Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2017-yilda To‘raqo‘rg‘on tumanida Is'hoqxon Ibrat nomidagi ijod maktabi, bog‘ va muzey barpo etilgan edi.
Shavkat Mirziyoyev 2021-yilda namanganlik saylovchilar bilan uchrashuvda jadid bobomiz nomida chet tillari oliygohi tashkil qilish maqsadini aytgandi. Bu hayotga ko‘chib, 2022-yilda To‘raqo‘rg‘on tumanida shunday institut tashkil topdi.
Institutda jahon tillari fakulteti, 6 ta kafedra va 16 ta ta’lim yo‘nalishi bor. Hozirda ikki bosqichda 1 ming 523 nafar talaba saboq olmoqda. Kelgusi yillarda ularning soni yana ortadi.
Shuning uchun Yangi Namangan shaharchasi hududida 5 gektar joyda oliygoh uchun yangi kampus qurilmoqda.
Prezidentimiz ushbu bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Hozirda ming o‘rinli o‘quv binosi, sport zali, oshxona qad rostlagan. Ularni shu yil avgustda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Keyingi bosqichlarda talabalar yotoqxonasi va yana bir o‘quv binosi barpo qilinishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz shu yerda Yangi Namangan shahri bosqichlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Uning qurilishi ikki yil oldin boshlangan edi. Bugungi kunda 2 ming 764 ta xonadonli ko‘p qavatli uy-joylar barpo etilgan, yana 648 ta xonadonli uylar qurilmoqda.
Bu shahar 200 ming aholiga mo‘ljallangan. Unda bog‘cha, maktab va boshqa ijtimoiy muassasalar, ish o‘rinlari uchun sanoat zonasi bo‘ladi. “Yangi O‘zbekiston bog‘i” ham shu yerda barpo etiladi.
Davlatimiz rahbari bu qulaylik, xavfsizlik, sifatli ekspluatatsiyani mujassam etgan aqlli shahar bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Shu bois loyihani yana bir bor sinchiklab ko‘rib chiqish, sifat nazoratini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Рассмотрены строительные проекты в Намангане
По инициативе главы нашего государства в 2017 году в Туракурганском районе были построены школа творчества, парк и музей Исхокхона Ибрата.
В 2021 году Шавкат Мирзиёев во время встречи с избирателями Намангана предложил создать вуз иностранных языков, носящий имя нашего предка-джадида. Это предложение также стало реальностью - институт начал деятельность в Туракургане в 2022 году.
В институте действуют факультет мировых языков, 6 кафедр и 16 направлений обучения. В настоящее время на двух курсах учатся 1 523 студента. В будущем планируется увеличение числа студентов.
В связи с этим на территории Нового Намангана на площади в 5 гектаров строится новый кампус вуза.
Президент ознакомился с ходом строительных работ.
На данный момент возведены учебный корпус на тысячу мест, спортзал и столовая. Их планируется сдать в эксплуатацию в августе этого года. На следующих этапах предусмотрено строительство общежития для студентов и еще одного учебного корпуса.
Президент также ознакомился с презентацией этапов строительства Нового Намангана.
Строительство города началось два года назад. На сегодняшний день построены многоэтажные дома на 2 764 квартиры, идет строительство еще 648 домов.
Город рассчитан на 200 тысяч жителей. Здесь будут детские сады, школы и другие социальные учреждения, промышленная зона. Здесь же будет создан парк "Новый Узбекистан".
Глава нашего государства подчеркнул, что город должен быть удобным, безопасным и обеспечивать качественную эксплуатацию, словом, стать воплощением концепции «умного города». В связи с этим даны указания по детальной проработке проекта и усилению контроля за качеством работ.