Bo'lajak muhim siyosiy tadbir — O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlariga o'tkaziladigan saylovlar munosabati bilan mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida Xitoydagi vatandoshlar ishtirokida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda Xitoy oliy ta'lim muassasalarida tahsil olayotgan, vaqtincha mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan vatandoshlar va xitoylik o'zbek tili ixlosmandlari ishtirok etdi.
Qatnashchilarga O'zbekistonda kechayotgan islohotlar, xususan, hukumatimiz tomonidan xorijdagi hamyurtlar bilan o'zaro hamkorlik sohasidagi davlat siyosatining mazmun-mohiyati atroflicha yetkazildi.
O'z navbatida, mehmonlarga shu yilning 26-iyul kuni O'zbekiston Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi bo'lib o'tgani ma'lum qilindi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari deputatlarining vakolat muddati 2024-yilda tugashi inobatga olinib, 27-oktabrda saylovlar o'tkazilishi, saylov kampaniyasi esa 26-iyuldan boshlangani haqida axborot berildi.
Saylovlar yangi qabul qilingan O'zbekiston Konstitutsiyasida belgilab berilgan mutlaqo yangi ijtimoiy-siyosiy muhitda o'tkazilayotganiga alohida ta'kidlandi.
Qayd etilganidek, bo'lajak saylovlar O'zbekiston tarixida ilk bor aralash saylov tizimi, ya'ni majoritar-proporsional tizim asosida o'tkaziladi.
"Mening tanlovim — obod Vatanim" shiori ostida o'tadigan saylovlarda saylov organlarining Markaziy saylov komissiyasi boshchiligidagi yangi tizimi joriy etilgani, siyosiy partiyalar tomonidan deputatlikka nomzodlarni ko'rsatishda ayollarning ulushi kamida 40 foiz bo'lishi belgilangani bayon etildi.
Lobarxon Rasulova, Sinxua universiteti o'qituvchisi:
– Bugun O'zbekistonning Pekindagi elchixonasi tomonidan tashkil etilgan 27-oktabr kuniga belgilangan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlariga saylovlarga bag'ishlagan davra suhbatida qatnashdik.
Tadbir orqali bo'lajak saylov "Mening tanlovim — obod Vatanim" shiori ostida o'tayotganini bilib oldik. Saylov haqida va unda ishtirok etish bilan bog'liq ma'lumotlar yetkazildi. Xususan, bu galgi saylovning oldingilaridan farqi, unda ilk bor majoritar-proporsional saylash va "E-Saylov" tizimi orqali saylov jarayonini kuzatib borish imkoni borligi ta'kidlandi.
Biz Xitoyda bo'lib turgan vatandoshlar elchixonada tashkil etiladigan saylov uchastkasiga o'z ovozlarimizni beramiz.
Azizbek G'ayratov, Pekin grafika axborot universiteti talabasi:
– Mamlakatimizdagi muhim siyosiy voqea parlament saylovlariga bag'ishlangan davra suhbatida qatnashganimdan xursandman. Biz kabi yoshlar uchun bunday tadbir — ma'lumot olish va fikr almashish uchun ajoyib imkoniyatdir.
Xitoydagi vatandoshlar O'zbekistonning elchixonasi hamda Shanxay va Guanchjou shaharlaridagi Bosh konsulxonalarida tashkil etiladigan saylov uchastkalariga kelib, o'zlarining Konstitutsiyaviy huquqlaridan foydalangan holda, o'z ovozlarini berishlari mumkinligi haqida ma'lumot barcha uchun foydali bo'ldi.
Milka Kuadio-Kessy, Pekin grafik aloqa universiteti talabasi (Kot-d'Ivuar):
– Bugun o'zbekistonlik do'stlarim bilan O'zbekiston elchixonasiga tashrif buyurganimdan juda xursandman. Mamlakatingizdagi muhim voqealar haqida qiziqarli ma'lumotlarni oldik.
Xususan, Parijda bo'lib o'tgan yozgi Olimpiya o'yinlarida O'zbekiston sportchilarining qo'lga kiritgan yuqori natijalar menda katta taassurot qoldirdi. Biz ham o'zbek sportchilariga muxlislik qildik.
