Ўзбекистонда молия, банк, солиқ тизимидаги ислоҳотлар жадал суръатларда олиб борилмоқда. Бугунги кунда бюджет-солиқ сиёсати борасида изчиллик билан олиб борилаётган ислоҳотлар марказида бюджет даромадлари ва харажатларининг самарадорлигини ошириш муҳим вазифа ҳисобланади. Бунинг асосий сабаби, иқтисодиётни эркинлаштириш ва ислоҳотларни чуқурлаштириш доимий равишда бюджет-солиқ тизимини ҳам такомиллаштиришни тақозо этади.
Маҳаллий бюджетлардан харажатларни молиялаштиришнинг устувор йўналишларини аниқлаш маҳаллий ижроия ва вакиллик органлари олдида турган энг муҳим вазифалардан биридир. Одатда, ушбу масалалар билан бюджет жараёнида иштирок этувчи турли ваколатли органлар шуғулланадилар. Аммо маҳаллий ижроия ва вакиллик органлари эътиборидан четда қоладиган муаммолар ҳам мавжуд.
Маълумки, фуқаролар ўз яшаш жойлари (маҳалла, туман, шаҳар)даги турли ижтимоий-иқтисодий муаммоларини яхши билишади ва улар томонидан таклиф этилган лойиҳалар аксарият ҳолларда асосли ҳисобланади. Чунки маълум бир жойда узоқ вақт яшаётган фуқарогина биринчи навбатда қандай масалаларни ҳал қилиш кераклигини кўрсата олади.
“Ташаббусли бюджет” жараёнларини жорий этган ҳар бир давлатнинг ўзига хос моделлари мавжуддир. Бунда, мазкур давлатнинг қабул қилган норматив-ҳуқуқий ва тегишли қонун ҳужжатлари дастуруламал вазифасини бажаради.
Ташаббусли бюджетлаштириш бу – фуқаролар томонидан билдирилган таклифларга асосан, уларни ташаббусларини ҳисобга олган ҳолда бюджет маблағларининг бир қисмини тақсимлаш ва ушбу тақсимланган маблағларни фуқаролар томонидан илгари сурилган (ижтимоий аҳамиятга эга) тегишли таклифларга йўналтириш, яъни молиялаштириш амалиётидир.
Юртимизда сўнгги йилларда аҳоли турмуш даражасини яхшилаш ва фуқароларни қийнаб келаётган ижтимоий-иқтисодий муаммо ҳамда камчиликларни ҳал этиш бўйича бир қатор ишлар амалга ошириб келинмоқда. Жойларда инфратузилмаларни яхшилаш ҳамда тизимли муаммога айланиб улгурган ичимлик суви таъминоти, табиий газ ҳамда таълим муассасалари бинолари ва йўлларни таъмирлаш сингари муаммоларни ҳал этиш пировард мақсадлардан ҳисобланади.
Мазкур жараёнларда фуқароларни жалб этиш ва бюджет маблағлари сарфланишида аҳолининг ўз фуқаролик позицияларидан тўлиқ фойдаланган ҳолда ўзларини қийнаб келаётган ижтимоий муаммоларнинг ҳал этилишида иштирок этиш механизми ташкил этилганини кузатиш мумкин.
Фуқароларнинг бюджет жараёнида иштирок этиши шаффофлик ва очиқликни таъминлаш, жамоатчилик назоратини кучайтириш, бу орқали давлат органлари фаолиятининг самарадорлигини ошириш ва коррупция ҳолатларининг олдини олишга хизмат қилади.
2019 йилдан бошлаб Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури кўмагида жамоатчилик ихтиёрига “Очиқ бюджет” ахборот портали тақдим этилди ва “Ташаббусли бюджет” жараёнлари ўтказилиб келинмоқда. 2021 йилдан эса мазкур жараёнлар тўлиқ такомиллашган ҳолда янгиланган талқинда ўтказилиб келинмоқда.
ЭРИШИЛГАН НАТИЖАЛАР
Мамлакатимизда беш йилдан буён ўтказилиб келинаётган “Ташаббусли бюджет” жараёнлари мазкур соҳанинг инсонлар ҳаётидаги ўрни қанчалик долзарблиги ва ушбу лойиҳа жамиятимиздаги мавжуд ижтимоий муаммоларни ҳал этишда муҳим “дастак” сифатида хизмат қилишини яна бир бор исботлаб берди.
