‘lamasi ham to‘liq ochildi. Uning umumiy uzunligi 702 metr, eni 46 metr. Shuningdek, 2 ta aylana va 4 ta yoysimon “qanot”lar barpo etilib, Kichik halqa yo‘li hamda Sodiq Tolipov ko‘chalari bilan samarali bog‘langan. Bu qayrilib olish xavfini yo‘qotib, avtomobillar harakatiga qo‘shilishni osonlashtirdi. Umuman, ushbu transport bog‘lamasi 1 soat ichida 5 mingta, bir kecha-kunduzda 132 mingta avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega bo‘ldi.
Prezident bu tizimni avval poytaxtimizdagi 114 ta ko‘prikda va keyinchalik barcha ko‘priklarda tatbiq etish zarurligini ta’kidladi.
Aytish joizki, mamlakatimizda keyingi sakkiz yilda 2 ming kilometr yo‘l qaytadan qurilgan, 100 ming kilometri ta’mirlangan. Eng muhimi, bunda sifat o‘zgarmoqda, yangi turdagi polimer-beton, sement-beton qoplamalar keng qo‘llanilmoqda. Natijada yo‘llardan foydalanish muddati 1,5 barobargacha uzaymoqda.
Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda kelgusi yil yana ming kilometr yo‘l qurish bo‘yicha 10 ta yirik loyiha rejalashtirilgan.

25 октября сдан в эксплуатацию реконструированный 240-километровый участок автомобильной дороги Кунград – Бейнеу. В церемонии, состоявшейся по этому случаю, принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Эта дорога является частью стратегической автомагистрали, связывающей нашу страну со странами Европы. Однако из-за многолетней эксплуатации и резко континентального климата Приаралья она пришла в негодность. Поэтому был реализован проект стоимостью 323 миллиона долларов по ее современной реконструкции.
На церемонии глава государства особо отметил важность этой дороги.
– Теперь расстояние международных перевозок по территории нашей страны сократится до 1 тысячи километров, а транспортные расходы уменьшатся на 25 процентов. Эта дорога станет частью логистической сети, надежно связывающей нашу страну с европейскими рынками через порты Каспийского и Черного морей. Еще один важный аспект - на участке международного коридора «А-380», проходящем через Узбекистан, ежедневный транспортный поток увеличится в 3 раза, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Дорога во отношениях соответствует мировым стандартам, обеспечивая безопасные пассажирские и грузоперевозки.
Ранее были отремонтированы другие участки международной автомобильной дороги Гузар - Бухара - Нукус - Бейнеу. 29 февраля этого года был открыт новый мост через Амударью, соединяющий Каракалпакстан с Хорезмом. Такая работа создает удобства для передвижения людей, повышает экономическую активность и дает дополнительный импульс развитию предпринимательства.
По расчетам, вдоль новой дороги появится более 200 объектов торговли и сервиса, а также промышленных предприятий. За счет этого будет создано сначала 2 тысячи рабочих мест, а в дальнейшем - еще 5 тысяч. Таким образом, будет создана прочная основа для увеличения объемов транзитных и других услуг в Каракалпакстане на 200 миллионов долларов в год, а объема экспорта - не менее чем на 300 миллионов долларов.
Изменится жизнь более 1 миллиона жителей Турткульского, Элликкалинского, Берунийского, Нукусского, Ходжейлийского, Шуманайского, Канлыкульского, Караузякского и Кунградского районов, по которым проходит эта магистраль.
Президент выразил благодарность строителям и рабочим, участвовавшим в этом проекте, Азиатскому банку развития, подрядчикам из Турции, Азербайджана и Китая, консультантам из Южной Кореи и Италии.
- Строительство дорог и мостов, сближение людей, облегчение их забот входит в число самых благородных дел. В лице дорожных строителей мы видим таких благородных, трудолюбивых людей, которые заслужили благословение и благодарность народа. Пусть растет экономический потенциал Нового Узбекистана, пусть множатся такие благие дела, способствующие повышению благосостояния нашего народа, - сказал глава нашего государства.
К мероприятию по телемосту подключились участники с двух концов этой 240-километровой дороги - из Кунградского района Каракалпакстана и таможенного поста "Давуд-ота" на границе с Казахстаном. Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением дал старт движению по дороге и поздравил соотечественников с этим знаменательным событием.
В церемонии участвовали представители государственных ведомств и общественности.
Главе нашего государства также была представлена система мониторинга инженерных сооружений. Согласно ей, на определенных точках стратегических мостов будут установлены электронные датчики. С их помощью будет осуществляться постоянный контроль прочности и качества. Если будет зафиксировано отклонение от нормы, проблема будет оперативно выявляться и устраняться. Это обеспечит длительную и качественную эксплуатацию мостов.
Также система позволит сэкономить средства. Около 20 видов отчетности будут переведены из бумажной в электронную форму. Данные мониторинга будут храниться до 30 лет. Первый такой проект реализован на новом путепроводе по улице Бабура, ведущем к международному аэропорту Ташкента. В ходе церемонии также состоялся запуск данной транспортной развязки.
Общая длина путепровода составляет 702 метра, ширина - 46 метров. Также построены два клеверных и четыре дугообразных съезда, которые эффективно соединены с Малой кольцевой дорогой и улицей Садыка Талипова. Это устранило необходимость в развороте, облегчив движение автомобилей. В целом данный транспортный узел способен пропускать 5 тысяч автомобилей в час и 132 тысячи в сутки.
Президент отметил необходимость внедрения данной системы на 114 путепроводах столицы, а затем и во всех регионах.
Следует отметить, что за последние восемь лет в нашей стране было реконструировано 2 тысячи километров, отремонтировано 100 тысяч километров дорог. Самое главное, при этом меняется качество работ, широко применяются новые виды полимербетонных и цементобетонных покрытий. В результате срок эксплуатации дорог увеличивается в 1,5 раза.
В сотрудничестве с зарубежными компаниями на следующий год запланировано 10 крупных проектов по строительству еще тысячи километров дорог.