O'zbekiston delegatsiyasi Xitoyning Shensi provinsiyasi Sian shahrida o'tayotgan sakkizinchi "Xalqaro Ipak yo'li EKSPO" ko'rgazmasida ishtirok etmoqda.
"O'zaro bog'liqlikni chuqurlashtirish va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish" mavzuida o'tkazilayotgan tadbirda vazirlik va idoralar, savdo-iqtisodiy va sanoat kompaniyalari, turizm uyushmalari vakillari, 40 dan ortiq davlatdan mehmonlar ishtirok etmoqda.
Ma'ruza va taqdimotlar davomida ishtirokchilar O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, mamlakatimizning iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlari to'g'risidagi ma'lumotlar bilan tanishtirildi. Mamlakatimiz hududlarining savdo-iqtisodiy va sayyohlik salohiyati, xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoit va imtiyozlar ta'kidlandi.
Xitoy kompaniyalari O'zbekistonning erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida yaratilgan imkoniyatlardan keng foydalanish, yangi investitsiyaviy loyihalarni birgalikda amalga oshirishga chaqirildi.
Keyingi yillarda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlik kengayayotgani, Xitoy kompaniyalari mamlakatimiz bozorida ishlashga katta qiziqish bildirayotgani qayd etildi.
EKSPO ko'rgazmasi doirasida mamlakatimizda ishlab chiqarilgan to'qimachilik, qurilish, maishiy, hunarmandchilik, kulolchilik va oziq-ovqat mahsulotlari o'rin olgan O'zbekiston pavilyoni tashkil etildi.
Xalqaro ko'rgazma 10 ta asosiy konferensiya va forumlarni, shuningdek, xalqaro almashinuv, mintaqalararo hamkorlik, transport, logistika, ilg'or ishlab chiqarish va zamonaviy energetikaga bag'ishlangan beshta maydonni o'z ichiga oladi.

The delegation of Uzbekistan is taking part in the 8th International Silk Road EXPO in the Chinese city of Xi'an, Shaanxi Province.
The event on the theme "Deepening interconnectedness and expanding trade and economic cooperation" is attended by representatives of ministries and departments, trade, economic and industrial companies, travel associations, and guests from more than 40 countries around the world.
During the speeches and presentations, the participants were familiarized with information about the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan, the economic and investment opportunities of our country. The trade and economic attractiveness of the regions and their tourism potential were revealed, as well as favorable conditions and advantages created for foreign investors.
Chinese companies were called upon to make extensive use of the opportunities created in the free economic and industrial zones of Uzbekistan and jointly implement new investment projects.
It was noted that in recent years, multilateral cooperation between the business circles of the two countries has been expanding, and Chinese companies are very interested in working in the market of our country.
Within the framework of the EXPO, the pavilion of Uzbekistan was organized, where textile, construction, household, handicraft, ceramic and food products made in our country are widely represented.
The EXPO includes 10 major conferences and forums, as well as five exhibition areas dedicated to international exchanges, interregional cooperation, transport, logistics, advanced manufacturing and modern energy.