Mamlakatimiz elchixonasi tomonidan Xitoyda O'zbekistonning turizm salohiyati keng targ'ib etilmoqda.
Xususan, Xitoyning keng jamoatchiligini mamlakatimizning turizm salohiyati bilan yaqindan tanishtirish hamda yurtimizga xitoylik sayyohlar oqimini ko'paytirish maqsadida Pekin shahrining yirik "Solana" savdo va ko'ngilochar markazida joylashgan katta 3D LED ekranda O'zbekiston turizm salohiyatiga bag'ishlangan videolavhalar namoyishi yo'lga qo'yildi.
Mazkur loyiha Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo'mitasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
2008-yilda ishga tushirilgan "Solana" savdo va ko'ngilochar markaziga har kuni 100 mingdan ziyod xitoyliklar va xorijiy mehmonlar tashrif buyuradi.
5 kun davomida O'zbekistonga bag'ishlangan ushbu videolavhalar deyarli 3 ming marotaba namoyish etildi va salkam 600 ming kishi ko'rdi.
Mamlakatimizning boy madaniyati va sayyohlik salohiyatini ommalashtirish maqsadida bunday lavhalarni Xitoyning boshqa shaharlarida ham namoyish etish rejalashtirilgan.
Li Shushen, Beijing Yuanjingjie Media Co., LTD kompaniyasi direktori:
- Pekin shahridagi yirik "Solana" savdo markazida O'zbekistonning boy sayyohlik salohiyati va go'zal madaniyatiga bag'ishlangan videolavhalar ilk bor namoyish etilmoqda.
Bu yerga har kuni minglab xitoyliklar va xorijiy sayyohlar tashrif buyuradi. Ushbu videolavhani ko'rib mamlakatingiz va uning turizm imkoniyatlari haqida tasavvurga ega bo'lyapmiz. Qayd etish kerakki, bugungi kunda O'zbekiston xitoylik sayyohlar orasida mashhur yo'nalishlardan biriga aylanmoqda.
Yurtingizning boy madaniyati, tarixiy obidalarning betakrorligi, milliy taomlaringizning xilma-xilligi ularda katta qiziqish uyg'otmoqda. Ular o'zlari uchun Yangi O'zbekistonni kashf qilmoqda.
Mamlakatingizga sayyohlar oqimining oshib borayotganining yana bir muhim jihati bu xitoylik sayyohlar uchun O'zbekistonga 10 kunlik vizasiz rejimning joriy etilganidir.
Biz O'zbekistonning sayyohlik salohiyatini targ'ib qilish bo'yicha hamkorlikni davom ettirishga tayyormiz. Pekindagi boshqa yirik ekranlarda ham kelgusida ana shunday videolavhalarni namoyish etilishiga umid bildiramiz.

На больших экранах Пекина транслируется туристический потенциал Узбекистана
На большом светодиодном 3D-экране, расположенном в крупный торгово-развлекательном центре «Solana» в Пекине демонстрируется видеоролик, посвященный Узбекистану.
Данный проект реализован посольством Узбекистана в Китае совместно с Комитетом по туризму Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата нашей страны.
Торгово-развлекательный центр “Solana”, открытый в 2008 году, ежедневно посещает более 100 тысяч китайских и иностранных гостей. За 5 дней этот видеоролик, посвященный Узбекистану, был показан почти 3 тысячи раз и его посмотрели около 600 тысячи посетителей. Таким образом, широкая общественность Китая и гости Поднебесной получили возможность ознакомиться с туристическим потенциалом нашей страны, ее богатой историей и культурой.
В целях популяризации богатого культурного и туристического потенциала нашей страны такие ролики планируется показать в разных городах Китая.
Директор компании “Beijing Yuanjingjie Media Co., LTD” Ли Шушен:
- Видеоролик, посвященный богатому туристическому потенциалу и прекрасной культуре Узбекистана, впервые демонстрируется в крупном торговом центре в Пекине.
Ежедневно это место посещают тысячи китайских и иностранных туристов. Посмотрев видеоролик, они получают представление о вашей стране и ее туристических возможностях. Сегодня Узбекистан становится одним из популярных направлений среди китайских туристов.
Богатая культура вашей страны, уникальность исторических памятников, разнообразие национальных блюд вызывают к большой интерес. Люди в Китае открывают для себя Новый Узбекистан.
Отрадно, что для граждан Китая и других стран введен 10-дневный безвизовый режим в Узбекистане.
Мы готовы продолжить сотрудничество в продвижении туристического потенциала Узбекистана. Надеюсь, что в будущем мы покажем подобные видео и на других больших экранах Пекина.