1-iyundan boshlab O'zbekistonda avtotransport vositalarining barcha toifalaridan atmosferaga zararli chiqindilarning ruxsat etilgan me'yorlariga rioya etilishini nazorat qilish bo'yicha "ekologik transport" tizimini bosqichma-bosqich joriy etish boshlanadi.
Avtomobil egalariga diagnostika tekshiruvi natijalariga ko'ra bepul asosda avtomobillar transport vositasining zararli chiqindilariga qarab qalbakilashtirishdan himoyalangan yashil, sariq yoki qizil ekologik stikerlarni beradi, bu esa transport vositalarining shaharning ma'lum ekologik zonalariga o'tishini cheklaydi. Elektr transport vositalari va yangi avtoulovlarning egalari, shuningdek chiqarilgan kundan boshlab uch yildan ko'p bo'lmagan transport vositalari yashil ekologik stikerlarni bepul va tashxissiz olishadi.
Bu Vazirlar Mahkamasining "transport vositalarining atmosfera havosiga salbiy ta'sirini kamaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorida nazarda tutilgan. Qabul qilingan hujjatga ko'ra, 2030 yilgacha bo'lgan hududlar havoning ifloslanishi bilan bog'liq haqiqiy ekologik vaziyat — "toza" (yashil), "o'rta" (sariq) va "zararli" (qizil) asosida ekologik zonalarga bo'linadi. Ekologiya vazirligining takliflari bo 'yicha Qoraqalpog' iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, shaharlar va viloyatlar hokimliklari hududlarda ekologik zonalar chegaralarini belgilash va o 'zgartirish bilan shug' ullanadilar.
Shunday qilib, atrof-muhit parametrlari mintaqa zonasiga mos kelmaydigan transport vositalarining haydovchilari, favqulodda xizmatlar va jamoat transportidan tashqari, unga kira olmaydilar yoki kompensatsiya to'laydilar. Olingan mablag'lar mamlakatdagi ekologik vaziyatni yaxshilash va atrof-muhitni muhofaza qilishga yo'naltiriladi.
Chora-tadbirlar bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. 2024 yildan 2026 yilgacha Toshkentda. 2026-2028 yillarda Nukus va viloyat markazlarida va zarur bo'lganda alohida ekozonlarda turistik markazlar, tabiiy qo'riqxonalar, sog'lomlashtirish — rekreatsiya zonalari va boshqalarda. Yakuniy, uchinchi bosqichda-2028 yildan 2030 yilgacha butun respublika bo'ylab.

On June 1, Uzbekistan will begin the phased implementation of the "Eco-friendly Transport" system to monitor compliance with permissible standards of harmful emissions into the atmosphere from all categories of vehicles.
According to the results of the diagnostic inspection of the car, car owners will be given green, yellow or red eco-stickers protected from counterfeiting with electronic labeling, depending on the harmful emissions of the vehicle, restricting the passage of cars to certain ecological zones of the city. Owners of electric vehicles and new cars, as well as vehicles that have been released no more than three years ago, will receive green eco-stickers for free and without diagnostics.
This is provided for by the resolution of the Cabinet of Ministers "On measures to reduce the negative impact of vehicles on atmospheric air." According to the adopted document, the territories until 2030 will be divided into ecological zones based on the real environmental situation related to air pollution — "clean" (green), "medium" (yellow) and "harmful" (red). The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of cities and regions will determine and change the boundaries of environmental zones in the regions according to the proposals of the Ministry of Ecology.
Thus, drivers of vehicles whose environmental parameters do not correspond to the region's zone, except for emergency services and public transport, will not be able to enter it or will pay compensation. The funds received will be used to improve the environmental situation in the country and protect the environment.
The measures will be implemented in stages. From 2024 to 2026 in Tashkent. In 2026-2028, in Nukus and regional centers and, if necessary, in separate eco—zones - tourist centers, nature reserves, recreational areas and others. At the final, third stage — from 2028 to 2030 throughout the republic.