Yuqori martabali mehmon O‘zbekiston yetakchisiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda xavfsizlikka nisbatan zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashishda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va birgalikdagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va barcha sharoitlarda strategik sheriklik munosabatlari bugun yuksak darajaga ko‘tarilganini alohida mamnuniyat bilan ta’kidladi. Huquqni muhofaza qilish sohasida samarali idoralararo hamkorlik uchun mavjud salohiyat va imkoniyatlar qayd etildi.
Ustuvor yo‘nalishlar sifatida jamoat xavfsizligining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha tajriba almashish va qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, zamonaviy axborot texnologiyalari va innovatsion usullarni joriy qilish, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, malakali mutaxassislarni tayyorlash va boshqalar ko‘rsatib o‘tildi.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию КНР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 апреля принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Государственного совета, министром общественной безопасности Ван Сяохуном, который прибыл в нашу страну в развитие договоренностей январской встречи на высшем уровне.
Высокий гость выразил лидеру Узбекистана глубокую признательность за оказываемый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и координации совместных усилий в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил нынешний высокий уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства. Подчеркнуты потенциал и возможности для плодотворного межведомственного взаимодействия в правоохранительной сфере.
В качестве приоритетных направлений названы обмен опытом и проведение совместных мероприятий по основным направлениям общественной безопасности, внедрение современных информационных технологий и инновационных методов работы, борьба с киберпреступностью, подготовка квалифицированных специалистов и другие.