Pekin universitetida (Peking University) Navro'z bayram tadbiri bo'lib o'tdi.
Tadbirda ishtirok etgan universitet professor-o'qituvchilari barcha ishtirokchilarni bayram bilan qutlab, ushbu oliygoh faoliyati va uning Markaziy Osiyo mamlakatlari oliy o'quv yurtlari bilan ta'lim sohasidagi hamkorlik aloqalari bilan tanishtirdi.
Madaniy festivalda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Pekindagi diplomatiya vakolatxonalari xodimlari, 10 dan ziyod OAV vakillari va blogerlar hamda ushbu oliygohda tahsil olayotgan 300 nafarga yaqin Markaziy Osiyolik va xitoylik talabalar ishtirok etdi.
Tadbirda so'z olgan elchixonamiz vakillari, o'zining 3 ming yildan ortiq tarixiga ega bo'lgan va Xitoydan to Bolqon davlatlariga qadar cho'zilgan mintaqa xalqlari hayotida muhim o'rin tutib, keng nishonlanadigan Navro'z bayrami 2009-yil 30-sentyabrda insoniyat madaniy merosining ajralmas qismi sifatida YUNESKO tomonidan Umumjahon nomoddiy madaniy merosi ro'yxatiga kiritilganligini hamda 2010-yilning 19-fevralda BMT Bosh Assambleyasining 64-sessiyasida 21 mart — "Xalqaro Navro'z kuni" deb e'lon qilinganligini alohida ta'kidladilar.
Navro'z bayrami turli xalqlar o'rtasidagi madaniy aloqalar va o'zaro hamjihatlikni rag'batlantirish, qo'shnichilik munosabatlari, do'stlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanligi qayd etildi.
Bayram tadbiri doirasida mamlakatimiz diplomatlari va ushbu oliygohdagi vatandosh talabalar O'zbekiston madaniyati va turistik salohiyatini keng targ'ib qildilar. O'zbekiston milliy stendi tashkil etildi.
Ishtirokchilarga so'nggi yillarda O'zbekiston – Xitoy o'rtasidagi ta'lim, fan, madaniyat, xalq diplomatiyasi, sport va turizm sohalaridagi hamkorlik aloqalari tobora kengayayotgani, ta'lim va o'quv muassasalari, ijodiy jamoalar va yoshlarning do'stona almashinuvi mustahkamlanib borayotgani haqidagi ma'lumlar yetkazildi.
Jumladan, 2023-yil oktyabr oyida O'zbekistonda va 2024-yil yanvar oyida Xitoyda ikki mamlakatning madaniyat kunlari doirasidagi barcha tadbirlar muvaffaqiyatli o'tkazilganligi qayd etildi.
Shu o'rinda, O'zbekistonda 2024-yil "Yoshlar va biznesni qo'llab–quvvatlash yili" deb e'lon qilinganligi bayon etilib, O'zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosati xususan, yoshlarni turli mutaxassisliklarga o'qitish va ularning tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilayotgan imkoniyatlar xususida so'z yuritildi.

A festive event was held at Peking University on the occasion of Navruz.
The professors and lecturers of the university who took part in the event congratulated all participants on the holiday and introduced them to the activities of the university and its cooperation in the field of education with higher educational institutions of Central Asian countries.
The festival was attended by representatives of the diplomatic missions of the Central Asian countries in Beijing, journalists and bloggers, as well as more than 300 Central Asian and Chinese students studying at this university.
Speaking at the event, representatives of the Embassy of Uzbekistan reported that the Navruz holiday was included by UNESCO in the list of intangible cultural heritage in 2009 as an integral part of the cultural heritage of mankind. On February 19, 2010, at the 64th session of the UN General Assembly, March 21 was declared the International Day of Navruz.
Liu Xin, Director of the Department of International Relations of the Chinese International Youth Exchange Center, stressed that the parties pay great attention to strengthening exchange and cooperation between higher education institutions, and highly appreciated the results of the Uzbek-Chinese Educational Forum held on January 22 this year in Beijing with the participation of more than 100 universities.
Diplomats of our country and fellow students of this university presented the cultural and tourist potential of Uzbekistan as part of the festive event. They organized the national stand of Uzbekistan. The presentation emphasized that in recent years, cooperation between Uzbekistan and China has been expanding in the fields of education, science, culture, public diplomacy, sports and tourism, and the friendly exchange of educational and educational institutions, creative teams and youth has been strengthened.