O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YXHT DIIHB) parlament saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari Duglas Ueykni qabul qildi.
Uchrashuvda mamlakatimizda bo‘lajak parlament sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalari yuzasidan batafsil fikr almashildi.
O‘zbekiston bilan YXHT va uning institutlari o‘rtasida ochiq va samarali muloqot o‘rnatilgani, xususan, byuro bilan unumli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bo‘lajak parlament sayloviga tayyorgarlik ko‘rish doirasida DIIHB kuzatuvchilari missiyasi faol ishlayotgani yuqori baholandi. Byuro ekspertlari milliy saylov tizimini takomillashtirish jarayonida ishtirok etdilar. Ular bildirgan tavsiya va takliflarning aksariyati inobatga olinib, mamlakatimiz qonunchiligiga tatbiq etildi.
DIIHB vakili missiya faoliyatiga ko‘rsatilayotgan e’tibor uchun samimiy minnatdorlik izhor etdi hamda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bu galgi saylov ilk bor yangilangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining parlament va mahalliy vakillik organlarining rolini kuchaytirishni nazarda tutuvchi qoidalari asosida aralash saylov tizimi bo‘yicha o‘tkazilayotgani alohida ta’kidlandi.

On October 25 the President of the Republic of Uzbekistan received the head of election observation mission of the Office for Democratic Institutions and Human Rights at the Organization for Security and Co-operation in Europe (ODIHR OSCE) Douglas Wake.
During the meeting there was a comprehensive exchange of views on the preparation and conduct of the forthcoming parliamentary elections in our country.
It was noted with satisfaction that an open and constructive dialogue has been established between Uzbekistan and the OSCE and its institutions, in particular, the fruitful co-operation with the Office.
The active work of the ODIHR observer mission in preparation for the upcoming parliamentary elections was highly appreciated. The Office's experts took part in the process of improving the national electoral system. The majority of their recommendations and proposals were taken into consideration and implemented in our country's legislation.
The representative of the ODIHR sincerely thanked for the attention paid to the work of the mission and expressed support for the ongoing democratic transformations and socio-economic reforms in New Uzbekistan.
It was particularly emphasized that the current elections are held for the first time under a mixed electoral system based on the provisions of the updated Constitution of the Republic of Uzbekistan, which envisages strengthening the role of parliament and local representative bodies of power.