Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2017-yilda To‘raqo‘rg‘on tumanida Is'hoqxon Ibrat nomidagi ijod maktabi, bog‘ va muzey barpo etilgan edi.
Shavkat Mirziyoyev 2021-yilda namanganlik saylovchilar bilan uchrashuvda jadid bobomiz nomida chet tillari oliygohi tashkil qilish maqsadini aytgandi. Bu hayotga ko‘chib, 2022-yilda To‘raqo‘rg‘on tumanida shunday institut tashkil topdi.
Institutda jahon tillari fakulteti, 6 ta kafedra va 16 ta ta’lim yo‘nalishi bor. Hozirda ikki bosqichda 1 ming 523 nafar talaba saboq olmoqda. Kelgusi yillarda ularning soni yana ortadi.
Shuning uchun Yangi Namangan shaharchasi hududida 5 gektar joyda oliygoh uchun yangi kampus qurilmoqda.
Prezidentimiz ushbu bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Hozirda ming o‘rinli o‘quv binosi, sport zali, oshxona qad rostlagan. Ularni shu yil avgustda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Keyingi bosqichlarda talabalar yotoqxonasi va yana bir o‘quv binosi barpo qilinishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz shu yerda Yangi Namangan shahri bosqichlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Uning qurilishi ikki yil oldin boshlangan edi. Bugungi kunda 2 ming 764 ta xonadonli ko‘p qavatli uy-joylar barpo etilgan, yana 648 ta xonadonli uylar qurilmoqda.
Bu shahar 200 ming aholiga mo‘ljallangan. Unda bog‘cha, maktab va boshqa ijtimoiy muassasalar, ish o‘rinlari uchun sanoat zonasi bo‘ladi. “Yangi O‘zbekiston bog‘i” ham shu yerda barpo etiladi.
Davlatimiz rahbari bu qulaylik, xavfsizlik, sifatli ekspluatatsiyani mujassam etgan aqlli shahar bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Shu bois loyihani yana bir bor sinchiklab ko‘rib chiqish, sifat nazoratini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

At the initiative of the head of our state, in 2017, a school of creativity, a park and a museum of Ishokkhon Ibrat were built in Turakurgan district.
In 2021, Shavkat Mirziyoyev, during a meeting with the voters of Namangan, proposed to create a university of foreign languages bearing the name of our ancestor, Jadid. This proposal has also become a reality - the institute began operations in Turakurgan in 2022.
The Institute has a faculty of world languages, 6 departments and 16 areas of study. Currently, 1,523 students are enrolled in two courses. It is planned to increase the number of students in the future.
In this regard, a new university campus is being built on the territory of New Namangan on an area of 5 hectares.
The President got acquainted with the progress of construction work.
At the moment, an educational building with a thousand seats, a gym and a dining room have been built. They are scheduled to be commissioned in August this year. In the next stages, it is planned to build a dormitory for students and another academic building.
The President also got acquainted with the presentation of the stages of construction of the New Namangan.
The construction of the city began two years ago. To date, multi-storey buildings for 2,764 apartments have been built, and 648 more houses are under construction.
The city is designed for 200 thousand inhabitants. There will be kindergartens, schools and other social institutions, an industrial zone. The New Uzbekistan Park will also be created here.
The Head of our state stressed that the city should be convenient, safe and ensure high-quality operation, in short, become the embodiment of the concept of a "smart city". In this regard, instructions are given on the detailed elaboration of the project and strengthening quality control of work.