Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasining maqsadlaridan biri demokratik davlatni shakllantirishning eng muhim vazifasi bo'lgan ayollarni qo'llab-quvvatlash va ularning jamiyat hayotidagi faolligini yanada oshirishga bag'ishlangan. Strategiyaga ko'ra, ushbu yo'nalishdagi ishlarning ustuvor yo'nalishlari gender tengligini ta'minlash, ayollarning ijtimoiy-siyosiy hayotdagi rolini oshirish, ularga ta'lim va kasblarni egallashda har tomonlama ko'maklashish, munosib ish topish, ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash, iqtidorli qizlarning qobiliyatlarini aniqlash va to'g'ri yo'naltirishdir.
2022-2026 yillarda mamlakatning iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy hayotining barcha sohalarida ayollar faolligini oshirish bo'yicha qabul qilingan milliy dasturda ayollarning fan va texnologiyalar sohasidagi rolini yanada oshirish uchun qo'shimcha shart-sharoitlar yaratish bo'yicha chora-tadbirlar keltirilgan. Qizlar va ayollarning oliy ma'lumot olishlari, ularni ishga joylashtirishdagi gender farqlarini bartaraf etishga qaratilgan keng ko'lamli loyihalarning misoli "bir million dasturchi" loyihasi va "Technovation Girls Uzbekistan"tanlovidir.
Hozirgi vaqtda O'zbekistonning ilmiy va ta'lim muassasalarida 700 dan ortiq ayol fan doktori va 5 nafar ayol akademik faoliyat olib bormoqda. Ushbu olimlarning, ayniqsa kimyo, biotexnologiya va qishloq xo'jaligi kabi sohalardagi intellektual ishlari milliy va xalqaro miqyosda tan olinmoqda. O'zbekiston fanlar Akademiyasining ilmiy institutlarida 3000 ga yaqin ayol faol tadqiqot olib bormoqda.
Ushbu yutuqlarga qaramay, YUNESKOning ilm-fan bo'yicha yangi hisoboti shuni ko'rsatadiki, ayollar texnik yo'nalishdagi bitiruvchilarning atigi 28 foizini va dunyodagi kompyuter va kompyuter fanlari bitiruvchilarining 40 foizini tashkil qiladi, bu esa ilm-fan va texnologiyadagi ayollarning tengsizligini ko'rsatadi.
Statistika agentligi ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda oliy ta'limda ilmiy, texnologik, muhandislik va matematika dasturlarini bitirgan ayollar ulushi ortib bormoqda. Agar 2017 yilda u 32,6 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2021 yilda u 40,2 foizni tashkil etdi. 2022 yil yakunlariga ko'ra, O'zbekistonda tabiiy fanlar, matematika va statistika, ijtimoiy ta'minot, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, muhandislik, mexanik ishlov berish va qurilish bo'yicha oliy ta'lim dasturlari bitiruvchilarining ulushi 27,3 foizni tashkil etdi.
O'zbek ayol olimlari ulkan yutuqlarga erishayotgan bo'lsalar-da, ular butun dunyo bo'ylab hamkasblari uchun umumiy bo'lgan muammolarga duch kelishda davom etmoqdalar. Gender stereotiplari, madaniy kutishlar va ba'zi ilmiy fanlarda vakillikning tarixiy etishmasligi to'siqlarni keltirib chiqaradi. Mamlakatda olib borilayotgan sa'y-harakatlar ushbu muammolarni hal qilishga qaratilgan. Ular ko'proq ayollarni ta'lim va murabbiylik dasturlari orqali Stem (fan, texnologiya, muhandislik va matematika) sohalarida martaba qurishga undamoqda.
Ma'lumki, Stem sohasi BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2030 yilgacha bo'lgan umumiy kun tartibiga kiritilgan barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ularning asosiy rollaridan birini o'ynaydi. Ijtimoiy, iqtisodiy va ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan 17 ta o'zaro bog'liq maqsad odamlarning hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan. Stem ta'limi va Stem bandligini rivojlantirish barqaror va inklyuziv jamoalarni yaratishga va "sifatli ta'lim", "gender tengligi", "sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma", "tengsizlikni kamaytirish"maqsadlariga erishishga yordam beradi.
