27 oktyabr – Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda mahalliy Kengashlar deputatligiga saylov bo‘lib o‘tadigan kun. Ushbu sanaga ham tobora sanoqli kunlar qolmoqda.
Mamlakatimiz hayotidagi mazkur siyosiy tadbir fuqarolarning saylov huquqini amalga oshirish barobarida yurtimiz buguni va ertangi ravnaqini ta’minlashga xizmat qiladi, aholi hayoti va turmushini yanada farovon qilishga, hududlar qiyofasini o‘zgartirishga zamin bo‘ladi. Shunday ekan, ushbu muhim siyosiy tadbirda har bir saylovchi o‘z fuqarolik burchini, saylash huquqini faollik bilan amalga oshirishi, saylov jarayonlariga daxldorlik hissi bilan yondashmog‘i lozim. Zero, saylovchining saylov huquqini amalga oshirishi uning saylov kampaniyasidagi elektoral madaniyatini ko‘rsatadigan eng muhim mezonlardandir.
Shu o‘rinda ta’kidlash lozimki, har bir saylovchi saylovda bitta saylov uchastkasida bir marotaba ovoz beradi. Buni ta’minlash, uning boshqa saylov uchastkasida ikkinchi marta ovoz berishining oldini olish maqsadida saylovchining ovoz berish joyi belgilanadi. Ya’ni, saylovchilarning ovoz berish huquqini ta’minlash maqsadida saylov uchastkalari hamda ushbu saylov uchastkasida ovoz berishi mumkin bo‘lgan saylovchilar ro‘yxati tuziladi.
Xo‘sh, saylovchilar ro‘yxati qay tartibda tuziladi? Bunda nimalarga amal qilinishi lozim?
Saylovchilar ro‘yxati saylov kampaniyasi davridagi eng muhim va hal qiluvchi hujjatlardan biri hisoblanadi. Chunki ushbu ro‘yxat asosida saylovchilarning saylov jarayonidagi ishtiroki ta’minlanadi. Qolaversa, bu “bir saylovchi – bir ovoz” tamoyiliga amal qilinishiga zamin bo‘ladi. Saylovchilar ro‘yxatining qonun talablari asosida tuzilishi xalqaro saylov standartlariga muvofiq fuqarolarning umumiy, teng, to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylov huquqini ro‘yobga chiqarishda muhim ahamiyatga ega.
Saylov qonunchiligimizga ko‘ra, saylov kuniga qadar yoki saylov kuni o‘n sakkiz yoshga to‘lgan, ro‘yxat tuzilayotgan paytda mazkur saylov uchastkasi hududida doimiy yoki vaqtincha istiqomat qilayotgan fuqarolar saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi. Har bir saylovchi faqat bitta saylovchilar ro‘yxatiga kiritilishi mumkin. Bunda har bir saylovchining familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan sanasi va yashash joyi manzili kiritiladi.
Saylovchilar ro‘yxatlari Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha axborot tizimi ma’lumotlari asosida tuziladi.
Har bir uchastka saylov komissiyasi tuzilganidan keyin uch kun ichida Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatida taqsimlangan mazkur uchastka saylovchilarining dastlabki ro‘yxatini oladi. Uchastka saylov komissiyasi saylovchilarning dastlabki ro‘yxatini olganidan keyin uni mazkur uchastka hududida yashovchi aholini uyma-uy aylanib chiqish yo‘li bilan aniqlashtirish choralarini ko‘radi. Saylovchilar ro‘yxatini aniqlashtirish ishlarida jamoatchilik vakillari ham jalb etilishi mumkin. Tumanlar va shaharlar hokimliklari saylovchilarning ro‘yxatlarini aniqlashtirish ishlariga ko‘maklashadi.
Saylov komissiyalari aholini uyma-uy aylanib chiqish natijalari bo‘yicha saylovchining Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatidagi familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan sanasi va yashash joyi manziliga oid tuzatishlar qilib, saylovchilar ro‘yxatlariga o‘zgartishlar kiritishi mumkin.
Saylovchilarning ro‘yxati har bir saylov uchastkasi bo‘yicha uchastka saylov komissiyasi tomonidan tuziladi hamda uning raisi va kotibi tomonidan imzolanadi.
Harbiylar, sanatoriya va kasalxonalardagi fuqarolarning saylash huquqini ta’minlash masalalari ham e’tibordan chetda qolmagan. Saylov kodeksiga ko‘ra, harbiy qismlardagi harbiy xizmatchilar va ular oila a’zolarining hamda boshqa saylovchilarning ro‘yxatlari, agar ular harbiy qismlar joylashgan hududlarda yashasa, harbiy qismlarning komandirlari taqdim etadigan ma’lumotlar asosida tuziladi. Harbiy qismlardan tashqarida istiqomat qiluvchi harbiy xizmatchilar esa yashash joylari bo‘yicha umumiy asoslarda saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi.