2021 йил сарҳисоби
2021 йилда ўтказилган ташаббусли бюджетлаштириш жараёнида фуқаролардан келиб тушган мурожаатларда баён этилган ўринли ва долзарб муаммоларни қисқа муддатларда бартараф этиш, давлат бюджетини шакллантириш ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш лойиҳаларини ишлаб чиқиш жараёнига аҳолини фаол жалб этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ–5250-сонли қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрелдаги “Бюджет жараёнида фуқароларнинг фаол иштирокини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-5072-сонли қарорига асосан, “Очиқ бюджет” ахборот портали 2021 йилнинг 1 июлидан бошлаб, республиканинг барча туман ва шаҳарларида жамоатчилик фикри асосида тадбирларни шакллантириш ва молиялаштириш бўйича тўлақонли ишга туширилган.
2021 йилда янгиланган талқинда ўтказилган дастлабки “Ташаббусли бюджет” жараёни уч босқичда бўлиб ўтиб, “Очиқ бюджет” ахборот порталида рўйхатдан ўтган фуқаролар томонидан жами 41 125 та таклиф билдирилган.
Келиб тушган таклифлар таҳлилига кўра, фуқароларни энг кўп қийнаб келаётган муаммолар сифатида 13 853 та (жами таклифларнинг 34 фоизи) таклиф ички йўлларни таъмирлаш ва тартибга келтириш билан боғлиқдир. Билдирилган таклифлар ҳудудлар кесимида олинганда энг кўп таклифлар келиб тушган ҳудудлар Қорақалпоғистон Республикаси – 6 523 та, Бухоро вилояти – 5 651 та, Наманган вилояти – 4 414 тани ташкил этган.
Келиб тушган таклифлардан 21 833 таси (53 фоиз) ҳудудларда ташкил этилган ишчи комиссия томонидан белгиланган мезонларга мувофиқ деб топилиб, овоз бериш жараёнига ўтказилган. Овоз бериш жараёни давомида мамлакатимиз бўйлаб жами 1 149 минг нафар фуқаро ўзларини қизиқтирган таклифларга овоз берди. Шундан Порталда рўйхатдан ўтган ҳолда 95,0 минг, СМС қисқа хабар орқали – 988,4 мингта ҳамда интернет тармоғига уланиш имкониятига эга бўлмаган фуқаролар учун жорий этилган офлайн тизим орқали – 65,9 минг та овоз келиб тушган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 23 сентябрдаги ПҚ–5250-сон қарорига кўра, туман (шаҳар) ҳокимликлари қошида ташкил этилган “Фуқаролар ташаббуси жамғармаси”га (Жамғарма) Республика бюджетидан жами 117,4 млрд сўм маблағ қуйидагилардан келиб чиқиб йўналтирилган:
Жамғармада 1 млрд сўмдан кам маблағ шаклланган туман ва шаҳарлар учун қўшимча 57,9 млрд сўм;
“Очиқ бюджет” ахборот портали орқали келиб тушган таклифлар сони 100 тадан ортиқ бўлган туман ва шаҳарларга қўшимча 59,5 млрд сўм маблағ йўналтирилган.
Якуний маълумотларга кўра, овоз бериш жараёнига ўтказилган жами 22 966 та таклифдан 530, 5 млрд сўмлик 1 599 та таклиф ғолиб деб топилган.
2022 йил сарҳисоби
2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг 21-мақсадига асосан, жорий йилдан бошлаб барча туман ва шаҳарлар бюджетларининг 5 фоиз қисмини фуқаролар ташаббуси учун йўналтирилиши белгиланган. Ушбу мақсадлар учун жорий йилда туман ва шаҳар бюджетлари ҳисобидан 1,5 трлн сўм ҳамда туман ва шаҳар бюджетлари қўшимча маблағларининг камида 30 фоиз қисми ҳисобидан қарийб 400 млрд сўм йўналтирилди.
