1-iyundan boshlab O'zbekistonda avtotransport vositalarining barcha toifalaridan atmosferaga zararli chiqindilarning ruxsat etilgan me'yorlariga rioya etilishini nazorat qilish bo'yicha "ekologik transport" tizimini bosqichma-bosqich joriy etish boshlanadi.
Avtomobil egalariga diagnostika tekshiruvi natijalariga ko'ra bepul asosda avtomobillar transport vositasining zararli chiqindilariga qarab qalbakilashtirishdan himoyalangan yashil, sariq yoki qizil ekologik stikerlarni beradi, bu esa transport vositalarining shaharning ma'lum ekologik zonalariga o'tishini cheklaydi. Elektr transport vositalari va yangi avtoulovlarning egalari, shuningdek chiqarilgan kundan boshlab uch yildan ko'p bo'lmagan transport vositalari yashil ekologik stikerlarni bepul va tashxissiz olishadi.
Bu Vazirlar Mahkamasining "transport vositalarining atmosfera havosiga salbiy ta'sirini kamaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorida nazarda tutilgan. Qabul qilingan hujjatga ko'ra, 2030 yilgacha bo'lgan hududlar havoning ifloslanishi bilan bog'liq haqiqiy ekologik vaziyat — "toza" (yashil), "o'rta" (sariq) va "zararli" (qizil) asosida ekologik zonalarga bo'linadi. Ekologiya vazirligining takliflari bo 'yicha Qoraqalpog' iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, shaharlar va viloyatlar hokimliklari hududlarda ekologik zonalar chegaralarini belgilash va o 'zgartirish bilan shug' ullanadilar.
Shunday qilib, atrof-muhit parametrlari mintaqa zonasiga mos kelmaydigan transport vositalarining haydovchilari, favqulodda xizmatlar va jamoat transportidan tashqari, unga kira olmaydilar yoki kompensatsiya to'laydilar. Olingan mablag'lar mamlakatdagi ekologik vaziyatni yaxshilash va atrof-muhitni muhofaza qilishga yo'naltiriladi.
Chora-tadbirlar bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. 2024 yildan 2026 yilgacha Toshkentda. 2026-2028 yillarda Nukus va viloyat markazlarida va zarur bo'lganda alohida ekozonlarda turistik markazlar, tabiiy qo'riqxonalar, sog'lomlashtirish — rekreatsiya zonalari va boshqalarda. Yakuniy, uchinchi bosqichda-2028 yildan 2030 yilgacha butun respublika bo'ylab.

В Узбекистане экостикеры для авто будут обязательны
С 1 июня в Узбекистане начнется поэтапное внедрение системы «Экологичный транспорт» по контролю за соблюдением допустимых нормативов вредных выбросов в атмосферу от всех категорий автотранспортных средств.
Автовладельцам на бесплатной основе по результатам диагностического осмотра машины будут выдавать защищенные от подделки зеленые, желтые или красные экостикеры с электронной маркировкой в зависимости от вредных выбросов транспортного средства, ограничивающие проезд автомобилей в определенные экологические зоны города. Владельцы электромобилей и новых авто, а также транспортных средств, с даты выпуска которых прошло не более трех лет, получат зеленые экостикеры бесплатно и без диагностики.
Это предусмотрено постановлением Кабинета Министров «О мерах по снижению негативного воздействия транспортных средств на атмосферный воздух». Согласно принятому документу, территории до 2030 года будут разделены на экологические зоны исходя из реальной экологической ситуации, связанной с загрязнением воздуха, — «чистые» (зеленые), «средние» (желтые) и «вредные» (красные). Определением и изменением границ экологических зон в регионах будут заниматься Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты городов и областей по предложениям Министерства экологии.
Таким образом, водители автотранспортных средств, экологические параметры которых не соответствуют зоне региона, кроме экстренных служб и общественного транспорта, не смогут в нее въехать или будут платить компенсацию. Полученные средства направят на улучшение экологической ситуации в стране и защиту окружающей среды.
Меры будут внедряться поэтапно. С 2024 по 2026 год в Ташкенте. В 2026—2028 годах в Нукусе и областных центрах и при необходимости в отдельных экозонах — туристских центрах, природных заповедниках, оздоровительно-рекреационных зонах и других. На завершающем, третьем этапе — с 2028 по 2030 год по всей республике.