O'zbekistonning Pekindagi elchixonasi tashabbusi bilan Xitoy inson huquqlari tadqiqotlari jamiyatida joriy yilning 27-oktabr kuni bo'lib o'tadigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari sayloviga bag'ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda Xitoy inson huquqlari tadqiqotlari jamiyati ijrochi vitse-prezidenti Szyan Szyango, XKP Markaziy qo'mitasi vakillari, ilmiy xodimlar va olimlar ishtirok etdi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazi direktorining birinchi o'rinbosari Mirzatilla Tillabayev o'z nutqida, ishtirokchilarni davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan "O'zbekiston — 2030" strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar sharoitida bo'lib o'tadigan parlament saylovining yangi huquqiy jihatlari bilan tanishtirdi.
O'zbekistonda olib borilayotgan islohotlar markazida inson turishi, reformalar "davlat – inson uchun" tamoyili asosida olib borilayotgani ta'kidlandi.
Jamiyat ijrochi vitse-prezidenti Szyan Szyango o'z chiqishida, O'zbekiston keng ko'lamli islohotlari orqali yuksak natijalarni qo'lga kiritayotgani, o'zining taraqqiyot yo'lida ildam borayotganini ta'kidladi.
"O'zbekiston turli jabhalarda jahon hamjamiyati e'tirof etayotgan yutuqlarni qo'lga kiritmoqda. Shubhasiz parlament saylovlari yangi O'zbekiston ravnaqi, xalq farovonligiga xizmat qiladi. Biz do'st O'zbekiston yutuqlarini qo'llab quvvatlaymiz", dedi u.
Jamiyat bosh kotibi o'rinbosari Chjen Danxun yangi O'zbekistonda o'tgan yili qabul qilingan yangi Konstitutsiya asosida mamlakat parlamenti katta vakolatlarga ega bo'ldi. Shu ma'noda bo'lajak parlament saylovlari muhim tarixiy ahamiyat kasb etadi.
Jamiyat direktori Lyu Tao ham o'z fikrlari bilan o'rtoqlashib, quyidagilarni ta'kidladi.
"O'zbekistonga shu yil iyul oyida tashrifimiz davomida samarali uchrashuvlar o'tkazdik. O'zbekistondagi islohotlar jarayonini biz katta qiziqish bilan kuzatishda davom etmoqdamiz. Hamkorligimiz yuksalib borayotganidan mamnunmiz", - dedi Lyu Tao.

В Пекине прошел "круглый стол", посвященный предстоящим парламентским выборам в Узбекистане
По инициативе Посольства Узбекистана в Китайском обществе исследований в области защиты прав человека организован "круглый стол", посвященный предстоящим парламентским выборам в нашей стране.
В мероприятии приняли участие исполнительный вице-президент Китайского общества исследований в области прав человека Цзян Цзянганго, представители ЦК Коммунистической партии Китая, научные сотрудники и ученые.
Первый заместитель директора Национального центра Узбекистана по правам человека Мирзатилла Тиллабаев в своем выступлении ознакомил участников с новыми правовыми аспектами парламентских выборов, которые пройдут в рамках масштабных реформ в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030», принятой Главой нашего государства.
В своем выступлении исполнительный вице-президент общества Цзян Цзянганго отметил, что Узбекистан добивается высоких результатов посредством масштабных реформ и идет по пути своего развития.
«Узбекистан добивается признанных мировым сообществом достижений в различных областях, - сказал вице-президент. – Несомненно, парламентские выборы служат развитию Нового Узбекистана и благополучию народа. Мы поддерживаем достижения нашего друга Узбекистана».
Заместитель генерального секретаря общества Чжэн Данхун сообщил, что в Новом Узбекистане на основе принятой в прошлом году обновленной Конституции парламент страны получил большие полномочия. В этом смысле предстоящие парламентские выборы имеют большое историческое значение.