Prezident Shavkat Mirziyoyev 25-iyun kuni mahallalar obodligini ta’minlash bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimizda barcha dasturlar mahallalarda amalga oshirilmoqda. Bu tizimga katta vakolat va imkoniyatlar berilmoqda. Ulardagi obodlik, muhit ham shunga yarasha bo‘lishi kerak.
Bugungi kunda yurtimizda 10 mingga yaqin mahalla bor. Shundan qariyb 3 mingtasi ko‘p qavatli uylardan iborat bo‘lib, ularga 821 ta boshqaruv servis kompaniyasi xizmat ko‘rsatmoqda. Hovli uylar joylashgan 6 ming 400 dan ziyod mahallada esa obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari, asosan, hashar bilan qilinadi.
Shu bois bunday joylarda “Mahalla servis kompaniyasi” tashkil qilish taklif etilmoqda. Unga ko‘ra, bu tashkilotlar mahallalarni obodonlashtirish bilan shug‘ullanadi, ko‘chalar va ariqlar tozaligini ta’minlaydi, ko‘chatlar ekib, parvarishlaydi. Shartnoma asosida kommunal tarmoqlarni ta’mirlash, chiqindilarni saralash va tashish xizmatlarini ham ko‘rsatadi.
Servis kompaniyasi mahalla fuqarolar yig‘ini kengashining qarori asosida salohiyatli tadbirkorlar orasidan tanlab olinadi. Obodonchilik ishlari mahallaning buyurtmasi va nazorati asosida amalga oshiriladi. Servis kompaniyalari xizmatlariga to‘lovlar qilish uchun mahalla fuqarolar yig‘inlariga har oyda 20 million so‘mdan mablag‘ ajratiladi. Shuningdek, ular aholiga 20 dan ortiq ijtimoiy pulli xizmatlar ko‘rsatishi ham mumkin bo‘ladi.
Umuman, bu tizim natijasida mahallalarga fayz kiradi, odamlarda ozodalik va daxldorlik madaniyati kuchayadi. Mahallada yashovchi ustalar va vaqtincha ishsiz kishilarning bandligi ta’minlanadi.
Taqdimotda servis kompaniyalari avval tajriba tariqasida 208 ta mahallada tashkil etilishi belgilandi. Ushbu tajriba natijasi bo‘yicha keyinchalik barcha mahallalarda joriy qilish taklifi bildirildi.

Рассмотрены вопросы благоустройства махаллей
Президент Шавкат Мирзиёев 25 июня ознакомился с презентацией предложений по обеспечению благоустройства махаллей.
В нашей стране все программы реализуются на уровне махаллей. Этой системе предоставлены большие полномочия и возможности. Поэтому благоустройство и обстановка в махаллях должны соответствовать требованиям.
В настоящее время в стране насчитывается около 10 тысяч махаллей. Из них почти 3 тысячи состоят из многоквартирных домов, обслуживаемых 821 управляющей сервисной компанией. В более чем 6 400 махаллях, где расположены частные дома, благоустройство и озеленение в основном выполняются посредством хашаров.
Поэтому в таких местах предлагается создать махаллинские сервисные компании. Согласно предложению, эти организации будут заниматься благоустройством махаллей, обеспечивать чистоту улиц и арыков, высаживать и ухаживать за деревьями. Также они будут оказывать услуги по ремонту коммунальных сетей, сортировке и вывозу отходов на договорной основе.
Сервисная компания будет выбираться из числа квалифицированных предпринимателей на основании решения совета махалли. Работы по благоустройству будут выполняться по заказу и под контролем махалли. Для оплаты услуг сервисных компаний сходам граждан махалли ежемесячно будет выделяться 20 миллионов сумов. Также они смогут предоставлять населению более 20 различных платных социальных услуг.
В целом, эта система принесет благополучие в махалли, повысит культуру чистоты и сопричастности у людей. Будет обеспечена занятость мастеров и временно безработных граждан.
В ходе презентации было отмечено, что сервисные компании будут первоначально созданы в 208 махаллях в качестве эксперимента. Предложено с учетом результатов эксперимента внедрить данный опыт во всех махаллях.