Демократик давлатнинг асосий белгиси – инсон ҳуқуқларини таъминлаш, давлат бошқарувида ва ижтимоий ҳаётда барча учун бирдек имкониятларни тақдим этишдан иборат. Шу маънода, гендер сиёсати - инсон ҳуқуқларини ажралмас қисми бўлиб, бу ҳар бир шахснинг ҳуқуқ ва эркинлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлашни бирдек кафолатланишида намоён бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясида барча фуқаролар бир хил ҳуқуқ ва эркинликларга эга бўлиб, жинси, ирқи, миллати, тили, дини, эътиқоди, ижтимоий келиб чиқиши, ижтимоий мавқеидан қатъи назар, қонун олдида тенг эканликлари белгиланган.
Шунингдек, бош қомусимизнинг 58-моддасида: “Хотин-қизлар ва эркаклар тенг ҳуқуқлидирлар. Давлат хотин-қизлар ва эркакларга жамият ҳамда давлат ишларини бошқаришда, шунингдек жамият ва давлат ҳаётининг бошқа соҳаларида тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлайди”, - деган норма мустаҳкамлаб қўйилган.
Шу асосда, барча қонунлар ва қонуности ҳужжатларига ҳам гендер сиёсатини акс эттирувчи “тенглик”, “ижтимоий адолат” принциплари сингдирилган.
Қайд этиш жоиз, сўнги йилларда соҳага оид 40 дан ортиқ қонунчилик ҳужжатлари ва муҳим концептуал дастурлар қабул қилинди.
Мазкур ҳужжатлар доирасида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар яратилиши, аёлларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги ўрнининг мустаҳкамланиши, уларнинг таълим олишлари, касб-ҳунар ўрганишлари учун зарур шароит яратилганлиги, бандлигини таъминлаш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш ҳамда аёлларнинг иқтисодий ҳаётдаги фаоллигини ошириш, турли тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилиш борасида муҳим чоралар кўрилаётганлигининг ҳуқуқий асоси бўлиб хизмат қилади.
Хусусан, “Аёллар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги қонун – жинс бўйича камситишининг олдини олиш ва давлат бошқарувида барчанинг тенг иштирок этишни таъминлашни назарда тутади. “Аёлларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонун аёлларга нисбатан зўравонликнинг турли шаклларига барҳам бериш ва жабрланувчиларни ҳимоя қилиш ва ёрдам кўрсатиш механизмларини ўрнатади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг 2021 йил 28 майдаги қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистонда 2030 йилга қадар гендер тенгликка эришиш стратегияси” қарорлар қабул қилиш ва ижро этишнинг барча соҳаларида ҳамда даражаларида хотин-қизлар ва эркаклар ўртасида тенглик тамойилини татбиқ этишга кенг қамровли ёндашувни назарда тутади. Шунингдек, Стратегия эркаклар ва аёлларнинг тенг ҳуқуқлари ва имкониятларини рўёбга чиқариш учун шарт-шароит яратиш ҳамда инсоннинг фундаментал ҳуқуқларига риоя қилиш мақсадида иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳаётда гендер тенглик тарғиб қилинишини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Шу туфайли, Мамлакатимизда гендер сиёсати жамият ва давлат тараққиётининг муҳим омилига айланди. “гендер тенглиги”, “гендер ва тараққиёт”, “гендер мувозанати”, “хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётдаги ўрни” каби тушунчалар давлатимиз дастурий ҳужжатлари ва барча меъёрий ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқишда ўз ифодасини топмоқда.
Амалда эса натижалар янада салмоқли. Хусусан, гендер сиёсати сабаб – сўнгги етти йилда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 27 фоиздан 35 фоизга кўтарилди. Бу ҳақида, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясидаги нутқида мамлакатимизда гендер тенгликка эришиш борасидаги тизимли ишларни сарҳисоб қилиб, хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши биринчи марта 35 фоизга етганини, алоҳида қайд этди.
