O'zbekistonning tashqi siyosiy faoliyati davlat suvereniteti va mustaqilligini mustahkamlashga, ilg'or demokratik davlatlar safiga qo'shilish maqsadida respublikaning xalqaro hamjamiyatdagi ta'sirini kengaytirishga qaratilgan. Siyosatning asosi milliy rivojlanish strategiyasini samarali bajarishdir. Ustuvor yo'nalishlarga mintaqaviy tinchlik va barqarorlikni ta'minlash, asosiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan muvozanatli va o'zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish va iqtisodiyotni modernizatsiya qilishga yordam beradigan tashabbuslarni ilgari surish kiradi.
Tashqi siyosat faoliyatining bir xil darajada muhim jihati xorijda yashovchi vatandoshlar bilan diasporal aloqalarni mustahkamlashdan iborat bo'lib, bu O'zbekistonning xalqaro munosabatlar sohasidagi ko'p qirrali va kooperativ hamkorlikka strategik yo'nalishini aks ettiradi.
Shunday qilib, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 23-moddasi mamlakat fuqarolarini o'z hududida ham, uning tashqarisida ham himoya qilish va himoya qilishni kafolatlaydi. Davlat xalqaro huquq normalariga muvofiq chet elda yashovchi vatandoshlar bilan aloqalarni saqlash va rivojlantirish bilan shug'ullanadi.
Shu bilan birga, "vatandoshlarni ko'chirish" yoki "vatandoshlar" atamalari xalqaro huquqda aks ettirilmagan. Shu sababli, ushbu jarayonni tartibga solish inson huquqlari, shu jumladan migratsiya va milliy ozchiliklarni himoya qilish bilan bog'liq xalqaro huquqning umume'tirof etilgan tamoyillariga bo'ysunadi.
Prezidentning 2023-yil 11 - sentabrdagi farmoni bilan yangi O'zbekistonning 2022-2026-yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish jarayonida orttirilgan tajriba va jamoatchilik muhokamasi natijalari asosida ishlab chiqilgan "O'zbekiston-2030" strategiyasi tasdiqlandi. 94 strategiyasining maqsadi chet elda yashovchi vatandoshlarni qo'llab-quvvatlash, ular bilan doimiy muloqot tizimini joriy etishni nazarda tutadi.
Prezidentning 2024 yil 21 fevraldagi farmoni bilan "yoshlar va biznesni qo'llab-quvvatlash yili" da "O'zbekiston - 2030"strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi tasdiqlandi. Hujjat, shuningdek, diasporalar va vatandoshlarni qo'llab-quvvatlashga katta e'tibor qaratmoqda. O'zbek fuqarolarining xorijda yashash va ishlash sharoitlarini yaxshilash, ularning huquq va manfaatlarini ta'minlash borasida ulkan maqsadlar qo'yilmoqda. Ushbu chora-tadbirlar O'zbekistonning o'z fuqarolarini yashash joyidan qat'i nazar himoya qilishga intilishini ta'kidlaydi.
Shuni ta'kidlash kerakki, ekspert bahosiga ko'ra, vatandoshlarning taxminiy soni quyidagi mamlakatlarda yashaydi: Afg'oniston (5 million), Rossiya (1,5 million), Tojikiston (1,26 million), Saudiya Arabistoni (1 million), Qirg'iziston (1 million), Qozog'iston (1 million), Turkmaniston (500 ming), AQSh (500 million)300 ming), Turkiya (80 mingdan ortiq), Pokiston (70 ming), Koreya Respublikasi (50 ming) Isroil (40 ming), Polsha (30 ming), Ukraina (12,5 ming), Xitoy (11 ming), Kanada (8 ming), BAA (7 ming), Shvetsiya (6 ming), Buyuk Britaniya (5 ming), Latviya (3 ming), Belarus (1,5 ming).
Yaqin kelajakda O'zbekiston muhojirlarni, ayniqsa chet elga ishlash uchun ketayotgan ayollarni qo'llab-quvvatlashni tizimlashtirish va kuchaytirish bo'yicha qat'iy choralar ko'radi. Asosiy e'tibor migratsiya jarayonining barcha bosqichlarida o'zbek ayol migrantlari duch kelayotgan muammolarni hal qilishda ularga zarur ko'mak berish bilan kompleks yondashishga qaratiladi.
