6-iyun kuni Pekin shahrida “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston" temir yo‘li qurilishi bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tadbir ishtirokchilariga videomurojaat yo‘lladi. Bitimning imzolanish marosimi munosabati bilan Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov ham o‘z murojaatlarini yo‘lladi.
Davlatimiz rahbari ushbu muhim infratuzilma loyihasini amalga oshirish boshlanayotgani keng mintaqamizda iqtisodiy va transport jihatidan bog‘liqlikni kuchaytirishga qaratilgan tarixiy voqea ekanligini alohida ta’kidladi.
– Mazkur temir yo‘l Xitoyni mintaqamiz bilan bog‘lovchi eng qisqa quruqlik yo‘liga aylanadi. Kelgusida ushbu yo‘l bizning mamlakatlarimizga istiqbolli Transafg‘on yo‘lagi orqali Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq davlatlarining keng bozorlariga chiqish imkonini beradi, – dedi Prezident.
Loyihaning amalga oshirilishi oqibatida vujudga keladigan iqtisodiy samara yangi korxonalar va o‘n minglab ish o‘rinlari yaratilishi, o‘zaro savdo hajmi karrasiga oshishi, sanoat kooperatsiyasi kengayishi, investitsiyaviy jozibadorlik o‘sishi va eng muhimi – aholi turmush darajasi oshida namoyon bo‘ladi.
Bitimga muvofiq, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li Qashg‘ar – Torugart – Makmal – Jalolobod – Andijon yo‘nalishi bo‘ylab o‘tadi.
Mutaxassislarning qayd etishicha, yuk tashish yillik hajmi 15 million tonnagacha yetishi mumkin, tovarlarni yakuniy iste’molchilarga yetkazish muddati esa 7 kunga qisqaradi. Bundan tashqari, zamonaviy tranzit va logistika infratuzilmasi, omborxonalar va terminallar yaratiladi.

On June 6, the signing ceremony of the Agreement on the implementation of the strategic project for the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway took place in Beijing.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sent a video message to the participants of the event.
The Leader of our state emphasized that the launch of this crucial infrastructure project is a historic event aimed at strengthening economic and transport connectivity in a vast region.
- This railway will be the shortest ground "shoulder" connecting China with our region. In the future, this road will make it possible to exit through the promising Trans-Afghan Corridor to the markets of the South Asian and Middle Eastern countries, - said the Head of our state.
The economic impact of the project will be the creation of new enterprises and tens of thousands of jobs, a multiple increase in the volume of mutual trade and the scale of industrial cooperation, investment attractiveness, and, most importantly, an increase in the standard of living of the population.
According to the agreement, the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway will follow the Kashgar-Torugart-Makmal-Jalalabad-Andijan route.
According to experts, the annual volume of freight traffic on this route can be up to 15 million tons, and the time of delivery of goods to the final consumers will be reduced by 7 days. In addition, modern transit and logistics infrastructure, warehouses and terminals will be established.