Mamlakatimizda transport infratuzilmasi izchil rivojlantirilmoqda. Yangi yo‘l va ko‘priklar qurilib, yo‘lovchilarga qulayliklar oshirilmoqda. Jumladan, havo yo‘llari tarmog‘ida Samarqand, Termiz, Mo‘ynoq, Zomin, Qo‘qon, Urganch aeroportlari yangilanib, ishga tushirildi. So‘nggi yillarda “Toshkent-Sharqiy” aeroporti qayta qurilmoqda.
Dastlab 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi qurildi. U eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi. Ayni paytda yuqori martabali mehmonlar uchun hamda biznes-aviatsiya uchun 2 ta terminal, perron va angarlar barpo etilmoqda. Aeroport noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish-qo‘nishni ta’minlovchi ICAO III-A toifasidagi zamonaviy radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi.
Shu yerda terminallarning tashqi va ichki ko‘rinishi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi. Davlatimiz rahbari binolarning fasad qismi milliy dizaynda bo‘lishi, pardozlash va jihozlashda issiq ranglarga ko‘proq o‘rin berilishiga ahamiyat qaratdi. Yuqori martabali mehmonlarni kutib olish, uchrashuvlar o‘tkazish uchun barcha qulayliklarni inobatga olish zarurligini ta’kidladi.
Ma’lumki, mazkur aeroport “Yangi O‘zbekiston” bog‘i, Olimpiya shaharchasi bilan yonma-yon. Ushbu majmualarni va yo‘l bo‘yini ko‘kalamzorlashtirish, gullar ekib, xalqimiz madaniyatini namoyon etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

On September 4, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction of the Tashkent-Vostochny airport.
Transport infrastructure is consistently developing in our country. New roads and bridges are being built, and travel comfort is improving. In particular, the airports of Samarkand, Termez, Muynak, Zaamin, Kokand, Urgench were updated and put into operation. In recent years, the Tashkent-Vostochny airport has been reconstructed.
A 4-kilometer-long runway was built on the territory of the complex. It is capable of receiving large liners. Two terminals, an apron and hangars for high-ranking guests and business aviation are currently under construction. The airport will be equipped with modern radio engineering and meteorological equipment of the ICAO III-A category, ensuring takeoff and landing even in adverse weather conditions.
There was also a presentation of the external and internal appearance of the terminals. The Head of State drew attention to the fact that the facade of the buildings should be made in the national style, and when decorating and equipping, more attention should be paid to warm colors. He stressed the need to take into account all the amenities for receiving distinguished guests and holding meetings.
As you know, the airport is located next to the Yangi Uzbekistan Park and the Olympic Town. Instructions are given on the landscaping of these complexes and the roadside area, planting flowers, and using decorative elements reflecting the culture of our people.