Birinchi qadam migratsiya geografiyasini aniqlash va chet elga ketayotgan mehnat muhojirlari ro'yxatini tuzish bo'ladi, bu esa qo'llab-quvvatlash va yordamni yanada maqsadli tashkil etish, resurslarni samarali taqsimlash imkonini beradi. Shu munosabat bilan ularning muammolari va ehtiyojlarini aniqlash uchun onlayn davra suhbatlari tashkil etiladi.
Qo'llab-quvvatlashning muhim jihati vatandoshlarni chet elda ish bilan ta'minlashning huquqiy asoslari, odam savdosi bilan bog'liq xavf-xatarlar, shuningdek, migrant ayollarning oilalarini, shu jumladan ularning voyaga etmagan bolalarini ijtimoiy-psixologik qo'llab-quvvatlash bo'ladi. Bu uzoq vaqt ajralish tufayli qiyinchiliklarga duch kelgan oilalarga kerakli yordam va yordam beradi.
Dastlabki natijalarga ko'ra, amalga oshirilgan chora-tadbirlar samaradorligini baholash va kelajakdagi qo'llab-quvvatlash dasturlarini tuzatish uchun olib borilgan ishlar to'g'risida tahliliy ma'lumotnoma tayyorlanadi. Bundan tashqari, xorijda yashovchi o 'zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun shaxsiy guvohnomalarni rasmiylashtirish tizimini takomillashtirish va tug'ilganlik to' g 'risidagi guvohnoma asosida mamlakatga qaytish jarayonini soddalashtirish bo' yicha chora-tadbirlar ko ' rsatildi.
Mamlakat tashqarisida yashovchi fuqarolarning ehtiyojlarini qondirish maqsadida O'zbekiston konsullik hisobi bilan bog'liq tizimni takomillashtiradi. Chet elda doimiy va vaqtincha bo'lgan fuqarolar uchun shaxsiy guvohnomalarni rasmiylashtirish va berish jarayonlarini yanada soddalashtirish rejalashtirilgan. Jarayon yangi texnologiyalarni joriy etish va shaxsiy ma'lumotlarning xavfsizligini ta'minlash, shuningdek, arizalarni ko'rib chiqish vaqtini qisqartirishni o'z ichiga oladi.
Murojaatlarni ko'rib chiqish tizimini takomillashtirish davlat va uning xorijdagi fuqarolari o'rtasidagi aloqani mustahkamlashning asosiy elementi bo'ladi. Qo'ng'iroqlar holatini taqdim etish va kuzatish uchun raqamli platformalar va xizmatlarni joriy etish jarayonni yanada shaffof va qulayroq qilish imkonini beradi. Protseduralarni avtomatlashtirish va optimallashtirish har bir so'rovni tez va samarali ko'rib chiqishni ta'minlashga, shu bilan birga yuzaga kelishi mumkin bo'lgan kechikishlar va byurokratik to'siqlarni minimallashtirishga qaratilgan.
2023-yilda "vatandoshlar" interaktiv elektron portalining konsepsiyalari va texnik topshiriqlari ishlab chiqildi, u xorijda yashovchi o'zbekistonliklar uchun keng ko'lamli xizmatlar va axborotlardan foydalanish imkoniyatini ta'minlash uchun Markaziy platformaga aylanadi. Portal konsullik xizmatlari uchun ariza berish funktsiyalari, huquqiy qo'llab-quvvatlash to'g'risidagi ma'lumotlar va yangi ijtimoiy va madaniy muhitga moslashish bo'yicha maslahatlar va tavsiyalarni o'z ichiga oladi.
