O'zbekiston elchixonasida Jizzax viloyati hokimi Ergash Saliyev boshchiligidagi delegatsiyaning Xitoyga tashrifi doirasida viloyatning savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va turizm salohiyatiga bag'ishlangan taqdimot o'tkazildi.
Tadbirda Xitoyning 100 dan ziyod kompaniyalari, savdo-iqtisodiy va turistik uyushmalari, ishbilarmon doiralari vakillari qatnashdi.
Ishtirokchilar Jizzax viloyatida turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko'lamdagi islohotlar jarayoni bilan tanishdilar. Viloyatning savdo-iqtisodiy jihatdan jozibadorligi, turizm salohiyati hamda xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan qulay shart-sharoit va afzalliklar yuzasidan batafsil taqdimot o'tkazildi. Yangi sayyohlik yo'nalishlarini ishlab chiqish bo'yicha fikr almashildi.
Viloyat hokimi Ergash Saliyev o'z nutqida, Xitoy kompaniyalarini Jizzax viloyatida tashkil etilgan erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida yaratilgan imkoniyatlardan keng foydalanishga hamda hamkorlikda yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishga chaqirdi.
So'nggi yillarda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi ko'p tomonlama hamkorlik aloqalari tobora kengayib borayotgani ta'kidlandi, Xitoy kompaniyalari mamlakatimiz bozorida faoliyat olib borishga qiziqishi katta ekanligi bildirildi.
Shuningdek, forum davomida Xitoy ishbilarmonlari tomonidan berilgan savollarga viloyat mas'ullari tomonidan batafsil javob berildi. Tadbirning ikkinchi qismida O'zbekiston va Xitoy biznes vakillari o'rtasida B2B va G2B shaklida muzokaralar o'tkazildi.
Forum davomida o'tkazilgan tor doiradagi uchrashuvlarda turli sohalarda o'zaro manfaatli hamkorlik yo'nalishlarida loyihalarni amalga oshirish bo'yicha kelishuvlarga erishildi. O'zaro hamkorlikni yo'lga qo'yish bo'yicha hujjatlar imzolandi.
"HUAHE International" biznes konsalting kompaniyasi prezidenti Lyu Chuanu:
— Kompaniyamiz Jizzax viloyati bilan hamkorlik aloqalarini o'rnatgan. Bugungi tadbirda viloyatning investitsiyaviy salohiyati bilan yaqindan tanishdik. Viloyatda xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar haqida batafsil ma'lumot oldik.
Tadbir davomida o'tkazilgan uchrashuvlarda kelgusidagi muhim hamkorlik yo'nalishlarini belgilab oldik. Kompaniyamizning yana bir yo'nalishlaridan biri bu hududlar o'rtasida hamkorlikni rivojlantirishdir. Shu munosabat bilan biz Jizzax viloyatiga Xitoyning turli hududlari bilan do'stona munosabatlarni o'rnatishiga ko'mak berishga tayyormiz.
Shuningdek, suhbat davomida Xitoyda Jizzax viloyatining investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy va turizm salohiyatiga bag'ishlangan forumlarni doimiy o'tkazishga kelishib oldik.
"CEE International" kompaniyasi menejeri Lyu Sinyan:
— O'zbekistonning Xitoydagi elchixonasida tashkil etilgan Jizzax viloyati salohiyatiga bag'ishlangan tadbirda ishtirok etganimdan xursandman.
Kompaniyamiz elektr energetikasi sohasida faoliyat yuritadi. Hozirgi kunda Jizzax viloyatida elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihasi ishlab chiqilmoqda. Mazkur loyihaning amalga oshirilishi O'zbekiston uchun albatta, foydali bo'ladi.
O'tkazilgan taqdimotlarda Jizzax viloyati to'g'risida muhim va qiziqarli ma'lumotlarni oldik. Umid qilamanki, hamkorligimiz uzoq davom etadi va yurtingizda ko'plab qo'shma loyihalarni amalga oshiramiz.
"Sitilink Avtomarket Menedjment" kompaniyasi bosh menejeri Li Venyan:
— Bizning kompaniyamiz avtomobilsozlik sanoati sohasida faoliyat yuritadi. Jizzaxda ishlab chiqarilayotgan avtomobillar uchun ehtiyot qisimlar yetkazib berishga qaratilgan.
Biz O'zbekistonga investitsiya kiritish va yirik loyihalarni amalga oshirishdan mamnunmiz. Jizzax viloyatidagi erkin iqtisodiy va sanoat zonalari bilan tanishdik, u yerda xorijiy sarmoyadorlar uchun barcha sharoit yaratilgan.

A presentation of the trade, economic, investment and tourism potential of the region took place at the Embassy of our country in Beijing as part of the delegation headed by the khokim of the Jizzakh region Ergash Saliev.
The event was attended by representatives of more than 100 Chinese companies, trade, economic and tourism associations.
The participants were informed about the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan, the economic and investment opportunities of the Jizzakh region. The trade and economic attractiveness of the region, the tourism potential, as well as favorable conditions and advantages created for foreign investors were revealed. An exchange of ideas on the development of new tourist destinations took place.
In his speech, the governor of the region Ergash Saliyev called on Chinese companies to make extensive use of the opportunities created in the free economic and industrial zones in the Jizzakh region of Uzbekistan and jointly implement new investment projects.
It was noted that in recent years, multilateral cooperation between the business circles of the two countries has been expanding, and Chinese companies are very interested in working in our country's market.
Also during the forum, representatives of the region answered questions from Chinese businessmen. Then negotiations were held between business representatives of Uzbekistan and China in the B2B and G2B format.
During the narrow meetings held within the framework of the forum, agreements were reached on the implementation of mutually beneficial projects in various fields. Documents on the establishment of cooperation have been signed.
President of the business consulting company "HUAHE International" Liu Chuanwu:
- Our company has established cooperation with the Jizzakh region. At today's event, we got acquainted with the investment potential of the region. We learned about the favorable conditions created for foreign investors.
During the meetings held within the framework of the event, we identified areas of cooperation. We are ready to help the Jizzakh region establish friendly relations with various regions of China.
We also agreed to hold regular forums dedicated to the investment, trade, economic and tourism potential of the Jizzakh region in China.
Manager of the company "CEE International" Liu Xinyan:
- Our company works in the field of electric power industry. At the moment, a project for the production of electricity is being developed in the Jizzakh region. The implementation of this project will certainly be beneficial to Uzbekistan.
During the presentations, we received important and interesting information about the Jizzakh region. I hope that our cooperation will continue for a long time, and we are implementing many joint projects in your country.
Manager of Citylink Automarket Management Li Wenyan:
- Our company works in the automotive industry. We are focused on the supply of spare parts for cars.
We are pleased to invest in Uzbekistan and implement major projects. We got acquainted with the free economic and industrial zones of the Jizzakh region, where all conditions are created for foreign investors.