O'zbekiston delegatsiyasi Xitoyning Shensi provinsiyasi Sian shahrida o'tayotgan sakkizinchi "Xalqaro Ipak yo'li EKSPO" ko'rgazmasida ishtirok etmoqda.
"O'zaro bog'liqlikni chuqurlashtirish va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish" mavzuida o'tkazilayotgan tadbirda vazirlik va idoralar, savdo-iqtisodiy va sanoat kompaniyalari, turizm uyushmalari vakillari, 40 dan ortiq davlatdan mehmonlar ishtirok etmoqda.
Ma'ruza va taqdimotlar davomida ishtirokchilar O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, mamlakatimizning iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlari to'g'risidagi ma'lumotlar bilan tanishtirildi. Mamlakatimiz hududlarining savdo-iqtisodiy va sayyohlik salohiyati, xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoit va imtiyozlar ta'kidlandi.
Xitoy kompaniyalari O'zbekistonning erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida yaratilgan imkoniyatlardan keng foydalanish, yangi investitsiyaviy loyihalarni birgalikda amalga oshirishga chaqirildi.
Keyingi yillarda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlik kengayayotgani, Xitoy kompaniyalari mamlakatimiz bozorida ishlashga katta qiziqish bildirayotgani qayd etildi.
EKSPO ko'rgazmasi doirasida mamlakatimizda ishlab chiqarilgan to'qimachilik, qurilish, maishiy, hunarmandchilik, kulolchilik va oziq-ovqat mahsulotlari o'rin olgan O'zbekiston pavilyoni tashkil etildi.
Xalqaro ko'rgazma 10 ta asosiy konferensiya va forumlarni, shuningdek, xalqaro almashinuv, mintaqalararo hamkorlik, transport, logistika, ilg'or ishlab chiqarish va zamonaviy energetikaga bag'ishlangan beshta maydonni o'z ichiga oladi.

Делегация Узбекистана принимает участие в 8-м международном ЭКСПО «Шёлковый путь» в китайском городе Сиане провинции Шэньси.
В мероприятии на тему «Углубление взаимосвязанности и расширение торгово-экономического сотрудничества» принимают участие представители министерств и ведомств, торгово-экономических и промышленных компаний, туристических ассоциаций, гости из более 40 стран мира.
В ходе выступлений и презентаций участники были ознакомлены с информацией о проводимых широкомасштабных реформах в Узбекистане, экономических и инвестиционных возможностях нашей страны. Была раскрыта торгово-экономическая привлекательность регионов и их туристический потенциал, а также благоприятные условия и преимущества, создаваемые для иностранных инвесторов.
Китайские компании были призваны широко использовать возможности, созданные в свободных экономических и индустриальных зонах Узбекистана, и совместно реализовывать новые инвестиционные проекты.
В рамках ЭКСПО организован павильон Узбекистана, где широко представлены текстильные, строительные, бытовые, ремесленнические, керамические и пищевые товары, изготовленные в нашей стране.
ЭКСПО включает 10 основных конференций и форумов, а также пять выставочных зон, посвящённых международным обменам, межрегиональному сотрудничеству, транспорту, логистике, передовой обрабатывающей промышленности и сфере современной энергетики.