Chet elda qiyin hayotiy vaziyatlarga tushib qolgan vatandoshlarni qo'llab-quvvatlash uchun muhojirlarni qo'llab-quvvatlashga ixtisoslashgan manfaatdor tashkilotlar (xalqaro va mahalliy) bilan hamkorlikda muntazam ravishda yordam ko'rsatish choralari ko'rilmoqda (yuridik yordam, ijtimoiy yordam va integratsiya va o'qitish bo'yicha maslahatlar berish). Shunday qilib, O'zbekiston hukumati 2019-2021 yillarda Mehrning beshta maxsus operatsiyasini o'tkazdi, natijada 120 dan ortiq ayol va 380 ga yaqin bola mojaro zonalaridan (Suriya, Iroq va Afg'oniston) olib chiqildi.
Xorijda yashovchi vatandoshlar Kongressi konsepsiyasini ishlab chiqish o'zbek diasporasini mustahkamlash va Vatan bilan aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo'ladi. The kontseptsiya tadbirning maqsadlari, vazifalari va formatini, shuningdek ishtirokchilar va sheriklar bilan o'zaro munosabatlar mexanizmlarini taqdim etadi. Keyin Kongress o'tkazilishi va ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishi rejalashtirilgan. Bu diaspora masalalariga jamoatchilik e'tiborini jalb qilish va O'zbekistonning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash imkonini beradi. Tadbir vatandoshlar o'rtasida yangi aloqalar o'rnatish, xorijda O'zbekiston jamoalarini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish, migratsiya va diasporani qo'llab-quvvatlash sohasidagi siyosatni takomillashtirish bo'yicha takliflar ishlab chiqishga qaratilgan.
Eng muhim yangiliklardan biri mamlakatimizning iqtisodiy va ijtimoiy hayotida ishtirok etishga intilayotgan fuqarolarga "Vatandosh guvohnomasini" berish tartibini belgilovchi normativ-huquqiy hujjat loyihasi bo'ladi. Vatandoshlar xaritasi Qozog'iston, Qirg'iziston, Polsha, Pokiston, Indoneziya, Hindiston, Efiopiya va boshqa mamlakatlarda amal qiladi. Ushbu maxsus hujjat chet elda yashovchi etnik o'zbeklarga beriladi va bir qator afzalliklarni o'z ichiga oladi.
Masalan, Qozog'iston Respublikasida ular Qozog'iston qonunchiligiga muvofiq ish bilan ta'minlash yoki tadbirkorlik faoliyati, ijtimoiy to'lovlarni amalga oshirish, kafolatlangan tibbiy yordam doirasida xizmatlar olish, bepul o'rta ta'lim olish, davlat muassasalarida bepul o'rta maxsus yoki oliy ma'lumot olish uchun tanlovda qatnashish yoki xususiy ta'lim muassasalarida pullik asosda o'qish huquqiga ega va nafaqat.
Polshada "polyak kartasi" egalari uzoq muddatli milliy vizani bepul olishlari mumkin, bu esa Polsha hududida ishlash uchun maxsus ruxsat olmasdan qonuniy ishlash huquqini beradi, Polsha fuqarolari bilan bir xil asosda tadbirkorlik faoliyati bilan shug'ullanadi, davlat muzeylariga bepul tashrif buyuradi, favqulodda vaziyatlarda xuddi shu shartlarda bepul shoshilinch tibbiy yordamga murojaat qiladi, Polsha fuqarolari kabi.
Bunday imtiyozlarning joriy etilishi xorijda yashovchi etnik o'zbeklarni O'zbekiston hayotiga integratsiya qilish va kiritish uchun huquqiy asos yaratadi. Ushbu chora-tadbirlar nafaqat diasporal o'ziga xoslikni mustahkamlashga, balki Vataniga qaytarish va O'zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish jarayonini osonlashtirishga ham yordam beradi. Bundan tashqari, bu xorijdagi yosh o'zbekistonliklar uchun o'z yurtida ta'lim va kasb imkoniyatlarini izlashda kuchli rag'bat bo'lib, mamlakatlar o'rtasida bilim va tajriba almashishga yordam beradi.
"Vatandoshning guvohnomasi" fuqarolarni O'zbekistonning ijtimoiy va madaniy hayotiga yaqindan integratsiya qilish, ularning tarixiy Vatan bilan aloqasini mustahkamlash imkonini beradi, bu esa o'z navbatida mamlakatda sodir bo'layotgan jarayonlarga diasporaning qiziqishi va ishtirokini oshiradi.
