Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining rivoji, aholi hayoti va yangi loyihalar bilan tanishmoqda. Davlatimiz rahbari dastlab Toshkent tumaniga tashrif buyurdi.
Ilgari bu yerning markazi yo‘q edi. Keles yo‘li ko‘chasi bo‘ylab yangi bino va majmualar qad ko‘targach, hududning qiyofasi tamoman o‘zgardi. Xususan, ushbu bosh ko‘cha kengaytirilgan holda qayta qurildi. Uning ikki tarafida Davlat xizmatlari markazi, Yoshlar markazi, madaniyat saroyi, amfiteatr, universal sport majmuasi, xotira maydoni va sayilgoh kabi ko‘rkam inshootlar barpo etildi.
Eski, pastqam uylar o‘rnida 41 ta ko‘p qavatli turar joy qurildi. Endi ulardagi 2 ming 536 ta xonadonda 11 mingdan ziyod aholi yashaydi. Bu uylarning yerto‘la va birinchi qavatida savdo, umumiy ovqatlanish, maishiy va moliyaviy xizmatlar bo‘yicha 270 ta shoxobcha tashkil qilinmoqda. Ularda 1 ming 350 kishi, jumladan, shu yerlik yoshlar va ayollar ishli bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari ushbu bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Renovatsiya loyihasida ijtimoiy infratuzilmaga katta e’tibor qaratildi. Markaziy shifoxona, tumanlararo perinatal markaz, bolalar bog‘chasi, “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi, tuman tarixi muzeyi ishga tushirildi. O‘zgarishlar faqat tuman markazida emas. Hududda yaqin-yaqingacha ichimlik suvi muammo edi. Osiyo taraqqiyoti banki mablag‘lari hisobidan 4 ta havza qurilib, 365 kilometr quvur tortildi. Natijada 36 ta mahalla aholisi toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi. Oxirgi uch yilda tumanda 218 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanib, asfalt yotqizildi. Bunday ishlar yana davom etmoqda.
Shu yerda Toshkent tumanida tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini ish bilan ta’minlash va kambag‘allikdan chiqarish masalalari yuzasidan mutasaddilarning hisoboti eshitildi. Joriy yilning 6 oyida tuman iqtisodiyoti 23 foiz o‘sgan. Yangi qurilishlar va ulardagi korxonalar negizida soliq manbasi ko‘paygan. Toshkent tumanida 70 ta mahalla, 62 mingta oila bor. Ahvoli og‘ir bo‘lgan 372 ta oilaga ko‘maklashish uchun mas’ullar va choralar belgilangan.
Rejadagi loyihalar, bandlik hamda tadbirkorlik dasturlari doirasida yil yakuniga qadar 34 ming 443 ta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.
Prezident xonadonlardagi imkoniyatlarni yuzaga chiqarish, tadbirkorlarning kambag‘al oila vakillarini ishga olishini rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
- Toshkent tumani poytaxtimizning yonginasida. Bu yerda uy-joy, ishlab chiqarish, tijorat, xizmat bo‘yicha juda katta imkoniyatlar bor. Ish to‘g‘ri tashkil qilinsa, o‘zi bu tumanda kambag‘alchilik bo‘lishi mumkin emas. Shuning uchun iqtisodiy kompleksga, mahallalarga berayotgan imkoniyatlardan foydalanib, kambag‘allikdan farovonlik sari yurish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent tumanida yil yakuni bilan qariyb 53 million dollar investitsiya o‘zlashtirilishi hisobiga sanoatda o‘sish sur’ati 9 foiz, xizmat ko‘rsatishda 13 foiz bo‘lishi kutilmoqda. Eksport hajmini 100 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.

Центр Ташкентского района приобрел современный облик
Президент Шавкат Мирзиёев знакомится с развитием Ташкентской области, жизнью населения и новыми проектами региона. Глава государства сначала посетил Ташкентский район.
Прежде здесь не было центра. После того, как вдоль улицы Келес йули были возведены новые здания и комплексы, облик района полностью преобразился. В частности, главная улица была реконструирована и расширена. Построены Центр государственных услуг, молодежный центр, дворец культуры, амфитеатр, универсальный спортивный комплекс, мемориальная площадь и парк отдыха.
На месте старых одноэтажных домов возведен 41 многоэтажный жилой дом. Теперь в 2 536 квартирах проживает более 11 тысяч человек. В подвалах и на первых этажах домов создаётся 270 пунктов торговли, общественного питания, бытовых и финансовых услуг. В них будут трудоустроены 1 350 человек, в том числе местная молодежь и женщины.
Глава государства ознакомился с проводимой созидательной работой.
Большое внимание в проекте реновации уделялось социальной инфраструктуре. Введены в эксплуатацию центральная больница, межрайонный перинатальный центр, детский сад, центр социальных услуг "Инсон", музей истории района.
Изменения происходят не только в районном центре. До недавнего времени питьевое водоснабжение здесь было проблемным вопросом. За счет средств Азиатского банка развития построены 4 резервуара и проложено 365 километров труб. В результате население 36 махаллей обеспечено чистой питьевой водой. За последние три года в районе отремонтировано и заасфальтировано 218 километров внутренних дорог. Работа по улучшению инфраструктуры продолжается.
Здесь же были заслушаны отчеты ответственных лиц по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости и вывода населения из бедности в Ташкентском районе.
За 6 месяцев текущего года экономика района выросла на 23 процента. Благодаря новому строительству и запуску предприятий увеличилась база налогообложения.
В Ташкентском районе имеются 70 махаллей, живут 62 тысячи семей. Определены ответственные лица и меры по оказанию помощи 372 семьям, находящимся в тяжелом положении.
В рамках запланированных проектов, программ занятости и предпринимательства до конца года намечено создать более 34 тысячи рабочих мест.
Президент дал поручения по реализации возможностей в домохозяйствах, стимулированию предпринимателей к трудоустройству представителей малообеспеченных семей.
- Ташкентский район находится рядом с нашей столицей. Здесь имеются огромные возможности в сфере жилья, производства, торговли, услуг. Если правильно организовать работу, в этом районе не может быть бедности. Поэтому необходимо использовать возможности, предоставляемые экономическому комплексу, махаллям, и идти от бедности к достатку, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ожидается, что к концу года в Ташкентском районе темпы роста промышленности составят 9 процентов, сферы услуг - 13 процентов за счет освоения инвестиций почти на 53 миллиона долларов. Целью является доведение объема экспорта до 100 миллионов долларов.