2023-yil 30-aprelda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahrirda qabul qilinishi mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarning davomi va vaqtning qonuniy talabi bo'ldi.
Asosiy o'zgarishlar qatoriga Konstitutsiyada davlatning ijtimoiy maqomi va fuqarolarning ijtimoiy huquqlarini mustahkamlash kiradi. Shunday qilib, asosiy qonunning 1 - moddasida shunday deyilgan: "O'zbekiston-respublika boshqaruv shakliga ega bo'lgan suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat".
Yana bir muhim o'zgarish - bu "davlat - jamiyat - shaxs" paradigmasining yangi "inson - jamiyat-davlat" ga o'zgarishi bo'lib, unda inson, uning hayoti, erkinligi, sha'ni va qadr-qimmati eng yuqori qadriyatdir.
Umuman olganda, O'zbekiston Konstitutsiyasining davlatning ijtimoiy sohadagi majburiyatlari (qashshoqlikni kamaytirish, bandlikni ta'minlash, ishsizlikdan himoya qilish, davlat xizmatlari doirasini kengaytirish) bilan bog'liq yangi tahrirdagi normalari uch baravar oshdi. Xalq farovonligi va farovonligi aholini ijtimoiy himoya qilish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadi bo'lib, samarali ijtimoiy ta'minot tizimini yaratishga qaratilgan.
Joriy yilning fevral oyi boshida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida ijtimoiy sohadagi ustuvor vazifalarni muhokama qilish bo'yicha videoselektor yig'ilishi bo'lib o'tdi. Davlatimiz rahbari ushbu sohadagi mavjud yutuqlar bilan bir qatorda, kamchiliklar ham borligini, ya'ni fuqarolarni ijtimoiy himoya qilishni takomillashtirish bo'yicha ko'p ishlar qilinishi kerakligini ta'kidladi.
Mamlakat prezidenti tizimni tubdan qayta ko'rib chiqish muhimligini ta'kidlab, individual yordamni kuchaytirishga e'tibor qaratgan holda ijtimoiy yordamni maqsadli va samarali taqsimlashga e'tibor qaratdi. Ushbu yondashuv mamlakatda ijtimoiy himoyani amalga oshirish uchun mas'ul bo'lgan barcha tuzilmalardan, xususan, mahalladan asosiy bo'g'in sifatida harakat qilishni talab qiladi.
Ehtiyojmandlar toifasini aniqlash mezonlarini ishlab chiqish va nafaqat ijtimoiy qo'llab-quvvatlash hajmiga taalluqli yordamni konkretlashtirish bo'yicha vazifalar qo'yildi. Ularning yordami bilan odamlarning muammolari, shuningdek, ularning asosiy hayotiy ehtiyojlarini mustaqil ravishda ta'minlash istagi va imkoniyatlari aniqlanadi.
Ishlab chiqilgan mezonlar asosida nafaqat daromadlarini, balki xarajatlarini ham hisobga olgan holda ijtimoiy himoyaga muhtoj odamlar (oilalar) bazasi yaratiladi. Ushbu yondashuv aholining zaif qatlamlarini (nogironligi bo'lgan shaxslar, yolg'iz nogiron qariyalar, etim bolalar, qiyin hayotiy vaziyatga tushib qolgan fuqarolar, zo'ravonlik qurbonlari, kam ta'minlangan oilalar) ijtimoiy himoya qilishning shaffofligi va maqsadga muvofiqligini ta'minlaydi.
Samarali ijtimoiy himoyani tashkil etishda o'zini o'zi boshqarish organlari - mahallalar katta rol o'ynaydi. Bu ijtimoiy yordamga muhtoj bo'lgan va xavf ostida bo'lgan barcha fuqarolarni aniqlash va hisobga olish bo'yicha muhim ishdir.
Muvaffaqiyatning asosiy omili nafaqat keng strategik rejalarni ishlab chiqish, balki ularni amalga oshirishdir. Ijtimoiy yordam oluvchilarning hayotini yaxshilash bo'yicha ijobiy natijalarga erishish uchun uni amalga oshirishning barcha bosqichlarida qat'iy hisobot va monitoring o'tkazilishi kerak. Va bunday nazoratni amalga oshirishda ishtirok etadigan barcha shaxslar tomonidan amalga oshirish maqsadga muvofiqdir ijtimoiy faoliyat (yuqori davlat organlari, farovonlarning o'zlari, nodavlat tashkilotlar, davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanishi kerak bo'lgan odamlar yaqinidagi fuqarolar).