Шунингдек, мамлакатимизда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг 32 фоизи, Сенат аъзоларининг 25 фоизини аёллар ташкил этмоқда. Тадбиркор аёллар сафи икки баробарга кўпайиб, ўз бизнесини йўлга қўйган аёллар сони 205 мингдан ошди. Юз минглаб аёллар касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилди. Cоғлиқни сақлаш ва таълим соҳасида банд бўлган аҳоли ўртасида хотин-қизлар улуши 77 фоизни, иқтисодиёт ва саноат соҳасида 46 фоизни ташкил этмоқда. Олий таълим муассасаларида таълим олаётган қизлар сони 6 баробарга кўпайиб таълим олаётган талабаларнинг ярмидан ортиғини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Ўзбекистон гендер тенглиги билан боғлиқ асосий халқаро инсон ҳуқуқлари шартномалари ҳамда конвенцияларини ратификация қилган. Мамлакатимиз 1995 йилда аёлларга нисбатан камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенцияга (CEDAW) қўшилди ва камситишни бартараф этиш ҳамда аёлларнинг тўлиқ ривожланиши ва фаровонлигини таъминлаш мажбуриятини олди. Ўзбекистон шунингдек, гендер тенглигига эришиш учун стратегик мақсадларни белгилаб берувчи Пекин декларацияси ва Ҳаракат платформасини ҳам тасдиқлаган ҳамда тегишли мажбуриятларни самарали бажариб келмоқда.
Шу сабабли, бу борада олиб бораётган тизимли чора-тадбирлар халқаро ҳамжамият томонидан ҳам муносиб эътироф этилмоқда. Хусусан, Жаҳон банки индексида Ўзбекистон гендер тенглик соҳасида дунёдаги энг тез ривожланаётган 5 та мамлакат қаторида қайд этилди.
Бундан ташқари, “Open Data Watch” ташкилотининг Очиқ гендер маълумотлари индексида Ўзбекистон 69,7 балл билан 195 та давлат орасида 18-ўринни қайд этиб, “Топ-20” таликдан жой олди.
Давлат хизматида гендер тенгликни таъминлаш сиёсатида - давлат бошқарувида хотин-қизлар салмоғини ошириш, хусусан салоҳиятли раҳбар аёллар корпусини шакллантириш масалалари устувор аҳамият касб этади.
Таъкидлаш керак, Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан очиқ танловлар йўлга қўйилганидан сўнг амалда барча учун бир хил талаблар белгиланди. Иш берувчи, кадрлар бошқармаси вакиллари ва номзодлар ўртасидаги инсон омили чекланди. Барча учун тенг имкониятлар кафолатланди.
Бу албатта, хотин-қизларнинг давлат хизматига кириш имкониятларини янада кенгайтирди. Рақамларда фикримизни асослайдиган бўлсак, авваллари аёллар давлат хизматига кирганларнинг 5-8 фоизни ташкил этган бўлса, энди танлов ғолибларининг қарийб 34 фоизини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Аниқроқ қилиб айтадиган бўлсак, бугунги кунга қадар очиқ танловларда 2,1 миллион нафар номзодлардан аризалар келиб тушган бўлса, улардан 20 фоизини аёллар ташкил этди. Мазкур танловларда 56 500 нафар фуқароларимиз ғолиб бўлган бўлса, уларнинг 19 670 нафари (35 фоиз) хотин-қизлардир.
Кадрлар сиёсатидаги гендер тенгликни таъминлашнинг биринчи йўналиши – энг салоҳиятли хотин-қизларни давлат хизматига жалб қилиш, улар учун давлат хизмати жозибадорлигини ошириш бўлса, иккинчи катта бир йўналиш, давлат хизмати бошқарувида юқори қобилиятли - “HiPo” (High potential) эгалари бўлган аёл кадрларни тизимли равишда раҳбарлик лавозимларига тайёрлаб, “Салоҳиятли раҳбар аёллар” корпусини шакллантиришдан иборат.
