Mamlakatimiz mustaqilligining 33 yilligi munosabati bilan “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida bayram tantanasi bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev xalqimizni bu ulug‘ ayyom bilan tabriklab, nutq so‘zladi:
– Mana shu hayajonli daqiqalarda hammamiz milliy istiqlolimiz naqadar bebaho ne’mat ekanini, uning tarixiy ahamiyatini yanada chuqur his etmoqdamiz. Aynan mustaqillik tufayli milliy davlatchiligimiz qayta tiklandi. O‘zbekiston yangi tarixiy davrga qadam qo‘ydi. Aynan istiqlol tufayli Jahon hamjamiyatidan munosib o‘rin egalladik. Bu bilan har qancha faxrlansak, g‘ururlansak arziydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Har bir ish, har bir yutuqda istiqlolning buyuk qudrati yorqin namoyon bo‘layotgani, Vatanimiz dunyoga, dunyo esa yurtimizga keng ochilayotgani ta’kidlandi.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi e’tirof etganidek, 2023-yilda yalpi ichki mahsulotimiz ilk bor 100 milliard dollardan oshdi. Jahon banki bu yil mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti 5,3 foizga o‘sishini prognoz qildi.
Barcha islohotlarning ruhi va mazmuniga “Inson qadri uchun, el-yurt baxti uchun!” degan ezgu g‘oya chuqur kirib bormoqda. Joriy yil sentyabr oyidan pensiya va nafaqalar miqdori, oktyabr oyidan esa budjet xodimlari, shifokorlar va pedagoglar maoshi oshirilmoqda.
Tizim va e’tibor barcha sohalarda o‘z natijalarini bermoqda. Yoshlar mamlakatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda. Bu sportda ham namoyon bo‘lib, Parijda bo‘lib o‘tgan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlarida vatandoshlarimiz ulkan zafarlar qozondi. Shu kunlarda Paralimpiya o‘yinlaridan ham ketma-ket quvonchli xabarlar kelmoqda.
Prezidentimiz sportchilarni yana bir bor tabriklab, yanada yuksak marralarni egallashiga ishonch bildirdi.
Bugungi murakkab va tahlikali davrda tinchlikning ahamiyati ulug‘ ekaniga urg‘u berildi:
– Hayot qanchalik mashaqqatli bo‘lmasin, mamlakatimizda demokratik islohotlarni izchil davom ettirib, xalqimizni rozi qilishga, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz. Lekin tinchlikni saqlash faqat harbiylarimizning ishi bo‘lib qolmasligi kerak. Bu barchamizning, har bir O‘zbekiston fuqarosining muqaddas burchi bo‘lishi shart. Yurtning kuchi – birlikda, qadri esa tinchlikdadir, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, sifatli ta’lim tizimini yo‘lga qo‘yish borasidagi ishlar aytib o‘tildi. Mamlakatimiz istiqboli, barcha ezgu niyatlarimiz ijobati yoshlarning bilim va salohiyatiga bog‘liq ekani qayd etildi.
Iqtisodiyotda barchaga teng huquqlar ta’minlanib, mamlakatimiz xalqaro savdo makonining ajralmas qismiga aylantiriladi. Aholini munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlashda tadbirkorlarga tayaniladi.
O‘zbekiston hozirgi kunda aholi soni bo‘yicha jahondagi eng yirik 40 ta davlatdan biri hisoblanadi. Bu raqamni islohotlar, mehnat, bilim va qobiliyat bilan katta salohiyatga aylantirish kerakligi ta’kidlandi.
– Dengizga chiqish imkoniyatimiz cheklanganini inobatga olib, e’tiborimizni kreativ sohalarga qaratishimiz, ularni jadal rivojlantirishimiz zarur. Jahonda kreativ sanoat mahsulotlari eksportidan yiliga milliardlab dollar daromad topayotgan mamlakatlar ko‘p. Binobarin, shunday mahsulot ishlab chiqarishga bel bog‘lagan ijodkor ishbilarmonlarimizni, ayniqsa, yoshlarimizni har tomonlama rag‘batlantiramiz, – dedi Prezident.
Rivojlanish o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi, jonkuyarlik, faollik, birdamlik bilan erishiladi. Shavkat Mirziyoyev nutqining yakunida jamiyatimizni shunga ruhlantirdi.
