Pekin til va madaniyat universitetida 19-Butunjahon xalqaro madaniyat festivali bo'lib o'tdi.
Madaniy festivalning ochilish marosimida universitet prezidenti Duan Pen ishtirokchilarni bayram bilan qutlab, universitet faoliyati va uning xalqaro hamkorlik aloqalari haqida ma'lumot berdi.
Festivalda universitet professor va o'qituvchilari, Pekindagi 50 ga yaqin diplomatik vakolatxonalar xodimlari, 30 dan ziyod OAV vakillari va blogerlar, 103 ta mamlakatdan kelib tahsil olayotgan xorijliklar, xitoylik talabalar va mahalliy aholi vakillari ishtirok etdi.
Yig'ilganlar xorijlik talabalar tomonidan namoyish etilgan taqdimotlarni kuzatib, dunyo madaniy xilma-xilligi va madaniy integratsiyasining cheksiz jozibasidan bahramand bo'ldilar.
Tadbirda O'zbekiston elchixonasi diplomatlari universitet rasmiylari va chet ellik hamkasblari bilan samimiy suhbatlashib, mazkur anjuman xalqaro talabalar uchun o'zaro urf-odatlar, an'analar va madaniyatlarni yaxshiroq tushunishda muhim platforma bo'lib xizmat qilishini ta'kidladilar.
Bayram tadbiri doirasida ushbu oliygohda tahsil olayotgan vatandosh talabalar bilan birgalikda O'zbekiston milliy burchagi tashkil etildi. Unda mamlakatimiz madaniyati va sayyohlik salohiyati targ'ib qilindi.
Ishtirokchilarga so'nggi yillarda O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi ta'lim, fan, madaniyat, xalq diplomatiyasi, sport va turizm sohalaridagi hamkorlik aloqalari jadallashgani ta'kidlandi.
Suhbatlar chog'ida, shuningdek, "O'zbekiston – 2030" strategiyasida ham jamiyatda millatlararo totuvlik muhitini mustahkamlash va xorijiy mamlakatlar bilan do'stlik aloqalarini rivojlantirish muhim maqsadlar sifatida belgilanganligi qayd etildi.
Jumladan, 2023-yil oktyabr oyida O'zbekistonda, 2024-yil yanvar oyida esa Xitoyda ikki mamlakat madaniyat kunlari hamda joriy yil 22-yanvar kuni Pekin shahrida 100 dan ortiq universitetlar ishtirokida O'zbek-Xitoy ta'lim forumi muvaffaqiyatli o'tkazilganligi ma'lum qilindi.
Shu o'rinda, O'zbekiston va Xitoy o'rtasida oliy ta'lim sohasidagi munosabat kelgusida ham izchil rivojlanib borishi va bu aloqalar mamlakatimiz Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi bilan XXR ta'lim vazirligi o'rtasida imzolagan "Oliy ta'lim sohasidagi hamkorlik to'g'risida"gi bitimga asoslanishi bayon etildi.
Tadbir so'nggida, O'zbekiston diplomatlari tomonidan universitet kutubxonasiga Alisher Navoiy qalamiga mansub she'r va g'azallar to'plamidan iborat xitoy tiliga tarjima qilingan kitoblar hadya qilindi.

The 19th World International Cultural Festival was held at the Beijing University of Language and Culture.
At the opening ceremony of the cultural festival, University President Duan Peng congratulated the participants and informed them about the university's activities and international cooperation.
The festival was attended by university professors and lecturers, employees of about 50 diplomatic missions in Beijing, more than 30 media representatives and bloggers, foreign students from 103 countries, Chinese students and representatives of the local population.
The participants enjoyed the endless charm of world cultural diversity and cultural integration while watching the performances of international students.
The diplomats of Uzbekistan had a friendly conversation with representatives of the university and foreign colleagues and noted that this conference serves as an important platform for international students to better understand mutual customs, traditions and cultures.
As part of the festive event, a national corner of Uzbekistan was organized together with fellow students studying at this university. This contributed to the development of culture and tourism potential of our country.
The participants noted that in recent years, cooperation between Uzbekistan and China has intensified in the fields of education, science, culture, public diplomacy, sports and tourism.
During the talks, it was also noted that the strengthening of the atmosphere of interethnic harmony in society and the development of friendly relations with foreign countries are important goals of the Strategy "Uzbekistan-2030".
In particular, it was reported that in Uzbekistan in October 2023 and in China in January 2024, the Days of Culture of the two countries were held, and on January 22 of this year, an Uzbek-Chinese educational forum with the participation of more than 100 universities was successfully held in Beijing.
Following the event, Uzbek diplomats donated to the university library a collection of poems and ghazals by Alisher Navoi, translated into Chinese.