Ushbu yo'nalishda aholini ijtimoiy qo'llab-quvvatlashning barcha mumkin bo'lgan choralari to'g'risida xabardor qilishni tashkil etish ustuvor rol o'ynashi mumkin. Fuqarolarning mamlakatning ijtimoiy strategiyasini amalga oshirish jarayoniga bunday keng jalb etilishi mas'ul shaxslar tomonidan o'z vazifalarini vijdonsiz bajarilishining mumkin bo'lgan holatlarini o'z vaqtida aniqlash yoki oldini olishga imkon beradi.
Asosiy qonunda belgilangan adolat va hamjihatlik tamoyillariga muvofiq Prezident 2023-yil 8-maydagi "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini yangi tahrirda amalga oshirish bo'yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to'g'risida" gi farmonni imzoladi, unga muvofiq O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining ustuvor g'oyalarini amalga oshirish va normalarini yangi tahrirda amalga oshirish bo'yicha Davlat komissiyasi tashkil etildi. Qabul qilingan normalarni izchil amaliy amalga oshirish uchun beshta ekspert kengashi tuzildi, ularning maqsad va vazifalari belgilandi. Shuningdek, ularga suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlatni rivojlantirish konsepsiyalarini ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan.
Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 21 fevraldagi "O'zbekiston - 2030 "strategiyasini" yoshlar va biznesni qo'llab-quvvatlash yili "ga amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi to'g'risida" gi Farmonida ustuvor vazifalar belgilangan. Ushbu hujjat mamlakat va uning strategik maqsadlariga erishish uchun katta ahamiyatga ega.
Prezidentning 2023-yil 11-sentabrdagi Farmoni bilan qabul qilingan "O'zbekiston-2030" strategiyasi beshta ustuvor yo'nalish bo'yicha 100 ta muhim maqsadni o'z ichiga oladi:
* barqaror iqtisodiy rivojlanish yo'li bilan o'rtacha daromaddan yuqori bo'lgan davlatlar qatoriga kirish;
* xalq ehtiyojlari va xalqaro standartlarga to'liq mos keladigan ta'lim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini yaratish;
* aholi uchun qulay ekologik sharoitlarni yaratish;
* xalqqa xizmat qiladigan adolatli va zamonaviy davlatni barpo etish;
* mamlakat suvereniteti va xavfsizligini kafolatlash.
Prezidentimiz 2023-yil dekabr oyida respublika ma'naviyat va ma'rifat Kengashining kengaytirilgan majlisida o'tgan yili ijtimoiy sohaga eng ko'p mablag '- 134 trln so'mlik mablag ' yo'naltirilganini, bu 2016-yilga nisbatan 5,6 barobar ko'p ekanligini ta'kidladi.ayniqsa, davlatning yolg'iz keksalar va nogiron kishilarga e'tiborini qaratish lozim.
Shunisi e'tiborga loyiqki, O'zbekistonda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi ijtimoiy himoya milliy agentligining davlat ijtimoiy himoya jamg'armasi tashkil etilgan bo'lib, uning mablag'lari bir necha yo'nalishda sarflanadi:
* "Muruvvat" va "Saxovat" internat-uylarida, keksalar, nogironligi bo'lgan shaxslar, urush va mehnat faxriylari uchun sanatoriylar va pansionatlarda ijtimoiy xizmatlar tashkil etish;
* aholini protez-ortopedik mahsulotlar va texnik reabilitatsiya vositalari bilan ta'minlash;
* nogironligi bo 'lgan shaxslarni imtiyozli va bepul statsionar davolashni ta' minlash;
nogironligi bo 'lgan shaxslarni o' quv, didaktik va boshqa muqobil materiallar bilan ta ' minlash;
* bolalarni uy-joy bilan ta'minlash;
Mehribonlik uylari va bolalar uylari faoliyatini tashkil etish va takomillashtirish;
* voyaga etmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko'rsatish xizmatlarini moliyalashtirish.
