2020-yilda tashkil etilgan qiymati 24 million dollarlik ushbu korxona yiliga 4,2 million kvadrat metr gilam va gilam mahsulotlarini ishlab chiqaradi. Mahsulotlar AQSH, Xitoy, Rossiya, Qozog‘iston va MDHning boshqa mamlakatlariga eksport qilinmoqda.
Kombinatda Germaniya, Belgiya, Avstriya, Shveysariya, Italiya, Fransiya va Turkiyadan keltirilgan zamonaviy uskunalar o‘rnatilgan. 750 nafar ishchi mehnat qilmoqda.
Prezidentlar korxonaning ishlab chiqarish jarayoni va shourumi bilan tanishdilar, kombinat hududida tashkil etilgan «Made in Uzbekistan» brendi ostidagi mahsulotlar ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdilar.
Mas’ul vazirlik va idoralarga o‘zaro tajriba almashish, kooperatsiya va savdoni rivojlantirishga ko‘rsatma berildi.

Президенты Узбекистана и Казахстана ознакомились с крупным ковровым предприятием в Хиве
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Касым-Жомарт Токаев посетили ковровый комбинат «Хива гиламлари».
Созданное в 2020 году предприятие стоимостью 24 миллиона долларов ежегодно производит 4,2 миллиона квадратных метров ковров и ковровых изделий, которые экспортируются в США, Китай, Россию, Казахстан и другие страны СНГ.
На комбинате установлено современное оборудование из Германии, Бельгии, Австрии, Швейцарии, Италии, Франции и Турции. Рабочими местами обеспечены 750 человек.
Президенты ознакомились с производственным процессом и «шоурумом», а также организованной на территории комбината выставкой узбекской продукции под брендом «Made in Uzbekistan».
Профильным министерствам и ведомствам поручено обмениваться опытом и развивать кооперацию и торговлю.