Mamlakatimiz elchixonasi tomonidan Xitoyda O'zbekistonning turizm salohiyati keng targ'ib etilmoqda.
Xususan, Xitoyning keng jamoatchiligini mamlakatimizning turizm salohiyati bilan yaqindan tanishtirish hamda yurtimizga xitoylik sayyohlar oqimini ko'paytirish maqsadida Pekin shahrining yirik "Solana" savdo va ko'ngilochar markazida joylashgan katta 3D LED ekranda O'zbekiston turizm salohiyatiga bag'ishlangan videolavhalar namoyishi yo'lga qo'yildi.
Mazkur loyiha Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo'mitasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
2008-yilda ishga tushirilgan "Solana" savdo va ko'ngilochar markaziga har kuni 100 mingdan ziyod xitoyliklar va xorijiy mehmonlar tashrif buyuradi.
5 kun davomida O'zbekistonga bag'ishlangan ushbu videolavhalar deyarli 3 ming marotaba namoyish etildi va salkam 600 ming kishi ko'rdi.
Mamlakatimizning boy madaniyati va sayyohlik salohiyatini ommalashtirish maqsadida bunday lavhalarni Xitoyning boshqa shaharlarida ham namoyish etish rejalashtirilgan.
Li Shushen, Beijing Yuanjingjie Media Co., LTD kompaniyasi direktori:
- Pekin shahridagi yirik "Solana" savdo markazida O'zbekistonning boy sayyohlik salohiyati va go'zal madaniyatiga bag'ishlangan videolavhalar ilk bor namoyish etilmoqda.
Bu yerga har kuni minglab xitoyliklar va xorijiy sayyohlar tashrif buyuradi. Ushbu videolavhani ko'rib mamlakatingiz va uning turizm imkoniyatlari haqida tasavvurga ega bo'lyapmiz. Qayd etish kerakki, bugungi kunda O'zbekiston xitoylik sayyohlar orasida mashhur yo'nalishlardan biriga aylanmoqda.
Yurtingizning boy madaniyati, tarixiy obidalarning betakrorligi, milliy taomlaringizning xilma-xilligi ularda katta qiziqish uyg'otmoqda. Ular o'zlari uchun Yangi O'zbekistonni kashf qilmoqda.
Mamlakatingizga sayyohlar oqimining oshib borayotganining yana bir muhim jihati bu xitoylik sayyohlar uchun O'zbekistonga 10 kunlik vizasiz rejimning joriy etilganidir.
Biz O'zbekistonning sayyohlik salohiyatini targ'ib qilish bo'yicha hamkorlikni davom ettirishga tayyormiz. Pekindagi boshqa yirik ekranlarda ham kelgusida ana shunday videolavhalarni namoyish etilishiga umid bildiramiz.

A video dedicated to Uzbekistan is shown on a large 3D LED screen located in the large Solana shopping and entertainment center in Beijing.
This project was implemented by the Embassy of Uzbekistan in China in cooperation with the Tourism Committee of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of our country.
The Solana Shopping and Entertainment Center, opened in 2008, is visited daily by more than 100,000 Chinese and foreign guests. In 5 days, this video dedicated to Uzbekistan was shown almost 3 thousand times and was watched by about 600 thousand visitors. Thus, the general public of China and the guests of the Celestial Empire had the opportunity to get acquainted with the tourist potential of our country, its rich history and culture.
In order to promote the rich cultural and tourist potential of our country, such videos are planned to be shown in different cities of China.
Director of Beijing Yuanjingjie Media Co., LTD Li Shusheng:
- A video dedicated to the rich tourism potential and wonderful culture of Uzbekistan is being shown for the first time in a large shopping mall in Beijing.
Thousands of Chinese and foreign tourists visit this place every day. After watching the video, they get an idea of your country and its tourism opportunities. Today, Uzbekistan is becoming one of the most popular destinations among Chinese tourists.
The rich culture of your country, the uniqueness of historical monuments, and the variety of national dishes are of great interest. People in China are discovering a New Uzbekistan.
It is encouraging that a 10-day visa-free regime has been introduced in Uzbekistan for citizens of China and other countries.
We are ready to continue cooperation in promoting the tourism potential of Uzbekistan. I hope that in the future we will show similar videos on other big screens in Beijing.