Bundan tashqari, Prezidentning 2023-yil 28-sentabrdagi "aholiga ijtimoiy xizmatlar ko'rsatish va yordam ko'rsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qaroriga muvofiq, o'tgan yilning 15-oktabridan boshlab 28 ta tuman (shahar) da ijtimoiy himoya milliy agentligi "Innon" ijtimoiy xizmatlar markazlari xodimlari tomonidan ijtimoiy yordam ko'rsatishning yangi tizimi tajriba tariqasida joriy etildi. Xodimlar yolg'iz keksalar va nogironligi bo'lgan, tashqi yordamga muhtoj shaxslarning hisobi va reestrini yuritishga mas'uldirlar, bu esa tashqi yordamga muhtojlik darajasini hisobga olgan holda individual ijtimoiy xizmatlar ko'rsatish rejasini ishlab chiqishga yordam beradi. Shu bilan birga, ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan yolg'iz qariyalarga yordam shartnoma asosida ko'rsatiladi.
Prezidentning 2023-yil 27-dekabrdagi qarori bilan yolg'iz keksalar va nogironligi bo'lgan shaxslar uchun minimal iste'mol xarajatlari miqdorida oylik moddiy yordam belgilandi. Shuningdek, hujjatda yiliga bir marta reyestrga kiritilgan shaxslarga va ularga hamrohlik qiluvchilarga bepul temir yo'l yoki shaharlararo avtobus chiptalari (u yerga va orqaga) ajratilishi nazarda tutilgan.
2024 - yil 1-apreldan boshlab reyestrga kiritilgan shaxslar Samarqand va Farg'ona viloyatlari hamda Toshkent shahridagi ijtimoiy qo'llab-quvvatlash markazlarida ijtimoiy va reabilitatsiya xizmatlarini olish huquqi bilan qisqa va uzoq muddatli bo'lish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Ijtimoiy davlat modeliga o'tgan davlatlar orasida Skandinaviya yarim oroli, Finlyandiya, Gollandiya, Kanada, Shveytsariya, Germaniya va Belgiyani ajratib ko'rsatish mumkin. Bir so'z bilan aytganda, turmush darajasi dunyodagi eng yuqori ko'rsatkichlardan biri hisoblangan davlatlar. Ushbu ko'rsatkich u yoki bu tarzda aholiga alohida e'tibor berish bilan bog'liq: ularning iste'dodlari va qobiliyatlarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar yaratilgan.
Umuman olganda, jamiyatning barcha qatlamlari vakillarining jarayonga qo'shilishi nafaqat qiyin vaziyatda bo'lganlarning huquqlariga yordam berish va ularga rioya qilish uchun, balki odamlar o'rtasida yaxshiroq tushunish, o'zaro ta'sir va hamjihatlikka yordam beradi. Bundan tashqari, qiyinchiliklarni birgalikda engish osonroq. Axir, ota-bobolarimiz aytganidek, kim birlashsa, u muvaffaqiyat qozonadi.

The adoption of the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan on April 30, 2023, was a continuation of the large-scale reforms taking place in the country and a natural requirement of the time.
Among the main changes is the consolidation of the social status of the state and the social rights of citizens in the Constitution. Thus, article 1 of the Basic Law states: "Uzbekistan is a sovereign, democratic, legal, social and secular state with a republican form of government."
Another important change was the change of the "state - society - personality" paradigm to the new "man - society -state", in which the highest value is a person, his life, freedom, honor and dignity.
In general, the norms of the new version of the Constitution of Uzbekistan concerning the duties of the state in the social sphere (poverty reduction, employment, protection from unemployment, expansion of the range of public services) have tripled. The well-being and prosperity of the people are the main goal of the ongoing reforms in the field of social protection of the population and are aimed at creating an effective social security system.
In early February of this year, a video conference was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev to discuss priority tasks in the social sphere. The Head of State noted: along with the existing achievements in this area, there are also shortcomings, which means that a lot of work is needed to improve the social protection of citizens.
The President of the country stressed the importance of a radical rethinking of the system, focusing on the targeted and effective distribution of social assistance with an emphasis on strengthening individual support. Such an approach will require efforts on the part of all structures responsible for the implementation of social protection in the country, in particular, the mahalla as a primary link.
Tasks have been set to develop criteria for determining the category of those in need and specifying assistance, which will relate not only to the amount of social support. With their help, people's problems will be identified, as well as their desires and abilities to independently provide for their basic life needs.
Based on the developed criteria, a database of people (families) in need of social protection will be created, taking into account not only their income, but also expenses. This approach will ensure transparency and targeting of the provision of social protection to vulnerable segments of the population (persons with disabilities, single disabled elderly, orphaned children, citizens in difficult situations, victims of violence, low-income families).