– Bugun shiddatli hayotning o‘zi barchamizni yanada ulkan marralar sari da’vat etmoqda. O‘z kuchimiz va salohiyatimiz bilan barpo etgan mustaqil davlat, erkin va ozod jamiyatni yanada kuchli, yanada go‘zal va obod etish bosh vazifamizga aylanmoqda. Bu shunday yuksak marraki, unga erishish uchun har qancha mehnat qilsak arziydi. Bu shunday buyuk, sharafli maqsadki, unga butun borlig‘imizni baxsh etsak arziydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shundan so‘ng tantanali konsert dasturi namoyish etildi. Kuy-qo‘shiqlarda xalqimizning boy san’ati va qadriyatlari, folklor jamoalarning chiqishlarida millatlararo totuvlik yorqin namoyon bo‘ldi. Konsert televideniye va internet orqali to‘g‘ridan to‘g‘ri namoyish etilib, vatandoshlarimizga bayramona kayfiyat ulashdi.

В парке "Янги Узбекистон" состоялись праздничные торжества по случаю 33-й годовщины независимости нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев выступил на церемонии с речью и поздравил наш народ с этим великим праздником.
- В эти волнующие минуты мы все еще глубже осознаем огромное, историческое значение нашего бесценного достояния – национальной независимости. Именно благодаря независимости возродилась наша национальная государственность. Узбекистан вступил в новую историческую эпоху. Именно благодаря независимости мы заняли достойное место в мировом сообществе. И мы вправе этим гордиться, - сказал глава нашего государства.
Отмечалось, что в каждом деле, каждом достижении ярко проявляется великая сила независимости, наша Родина открывается миру, а мир открывается нам.
По данным Международного валютного фонда, в 2023 году валовой внутренний продукт страны впервые превысил 100 миллиардов долларов. Всемирный банк прогнозирует рост валового внутреннего продукта страны на 5,3 процента в этом году.
Все реформы глубоко проникнуты благородной идеей «Во имя интересов и достоинства человека, во имя счастья народа!» Успехи в экономике позволили с сентября этого года повысить размеры пенсий и пособий, с октября – заработную плату работникам бюджетных организаций, медицинским работникам и педагогам.
Системная работа дают свои результаты во всех сферах. Молодежь вносит достойный вклад в развитие нашей страны. Это проявилось и в спорте: на XXXIII летних Олимпийских играх в Париже наши соотечественники достигли впечатляющих успехов. В эти дни одна за другой поступают радостные новости с Паралимпийских игр.
Президент нашей страны еще раз поздравил спортсменов и выразил уверенность в том, что они достигнут еще более высоких рубежей.
Подчеркнута важность мира в нынешнее сложное и тревожное время.
- Какой бы непростой ни была жизнь, мы последовательно продолжим демократические реформы, мобилизуя все наши силы и возможности на благо народа, во имя укрепления мира и стабильности в стране. Но сохранение мира не должно оставаться лишь делом военнослужащих. Это – священный долг для всех нас, для каждого гражданина Узбекистана. Главная наша ценность – мир и стабильность. Сила нашей страны – в единстве народа, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Была отмечена работа по развитию социальной сферы, налаживанию системы качественного образования. Подчеркнуто, что будущее нашей страны, осуществление всех наших благородных устремлений зависит от знаний и потенциала молодежи.
В экономике будут обеспечены равные права для всех, и наша страна станет неотъемлемой частью международного торгового пространства. В обеспечении населения достойными рабочими местами мы будем опираться на предпринимателей.
Узбекистан в настоящее время входит в число 40 крупнейших стран мира по численности населения. Отмечалось, что своими реформами, трудом, знаниями и талантом мы должны превратить эту цифру в мощный потенциал.
- Учитывая ограниченность наших возможностей в выходе к морю, необходимо больше внимания уделять креативным сферам и последовательно их развивать. В мире много стран, которые ежегодно получают многомиллиардные доходы от экспорта креативной промышленной продукции. Поэтому мы будем всесторонне стимулировать предпринимателей-изобретателей, особенно молодых, организовавших производство такой продукции, - сказал Президент.
Развитие не происходит само по себе, оно достигается усердием, активностью, сплоченностью. В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев призвал общество жить этими идеалами.
- Наше стремительное время требует от нас ставить перед собой все более высокие цели. Сегодня наша главная задача – добиться того, чтобы независимое государство и свободное общество, которое мы создавали своими силами и потенциалом, было еще более прекрасным и благоустроенным. Это – высокий рубеж, достойный неустанного труда. Это – яркая, славная цель, которой стоит посвятить жизнь, - сказал глава нашего государства.
Затем состоялась праздничная концертная программа. В песнях ярко отразились богатое искусство и ценности нашего народа, а межнациональное согласие проявилось в выступлениях фольклорных коллективов. Концерт транслировался в прямом эфире по телевидению и в интернете и подарил нашим соотечественникам праздничное настроение.