Ushbu chora-tadbirlar O'zbekistonning o'z fuqarolarini xorijda qo'llab-quvvatlashni kuchaytirish, davlat xizmatlari sifati va ulardan foydalanish imkoniyatini yaxshilash, shuningdek, o'zbeklarning joylashuvidan qat'i nazar, huquq va manfaatlarini himoya qilish istagini aks ettiradi. Ushbu tizimlarni takomillashtirish fuqarolarning tez o'zgaruvchan dunyoga bo'lgan ehtiyojlarini qondira oladigan yanada samarali va sezgir davlat xizmatini yaratish yo'lidagi muhim qadam bo'ladi.
Rasul Uygunov,
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat institutining yetakchi ilmiy xodimi.

Uzbekistan's foreign policy activity focuses on strengthening state sovereignty and independence, expanding the republic's influence in the international community in order to integrate into the ranks of advanced democratic states. The policy is based on the effective implementation of the national development strategy. Priorities include ensuring regional peace and stability, developing balanced and mutually beneficial relations with key States and international organizations, as well as promoting initiatives that contribute to economic modernization.
An equally important aspect of foreign policy is the strengthening of diaspora ties with compatriots living abroad, which reflects Uzbekistan's strategic orientation towards multidimensional and cooperative interaction in the field of international relations.
Thus, article 23 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan guarantees protection and patronage to citizens of the country both on its territory and abroad. The State, in accordance with the norms of international law, takes care of maintaining and developing ties with compatriots living abroad.
At the same time, the terms "resettlement of compatriots" or "compatriots" have not been reflected in international law. Therefore, the regulation of this process is subject to the generally recognized principles of international law related to human rights, including migration and the protection of national minorities.
By Presidential decree dated September 11, 2023, the Strategy "Uzbekistan - 2030" was approved, developed on the basis of the experience gained in the process of implementing the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026 and the results of public discussion. Goal 94 of the strategy provides for the support of compatriots living abroad, the introduction of a system of constant dialogue with them.
By Presidential decree dated February 21, 2024, the State Program for the implementation of the Strategy "Uzbekistan - 2030" in the "Year of support for Youth and Business" was approved. The document also pays great attention to the support of diasporas and compatriots. Ambitious goals are being set to improve the living and working conditions of Uzbek citizens abroad, and ensure their rights and interests. These measures underline Uzbekistan's desire to protect its citizens, regardless of their place of residence.
It is worth noting that according to expert estimates, the approximate number of compatriots lives in the following countries: Afghanistan (5 million), Russia (1.5 million), Tajikistan (1.26 million), Saudi Arabia (1 million), Kyrgyzstan (1 million), Kazakhstan (1 million), Turkmenistan (500 thousand), the United States (300 thousand), Turkey (over 80 thousand), Pakistan (70 thousand), Republic of Korea (50 thousand) Israel (40 thousand), Poland (30 thousand), Ukraine (12.5 thousand), China (11 thousand), Canada (8 thousand), UAE (7 thousand), Sweden (6 thousand), Great Britain (5 thousand), Latvia (3 thousand), Belarus (1.5 thousand).
In the near future, Uzbekistan will take decisive steps to systematize and strengthen support for migrants, especially women, who go abroad to work. The main focus will be on an integrated approach to solving the problems faced by Uzbek migrant women, providing them with the necessary support at all stages of the migration process.
The first step will be to determine the geography of migration and compile lists of female migrant workers going abroad, which will allow for more targeted support and assistance, and efficient allocation of resources. In this regard, round tables are organized online to identify their problems and needs.
An important aspect of the support will be informing compatriots about the legal basis for employment abroad, the dangers associated with human trafficking, as well as socio-psychological support for the families of migrant women, including their minor children. This will provide the necessary assistance and support to families facing difficulties due to long separation.
Based on the preliminary results, an analytical report on the work carried out will be prepared to assess the effectiveness of implemented measures and adjust future support programs. Additionally, measures are planned to improve the system of registration of identity cards for citizens of the Republic of Uzbekistan living abroad and to simplify the process of returning to the country on the basis of birth certificates.