Шунингдек, 2022 йилда ўтказилган “Ташаббусли бюджет” жараёнларида республика бўйлаб фуқаролар томонидан 131 мингдан ортиқ лойиҳалар илгари сурилди. Келиб тушган лойиҳалар саралаш босқичидан ўтказилиб, жамоат манфаатларига хизмат қилувчи 77,9 мингта лойиҳа овоз бериш жараёнларига ўтказилди. Овоз бериш жараёнига ўтказилган лойиҳаларни ёқлаб фуқаролар томонидан 14 миллиондан ортиқ овозлар берилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 7 апрелдаги “Туман ва шаҳар бюджетлари маблағларини жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирларга йўналтириш жараёнларида фуқароларнинг иштирокини янада қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги ПҚ–197-сонли қарори ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 октябрдаги “Жамоатчилик фикри асосида шакллантириладиган лойиҳаларни молиялаштириш кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–409-сонли қарорларига асосан, 2022 йилнинг иккала мавсуми доирасида ҳар бири 2 мингдан ортиқ овоз тўплаган, лекин ғолиб деб топилмаган жами 503 та лойиҳа ҳам қўшимча равишда ғолиб деб топилиб, 420 млрд сўм маблағ ажратилиб йил якунларига кўра, жами ғолиб деб топилган жами 4 136 та лойиҳа учун 2,5 трлн сўм маблағ йўналтирилган.
2023 йил сарҳисоби
Жорий йилда ўтказилган “Ташаббусли бюджет” жараёнларида республика бўйлаб фуқаролар томонидан 105 мингдан ортиқ лойиҳа илгари сурилди. Келиб тушган лойиҳалар саралаш босқичидан ўтказилиб, жамоат манфаатларига хизмат қилувчи 67,1 мингта лойиҳа овоз бериш жараёнларига ўтказилди. Овоз бериш жараёнига ўтказилган лойиҳаларни ёқлаб, фуқаролар томонидан 34 миллиондан ортиқ овозлар берилди.
Бунда, республикамиздаги 9 444 та маҳалладан деярли барча маҳаллалар ўз лойиҳалари билан иштирок этди.
Ғолиб лойиҳалар соҳалар кесимида таҳлил қилинганда, 1 605 та умумтаълим мактабини таъмирлаш ва жиҳозлаш тадбирлари, 1 076 та ички йўлни таъмирлаш лойиҳалари, 595 та соғлиқни сақлаш муассасасини таъмирлаш ва жиҳозлаш, 184 та мактабгача таълим муассасасини таъмирлаш ва жиҳозлаш, 125 та кўча чироқларини ўрнатиш ёки таъмирлаш, 63 та ичимлик суви ва оқова тизимини яхшилаш тадбирлари ғолиб деб топилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 10 апрелдаги “Ташаббусли бюджетлаштириш амалиётини янада такомиллаштириш ҳамда фаол маҳаллаларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–117-сонли қарорига асосан, 2023 йилнинг феврал–апрель ойлари давомида ўтказилган “Ташаббусли бюджет” жараёнларида ҳар бири 2 мингдан ортиқ овоз тўплаган, лекин ғолиб деб топилмаган 1309 та лойиҳани амалга ошириш учун 1 311 млрд сўм маблағ ажратилиб, йил якунларига кўра, иккала мавсум доирасида ғолиб деб топилган жами 4 183 та лойиҳа учун 4,115 трлн сўм маблағ йўналтирилган.
Бугунги кунга келиб, мамлакатимизда фуқаролар манфаатлари учун яратилаётган қулайликлар, уларнинг турмуш тарзини яхшилаш билан боғлиқ амалиётларга татбиқ этилаётган ижобий ўзгаришларни кўпгина соҳаларда кўришимиз мумкин. 2019 йилдан буён ўтказилиб келинаётган “Ташаббусли бюджет” жараёни ҳам шулар жумласидандир. Жараёнлардаги фуқароларнинг иштироки тенденцияси ўсиб бориши ҳам ушбу жараёнларни фуқароларнинг кундалик ҳаётида кундан кунга долзарб тус олаётганини қуйидаги инфографикалар орқали ҳам кўришимиз мумкин.