Shuningdek, sanatoriylarda va dam olish uylarida, kasalxonalarda va boshqa statsionar davolash muassasalarida, qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan uchastkalar bo‘yicha saylovchilar ro‘yxatlari mazkur muassasalar rahbarlari tomonidan taqdim etiladigan ma’lumotlar asosida tuziladi.Bir so‘z bilan aytganda, saylash yoshiga yetgan har bir fuqaroning ushbu siyosiy huquqini ta’minlash bo‘yicha barcha chora-tadbirlar belgilangan tartibda amalga oshiriladi. Bu esa saylovchilarning o‘z kelajagi uchun, oilasi, mahallasi va yurt ertasi uchun o‘z tanlovini amalga oshirishlariga imkon yaratadi.

Что такое список избирателей, в каком порядке он составляется?
27 октября-День выборов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных кенешей. До этой даты тоже остается все меньше дней.
Это политическое событие в жизни нашей страны послужит обеспечению сегодняшнего и завтрашнего процветания нашей страны, реализации избирательного права граждан, станет основой для дальнейшего улучшения жизни и быта населения, изменения облика территорий. Поэтому на этом важном политическом мероприятии каждый избиратель должен активно реализовывать свой гражданский долг, избирательное право, подходить к избирательным процессам с чувством сопричастности. Ведь реализация избирательным правом избирателя является одним из важнейших критериев, указывающих на его электоральную культуру в ходе избирательной кампании.
Здесь следует отметить, что каждый избиратель голосует на выборах один раз на одном избирательном участке. В целях обеспечения этого, предотвращения его повторного голосования на другом избирательном участке, избирателю назначается место для голосования. То есть в целях обеспечения избирателям права голоса формируются избирательные участки, а также списки избирателей, которые могут голосовать на этом избирательном участке.
Итак, в каком порядке составляется список избирателей? Что при этом нужно соблюдать?
Список избирателей считается одним из самых важных и важных документов в период избирательной кампании. Потому что на основе этого списка обеспечивается участие избирателей в избирательном процессе. Кроме того, это будет основа для соблюдения принципа” один избиратель – один голос". Структура списков избирателей на основе требований законодательства имеет важное значение для реализации всеобщего, равного, прямого избирательного права граждан в соответствии с международными избирательными стандартами.
Согласно нашему избирательному законодательству, в список избирателей включаются граждане, достигшие восемнадцатилетнего возраста до дня выборов или на момент составления списка постоянно или временно проживающие на территории данного избирательного участка. Каждый избиратель может быть включен только в один список избирателей. Он включает фамилию, имя, отчество, дату рождения и адрес места жительства каждого избирателя.
Списки избирателей составляются на основе данных информационной системы формирования единого электронного списка избирателей.
Каждый участок в течение трех дней после формирования избирательной комиссии получает предварительный список избирателей данного участка, распределенный по единому электронному списку избирателей. Участковая избирательная комиссия после получения первичного списка избирателей принимает меры по его уточнению путем обхода жителей, проживающих на территории данного участка. Представители общественности также могут быть привлечены к работе по уточнению списков избирателей. Хокимияты районов и городов оказывают содействие в работе по уточнению списков избирателей.
Избирательные комиссии могут вносить изменения в списки избирателей, внося поправки в единый электронный список избирателей, содержащий фамилию, имя, отчество, дату рождения и адрес места жительства избирателя по результатам обхода жителей.
Список избирателей формируется участковой избирательной комиссией по каждому избирательному участку и подписывается ее председателем и секретарем.
Не остались без внимания и вопросы обеспечения избирательного права граждан в военных, санаториях и больницах. Согласно Избирательному кодексу списки военнослужащих в воинских частях и членов их семей, а также других избирателей составляются на основании сведений, предоставляемых командирами воинских частей, если они проживают в районах дислокации воинских частей. Военнослужащие, проживающие за пределами воинских частей, включаются в списки избирателей на общих основаниях по месту жительства.
Также списки избирателей по участкам, сформированным в санаториях и домах отдыха, больницах и других стационарных лечебных учреждениях, местах содержания под стражей и лишения свободы, составляются на основании сведений, представляемых руководителями этих учреждений.Одним словом, все меры по обеспечению этого политического права каждого гражданина, достигшего избирательного возраста, осуществляются в установленном порядке. Это позволяет избирателям делать свой выбор за свое будущее, за будущее своей семьи, района и страны.