O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YXHT DIIHB) parlament saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari Duglas Ueykni qabul qildi.
Uchrashuvda mamlakatimizda bo‘lajak parlament sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalari yuzasidan batafsil fikr almashildi.
O‘zbekiston bilan YXHT va uning institutlari o‘rtasida ochiq va samarali muloqot o‘rnatilgani, xususan, byuro bilan unumli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bo‘lajak parlament sayloviga tayyorgarlik ko‘rish doirasida DIIHB kuzatuvchilari missiyasi faol ishlayotgani yuqori baholandi. Byuro ekspertlari milliy saylov tizimini takomillashtirish jarayonida ishtirok etdilar. Ular bildirgan tavsiya va takliflarning aksariyati inobatga olinib, mamlakatimiz qonunchiligiga tatbiq etildi.
DIIHB vakili missiya faoliyatiga ko‘rsatilayotgan e’tibor uchun samimiy minnatdorlik izhor etdi hamda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik o‘zgarishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bu galgi saylov ilk bor yangilangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining parlament va mahalliy vakillik organlarining rolini kuchaytirishni nazarda tutuvchi qoidalari asosida aralash saylov tizimi bo‘yicha o‘tkazilayotgani alohida ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 октября принял главу миссии по наблюдению за парламентскими выборами Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Дугласа Уэйка.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам подготовки и проведения предстоящих парламентских выборов в нашей стране.
С удовлетворением отмечен налаженный открытый и конструктивный диалог Узбекистана с ОБСЕ и ее институтами, в частности плодотворное сотрудничество с Бюро.
Была высоко оценена активная деятельность миссии наблюдателей БДИПЧ в рамках подготовки к предстоящим парламентским выборам. Эксперты Бюро принимали участие в процессе совершенствования национальной избирательной системы. Большинство их рекомендаций и предложений было учтено и внедрено в законодательство нашей страны.
Представитель БДИПЧ искренне поблагодарил за оказываемое внимание работе миссии и выразил поддержку проводимым демократическим преобразованиям и социально-экономическим реформам в Новом Узбекистане.
Особо отмечено, что нынешние выборы впервые проходят по смешанной избирательной системе на основе положений обновлённой Конституции Республики Узбекистан, предусматривающей усиление роли парламента и местных представительных органов власти.