Pekin Xalqaro biznes va iqtisodiyot universitetida madaniyat festivali bo'lib o'tdi.
Tadbirda universitet partiya qo'mitasi kotibi Xuan Baoin boshchiligidagi universitet rahbariyati ishtirok etib, ushbu oliygohning faoliyati va xalqaro hamkorligi borasida atroflicha nutq so'zladi.
Unda Xitoydagi 45 ta chet el diplomatiya vakolatxonalari, 30 dan ziyod OAV vakillari, professor-o'qituvchilar hamda 49 ta mamlakatdan kelib ushbu oliygohda tahsil olayotgan xorijlik va mahalliy 2000 ga yaqin talabalar ishtirok etdi.
Madaniy festivalda Xitoydagi elchixonamiz vakillari ushbu oliygohda tahsil olayotgan vatandosh talabalar bilan birgalikda ishtirok etib, O'zbekiston madaniyati va turistik salohiyatini keng namoyish etdi. Milliy kuy-qo'shiqlarimiz va raqslarimiz namoyish etildi. Milliy taomlarimiz tayyorlanib, mehmonlarga ulashildi.
O'zbekiston diplomatlari tadbir ishtirokchilarini mamlakatimizda so'nggi yillarda fan, ta'lim, madaniyat, sport va turizm sohalarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar va mazkur yo'nalishlarda erishilgan ijobiy natijalar bilan batafsil tanishtirdilar.
Tadbir chog'ida, universitet rahbariyatiga ushbu oliy ta'lim muassasada o'qish uchun O'zbekiston fuqarolariga grantlar va stipendiyalar taqdim etib kelinayotganligi uchun minnatdorchilik bildirildi.
Kelgusida ham ta'lim va ilmiy tadqiqotlar sohalaridagi aloqalarni rivojlantirish hamda talabalar, o'qituvchilar va ilmiy xodimlar o'rtasida almashinuvlarni yana-da kengaytirishga kelishib olindi.
Festival ishtirokchilariga O'zbekistonni yana-da kengroq tanitishga hamda yurtimizga xitoylik sayyohlar oqimi oshishiga xizmat qiluvchi xitoy va ingliz tillarida chop etilgan targ'ibot materiallari tarqatildi.

В Пекинском международном университете бизнеса и экономики состоялся фестиваль культуры, в котором студенты-соотечественники представили туристический потенциал Узбекистана.
Руководство университета во главе с секретарем партийного комитета университета Хуаном Баоинь приняло участие в мероприятии и выступило с подробным докладом о деятельности и международном сотрудничестве вуза.
В фестивале приняли участие представители 45 иностранных дипломатических миссий в Китае, более 30 представителей СМИ, профессора и преподаватели, а также около 2 тысяч иностранных студентов из 49 стран мира.
Представители нашего посольства приняли участие в культурном фестивале вместе со студентами-соотечественниками, обучающимися в этом вузе, и широко продемонстрировали культурный и туристический потенциал Узбекистана.
Узбекские дипломаты подробно ознакомили участников мероприятия с реформами, реализуемыми в последние годы в сфере науки, образования, культуры, спорта и туризма в нашей стране, и достигнутыми в этих сферах положительными результатами.
В ходе мероприятия была выражена благодарность руководству университета за предоставление грантов и стипендий гражданам Узбекистана, а также достигнута договоренность о дальнейшем развитии связей в сфере образования и научных исследований.
В заключение было отмечено, что проведение подобных международных молодежных фестивалей и культурных диалогов служит пониманию взаимных традиций, культурного наследия и духовных ценностей для представителей всех стран-участниц, и способствует укреплению дружбы и народной дипломатии между народами стран.