Кўплаб психолог ва социологларнинг фикрига кўра, профессионал раҳбар – бу жинсидан қатъий назар муваффақиятли бошқарув учун муайян хусусиятларга эга бўлган шахсдир. Самарали бошқарув ва менежмент учун раҳбарнинг гендер муносабатлардаги ўрни эмас, балки масалани ҳал этишда устуворликларни тўғри белгилай олиши, жамоани йўналтира олиши, ресурсларни рационал тақсимлаш асосида мақсадларга тўлиқ эришиши каби касбий компетенцияларининг мавжудлиги муҳим аҳамиятга эга ҳисобланади.
Бироқ вертикал сегрегация яъни, юқори турувчи лавозимларда хотин-қизлар салмоғининг камлиги ва “ойнали шифт” - лавозимда ўсишда кўринмас мавжуд тўсиқлар муаммоси мавжудлиги туфайли аёлларимиз амалиётда кўпроқ ўрта ва қўйи бўғин раҳбарлик лавозимларида фаолият юритишига тўғри келмоқда. Бундай ҳолатга сабаб сифатида эса раҳбарлик мажбуриятининг юқорилиги ва бунинг учун аёлларнинг профессионал малакаси, билим ва салоҳиятининг тегишли раҳбарлик лавозимига мувофиқ эмаслигини кўрсатиб ўтишимиз мумкин.
Мутахассисларни яхши раҳбар кадр қилиб шакллантириш учун эса уларда кадрлар билан самарали ишлаш ва бошқарувда оптимал қарорлар қабул қилиш, инсон ресурсларини ривожлантириш, инновацияларни йўлга қўйиш, танқидий ва тизимли фикрлаш ҳамда раҳбарлик компетенцияларида зарур юмшоқ кўникмаларни (soft skills) шакллантириш талаб этилади.
Шу боис, Агентлигимиз томонидан Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ва Давлат бошқаруви академияси билан ҳамкорликда давлат органларида фаолият олиб бораётган энг салоҳиятли хотин-қизларни раҳбарликка тайёрлашга қаратилган “Раҳбар аёллар мактаби” ўқув дастури йўлга қўйилди.
Ҳозирги кунга қадар ушбу дастур асосида давлат бошқарувининг турли соҳаларида фаолият олиб бораётган юқори касбий салоҳиятга эга, ташаббускор ва ислоҳотларни амалга оширишда фаол иштирок этаётган 145 нафар хотин-қизларнинг малакаси оширилди.
Шу ўринда қайд этиш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 1 мартдаги ПФ-81-сонли Фармони билан барча шаҳар, шаҳарча, қишлоқ ва овуллардаги ҳар бир маҳаллада хотин-қизлар фаоли лавозими жорий этилди. Ўз навбатида, бу орқали Президентимиз раҳбар аёлларни шакллантиришнинг амалий мактабини яратиб бердилар. Ҳозирда қўйи бўғинда қарийб 9 400 нафар маҳаллада хотин-қизлар фаоли, ўрта бўғинда эса 207 нафар аёллар ҳоким ўринбосарлари – оила ва хотин-қизлар бошқарма ва бўлимлари бошлиқлари лавозимларида фаолият юритишмоқда.
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан уларнинг фаолият самарадорлиги, яъни KPI тизими бўйича энг юқори натижаларга эришганлари Миллий кадрлар захирасига киритилиб, юқори раҳбарлик лавозимлари учун мақсадли тайёрланмоқда.
Бугунги гендер тенгликни таъминлаш сиёсати негизида амалга оширилаётган, юқорида сарҳисоб қилинган чора-тадбирлар натижасида мамлакатимизда хотин-қизларни раҳбарликка тайёрлашнинг ўзига хос миллий модели шаклланмоқда.
Хулоса қилиб айтганда, мамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш сиёсатининг кучли ҳуқуқий базаси шаклланган, ушбу нормаларнинг ҳаётга тўлиқ ва тўғри татбиқ этилиши натижасида – йўналиш доирасида халқаро ҳамжамият эътироф этаётган ютуқларга эришмоқдамиз. Шу асосда қайд этиш мумкинми, Ўзбекистонда гендер сиёсати - инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг муҳим мезони бўлиб хизмат қилади.

