Germaniya Federal Kansleri O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Germaniya Federativ Respublikasi Federal Kansleri Olaf Shols 15-16-sentabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Samarqand shahrida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkaziladi. Unda O‘zbekiston-Germaniya ko‘p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Savdo-iqtisodiy, texnologik va investitsiyaviy-moliyaviy sheriklikni kengaytirish, Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan hamkorlikni chuqurlashtirish, mehnat migratsiyasi, ekologiya, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, turizm va boshqa yo‘nalishlarda faol aloqalarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratiladi. Mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlari bo‘yicha fikr almashiladi.
Dastur doirasida O‘zbekiston Prezidenti va Germaniya Federal Kansleri ikki mamlakat ishbilarmon doiralari bilan uchrashuv ham o‘tkazadilar.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz will pay an official visit to our country on September 15-16.
In accordance with the program of stay in the city of Samarkand, high-level talks will be held, during which issues of further development of Uzbek-German multifaceted cooperation will be considered.
Special attention will be paid to expanding trade, economic, technological, investment and financial partnerships, deepening cooperation with leading German companies and banks, continuing active cooperation in the field of labor migration, ecology, education, healthcare, culture, tourism and other areas. There will be an exchange of views on topical aspects of regional cooperation.
Within the framework of the program, the President of Uzbekistan and the Federal Chancellor of Germany will also hold a joint meeting with the business circles of the two countries.