Mamlakatimizda transport infratuzilmasi izchil rivojlantirilmoqda. Yangi yo‘l va ko‘priklar qurilib, yo‘lovchilarga qulayliklar oshirilmoqda. Jumladan, havo yo‘llari tarmog‘ida Samarqand, Termiz, Mo‘ynoq, Zomin, Qo‘qon, Urganch aeroportlari yangilanib, ishga tushirildi. So‘nggi yillarda “Toshkent-Sharqiy” aeroporti qayta qurilmoqda.
Dastlab 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi qurildi. U eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi. Ayni paytda yuqori martabali mehmonlar uchun hamda biznes-aviatsiya uchun 2 ta terminal, perron va angarlar barpo etilmoqda. Aeroport noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish-qo‘nishni ta’minlovchi ICAO III-A toifasidagi zamonaviy radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi.
Shu yerda terminallarning tashqi va ichki ko‘rinishi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi. Davlatimiz rahbari binolarning fasad qismi milliy dizaynda bo‘lishi, pardozlash va jihozlashda issiq ranglarga ko‘proq o‘rin berilishiga ahamiyat qaratdi. Yuqori martabali mehmonlarni kutib olish, uchrashuvlar o‘tkazish uchun barcha qulayliklarni inobatga olish zarurligini ta’kidladi.
Ma’lumki, mazkur aeroport “Yangi O‘zbekiston” bog‘i, Olimpiya shaharchasi bilan yonma-yon. Ushbu majmualarni va yo‘l bo‘yini ko‘kalamzorlashtirish, gullar ekib, xalqimiz madaniyatini namoyon etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился со строительством аэропорта «Ташкент-Восточный».
В нашей стране последовательно развивается транспортная инфраструктура. Строятся новые дороги и мосты, повышается комфорт поездок. В частности, были обновлены и введены в эксплуатацию аэропорты Самарканда, Термеза, Муйнака, Заамина, Коканда, Ургенча. В последние годы реконструируется аэропорт «Ташкент-Восточный».
На территории комплекса была построена взлетно-посадочная полоса протяженностью 4 километра. Она способна принимать крупные лайнеры. В настоящее время строятся два терминала, перрон и ангары для бортов высокопоставленных гостей и деловой авиации. Аэропорт будет оснащен современным радиотехническим и метеорологическим оборудованием категории ICAO III-А, обеспечивающим взлет и посадку даже в неблагоприятных погодных условиях.
Здесь же состоялась презентация внешнего и внутреннего вида терминалов. Глава государства обратил внимание на то, что фасадная часть зданий должна быть выполнена в национальном стиле, а при оформлении и оснащении больше внимания следует уделить теплым цветам. Он подчеркнул необходимость учета всех удобств для приема высоких гостей и проведения встреч.
Как известно, аэропорт расположен рядом с парком "Янги Узбекистон" и Олимпийским городком. Даны указания по озеленению этих комплексов и придорожной территории, посадке цветов, использованию декоративных элементов, отражающих культуру нашего народа.