O'zbekiston Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi rasmiy tashrif bilan Xitoyda bo'ldi.
Tashrif O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Raisi Si Szinpin o'rtasida shu yilning yanvar va iyul oylarida bo'lib o'tgan muzokaralarda erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish doirasida tashkil etildi.
O'zbekiston Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy qo'mitasi Siyosiy byurosi Doimiy qo'mitasi a'zosi, Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo'mitasi raisi Chjao Leszi, Xitoy Kommunistik partiyasi Markaziy Qo'mitasi Siyosiy byurosi Doimiy qo'mitasi a'zosi, Xitoy Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo'mitasi raisi Van Xunin, shuningdek, XXR Davlat kengashi a'zosi, Butunxitoy ayollar federatsiyasi raisi Shen Isin bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazdi.
Tomonlar O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil yanvar oyida Xitoyga davlat tashrifining tarixiy ahamiyatini alohida ta'kidladilar. Shuningdek, mazkur tashrif doirasida ikki davlat rahbarlari tashabbusi bilan O'zbekiston-Xitoy munosabatlari yangi davrda har qanday sharoitda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko'tarildi.
Pekinda bo'lib o'tgan muzokaralar chog'ida O'zbekiston bilan Xitoy o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, ta'lim va boshqa sohalardagi hamkorlikni chuqurlashtirishga oid keng ko'lamli masalalar muhokama qilindi. Ikki tomonlama munosabatlarning barcha yo'nalishlari bo'yicha o'zaro aloqalarni yana-da rivojlantirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
O'zbekiston Oliy Majlisi va Butunxitoy xalq vakillari kengashi delegatsiyalarining tashriflarini almashish, turli ko'p tomonlama maydon va platformalarda konstruktiv hamkorlikni yo'lga qo'yish orqali parlamentlararo aloqalarni yana-da faollashtirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi.
So'nggi yillarda O'zbekiston-Xitoy munosabatlarining muhim tarkibiy qismiga aylangan ayollar kun tartibida ikki davlat o'rtasidagi muloqot va hamkorlikka alohida o'rin berildi.
O'zbekiston Oila va xotin-qizlar qo'mitasi va Butunxitoy ayollar federatsiyasi o'rtasida ijtimoiy ahamiyatga molik qo'shma loyihalarni amalga oshirish orqali ikki davlatning bu boradagi hamkorligini yangi amaliy mazmun bilan to'ldirish.
Tashrif dasturiga muvofiq, Tanzila Narbayeva Pekin universiteti rahbariyati va professor-o'qituvchilari bilan uchrashuv o'tkazdi, shuningdek, bir qator ta'lim va ijtimoiy soha obyektlarida bo'ldi.

Делегация Сената Олий Мажлиса Узбекистана посетила Китай
Делегация Олий Мажлиса Узбекистана во главе с председателем Сената Танзилой Нарбаевой посетила Китайскую Народную Республику с официальным визитом.
Визит состоялся в рамках практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе переговоров между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпином в январе и июле текущего года.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева провела двусторонние встречи с членом Постоянного комитета Политбюро ЦК КПК, председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лэцзи, с членом Постоянного комитета Политбюро ЦК КПК, председателем Всекитайского Комитета Народного политического консультативного совета Китая Ван Хунином, а также членом Госсовета КНР, председателем Всекитайской федерации женщин Шэнь Ицинь.
Стороны подчеркнули историческое значение государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китай в январе текущего года, в ходе которого Лидеры двух государств повысили уровень узбекско-китайских отношений до всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
В ходе проведенных в Пекине переговоров обсужден широкий круг вопросов углубления сотрудничества Узбекистана и Китая в политической, торгово-экономической, образовательной и других сферах. Отмечен значительный потенциал для дальнейшего развития взаимодействия во всех направлениях двусторонних отношений.
Особое внимание уделено перспективам дальнейшей активизации межпарламентских связей путем обмена визитами делегаций Олий Мажлиса и ВСНП, а также конструктивного взаимодействия на различных многосторонних площадках и платформах.
Отдельное место было отведено диалогу и сотрудничеству двух стран по гендерным вопросам, которая в последние годы стала важной составляющей узбекско-китайских отношений. Достигнуты договоренности по наполнению новым практическим содержанием взаимодействия двух стран в данном направлении путем реализации совместных социально значимых проектов между Комитетом семьи и женщин Узбекистана и Всекитайской федерацией женщин.
В соответствии с программой визита, узбекская сторона провела встречу с руководством и профессорско-преподавательским составом Пекинского университета, а также посетила ряд образовательных и социальных объектов.