In order to meet the needs of citizens living outside the country, Uzbekistan will improve the system related to consular registration. It is planned to further simplify the processes of registration and issuance of identity cards for its citizens who are abroad both on a permanent and temporary basis. The process includes the introduction of new technologies and ensuring the security of personal data, as well as reducing the processing time of applications.
Improving the treatment system will be a key element in strengthening the relationship between the State and its citizens abroad. The introduction of digital platforms and services for submitting and tracking the status of appeals will make this process more transparent and accessible. Automation and optimization of procedures are aimed at ensuring fast and efficient consideration of each request, while minimizing possible delays and bureaucratic obstacles.
In 2023, the concepts and terms of reference of the interactive electronic portal "Watandoshlar" were developed, which will become a central platform for providing access to a wide range of services and information for Uzbeks living abroad. The portal includes functions for applying for consular services, information on legal support, as well as tips and recommendations for adaptation to a new social and cultural environment.
In order to support compatriots who find themselves in difficult life situations abroad, measures are being taken to systematically provide assistance in cooperation with interested organizations (both international and local) specializing in supporting migrants (providing legal assistance, social support and advice on integration and training). Thus, in 2019-2021, the Uzbek authorities conducted five special operations "Mehr", as a result of which more than 120 women and about 380 children were taken out of conflict zones (Syria, Iraq and Afghanistan).
The development of the concept of the Congress of Compatriots Living Abroad will be an important step towards consolidating the Uzbek diaspora and strengthening ties with the motherland. The concept will provide for the goals, objectives and format of the event, as well as mechanisms for interaction with participants and partners. Then the congress is scheduled to be held and widely covered in the media. This will draw public attention to the issues of the diaspora and strengthen Uzbekistan's position in the international arena. The event is aimed at establishing new contacts between compatriots, discussing the prospects for the development of Uzbek communities abroad and developing proposals to improve migration policy and support the diaspora.
One of the most important innovations will be the draft regulatory legal act establishing the procedure for issuing a "compatriot's certificate" to citizens seeking to participate in the economic and social life of our country. The so-called compatriot card is valid in countries such as Kazakhstan, Kyrgyzstan, Poland, Pakistan, Indonesia, India, Ethiopia, and others. This special document will be issued to ethnic Uzbeks living abroad and will include a number of advantages.
For example, in the Republic of Kazakhstan, they have the right to employment or entrepreneurial activity in accordance with Kazakh legislation, the opportunity to make social payments, receive services within the guaranteed volume of medical care, free secondary education, participate in a competition for free specialized secondary or higher education in public institutions or study on a fee-based basis in private educational institutions and not only that.
In Poland, holders of the "Pole card" can receive a long-term national visa for free, which gives them the right to legally work in Poland without obtaining a special work permit, engage in entrepreneurial activity on the same grounds as Polish citizens, visit state museums for free, and seek free emergency medical care in emergency situations on the same terms the same as Polish citizens.
The introduction of such preferences will create a legal basis for the integration and inclusion of ethnic Uzbeks living abroad in the life of Uzbekistan. These measures contribute not only to strengthening the diaspora identity, but also to facilitating the process of repatriation and investment in the economy of Uzbekistan. In addition, it will become a powerful incentive for young Uzbekistanis abroad to seek educational and professional opportunities at home, thereby facilitating the exchange of knowledge and experience between countries.
The "Certificate of a compatriot" will allow citizens to be closely integrated into the social and cultural life of Uzbekistan, strengthen their connection with their historical homeland, which in turn will lead to an increase in the interest and involvement of the diaspora in the processes taking place in the country.
These measures reflect Uzbekistan's desire to strengthen support for its citizens abroad, improve the quality and accessibility of public services, and protect the rights and interests of Uzbeks regardless of their location. Improving these systems will be an important step towards creating a more efficient and responsive public service capable of meeting the needs of citizens in a rapidly changing world.
Rasul Uygunov,
a leading researcher at the Institute of Legislation and Legal Policy under the President of the Republic of Uzbekistan.