Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida Xitoydagi vatandoshlarimiz ishtirokida "Bir bo'lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!" g'oyasini o'zida mujassam etgan O'zbekiston Mustaqilligining 33 yillik bayrami keng nishonlandi.
Tadbir ishtirokchilariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, davlatimiz tomonidan xorijdagi vatandoshlarimizga qaratilayotgan alohida e'tibor, yoshlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash bo'yicha chora-tadbirlar haqida gapirib berildi.
Xususan, xalqaro darajadagi musobaqalarda Yangi O'zbekiston yoshlari erishayotgan yuksak natijalar haqida so'zlab berildi.
O'z navbatida joriy yil mamlakatimiz va xalqimiz hayotidagi muhim siyosiy voqea - 27-oktabr kuni bo'lib o'tadigan parlament va mahalliy kengashlarga saylovlar haqida gapirib berildi.
Mehmonlar uchun bayram dasturxoni yozilib, milliy taomlarimiz ulashildi, o'zbekona kuy-qo'shiqlar yangradi. Vatandoshlar ishtirokida sport musobaqalari tashkil etildi.
"Dunyo" AAga bergan intervyularida vatandoshlar ushbu qutlug' ayyom bilan yurtdoshlarimizni tabriklab, o'z tilaklari bilan o'rtoqlashdi.
Elzaxon Ibroximxonova, Tyanszin pedagogika universiteti talabasi:
- Bugun biz vatandoshlar Pekin shahrida o'tkazilgan Mustaqillik tadbiriga yig'ildik. Bu yerda ko'plab yurtdoshlarimizni uchratdim va ular bilan tanishdim. Yurtimizda kechayotgan muhim voqealar va ulkan o'zgarishlar bilan o'rtoqlashdik.
Tadbir davomida sport musobaqalari tashkil etildi, milliy kuy-qo'shiqlarimiz va milliy taomlarimizdan bahramand bo'ldik. Bayram tadbiri ko'tarinki ruhda o'tmoqda.
Universitetimizda o'tkaziladigan tadbirlarda vatanimiz nomini baland ko'tarishga harakat qilamiz. Xorijlik do'stlarimizga yurtimiz madaniyati va urf-odatlari haqida gapirib beramiz.
Asadxo'ja Murodxo'jayev, Pekin xalqaro biznes universiteti talabasi:
- Avvalambor barcha vatandoshlarimizni mamlakatimiz Mustaqilligining 33 yilligi bilan chin dildan tabriklayman.
Ushbu sana xalqimiz tarixida katta ahamiyatga ega. Chunki u yutuqlarimiz va kelajakdagi orzularimizning ramzidir. Kuni kecha Yangi O'zbekiston bog'ida Prezidentimiz boshchiligida katta tantanali marosim bo'lib o'tdi. Unda yurtimiz uchun muhim bo'lgan ustuvor yo'nalishlar sanab o'tildi. Bu turli sohalarni qamrab oluvchi yo'nalishlar mamlakatimiz rivoji uchun juda muhimdir.
Men ham Jahon savdo tashkiloti yo'nalishida ta'lim olmoqdaman. Olgan bilimlarimni yurtimiz ravnaqi yo'lida sarf qilishga tayyorman.
Munisaxon Ibroximxonova, Tyanszin pedagogika universiteti talabasi:
- Barcha vatandoshlarimizni Mustaqillik kuni bilan tabriklayman. Bugun mamlakatimiz elchixonasida tashkil etilgan tantanali bayram tadbirida ishtirok etayotganimdan hursandman.
Tadbirda mustaqillik yillarida yurtimizda erishilgan yutuqlar, turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli o'zgarishlar, mamlakatimiz siyosiy hayotidagi muhim voqea bo'lajak parlament saylovlari haqida qiziqarli ma'lumotlarni oldik.
Shuningdek, vatandoshlar ishtirokida tashkil etilgan sport musobaqasida ishtirok etdik, milliy taomlarimizdan bahramand bo'ldik.
Kelgusida xitoy tili bo'yicha yetuk mutaxassis bo'lish hamda vatanimiz taraqqiyoti yo'lida o'z bilim va ko'nikmalarimni sarf qilish niyatidaman.