Главной чертой демократического общества является защита прав человека и предоставление равных возможностей для всех в общественной жизни и управлении. Гендерное равенство является важным компонентом этого, поскольку оно обеспечивает равную защиту прав и свобод каждого человека.
Конституция Узбекистана гласит, что все граждане пользуются равными правами и свободами, независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, убеждений, социального происхождения или социального статуса. Статья 58 гласит, что мужчины и женщины имеют равные права, и государство предоставляет равные возможности для обоих полов в управлении обществом и государственными делами.
Эти принципы равенства и социальной справедливости отражены во всех законах и нормативных актах, гарантирующих каждому равный доступ к возможностям и правам. Это включает в себя гендерное равенство, которое имеет важное значение для справедливого общества.
Следует отметить, что за последние годы было принято более 40 законодательных документов и важных концептуальных программ, в рамках которых были предприняты усилия по созданию равных прав и возможностей для женщин и мужчин, усилению роли женщин в государственном и общественном руководстве, обеспечению необходимых условий для получения образования, профессиональной подготовки. обучение, трудоустройство и создание достойных условий труда. Эти усилия также направлены на расширение участия женщин в экономической жизни и защиту их от различных форм притеснений и насилия.
В частности, закон “О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин” предусматривает предотвращение дискриминации по признаку пола и обеспечение равного участия всех в государственном управлении. Закон о защите женщин от домогательств и насилия устанавливает механизмы, призванные положить конец различным формам насилия в отношении женщин и обеспечить защиту и помощь жертвам.
”Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане на период до 2030 года", утвержденная решением Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 28 мая 2021 года, предусматривает комплексный подход к реализации принципа равенства между женщинами и мужчинами во всех сферах и на всех уровнях принятия решений и реализация. Кроме того, стратегия призвана обеспечить продвижение гендерного равенства в экономической, политической и социальной жизни с целью создания условий для реализации равных прав и возможностей мужчин и женщин и соблюдения основных прав человека.
Благодаря этому гендерная политика в нашей стране стала важным фактором развития общества и государства. Такие понятия, как “гендерное равенство”, “гендер и развитие”, “гендерный баланс” и “роль женщин в общественной и политической жизни”, нашли отражение при разработке программных документов и всех нормативных правовых актов в нашей стране.
На практике результаты оказываются еще более значительными. В частности, причиной проведения гендерной политики является то, что за последние семь лет доля женщин в государственном управлении в Узбекистане увеличилась с 27% до 35%. В своем выступлении на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев подвел итоги систематических усилий по достижению гендерного равенства в нашей стране и отметил, что доля женщин в государственном управлении впервые достигла 35%.
Более того, в нашей стране 32% депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и 25% членов Сената составляют женщины. Число женщин-предпринимателей удвоилось, а число женщин, открывших собственное дело, превысило 205 тысяч. Сотни тысяч женщин прошли обучение профессиям и предпринимательству. Среди населения, занятого в здравоохранении и образовании, доля женщин составляет 77 процентов, в экономике и промышленности - 46 процентов. Число девушек, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось в шесть раз; более половины студентов - женщины.
Узбекистан ратифицировал основные международные договоры по правам человека и конвенции, касающиеся гендерного равенства. Наша страна присоединилась к Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ) в 1995 году и взяла на себя обязательство ликвидировать дискриминацию и обеспечить всестороннее развитие и благополучие женщин. Узбекистан также ратифицировал Пекинскую декларацию и Платформу действий, в которых определены стратегические цели по достижению гендерного равенства, и эффективно выполняет соответствующие обязательства.
Поэтому систематические меры, принимаемые в этом направлении, должным образом признаются международным сообществом. В частности, в рейтинге Всемирного банка Узбекистан вошел в число 5 наиболее быстро развивающихся стран мира в области гендерного равенства.
Кроме того, Узбекистан занял 18-е место из 195 стран с результатом 69,7 балла в индексе открытых гендерных данных организации “Open Data Watch” и вошел в “Топ-20”.