Shuningdek, oktyabr oyida O'zbekiston parlamentiga saylovlar bo'lib o'tishi va ularni o'tkazish bilan bog'liq muhim ma'lumotlardan xabardor bo'ldik.
Menga O'zbekiston va uning xalqi juda yoqadi. Xalqingizning mehmondo'stligi va mehnatsevarligi hayratlanarlidir.
Yan Fan, "Beijing Lehesin International Travel Service" sayyohlik kompaniyasi direktori:
– So'nggi yillarda kompaniyamiz O'zbekiston bilan sayyohlik sohasida yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda.
Elchixonada "O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga o'tkaziladigan saylovlar targ'iboti" mavzusida o'tkazilgan davra suhbatida ishtirok etdik. Unda mamlakatingizda turli sohalarda amalga oshirilayotgan ulkan o'zgarishlar va keng qamrovli islohotlar jarayoni haqidagi muhim ma'lumotlar bilan tanishdik.
O'zbekistonning Samarqand, Buxoro va Xiva kabi shaharlari dunyoga mashhur. Mamlakatingizning boy madaniyati, an'analari, sayyohlik imkoniyatlari va ayniqsa mazali taomlari har qanday sayyohga ma'qul keladi.

В посольстве нашей страны в Пекине состоялся «круглый стол» с участием соотечественников, посвященный предстоящим выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса и Кенгаши народных депутатов Узбекистана.
В мероприятии приняли участие узбекские студенты, обучающиеся в китайских вузах, более 40 соотечественников, занятых на временной работе, а также любители узбекского языка из Китая.
Они были проинформированы о реформах, проводимых в Узбекистане, в частности, о государственной политике в сфере сотрудничества с соотечественниками за рубежом и их поддержки.
Подчеркивалось, что предстоящие выборы пройдут в совершенно новой общественно-политической среде, определенной обновленной Конституцией Узбекистана. Впервые в истории Узбекистана они пройдут на основе смешанной избирательной системы - мажоритарно-пропорциональной. Будет введена новая система избирательных органов во главе с Центральной избирательной комиссией, а доля женщин- кандидатов в депутаты от политических партий составит не менее 40 процентов.
Лобархон Расулова, преподаватель университета Цинхуа:
– Сегодня мы приняли участие в «круглом столе», посвященном выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса и Советы народных депутатов, которые пройдут 27 октября.
Благодаря мероприятию, мы узнали, что предстоящие выборы проходят под лозунгом «Мой выбор – моя процветающая Родина». Нам была предоставлена информация о выборах и участии в них. В частности, пояснялось, что отличие этих выборов от предыдущих состоит в том, что в них впервые появилась возможность мониторинга избирательного процесса через систему «E-Saylov».
Мы соотечественники, находящиеся в Китае, будем голосовать на избирательном участке, организованном в посольстве.
Азизбек Гайратов, студент Пекинского университета графической информации:
– Для таких молодых людей, как мы, такое мероприятие — прекрасная возможность получить информацию и поделиться идеями.
Всем было полезно узнать, что наши соотечественники в Китае могут прийти на избирательные участки, организованные при посольстве Узбекистана и генеральных консульствах в Шанхае и Гуанчжоу, и проголосовать, используя свои конституционные права.
Милка Куадио-Кессй, студентка Пекинского института графической коммуникации (Кот-д’Ивуар):
– Я очень рада посетить сегодня посольство с моими друзьями из Узбекистана. Мы получили интересную информацию о важных событиях в вашей стране.
Хотела бы также сказать, что большое впечатление на меня произвели высокие результаты, достигнутые узбекскими спортсменами на летних Олимпийских играх, прошедших в Париже. Мы также были болельщиками узбекских спортсменов.
Мне очень нравится Узбекистан и его народ. Его гостеприимство и трудолюбие поражают.
Ян Фан, директор туристической компании “Beijing Lehesin International Travel Service”:
– В последние годы наша компания тесно сотрудничает с Узбекистаном.
Мы приняли участие в работе «круглого стола» и получили информацию об огромных изменениях и широкомасштабных реформах, реализуемых в различных сферах в вашей стране.
Также хотела бы сказать, что такие города Узбекистана, как Самарканд, Бухара и Хива, известны во всем мире. Богатая культура, традиции, туристические возможности и особенно вкусная еда понравятся любому туристу.