Pekin Xalqaro biznes va iqtisodiyot universitetida madaniyat festivali bo'lib o'tdi.
Tadbirda universitet partiya qo'mitasi kotibi Xuan Baoin boshchiligidagi universitet rahbariyati ishtirok etib, ushbu oliygohning faoliyati va xalqaro hamkorligi borasida atroflicha nutq so'zladi.
Unda Xitoydagi 45 ta chet el diplomatiya vakolatxonalari, 30 dan ziyod OAV vakillari, professor-o'qituvchilar hamda 49 ta mamlakatdan kelib ushbu oliygohda tahsil olayotgan xorijlik va mahalliy 2000 ga yaqin talabalar ishtirok etdi.
Madaniy festivalda Xitoydagi elchixonamiz vakillari ushbu oliygohda tahsil olayotgan vatandosh talabalar bilan birgalikda ishtirok etib, O'zbekiston madaniyati va turistik salohiyatini keng namoyish etdi. Milliy kuy-qo'shiqlarimiz va raqslarimiz namoyish etildi. Milliy taomlarimiz tayyorlanib, mehmonlarga ulashildi.
O'zbekiston diplomatlari tadbir ishtirokchilarini mamlakatimizda so'nggi yillarda fan, ta'lim, madaniyat, sport va turizm sohalarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar va mazkur yo'nalishlarda erishilgan ijobiy natijalar bilan batafsil tanishtirdilar.
Tadbir chog'ida, universitet rahbariyatiga ushbu oliy ta'lim muassasada o'qish uchun O'zbekiston fuqarolariga grantlar va stipendiyalar taqdim etib kelinayotganligi uchun minnatdorchilik bildirildi.
Kelgusida ham ta'lim va ilmiy tadqiqotlar sohalaridagi aloqalarni rivojlantirish hamda talabalar, o'qituvchilar va ilmiy xodimlar o'rtasida almashinuvlarni yana-da kengaytirishga kelishib olindi.
Festival ishtirokchilariga O'zbekistonni yana-da kengroq tanitishga hamda yurtimizga xitoylik sayyohlar oqimi oshishiga xizmat qiluvchi xitoy va ingliz tillarida chop etilgan targ'ibot materiallari tarqatildi.

A cultural festival was held at the Beijing International University of Business and Economics, in which fellow students presented the tourism potential of Uzbekistan.
The university leadership, headed by Huang Baoyin, Secretary of the university's party committee, took part in the event and made a detailed report on the activities and international cooperation of the university.
The festival was attended by representatives of 45 foreign diplomatic missions in China, more than 30 media representatives, professors and teachers, as well as about 2,000 foreign students from 49 countries.
Representatives of our embassy took part in the cultural festival together with fellow students studying at this university, and widely demonstrated the cultural and tourist potential of Uzbekistan.
Uzbek diplomats familiarized the participants of the event in detail with the reforms implemented in recent years in the field of science, education, culture, sports and tourism in our country, and the positive results achieved in these areas.
During the event, gratitude was expressed to the university management for providing grants and scholarships to citizens of Uzbekistan, and an agreement was reached on further development of ties in the field of education and scientific research.
In conclusion, it was noted that holding such international youth festivals and cultural dialogues serves to understand mutual traditions, cultural heritage and spiritual values for representatives of all participating countries, and contributes to strengthening friendship and people's diplomacy between the peoples of the countries.