Stemning rivojlanishi xalqaro tashkilotlar va davlatlarning diqqat markazida. Buning sababi nafaqat ilmiy jamoalarning konstruktiv o'zgarishi uchun mavjud bo'lgan potentsialda, balki sohaga xos bo'lgan gender tafovutida ham.
O'zbekistondagi BMTTD islohotlarni tezlashtirish laboratoriyasi ("Accelerator Lab") STEM ta'limini rivojlantirishda gender omillarini o'rganishga bag'ishlangan tadqiqot natijalari bilan ma'ruza qildi. Toshkent, Farg'ona, Andijon va Surxondaryo viloyatlarida o'tkazildi. Tadqiqotning asosiy yo'nalishi qizlar va ayollarning Stem ta'limi va kasblarini tanlashiga ijobiy ta'sir ko'rsatadigan omillarni aniqlashga qaratilgan. STEMDA ayollarning traektoriyasini belgilovchi bir qancha muhim omillar ta'kidlangan.
Qizlar va ayollar ota-onalarning ta'limidan qat'i nazar, STEMDA yuqori darajadagi ishtirokni namoyish etadilar. Shunisi e'tiborga loyiqki, aka-uka va opa-singillarning texnik ta'limi ushbu sohada kasb tanlashning asosiy omiliga aylanmoqda. Stem kasblarini tanlash motivlari o'smirlik va erta yoshlik davrida avjiga chiqadi. O'z-o'zini anglash, o'z-o'zini rivojlantirish, o'sish imkoniyatlari kabi omillar kasb tanlashni shakllantirishda muhim rol o'ynaydi. Psixologik xususiyatlar va ishonchli ijtimoiy qo'llab-quvvatlash STEM yo'nalishlari foydasiga ishonchli qaror qabul qilish uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Ushbu sohada ayollarning muvaffaqiyatiga hissa qo'shadigan sharoitlarni yaratish bo'yicha bir qator tavsiyalar mavjud. Bularga ayollarning Stem ta'limini qo'llab-quvvatlovchi siyosatni ishlab chiqish, talaba ayollarning dunyoqarashi va tajribasini kengaytirish maqsadida chet elda amaliyot o'tash imkoniyatlarini yaratish kiradi. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, STEMGA bag'ishlangan teleko'rsatuvlar va TED Talk platformalarini yaratish foydali bo'ladi, bu sohada kelajak avlodlarni ilhomlantirishi mumkin bo'lgan muvaffaqiyatli ayollar ishtirok etadi.
Ilm-fan, muhandislik, muhandislik va matematika sohalarida ayollarning o'zlarining qonuniy o'rnini tan olishlari juda muhimdir. Ayollar ilmiy rivojlanish jarayonlarida ishtirok etish huquqiga ega bo'lishsa-da, statistika hali ham bu sohada, ayniqsa sanoati rivojlangan mamlakatlarda erkaklarning dunyodagi ustun rolini ko'rsatadi.
O'zbek ayollarining ilm-fan sohasidagi yutuqlari o'zgarishlarning katalizatori bo'lib xizmat qilmoqda. Namuna bo'lib, ular keyingi avlodni ko'proq orzu qilishga va ijtimoiy to'siqlarni engishga ilhomlantiradi. An'anaviy stereotiplarni buzish va yaratilgan imkoniyatlardan foydalanish orqali ayollar yanada inklyuziv va xilma-xil ilmiy hamjamiyatga hissa qo'shishga qodir.

One of the goals of the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026 is dedicated to supporting women and further increasing their activity in society, which is the most important task for the formation of a democratic state. According to the strategy, the priorities of work in this direction are ensuring gender equality, increasing the role of women in socio—political life, fully assisting them in obtaining education and professions, finding decent work, supporting women's entrepreneurship, identifying and correctly orienting the abilities of gifted girls.