Self-government bodies - mahallas - play an important role in the organization of effective social protection. This is an important work to identify and account for all citizens in need of social support and those who are at risk.
The key to success is not only the development of extensive strategic plans, but also their implementation. In order to achieve positive results in improving the lives of recipients of social assistance, strict reporting and monitoring should be carried out at all stages of its implementation. And it is desirable to carry out such control on the part of all those involved in the implementation of social activities (higher government agencies, the beneficiaries themselves, non-governmental organizations, citizens who are close to people who need state support).
In this direction, the organization of informing the population about all possible measures of social support can play a primary role. Such broad involvement of citizens in the process of implementing the country's social strategy will allow timely identification or prevention of possible cases of unfair performance of their duties by responsible persons.
In accordance with the principles of justice and solidarity defined in the Basic Law, the President signed a Decree "On priority measures for the implementation of the Constitution of the Republic of Uzbekistan in a new version" dated May 8, 2023, according to which a State Commission was established to implement priority ideas and implement the norms of the Constitution of the Republic of Uzbekistan in a new version. For the consistent practical implementation of the adopted norms, five expert councils have been formed, their goals and objectives have been defined. They are also entrusted with the mission of developing concepts for the development of a sovereign, democratic, legal, social and secular state.
In addition, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the State Program for the implementation of the Strategy "Uzbekistan - 2030" in the "Year of Support for Youth and Business" dated February 21, 2024 defines priority tasks. This document is of great importance for the country and the achievement of its strategic goals.
The strategy "Uzbekistan - 2030", adopted by Presidential Decree of September 11, 2023, includes 100 important goals in five priority areas:
• Becoming one of the countries with an above-average income through sustainable economic development;
• Creation of a system of education, medicine and social protection that fully meets the needs of the people and international standards;
• creation of favorable environmental conditions for the population;
• Building a just and modern state that serves the people;
• Guaranteed provision of the country's sovereignty and security.
At an expanded meeting of the Republican Council for Spirituality and Enlightenment in December 2023, the President of the country noted that last year the most funds were allocated to the social sphere - 134 trillion soums, which is 5.6 times more than in 2016. The State's attention to the elderly and people with disabilities alone should be particularly noted.
It is noteworthy that Uzbekistan has established the State Social Protection Fund of the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, whose funds are spent in several directions:
• organization of social services in boarding schools "Muruvvat" and "Sakhovat", sanatoriums and boarding houses for the elderly, people with disabilities, war and labor veterans;
• providing the population with prosthetic orthopedic products and technical means of rehabilitation;
• Provision of preferential and free inpatient treatment for persons with disabilities;
• Providing persons with disabilities with educational, didactic and other alternative materials;
• Providing housing for orphaned children;
• organization and improvement of the activities of Mehribonlik homes and orphanages;
• Financing of social and legal assistance services for minors.
In addition, according to the Presidential decree "On measures to further improve the system of providing social services and assistance to the population" dated September 28, 2023, since October 15 last year, a new system of social assistance has been experimentally introduced in 28 districts (cities) by employees of the Inson social services centers of the National Agency for Social Protection. Employees are charged with maintaining records and a register of lonely elderly and people with disabilities in need of outside care, which helps to develop a plan for the provision of individual social services by taking into account the degree of need for outside help. At the same time, assistance to lonely elderly people included in the Unified Register of Social Protection will be provided on the basis of a contract.
A presidential decree dated December 27, 2023 established monthly financial assistance in the amount of minimum consumer expenses for the elderly and people with disabilities alone. The document also provides for the allocation of free railway or intercity bus tickets (round trip) once a year to persons included in the register and their accompanying persons.
From April 1, 2024, persons included in the register will have the opportunity to stay in short- and long-term social support centers in the Samarkand and Ferghana regions and in the city of Tashkent with the right to receive social and rehabilitation services.
Among the states that have already switched to the welfare state model, the countries of the Scandinavian Peninsula, Finland, the Netherlands, Canada, Switzerland, Germany and Belgium can be distinguished. In short, those states where the standard of living is considered one of the highest in the world. This indicator is somehow connected with special attention to residents: the necessary conditions are created for the development of their talents and abilities.
In general, the involvement of representatives of all sectors of society in the process is necessary not only to provide assistance and respect the rights of those who are already in a difficult situation, but also to help better understanding, interaction and cohesion between people. Moreover, it is easier to overcome difficulties together. After all, as our ancestors said, whoever unites succeeds.