Xitoy Buddaviylik assotsiatsiyasida O'zbekistondagi buddaviylik merosiga bag'ishlangan taqdimot o'tkazildi.
Buddizm an'analariga muvofiq Pekindagi Guanszi ibodatxonasida Buddaning tug'ilgan kunini nishonlash marosimi bo'lib o'tdi.
Marosimda Xitoy Buddaviylik assotsiatsiyasi raisi Yan Szyue mamlakat bo'ylab barcha buddistlar jamoasiga bayram tabrigi yo'llagani holda buddaviylikning kelib chiqish tarixi, taraqqiy etishi va bugungi kunda Xitoy jamiyatidagi roli haqida atroflicha so'zlab berdi.
Tadbirda Xitoy din ishlari bo'yicha davlat boshqarmasi rahbariyati, Pekindagi 30 ga yaqin chet el diplomatik vakolatxonalari, OAV vakillari hamda mamlakatning turli hududlaridan kelgan 5000 dan ziyod buddistlar ishtirok etdi.
O'zbekiston elchixonasi diplomatlari Xitoy buddistlar assotsiatsiyasi raisi va tadbir ishtirokchilarini qadimgi O'zbekistondagi buddaviylik va yurtimiz buddaviylik yodgorliklari bilan batafsil tanishtirdilar. Shuningdek, yurtimizda millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni mustahkamlash va borasida olib borilayotgan islohotlar haqida batafsil so'zlab berildi.
Xususan, 2022 — 2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasida ham millatlararo totuvlik munosabatlarini mustahkamlash vazifalari belgilangani qayd etildi. Hozirgi kunda yurtimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari, 16 ta diniy konfessiya, 2200 dan ortiq diniy tashkilotlar diniy bag'rikenglik asoslariga rioya qilgan holda o'zaro tinch-totuvlikda yashab kelayotgani ma'lum qilindi.
O'z navbatida, Xitoy buddistlar assotsiatsiyasi raisi Yan Szyue mamlakatimiz va xalqimiz haqida ko'plab ijobiy fikrlar eshitganini ta'kidlab, O'zbekistonning tinchligi va barqarorligi hamda uning xalqaro maydonda ortib borayotgan obro'-e'tibori va muvaffaqiyatlarini yuqori baholadi.
Tadbir so'nggida Xitoy tomoniga mamlakatimizda joylashgan buddizm obidalariga bag'ishlab chop etilgan xitoy tilidagi broshyuralar taqdim etildi, shuningdek, Assotsiatsiya vakillari O'zbekistonga taklif qilindi.

Буддийская ассоциация Китая приглашена в Узбекистан для ознакомления с историческими памятниками страны
В Буддийской ассоциации Китая прошла презентация буддийских памятников Узбекистана.
В соответствии с буддийской традицией в храме Гуань-цзы в Пекине прошла церемония празднования дня рождения Будды.
В мероприятии приняли участие руководство Государственного управления по делам религий Китая, около 30 иностранных дипломатических миссий в Пекине, представители СМИ и более 5 тқсяч буддистов из разных регионов страны.
Председатель Буддийской ассоциации Китая Ян Цзюэ поздравил все буддийские общины страны и рассказал об истории зарождения, развития и роли буддизма в современном китайском обществе.
Подчеркнуто, что священные писания и позитивные ценности буддизма позволяют жить в гармонии разным народам и странам, наводить дружественные мосты для взаимного уважения и совместного развития, а также поддерживать прогресс и мир человеческой цивилизации.
Дипломаты посольства Узбекистана ознакомили председателя Буддийской ассоциации Китая и участников мероприятия с информацией об очагах буддийской культуры на территории Узбекистана и буддийскими памятниками нашей страны. Также, представлена информация о реформах, проводимых в нашей стране по укреплению межнационального согласия и религиозной толерантности.
Подчеркивалось, что в Узбекистане проживают представители свқше 130 национальностей и народов, 16 религиозных конфессий, более 2200 религиозных организаций, и Стратегия развития Нового Узбекистана направлена на укрепление межнационального согласия и религиозной толерантности.
Председатель Буддийской ассоциации Китая Ян Цзюэ отметил, что слышал много положительных отзывов о нашей стране и народе, дал высокую оценку мерам по сохранению мира и стабильности в Узбекистане, а также его растущему авторитету и успеху на международной арене.
В завершение мероприятия китайской стороне были вручены брошюры на китайском языке, посвященные буддийским памятникам, расположенным на территории нашей страны, а также приглашение в Узбекистан делегации представителей ассоциации.