Участие граждан в формировании бюджета: опыт Узбекистана
Узбекистан активно модернизирует свой финансовый, банковский и налоговый секторы. В настоящее время особое внимание уделяется повышению эффективности управления доходами и расходами бюджета, что является ключевой задачей в рамках проводимых реформ бюджетной и налоговой политики. Этот процесс обусловлен необходимостью адаптации экономики к условиям либерализации и углубления экономических реформ, которые требуют постоянного развития и совершенствования бюджетной и налоговой системы страны.
Определение приоритетности финансирования расходов из местных бюджетов является одной из ключевых обязанностей местных исполнительных и законодательных органов. Обычно эти задачи решаются путем участия различных ответственных структур в бюджетном процессе. Однако есть вопросы, которые местные исполнительные и представительные органы не всегда в состоянии решить в полной мере.
Горожане осведомлены о многих социально-экономических проблемах, с которыми сталкиваются их общины - будь то район, микрорайон или город, - и часто предлагаемые ими проекты воспринимаются как разумные и необходимые. В конечном счете, среднестатистический житель, проживающий в течение длительного времени, может лучше всего определить, какие проблемы должны быть приоритетными.
Каждая страна, внедрившая методы проактивного бюджетирования, имеет свою уникальную модель. Программирование в данном случае основывается на нормативно-правовых документах, принятых в определенной юрисдикции.
Процесс распределения определенного объема бюджетных средств на основе идей граждан, а также с учетом их инициатив, известен как проактивное бюджетирование. Выделенные средства затем направляются на финансирование актуальных и социально значимых предложений граждан.
В последние годы в Узбекистане было осуществлено множество проектов, направленных на решение социально-экономических проблем и слабых мест, которые беспокоят жителей страны, в целях повышения уровня жизни граждан.  Конечная цель - решить системные проблемы с местной инфраструктурой, в том числе с питьевой водой, природным газом, ремонтом дорог и школ, а также другие проблемы, которые вышли из-под контроля.
В ходе этих процессов можно увидеть, как формируется система вовлечения общественности в распределение бюджетных ресурсов и решение социальных вопросов.
Участие граждан в бюджетном процессе способствует открытости и усиливает общественный контроль за счет повышения производительности государственных органов и противодействия коррупции.
Благодаря Программе развития ООН, с 2019 года завершены процессы составления инициативного бюджета, и информация об “Открытом бюджете” доступна онлайн. С 2021 года они полностью обновили и усовершенствовали эти методы.
достижения
Текущие процедуры составления бюджета в стране, которые длятся уже пять лет, еще раз доказали важность этой отрасли в жизни людей, а также ту важную роль, которую эта отрасль играет в качестве “опоры” в решении современных социальных проблем в нашем обществе.
Итоги на 2021 год
Для решения насущных проблем, выявленных гражданами в рамках активного бюджетного процесса в 2021 году, Президент Республики Узбекистан издал Указ PD-5250, призывающий население активно участвовать в формировании государственного бюджета и разработке проектов социально-экономического развития территорий. Согласно Указу Президента Республики Узбекистан ПД-5072 от 13 апреля 2021 года “О дополнительных мерах по обеспечению активного участия граждан в бюджетном процессе”, с 1 июля 2021 года во всех районах и городах страны полноценно функционирует информационный портал “Открытый бюджет”, предназначенный для формирование и финансирование мероприятий с учетом общественного мнения.
Первый этап процедуры “инициативного бюджетирования”, реализованный в 2021 году в обновленной интерпретации, состоял из трех этапов, в ходе которых на информационном портале “Открытый бюджет” было зарегистрировано 41 125 предложений граждан.
Согласно изучению поступивших предложений, 13 853 (34% от общего числа предложений) связаны с содержанием и регулированием внутренних дорог, которые являются наиболее важными вопросами для граждан. Больше всего предложений поступило от Республики Каракалпакстан (6 523), за ней следуют Бухара (5 651) и Наманган (4 414).
