O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning taklifiga binoan 21-iyul kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida ishtirok etish uchun Qirg‘izistonning Cho‘lponota shahriga tashrif buyuradi.
Qirg‘iziston raisligida o‘tadigan sammit ishida Qozog‘iston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va Turkmaniston prezidentlari ham ishtirok etishi kutilmoqda.
Mintaqa mamlakatlari yetakchilarining uchrashuvi kun tartibidan turli yo‘nalishlarda, shu jumladan savdo, transport va logistika, sanoat kooperatsiyasi, innovatsiyalar, oziq-ovqat xavfsizligi, turizm, madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Alohida e’tibor Markaziy Osiyoning barqarorligi va izchil taraqqiyotiga zamonaviy tahdid va xatarlarga birgalikda qarshi turish borasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratiladi.
Sammit yakunida bir qator muhim ko‘p tomonlama hujjatlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
Ta’kidlash lozimki, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 72-sessiyasida ilgari surilgan edi.
Mintaqa yetakchilarining birinchi sammiti 2018-yil mart oyida Nur-Sulton shahrida, ikkinchisi 2019-yil noyabrda Toshkent shahrida, uchinchisi o‘tgan yilning avgust oyida Turkmanistondagi “Avaza” milliy sayyohlik zonasida bo‘lib o‘tdi.

President to Participate at the Heads of Central Asian States Summit
On July 21, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, will participate in the Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States in the city of Cholpon-Ata in Kyrgyzstan.
The Presidents of the Republic of Kazakhstan, the Republic of Tajikistan and Turkmenistan are also expected to take part at the summit under the chairmanship of the Kyrgyz side.
The agenda of the meeting of the leaders of the Central Asian countries has the issues of further expansion of practical cooperation, including in trade, transport and logistics, industrial cooperation, innovation, food security, tourism, cultural and humanitarian exchange and other areas.
A special attention shall be paid to strengthening the interactions in a joint response to modern challenges and threats to the stability and sustainable development of Central Asia.
On the outcomes of the summit, several important multilateral documents shall be adopted.
It should be emphasized that the initiative to hold a Consultative Meeting of the Heads of States of Central Asia was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in 2017 at the 72nd Session of the United Nations General Assembly.
The first summit of the leaders of the region was held in March 2018 in Nur-Sultan, the second – in November 2019 in Tashkent, the third meeting – in August last year in the Avaza National Tourist Zone in Turkmenistan.