В политике обеспечения гендерного равенства на государственной службе, повышения веса женщин в государственном управлении, в частности, вопросы формирования команды потенциальных женщин-лидеров являются приоритетными.
Следует отметить, что после введения Агентством по развитию государственной службы открытых конкурсов ко всем были предъявлены практически одинаковые требования. Человеческий фактор между работодателем, представителями отдела кадров и кандидатами был ограничен. Равные возможности гарантированы для всех.
Это, конечно, еще больше расширило возможности для женщин поступить на государственную службу. Если исходить из цифр, то раньше женщины составляли 5-8 процентов от числа поступивших на государственную службу, сейчас женщины составляют около 34 процентов победителей конкурса.
Если быть более точным, то на сегодняшний день в рамках открытых конкурсов было получено 2,1 миллиона заявок, из которых 20% - женщины. 56 500 наших граждан выиграли эти конкурсы, и 19 670 из них (35 процентов) были женщинами.
Первым направлением обеспечения гендерного равенства в кадровой политике является привлечение на государственную службу наиболее потенциальных женщин, повышение привлекательности государственной службы для них, а вторым важным направлением является привлечение высококвалифицированных специалистов в управление государственной службой – “HiPo” (Высокий потенциал). заключается в систематической подготовке женского персонала на руководящие должности и формировании корпуса “женщин-лидеров”.
По мнению многих социологов, профессиональный лидер - это человек, обладающий определенными качествами для успешного управления, независимо от пола. Для эффективного управления важна не роль лидера в гендерных отношениях, а наличие профессиональных компетенций, таких как умение правильно расставлять приоритеты при решении проблемы, руководить командой и в полной мере достигать поставленных целей на основе рационального распределения ресурсов.
Однако из-за проблемы вертикальной сегрегации, низкой доли женщин на руководящих должностях и проблемы “стеклянного потолка” — невидимых барьеров на пути продвижения по службе - наши женщины вынуждены работать на большем количестве руководящих должностей среднего и высшего звена. В качестве причины такой ситуации мы можем указать на высокую ответственность руководства, и по этой причине профессиональная квалификация, знания и потенциал женщин не соответствуют соответствующей руководящей должности.
Для того чтобы сформировать из специалистов хороших лидеров, необходимо развивать необходимые навыки эффективной работы с персоналом и принятия оптимальных решений в области управления, развития человеческих ресурсов, инноваций, критического и системного мышления, а также лидерских компетенций.
Поэтому наше агентство в сотрудничестве с Комитетом по делам семьи и женщин и Академией государственного управления запустило образовательную программу “Женская школа лидеров”, направленную на подготовку к лидерству наиболее потенциальных женщин, работающих в государственных органах.
На сегодняшний день, благодаря этой программе, он обладает высоким профессиональным потенциалом, активно участвует в реализации реформ и работает в различных областях государственного управления. Была повышена квалификация 145 женщин.
На данный момент следует отметить, что Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-81 от 1 марта 2022 года должность женщин-активисток была введена в каждом микрорайоне во всех городах, поселках городского типа, деревнях и весях. В свою очередь, благодаря этому Президент создал практическую школу для подготовки женщин-лидеров. В настоящее время на низовом уровне насчитывается около 9400 женщин-активисток, а 207 женщин работают заместителями губернаторов, главами семей и женскими департаментами на среднем уровне.
Те, кто добился самых высоких результатов по системе KPI Агентства по развитию государственной службы, включаются в Национальный кадровый резерв и целенаправленно готовятся на высшие руководящие должности.
В результате вышеуказанных мер, реализуемых на основе сегодняшней политики гендерного равенства, в нашей стране формируется уникальная национальная модель подготовки женщин к лидерству.
В заключение следует отметить, что в нашей стране сформирована прочная правовая база для политики гендерного равенства, и в результате полного и правильного внедрения этих норм в жизнь мы добиваемся прогресса, признанного международным сообществом. Исходя из этого, можно отметить, что гендерная политика в Узбекистане служит важным критерием обеспечения прав человека.