Из полученных предложений 21 833 (53%) были признаны соответствующими стандартам, установленным рабочей комиссией территорий, и были поставлены на голосование. В ходе голосования 1 149 000 человек со всей страны поддержали инициативы, которые вызвали у них интерес. 95 000 голосов было получено через регистрацию на портале, 988 400 - с помощью коротких SMS-сообщений и 65 900 - в автономном режиме, предназначенном для жителей, не имеющих доступа к Интернету.
Кроме того, Президентский указ PD-5250 от 23 сентября 2021 года предусматривает выделение из государственного бюджета в общей сложности 117,4 млрд. сумов Фонду гражданских инициатив (Fund), учрежденному районными (городскими) муниципалитетами:
Фонд выделил 57,9 млрд. сумов районам и городам, имеющим менее 1 млрд. сумов, и 59,5 млрд. сумов тем, кто получил более 100 предложений через информационный портал "Открытый бюджет".
Согласно окончательным данным, 1599 предложений были объявлены победителями из 22 966, поданных в ходе голосования, на общую сумму 530,5 млрд. сумов.
Итоги на 2022 год
Двадцать первая цель государственной программы “Год прославления человеческого достоинства и активного соседства” гласит, что начиная с 2022-2026 годов 5% районных и городских бюджетов будет выделяться на гражданскую деятельность. Это соответствует новой стратегии развития Узбекистана. В этом году на эти цели было выделено 1,5 трлн сумов из районных и городских бюджетов, а также более 400 млрд сумов из не менее чем 30% дополнительных средств районного и муниципального бюджетов.
Кроме того, в рамках процедур “инициативного бюджета”, реализованных в 2022 году, жители со всей страны поддержали почти 131 000 проектов. Из предложений, прошедших этап отбора, на голосование по проекту “инициативный бюджет” было предложено 77 900 проектов, которые отвечали общественным интересам. Около 14 миллионов голосов граждан поддержали проекты, которые были представлены на голосование.
На основании Указа Президента № 197 от 7 апреля 2022 года ”О дальнейшей поддержке участия граждан в процессах направления средств районных и городских бюджетов на мероприятия, формируемые на основе общественного мнения", а также в соответствии с Указом Президента от 25 октября 2022 года, PQ-409, “О мерах по расширению финансирования проектов, которые будут формироваться на основе общественного мнения”, в обоих сезонах 2022 года 503 проекта, набравшие более 2000 голосов, которые не были признаны победителями, были дополнительно объявлены победителями. На конец года было выделено 2,5 трлн. сумов на финансирование 4136 проектов-победителей.
Итоги на 2023 год
В 2023 году граждане по всей стране выдвинули более 105 000 проектов в рамках инициативы "Инициативный бюджет". Из них было отобрано и выставлено на голосование 67 100 проектов, соответствующих общественным интересам. В общей сложности граждане проголосовали за проекты более 34 миллионов раз. Почти все из 9444 районов нашей республики приняли участие в этой инициативе, представив свои собственные проекты.
Анализ проектов-победителей по различным отраслям выявил следующее: 1605 проектов по ремонту и оснащению средних школ, 1076 проектов по ремонту внутренних дорог, 595 проектов по ремонту и оснащению медицинских учреждений, 184 проекта по ремонту и оснащению дошкольных учреждений и 125 проектов по установке или ремонту уличного освещения. Шестьдесят три мероприятия по улучшению системы питьевого водоснабжения и водоотведения также были отмечены среди победителей.
Согласно Указу Президента “О дальнейшем совершенствовании практики инициативного бюджетирования и мерах по поддержке активных соседей” от 10 апреля 2023 года, PD-117, на реализацию 1309 проектов, набравших более 2000 голосов, которые не получили статус победителей в ходе процессов инициативного бюджетирования, было выделено 1,311 млрд. сумов состоится в феврале-апреле 2023 года. На конец года было профинансировано 4115 проектов на общую сумму 4,183 трлн. сумов.
Сегодня мы наблюдаем позитивные изменения в различных сферах, связанных с повышением качества жизни граждан за счет внедрения различных льгот и программ. Одним из таких важных проактивных процессов является проактивный бюджет, который был запущен в нашей стране с 2019 года. На приведенной ниже инфографике отчетливо виден растущий интерес граждан к участию в этих процессах, что делает эти инициативы все более важными в повседневной жизни наших граждан.