O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-oktabr kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Tashqi razvedka xizmati rahbari Orxon Sultonovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Ozarbayjon idorasi boshlig‘i davlatimiz rahbariga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon ittifoqchilik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada chuqurlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar va samarali almashinuvlar davom etayotgani, o‘zaro savdo va investitsiyalar ko‘rsatkichlari barqaror o‘sayotgani, tomonlar kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish, madaniy-gumanitar tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Terrorizm, ekstremizm va radikalizm, kiberjinoyatchilik hamda xavfsizlikka tahdid solayotgan boshqa zamonaviy xavflarga qarshi kurashish bo‘yicha maxsus xizmatlarning yaqin idoralararo hamkorligini mustahkamlash va samarali muvofiqlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Afg‘onistonning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.

President of Uzbekistan receives delegation of Azerbaijan
On October 17, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Orkhan Sultanov, head of the Foreign Intelligence Service of the Republic of Azerbaijan, who is in our country on a working visit.
At the beginning of the meeting, the head of the Azerbaijani agency conveyed sincere greetings and best wishes of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Leader of our country.
Issues of further deepening of Uzbek-Azerbaijani relations of alliance and multifaceted cooperation in the context of implementation of agreements at the highest level were discussed.
The sides noted with special satisfaction the ongoing intensive contacts and fruitful exchanges at different levels, the steady growth of mutual trade and investment indicators, the steps taken by the sides to support and accelerate cooperation projects, holding events in the cultural and humanitarian sphere.
Attention was drawn to the importance of strengthening close inter-agency co-operation and effective coordination of intelligence services in combating terrorism, extremism and radicalism, cybercrime and other modern security challenges.
The issues of expanding practical cooperation aimed at assisting Afghanistan's economic development were also discussed.