Saidali Yo'ldoshev, Pekin xalqaro maktabining ingliz tili o'qituvchisi:
- Bugun mamlakatimiz Mustaqilligining 33 yilligini nishonlash uchun Xitoyda ta'lim olayotgan va mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan vatandoshlar Pekindagi elchixonamizga yig'ildik. Ushbu kun xalqimiz hayotidagi muhim sanadir.
Hurmatli Prezidentimiz bayram munosabati bilan o'tkazilgan tantanali tadbirda ta'lim sohasiga to'xtalib o'tdi. Darhaqiqat, har qanday mamlakatning barqaror taraqqiyotida ta'limning ahamiyati beqiyos. Biz ham Xitoyda olayotgan bilim va tajribalarimizni O'zbekiston ravnaqi uchun safarbar etamiz.

В Посольстве нашей страны в Пекине в кругу соотечественников широко отмечалось 33-летие независимости Узбекистана под лозунгом «Если мы едины – мы одна нация, если объединимся – мы Родина!».
Участники мероприятия обсудили масштабные реформы, реализуемые в нашей стране, внимание, уделяемое соотечественникам за рубежом, меры по всесторонней поддержке молодежи. В частности, говорилось о высоких результатах, достигнутых молодежью Нового Узбекистана на Олимпийских играх Париж-2024. Особое внимание было обращено на важное политическое событие в жизни нашей страны и народа - выборах в парламент и местные кенгаши народных депутатов, которые пройдут 27 октября.
Для гостей был накрыт праздничный стол, звучали узбекские песни, организованы спортивные соревнования.
В интервью ИА «Дунё» соотечественники поздравили всех с этим знаменательным днем и поделились своими пожеланиями.
Студента Тянцзинского педагогического университета Элзахон Иброхимхонова:
- Сегодня мы собрались на мероприятие, посвященное Дню независимости Узбекистана, которое проходит в Пекине. Здесь я встретила многих соотечественников и познакомилась с ними. Мы обсудили важные события и большие перемены, происходящие в нашей стране.
В ходе мероприятия были организованы спортивные соревнования, мы наслаждались национальными песнями и любимой кухней. Праздничное мероприятие прошло в приподнятом настроении.
Мы стараемся высоко поднять имя нашей страны на мероприятиях, проводимых в нашем университете. Мы рассказываем нашим зарубежным друзьям о культуре и традициях нашей страны. Поздравляем всех соотечественников с этим благословенным днем и желам всем счастья и процветания!
Студент Пекинского международного бизнес-университета Асадхужа Муродхужаев,:
- Прежде всего, искренне поздравляю всех наших соотечественников с 33-й годовщиной независимости Узбекистана. Эта дата имеет огромное значение в истории нашего народа. Потому что это символ наших достижений и будущих побед. На торжественной церемонии по случаю этого праздника Президент Шавкат Мирзиёев обозначил приоритетные направления и задачи, которые стоят перед нами.
Я готов использовать полученные знания для развития нашей страны и внести свой вклад в реализацию поставленных задач.
Студентка Тянцзинского педагогического университета Мунисахон Иброхимхонова:
- Поздравляю всех наших соотечественников с Днем независимости. Я горжусь тем, что участвую в праздничном мероприятии, организованном сегодня в посольстве нашей страны.
На мероприятии мы получили информацию предстоящих парламентских выборах – важном событии в политической жизни нашей страны.
Также мы приняли участие в спортивных соревнованиях, организованных с участием соотечественников, и отведали наши национальные блюда.
В будущем я намерена стать зрелым специалистом по китайскому языку и использовать свои знания и навыки для развития нашей страны.
Преподаватель английского языка в Пекинской международной школе Саидали Юлдашев:
- Сегодня соотечественники, обучающиеся и работающие в Китае, собрались в нашем посольстве в Пекине, чтобы отметить 33-ю годовщину независимости нашей страны. Этот день – важная дата в жизни узбекского народа.
Наш уважаемый Президент затронул тему образования в своем выступлении на торжественном мероприятии, состоявшемся по случаю праздника. Действительно, важность образования в устойчивом развитии любой страны несравненна. Мы мобилизуем знания и опыт, получаемые в Китае, для развития Узбекистана.