The adopted National Program for Increasing the Activity of Women in all spheres of economic, political and social life of the country for 2022-2026 lists measures to create additional conditions for further enhancing the role of women in the field of science and technology. An example of large-scale projects aimed at overcoming gender differences in girls' and women's higher education and their employment are the One Million Programmers project and the Technovation Girls Uzbekistan competition.
Currently, more than 700 female doctors of science and 5 female academicians are active in scientific and educational institutions of Uzbekistan. The intellectual work of these scientists, especially in fields such as chemistry, biotechnology and agriculture, is gaining national and international recognition. About 3,000 women are actively engaged in research at the scientific institutes of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
Despite these achievements, a new UNESCO science report shows that women make up only 28 percent of graduates of technical fields and 40 percent of graduates of computer and computer science faculties in the world, indicating the continuing inequality of women in science and technology.
In Uzbekistan, according to the Statistics Agency, the proportion of women graduates of scientific, technological, engineering and mathematical programs in higher education is increasing. If in 2017 it was 32.6 percent, then in 2021 it was 40.2 percent. By the end of 2022, the share of graduates of higher education programs in natural sciences, mathematics and statistics, social security, information and communication technologies, engineering, mechanical processing and construction in Uzbekistan amounted to 27.3 percent.
Although Uzbek women scientists achieve outstanding success, they continue to face problems common to their colleagues from all over the world. Gender stereotypes, cultural expectations and the historical lack of representation in some scientific disciplines create obstacles. The efforts being made in the country are aimed at solving these problems. They are encouraging more and more women to pursue careers in STEM fields (science, technology, engineering and mathematics) through education and mentoring programs.
It is known that the STEM field plays one of the key roles in achieving the Sustainable Development Goals included by the UN General Assembly in the general agenda for the period up to 2030. Focused on solving social, economic and environmental problems, 17 interrelated goals are aimed at improving people's quality of life. The development of STEM education and STEM employment contributes to the creation of sustainable and inclusive communities and the achievement of the goals of "Quality Education", "Gender equality", "Industrialization, Innovation and Infrastructure", "Reducing inequality".
STEM development is in the area of close attention of international organizations and states. The reason for this is not only the potential that exists for the constructive transformation of scientific communities, but also the gender gap characteristic of the field.
The UNDP Accelerator Lab in Uzbekistan presented a report with the results of a study on the study of gender factors in the development of STEM education. It was held in Tashkent, Ferghana, Andijan and Surkhandarya regions. The main focus of the study is on identifying factors that positively influence girls and women's choice of STEM education and professions. Several significant factors determining the trajectory of women in STEM are highlighted.
Girls and women show an increased level of involvement in STEM regardless of their parents' education. It is noteworthy that the technical education of brothers and sisters becomes a key factor determining the choice of a career in this field. The motives for choosing STEM professions reach their apogee in adolescence and early youth. Factors such as self-realization, self-development, and growth opportunities play a key role in shaping career choices. Psychological characteristics and reliable social support become the cornerstone for confident decision-making in favor of STEM directions.
A number of recommendations are proposed to create conditions conducive to the success of women in this field. These include the development of policies that support women's STEM education, and the creation of internship opportunities abroad to broaden the horizons and experiences of female students. According to experts, it will be useful to create TV shows dedicated to STEM and TED Talk platforms with the participation of successful women in this industry who can inspire future generations.
The need for women to recognize their rightful place in the fields of science, technology, engineering and mathematics is crucial. Although women have the right to participate in scientific development processes, statistics still point to the dominant role of men in this field in the world, especially in industrialized countries.
The successes of Uzbek women in science serve as a catalyst for change. As role models, they inspire the next generation to dream big and overcome social barriers. By breaking traditional stereotypes and using the opportunities created, women are able to contribute to the creation of a more inclusive and diverse scientific community.