Pekin universitetida (Peking University) Navro'z bayram tadbiri bo'lib o'tdi.
Tadbirda ishtirok etgan universitet professor-o'qituvchilari barcha ishtirokchilarni bayram bilan qutlab, ushbu oliygoh faoliyati va uning Markaziy Osiyo mamlakatlari oliy o'quv yurtlari bilan ta'lim sohasidagi hamkorlik aloqalari bilan tanishtirdi.
Madaniy festivalda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Pekindagi diplomatiya vakolatxonalari xodimlari, 10 dan ziyod OAV vakillari va blogerlar hamda ushbu oliygohda tahsil olayotgan 300 nafarga yaqin Markaziy Osiyolik va xitoylik talabalar ishtirok etdi.
Tadbirda so'z olgan elchixonamiz vakillari, o'zining 3 ming yildan ortiq tarixiga ega bo'lgan va Xitoydan to Bolqon davlatlariga qadar cho'zilgan mintaqa xalqlari hayotida muhim o'rin tutib, keng nishonlanadigan Navro'z bayrami 2009-yil 30-sentyabrda insoniyat madaniy merosining ajralmas qismi sifatida YUNESKO tomonidan Umumjahon nomoddiy madaniy merosi ro'yxatiga kiritilganligini hamda 2010-yilning 19-fevralda BMT Bosh Assambleyasining 64-sessiyasida 21 mart — "Xalqaro Navro'z kuni" deb e'lon qilinganligini alohida ta'kidladilar.
Navro'z bayrami turli xalqlar o'rtasidagi madaniy aloqalar va o'zaro hamjihatlikni rag'batlantirish, qo'shnichilik munosabatlari, do'stlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanligi qayd etildi.
Bayram tadbiri doirasida mamlakatimiz diplomatlari va ushbu oliygohdagi vatandosh talabalar O'zbekiston madaniyati va turistik salohiyatini keng targ'ib qildilar. O'zbekiston milliy stendi tashkil etildi.
Ishtirokchilarga so'nggi yillarda O'zbekiston – Xitoy o'rtasidagi ta'lim, fan, madaniyat, xalq diplomatiyasi, sport va turizm sohalaridagi hamkorlik aloqalari tobora kengayayotgani, ta'lim va o'quv muassasalari, ijodiy jamoalar va yoshlarning do'stona almashinuvi mustahkamlanib borayotgani haqidagi ma'lumlar yetkazildi.
Jumladan, 2023-yil oktyabr oyida O'zbekistonda va 2024-yil yanvar oyida Xitoyda ikki mamlakatning madaniyat kunlari doirasidagi barcha tadbirlar muvaffaqiyatli o'tkazilganligi qayd etildi.
Shu o'rinda, O'zbekistonda 2024-yil "Yoshlar va biznesni qo'llab–quvvatlash yili" deb e'lon qilinganligi bayon etilib, O'zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosati xususan, yoshlarni turli mutaxassisliklarga o'qitish va ularning tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilayotgan imkoniyatlar xususida so'z yuritildi.

В Пекинском университете состоялось праздничное мероприятие по случаю Навруза.
Профессора и преподаватели университета, принявшие участие в мероприятии, поздравили всех участников с праздником и познакомили их с деятельностью вуза и его сотрудничеством в области образования с высшими учебными заведениями стран Центральной Азии.
В фестивале приняли участие представители дипломатических миссий стран Центральной Азии в Пекине, журналисты и блогеры, а также более 300 центральноазиатских и китайских студентов, обучающихся в этом вузе.
Выступая на мероприятии, представители Посольства Узбекистана сообщили, что праздник Навруз был включен ЮНЕСКО в список нематериального культурного наследия в 2009 году как неотъемлемая часть культурного наследия человечества. 19 февраля 2010 года на 64-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 21 марта был объявлен Международным днем «Навруз».
Директор департамента международных отношений Китайского международного центра молодежных обменов Лю Синь подчеркнула, что стороны уделяют большое внимание укреплению обмена и сотрудничества между высшими учебными заведениями, и высоко оценила итоги Узбекско-китайского образовательного форума, состоявшегося 22 января этого года в Пекине с участием более 100 университетов.
Дипломаты нашей страны и студенты-соотечественники этого университета представили культурный и туристический потенциал Узбекистана в рамках праздничного мероприятия. Ими был организован национальный стенд Узбекистана. В презентации подчеркивалось, что в последние годы расширяется сотрудничество между Узбекистаном и Китаем в сферах образования, науки, культуры, общественной дипломатии, спорта и туризма, укрепляется дружественный обмен образовательными и воспитывающими учреждениями, творческими коллективами и молодежью.